پلتفرم دیجیتال صنعت‌ غذا و نوشیدنی ایران

انواع پنیر در دنیا

19 دقیقه
انواع پنیر در دنیا

از قدیم گفته‌اند پنیر، شراب و رفیق باید قدیمی باشند! انواع مختلفی از پنیر در سراسر جهان وجود دارد که برحسب عوامل مختلفی مانند قدمت پنیر، خاستگاه‌ آن و سایر ویژگی‌های خاص دسته‌بندی می‌شوند. امروزه با توجه پیشرفت‌های بشر، انواع مختلفی از پنیر که از سراسر نقاط جهان برخاسته‌اند، در تمام دنیا وجود دارد. در بسیاری از غذاها و دستورهای آشپزی از پنیر استفاده می‌کنند و بی‌شک یکی از طعم‌دهنده‌های اصلی به غذا، این ماده خوشمزه و کش‌دار است. در این مقاله از مجله فودکس، انواع پنیر در دنیا و انواع پنير در ايران که طرفدار زیادی دارند، معرفی می‌شوند.

۳۱ نوع پنیر مختلف در ایران و دنیا و ویژگی‌های آن‌ها

در سراسر دنیا پنیر یک ماده پرطرفدار است و در غذاهای مختلف از آن استفاده می‌شود. جالب است بدانید که از پنیر به‌عنوان مزه هم استفاده می‌شود و جایگاه ویژه‌ای در دورهمی‌ها و مهمانی‌ها دارد. انواع پنیر در دنیا به همراه شراب هم سرو می‌شود، به‌طوری‌که هر نوع شراب با نوع خاصی از پنیر هم‌خوانی داشته و استفاده می‌شود. از طرفی بیشتر نوجوانان و حتی افراد بزرگسال، امروزه پنیر را جزوی جدانشدنی از سبد غذایی خود می‌دانند. اگر جستجویی در خوراکی‌های محبوب نوجوانان داشته باشید، متوجه می‌شوید که بیشتر غذاهای موردعلاقه نوجوانان حاوی پنیر است. پس آشنایی با انواع پنیر در دنیا به شما در انتخاب درست و مناسب نوع پنیر برای غذایی که قصد دارید آن را بپزید یا نوع نوشیدنی‌ای که قصد دارید سرو کنید، کمک می‌کند. در ادامه ۳۱ نوع پنیر خاص و مختلف در دنیا معرفی می‌شوند. همچنین با ارزش غذایی انواع پنیر در جهان هم آشنا می‌شویم تا در هنگام خرید، فاکتور سلامتی را هم مدنظر قرار دهید.

پنیر آمریکایی

پنیر آمریکایی یکی از انواع پنیر در دنیا است که بسیار شناخته‌شده است. تقریباً بسیاری از افرادی که به خوردن پنیر علاقه دارند، پنیر آمریکایی را می‌شناسند. در بسیاری از مناطق کشور آمریکا، این پنیر را با نام پنیر برشی (slice cheese) یا پنیر فراوری‌شده (processed cheese) می‌شناسند. پنیر آمریکایی حاوی پودر شیر، کره و آب پنیر است. استفاده از این پنیر برای درست‌کردن چیزبرگر بسیار رایج است؛ زیرا طعم ملایمی داشته و از طرفی کشسانی پنیر هم بسیار خوب است. در مقایسه با سایر پنیرها کربوهیدرات نسبتاً بالایی دارد. در ادامه در مورد پنیر آمریکایی و خصوصیات آن صحبت می‌کنیم.

خاستگاه پنیر آمریکایی: کشور آمریکا

بافت پنیر آمریکایی: بافت صاف و نرم (در برخی موارد بافت کرمی دارد.)

رنگ: نارنجی روشن گاهی متمایل به زرد

انرژی در هر ۱۰۰ گرم: ۳۰۷ کیلوکالری

کربوهیدرات در هر ۱۰۰ گرم: 8.9 گرم

چربی: 23.1 در هر ۱۰۰ گرم

پروتئین در هر ۱۰۰ گرم: 16.1 گرم

پنیر فتا

پنیر فتا از کشور مصر برخاسته است و مردم مصر با شیر تازه گوسفند آن را تهیه می‌کنند. فتا بافتی تقریباً بین خامه‌ای و سفت دارد؛ یعنی به‌اندازه پنیر خامه‌ای نرم نیست ولی جزو پنیر‌های سفت هم محسوب نمی‌شود. پنیر فتا در ایران بیشتر به‌عنوان پنیری برای صبحانه مصرف می‌شود و نسبت به دیگر انواع پنیر از کالری کمتری برخوردار است. این ویژگی برای افرادی که رژیم دارند، بسیار مهم است و نکته مثبتی در این پنیر محسوب می‌شود. این پنیر طعم نسبتاً شور دارد. بیشتر ما عادت به تهیه انواع پاستا و پیتزا با پنیر موزارلا یا چدار داریم، اما جالب است بدانید که با پنیر فتا هم می‌توان پاستا پخت!

مقاله طرز تهیه غذاهای ساده و سریع، دراین‌خصوص یک دستور پخت پاستا با پنیر فتا و گوجه گیلاسی را به شما آموزش می‌دهد.

خاستگاه پنیر فتا: ‌یونان

بافت پنیر فتا: نرم و خامه‌ای

رنگ و ظاهر پنیر فتا: سفید

انرژی در هر ۱۰۰ گرم: ۲۶۵ کیلوکالری

کربوهیدرات: حدوداً ۴ گرم

چربی در هر ۱۰۰ گرم: ۲۱ گرم

پروتئین در هر ۱۰۰ گرم: ۱۴ گرم

پنیر بری (Brie)

خاستگاه پنیر بری یکی از مناطق شمال فرانسه به نام بری است، به همین دلیل هم این پنیر، بری نام گرفته است. بری یکی از بهترین انواع پنیر برای سرو در کنار ژامبون پخته‌شده، انواع میوه و شراب است. طعم پنیر بری به‌خوبی با این مواد جور شده و یک ترکیب عالی را می‌سازد. باید به این نکته توجه داشت که در مراحل تهیه پنیر بری، مقدار خیلی کمی اسیدلاکتیک (lactic acid) به آن اضافه می‌کنند، بنابراین طعم و مزه پنیر بسیار بهتر و وزنش سبک‌تر خواهد بود. برای تهیه بری، قبل از فرایند تخمیر به آن مقداری خامه اضافه می‌کنند. این کار باعث می‌شود که پنیر چربی بیشتری به خود بگیرد و درنهایت طعم لذیذتر و بافت نرم‌تری پیدا کند. بافت پنیر هم در داخل نرم بوده و در بیرون یک پوسته دارد که لازم است مقداری جویده شود.

خاستگاه پنیر بری: کشور فرانسه

بافت پنیر بری: نرم و کرمی

رنگ پنیر بری: پوست سفید و داخل زرد خیلی کم‌رنگ

انرژی در هر ۱۰۰ گرم: ۳۳۴ کیلوکالری

کربوهیدرات در هر ۱۰۰ گرم: 0.5 گرم

چربی در هر ۱۰۰ گرم: 27.7 گرم

پروتئین در هر ۱۰۰ گرم: 20.7 گرم

پنیر بوراتا (Burrata)

پنیر بوراتا یکی از پنیرهای معروف ایتالیا است. این پنیر از شیر تازه گاو تهیه می‌شود. ظاهر بوراتا از بیرون کمی سفت بوده و شبیه به پنیر موزارلا (Mozzarella) است، اما بافت درونی این پنیر نرم است. این پنیر از نظر چربی یک پنیر نسبتاً پرچرب محسوب می‌شود. بوراتا علی‌رغم این‌که از بیرون شبیه به پنیر موزارلا است، اما از نظر مزه بسیار بهتر از آن بوده و طعم قوی دارد.

خاستگاه پنیر بوراتا: کشور ایتالیا

بافت پنیر بوراتا: پوسته بیرونی سفت و داخل آن نرم

رنگ و ظاهر پنیر بوراتا: رنگ سفید و فرم پنیر گرد و شبیه به تخم‌مرغ

انرژی در هر ۱۰۰ گرم:۲۵۰ کیلوکالری

کربوهیدرات: بسیار کم و نزدیک به صفر

چربی در هر ۱۰۰ گرم: ۲۵ گرم

پروتئین در هر ۱۰۰ گرم: ۱۸ گرم

پنیر کممبر (Camembert)

کممبر هم مانند پنیر بری از منطقه بری در شمال فرانسه به‌وجود آمده است. کممبر بی‌شک یکی از معروف‌ترین پنیرهای دنیاست. کممبر و بری تقریباً دو پنیر مشابه یکدیگر هستند، اما پنیر کممبر کمتر از پنیر بری خامه‌ای است و چربی کمتری هم نسبت به آن دارد. در پنیر بری، با اضافه‌کردن خامه، بافت پنیر کرمی‌تر می‌شود، اما در پنیر کممبر این‌طور نیست و به‌جای خامه‌ای‌تر بودن پنیر، مشخصه‌های طعم آن تقویت شده است. مزه این پنیر کمی رو به ‌تندی می‌رود. در حالت کلی، مزه کممبر قوی‌تر است.

خاستگاه پنیر کممبر: کشور فرانسه و منطقه بری

بافت پنیر کممبر: نرم

رنگ و ظاهر پنیر کممبر: زرد کم‌‌رنگ و پوسته بیرونی سفید

انرژی در هر ۱۰۰ گرم: ۳۰۰ کیلوکالری

کربوهیدرات: 0.5 گرم

چربی در هر ۱۰۰ گرم: ۲۴ گرم

پروتئین در هر ۱۰۰ گرم: ۲۰ گرم

پنیر خامه‌ای

پنیر خامه‌ای یکی از قدیمی‌ترین انواع پنیر در جهان است. این پنیر حدوداً ۶۰۰ سال سابقه دارد. پنیر خامه‌ای یکی از انواع پنیر در ایران است که طرفداران زیادی دارد. این پنیر نسبت به سایر پنیرها پروتئین کمتری دارد، ‌اما از بافت نرم‌تری هم برخوردار است. پنیر خامه‌ای با انواع طعم‌‌دهنده‌ها و چاشنی‌های مختلف مانند شکلات، سیر و پیازچه و …  وجود دارد و در صورت تمایل می‌توان طعم‌های مختلف را خریداری کرد. مصرف این پنیر به افرادی که رژیم غذایی لاغری یا رژیم غذایی سالم‌خوری دارند، توصیه نمی‌شود، زیرا چربی بسیار بالاتری دارد. از طرفی کربوهیدرات آن هم به‌نسبت بالاتر است و در مقابل پروتئین آن زیاد نیست. مزه پنیر خامه‌ای درصورتی‌که حاوی طعم‌دهنده نباشد، تقریباً شیرین است.

خاستگاه پنیر خامه‌ای: ‌کشور انگلستان

بافت پنیر خامه‌ای: نرم و خامه‌ای

رنگ و ظاهر پنیر خامه‌ای: سفید

انرژی در هر ۱۰۰ گرم: ۴۵۰ کیلوکالری

کربوهیدرات: ۶ گرم

چربی در هر ۱۰۰ گرم: ۳۵ گرم

پروتئین در هر ۱۰۰ گرم: ۶ گرم

پنیر چدار (Cheddar)

چدار یکی از انواع پنیر در ایران است که هم کاربرد زیادی دارد و هم بسیاری از افراد مزه آن را برای استفاده در انواع غذاها می‌پسندند. این پنیر در بین ایرانی‌ها بسیار کاربرد دارد و یکی از شناخته‌شده‌ترین انواع پنیر است. البته این پنیر هم در ایران و هم در سایر مناطق دنیا طرفداران خاص خود را دارد.  چدار از یکی از روستاهای کشور انگلستان به نام سامرست (Somerset) برخاسته است. مزه پنیر چدار باتوجه‌ به میزان کهنه‌بودن و قدمت آن، متفاوت است و می‌تواند مزه ملایم داشته باشد یا مزه تندوتیز. در واقع این پنیر را بین ۳ تا ۱۸ ماه یا بیشتر نگه می‌دارند و سپس آن را مصرف می‌کنند. هرچه پنیر بیشتر بماند و درواقع کهنه شود، مزه آن هم قوی‌تر خواهد بود.

خاستگاه پنیر چدار: کشور انگلستان

بافت پنیر چدار: صاف و شکننده (در هنگام آب شدن پنیر نرم می‌شود.)

رنگ و ظاهر پنیر چدار: نارنجی کم‌رنگ

انرژی در هر ۱۰۰ گرم: ۴۰۳ کیلوکالری

کربوهیدرات: 1.3 گرم

چربی در هر ۱۰۰ گرم: ۳۳ گرم

پروتئین در هر ۱۰۰ گرم: ۲۵ گرم

پنیر کوتیج (Cottage)

کوتیج یک پنیر نسبتاً متفاوت در بین سایر پنیرها است. پنیر کوتیج در بریتانیا و ایالات متحده محبوبیت بیشتری دارد. برای تهیه این پنیر معروف، از استارتر (Starter) باکتریایی استفاده می‌شود و کشک حاصل از شیر را اسیدی می‌کنند. باتوجه ‌به متفاوت بودن نوع تهیه پنیر، مشخصات این پنیر هم نسبت به سایر پنیرها متفاوت است و همچنین کالری و چربی کمتری دارد. طعم آن ملایم و تا حدودی شور است، اما ظاهر آن مانند سایر پنیرها خامه‌ای و نرم نیست و تقریباً مانند پودینگ برنج سرد است. باتوجه ‌به کم‌بودن میزان چربی در این پنیر، مصرف آن به افرادی که رژیم غذایی لاغری دارند، توصیه می‌شود.

خاستگاه پنیر کوتیج: ایالات متحده

بافت پنیر کوتیج: مرطوب و مقدار کمی نرم

رنگ و ظاهر پنیر کوتیج: سفید و مانند کشک

انرژی در هر ۱۰۰ گرم: ۹۸ کیلوکالری

کربوهیدرات: 3.4 گرم

چربی در هر ۱۰۰ گرم: ۴ گرم

پروتئین در هر ۱۰۰ گرم: ۱۱ گرم

پنیر گودا (Gouda)

پنیر گودا از کشور هلند و از منطقه گودا برخاسته است. گودا یکی از پنیرهای محبوب در ایران و دنیا است که در مقایسه با سایر پنیرها مانند پنیر کممبر مزه ضعیف‌تری داشته و همچنین مزه آن ماندگار نیست. این پنیر هم مانند پنیر چدار بسته به میزان کهنه‌بودن و میزان ماندگاری آن می‌تواند طعم متفاوتی داشته باشد. پنیر گودا مقدار قابل‌توجهی پروتئین دارد که این یک نکته مثبت در این پنیر محسوب می‌شود، اما در مقابل چربی این پنیر هم زیاد است و طبیعتاً مصرف مداوم آن می‌تواند زمینه چاقی و اضافه‌وزن را فراهم کند.

خاستگاه پنیر گودا: کشور هلند

بافت پنیر گودا: تقریباً سفت

رنگ و ظاهر پنیر گودا: زردرنگ (برحسب مقدار کهنه بودن از زرد کم‌رنگ تا زرد پررنگ متفاوت است.)

انرژی در هر ۱۰۰ گرم: ۳۶۰ کیلوکالری

کربوهیدرات: ۲ گرم

چربی در هر ۱۰۰ گرم: ۲۷ گرم

پروتئین در هر ۱۰۰ گرم: ۲۵ گرم

پنیر فونتینا (Fontina)

فونتینا یکی از انواع پنیر در دنیا است که بافت بسیار نرمی دارد و این ویژگی آن را برای استفاده در انواع غذاها مناسب کرده است. برای مثال این پنیر یکی از انواع عالی پنیرها برای استفاده در انواع پیتزا و لازانیا است. در حالت کلی، این نوع پنیر وقتی به‌عنوان لایه آخر روی غذا ریخته شده و سپس حرارت ببیند، بافت و مزه‌ای عالی پیدا می‌کند. فونتینا چربی و کالری نسبتاً زیادی دارد و به همین دلیل نباید در خوردن آن زیاده‌روی کرد، زیرا باعث اضافه‌وزن و مشکلات چاقی خواهد شد.

خاستگاه پنیر فونتیتا: کشور ایتالیا

بافت پنیر فونتیتا: نیمه نرم

رنگ و ظاهر پنیر فونتیتا: کرم رنگ (گاهی زرد کم‌رنگ یا حتی متمایل به قهوه‌ای)

انرژی در هر ۱۰۰ گرم: ۴۰۰ کیلوکالری

کربوهیدرات: 1.45 گرم

چربی در هر ۱۰۰ گرم: ۳۱ گرم

پروتئین در هر ۱۰۰ گرم: ۲۵ گرم

پنیر گورگونزولا (Gorgonzola)

گورگونزولا یکی از انواع پنیر دنیا است که بسیار خوش‌طعم است. این پنیر خود دو نوع دارد؛ نوع اول دولچه (Dolce) و نوع دوم پیکانته (Piccante). پنیر دولچه نوعی پنیر است که کمتر از سه ماه از فراوری آن گذشته است؛ درواقع سن این پنیر حداکثر 3 ماه است. بافت گورگونزولا نرم و خامه‌ای‌شکل است. درصورتی‌که این پنیر را برش دهید، یک بافت نرم به‌آرامی روی ظرف پخش می‌شود. اما پنیر پیکانته، از دولچه سن بیشتری دارد و می‌تواند 6 تا 12 ماه سن داشته باشد. تفاوت بین پنیرهای کهنه‌تر و جدیدتر از این نوع پنیر، مانند دیگر انواع پنیر از مزه آن قابل‌تشخیص است. این نوع از پنیر معمولاً همراه با غذا مصرف می‌شود.

خاستگاه پنیر گورگونزولا: کشور ایتالیا

بافت پنیر گورگونزولا: پنیر دولچه گورگونزولا نرم و پنیر پیکانته گورگونزولا سفت است.

رنگ و ظاهر پنیر گورگونزولا: زرد کم‌رنگ یا سفید

انرژی در هر ۱۰۰ گرم: ۳۵۰ کیلوکالری

کربوهیدرات: ۲ گرم

چربی در هر ۱۰۰ گرم: ۲۹ گرم

پروتئین در هر ۱۰۰ گرم: ۲۱ گرم

پنیر هاوارتی (Havarti)

هاوارتی نوعی پنیر دانمارکی نیمه‌نرم بوده که از پروتئین غنی است. مانند سایر پنیرها، مزه این پنیر هم با افزایش سن آن بهتر شده و کیفیت و در نتیجه قیمت آن هم بالاتر می‌رود. در هاوارتی با افزایش سن، بافت و خامه‌ای بودن پنیر تغییر نمی‌کند و این افزایش سن تنها روی مزه آن تأثیر دارد و مزه آن را تندتر و شورتر می‌کند. بسیاری از مردم هاوارتی را به‌صورت کبابی یا در کنار انواع مشروب و میوه دوست دارند.

خاستگاه پنیر هاوارتی: کشور دانمارک

بافت پنیر هاوارتی: نرم

رنگ و ظاهر پنیر هاوارتی: زرد کم‌رنگ

انرژی در هر ۱۰۰ گرم: ۳۹۰ کیلوکالری

کربوهیدرات: 3.5 گرم

چربی در هر ۱۰۰ گرم: ۳۲ گرم

پروتئین در هر ۱۰۰ گرم: ۲۱ گرم

پنیر جارلسبرگ (Jarlsberg)

جارلسبرگ یک پنیر با طعم ملایم است. به همین دلیل در کنار سایر غذاهایی که مزه تند و غالب دارند، بسیار عالی است، زیرا باعث به تعادل رسیدن مزه‌ها در کنار یکدیگر می‌شود. این پنیر تطبیق‌پذیری عالی دارد و مصرف آن در کنار بیشتر غذاها عالی است. استفاده از جارلسبرگ برای تهیه دیپ پنیر بسیار کاربرد دارد، زیرا این پنیر زود ذوب شده و طعم آن هم ملایم است.

خاستگاه پنیر جارلسبرگ: کشور نروژ

بافت پنیر جارلسبرگ: نرم

رنگ و ظاهر پنیر جارلسبرگ: زرد کم‌رنگ با سوراخ‌های بزرگ روی آن (دقیقاً مانند پنیری که در کارتون تام و جری وجود داشت!)

انرژی در هر ۱۰۰ گرم: ۳۵۰ کیلوکالری

کربوهیدرات: ۰ گرم

چربی در هر ۱۰۰ گرم: ۲۷ گرم

پروتئین در هر ۱۰۰ گرم: ۲۷ گرم

پنیر ماسکارپونه (Mascarpone)

ماسکارپونه مانند پنیر فتا و پنیر خامه‌ای در ایران بیشتر به‌عنوان صبحانه استفاده می‌شود. البته از این پنیر در انواع غذاها هم می‌توان استفاده کرد. بافت ماسکارپونه بسیار خامه‌ای و نرم است و از شیر تازه گاو تهیه می‌شود. البته از خامه‌ هم می‌توان آن را تهیه کرد. به دلیل بافت نرم و خامه‌ای این پنیر، در انواع دسرها هم می‌توان از آن استفاده کرد. حتی با انواع میوه هم می‌توان آن را سرو کرد و از آن لذت برد. البته باید دقت داشت که ماسکارپونه چربی خیلی زیادی دارد و حتی چربی آن از پنیر خامه‌ای هم بیشتر است، بنابراین در مصرف آن نباید زیاده‌روی کرد. باید توجه داشت که این پنیر میزان پروتئین کمتری نسبت به سایر پنیرها دارد، اما مزه عالی این پنیر باعث شده تا طرفداران زیادی داشته باشد.

خاستگاه پنیر ماسکارپونه: کشور ایتالیا

بافت پنیر ماسکارپونه: نرم و کرمی

رنگ و ظاهر پنیر ماسکارپونه: معمولاً سفید یا کرمی

انرژی در هر ۱۰۰ گرم: ۴۳۰ کیلوکالری

کربوهیدرات: ۰ گرم

چربی در هر ۱۰۰ گرم: ۴۶ گرم

پروتئین در هر ۱۰۰ گرم: ۷ گرم

پنیر مانوری (Manouri)

پنیر مانوری را به‌عنوان پنیر فتای خامه‌ای می‌شناسند. ته مزه این پنیر با پنیر فتا یکی است با این تفاوت که این پنیر نسبت به پنیر فتا بافت‌ نرم‌تر و خامه‌ای‌تر دارد. مانوری نوعی پنیر است که در آب‌نمک نگهداری نمی‌شود، به همین دلیل مزه شوری آن هم کمی کمتر است. به این پنیر در مراحل تولید کمی خامه اضافه می‌شود و این کار بافت پنیر را خامه‌ای‌تر و نرم‌تر کرده، اما در مقابل از نظر ارزش غذایی آن را ضعیف‌تر می‌کند، زیرا چربی موجود در پنیر با این کار به‌طرز قابل‌توجهی افزایش می‌یابد. در ادامه ارزش غذایی این پنیر هم قرار داده شده است که بادقت به آن می‌توان دید که این پنیر نسبت به انواع پنیر دنیا، کربوهیدرات بیشتری هم دارد.

خاستگاه پنیر مانوری: یونان

بافت پنیر مانوری: نرم

رنگ و ظاهر پنیر مانوری: معمولاً سفید یا کرمی

انرژی در هر ۱۰۰ گرم: ۳۲۱ کیلوکالری

کربوهیدرات: ۷ گرم

چربی در هر ۱۰۰ گرم: ۲۸ گرم

پروتئین در هر ۱۰۰ گرم: ۱۷ گرم

پنیر مانچگو (Manchego)

مانچگو از شیر تازه گوسفند تهیه می‌شود و یک پنیر مناسب برای افرادی است که به شیر گاو حساسیت دارند یا به هر دلیلی نمی‌توانند آن را مصرف کنند. مانچگو نوعی پنیر خامه‌ای محسوب می‌شود، زیرا دارای مقدار زیادی چربی است و کالری بالایی هم دارد. این پنیر را می‌توان به‌تنهایی هم مصرف کرد، زیرا اگرچه طعم آن کمی رو به ‌تندی می‌رود اما این مزه در آن غالب نیست و می‌توان آن را به‌تنهایی هم مصرف کرد. مانچگو محبوب‌ترین پنیر در اسپانیا است که ریشه آن به هزاران سال قبل برمی‌گردد.

خاستگاه پنیر مانچگو: کشور اسپانیا

بافت پنیر مانچگو: نیمه سفت

رنگ و ظاهر پنیر مانچگو: معمولاً سفید یا زرد خیلی کم‌رنگ

انرژی در هر ۱۰۰ گرم: ۴۵۵ کیلوکالری

کربوهیدرات: ۰ گرم

چربی در هر ۱۰۰ گرم: ۴۰ گرم

پروتئین در هر ۱۰۰ گرم: ۲۵ گرم

پنیر ونسلی داله (Wensleydale)

نام ونسلی‌داله از روستایی که اولین‌بار در آن تهیه شد، گرفته شده است. پنیر ونسلی‌داله معمولاً با میوه و یا در کنار شراب قرمز سرو می‌شود که دراین‌صورت، ترکیب طعم بی‌نظیری از مزه‌ها در کنار هم قرار می‌گیرد. این پنیر در دو رنگ سفید و آبی موجود است که رنگ سفید آن بیشتر از رنگ آبی طرفدار داشته و در بازار موجود است. بافت این پنیر هم ترد و شکننده است.

خاستگاه پنیر ونسلی‌داله: کشور اسپانیا

بافت پنیر ونسلی‌داله: نیمه سفت

رنگ و ظاهر پنیر ونسلی‌داله: معمولاً سفید یا زرد خیلی کم‌رنگ

انرژی در هر ۱۰۰ گرم: ۳۸۵ کیلوکالری

کربوهیدرات: ۰ گرم

چربی در هر ۱۰۰ گرم: ۳۲ گرم

پروتئین در هر ۱۰۰ گرم: ۲۳ گرم

پنیر مونتری جک (Monterey Jack)  

مونتری جک یکی از محبوب‌ترین پنیرها در ایالات متحده است. به دلیل اینکه این پنیر طعم ملایم و کشسانی خوبی دارد، در طیف وسیعی از غذاها و پیش‌غذاها استفاده می‌شود و در کل پنیری است که همه‌جا می‌توان از آن استفاده کرد. مونتری جک را از شیر گاو تهیه می‌کنند. بافت آن متوسط است؛ یعنی نه خیلی سفت و نه خیلی خامه‌ای و نرم است. بوی قوی هم ندارد.

خاستگاه پنیر مونتری جک: ایالات متحده

بافت پنیر مونتری جک: نیمه سفت

رنگ و ظاهر پنیر مونتری جک: سفید یا زرد کم‌رنگ

انرژی در هر ۱۰۰ گرم: ۳۷۳ کیلوکالری

کربوهیدرات: 0.7 گرم

چربی در هر ۱۰۰ گرم: ۳۰ گرم

پروتئین در هر ۱۰۰ گرم: ۲۴ گرم

پنیر موزارلا (Mozzarella)

به‌جرات می‌توان گفت شناخته‌شده‌ترین پنیر در دنیا، پنیر موزارلا است. در اصل این پنیر را از شیر بوفالو تهیه می‌کنند و منشأ آن جنوب ایتالیا است. اما امروزه موزارلا را از شیر گاو، گوسفند و بز هم تهیه می‌کنند. این نوع پنیر را معمولاً در غذاهای مختلف استفاده می‌کنند و به‌تنهایی سرو نمی‌شود. بااین‌حال امروزه حتی موزارلا را با انواع گیاهان و کمی روغن زیتون هم سرو کرده و به‌عنوان مزه یا میان وعده استفاده می‌کنند.

بافت این پنیر تقریباً نرم بوده؛ اما خامه‌ای نیست. ارزش غذایی پنیر موزارلا به نسبت سایر پنیرها در رده متوسط قرار دارد.‌ موزارلا به‌اندازه پنیرهای خامه‌ای پرچرب نیست، اما کم‌چرب هم محسوب نمی‌شود. میزان کربوهیدرات موجود در آن کم است. از این پنیر برای تهیه انواع پیتزا، نان سیر و تقریباً تمام غذاهایی که نیاز است پنیر روی آن آب شود می‌توان استفاده کرد. طرز تهیه نان سیر را بلدید؟

خاستگاه پنیر موزارلا: کشور ایتالیا

بافت پنیر موزارلا: بافت جویدنی – متوسط

رنگ و ظاهر پنیر موزارلا: سفید یا کرمی

انرژی در هر ۱۰۰ گرم: ۳۱۸ کیلوکالری

کربوهیدرات: 2.4 گرم

چربی در هر ۱۰۰ گرم: ۲۵ گرم

پروتئین در هر ۱۰۰ گرم: ۲۱ گرم

پنیر میزیترا (Myzithra)

پنیر میزیترا یکی از انواع پنیر در جهان است که در یونان از شیر گوسفند یا بز تهیه می‌شود. از این پنیر برای متعادل‌سازی مزه‌ها در کنار غذا هم استفاده می‌شود، زیرا طعم و بوی غالبی ندارد. به‌تازگی انواعی از این پنیر به بازار آمده‌اند که فاقد نمک هستند و این موضوع برای افرادی که نمی‌خواهند در رژیم روزانه خود نمک مصرف کنند، مناسب است. پنیر میزیترا در حالت عادی نرم است، اما گونه‌هایی از این پنیر وجود دارد که با بالاتررفتن سن آن‌ها بافت‌شان هم دستخوش تغییر می‌شود.

خاستگاه پنیر میزیترا: یونان

بافت پنیر میزیترا: نرم (البته بسته به سن پنیر، بافت آن هم تغییر می‌کند.)

رنگ و ظاهر پنیر میزیترا: سفید یا کرمی

انرژی در هر ۱۰۰ گرم: ۲۸۶ کیلوکالری

کربوهیدرات: ۷ گرم

چربی در هر ۱۰۰ گرم: ۲۱ گرم

پروتئین در هر ۱۰۰ گرم: ۱۴ گرم

پنیر مونستر (Muenster)

مونستر با شیر گاو تهیه شده و طعم و مزه متعادل و ضعیفی دارد. بوی این پنیر هم چندان قوی نیست. مونستر هم برای ذوب‌شدن روی انواع غذاها، ساندویچ‌ها و پیتزا مناسب است.

خاستگاه پنیر مونستر: ایالات متحده

بافت پنیر مونستر: نسبتاً نرم

رنگ و ظاهر پنیر مونستر: زرد کم‌رنگ با پوسته نارنجی

انرژی در هر ۱۰۰ گرم: ۳۶۸ کیلوکالری

کربوهیدرات: ۱ گرم

چربی در هر ۱۰۰ گرم: ۳۰ گرم

پروتئین در هر ۱۰۰ گرم: ۲۳ گرم

پنیر پنیر (Paneer)

درست است! اشتباه نخواندید! پنیر پنیر یکی از پنیرهای معروف کشور هند است که بافت اسفنجی دارد. این پنیر تقریباً شبیه به پنیر توفو است. پنیر از نظر طرز تهیه و ویژگی‌های بو و مزه شباهت زیادی به پنیر کوتیج دارد، اما در مقایسه با آن بافت سفت‌تری دارد و شور نیست. پنیر به‌تنهایی طیف گسترده‌ای از غذاها را پوشش داده و برای استفاده در انواع غذاها مناسب است. پنیر پنیر را معمولاً به شکل مربع‌های کوچک روی ظرف چیده و آن را سرو می‌کنند.

خاستگاه پنیر پنیر: کشور هند

بافت پنیر پنیر: نسبتاً سفت و اسفنجی

رنگ و ظاهر پنیر پنیر: سفید و کرمی

انرژی در هر ۱۰۰ گرم: ۳۶۵ کیلوکالری

کربوهیدرات: 3.6 گرم

چربی در هر ۱۰۰ گرم: ۲۹ گرم

پروتئین در هر ۱۰۰ گرم: ۲۲ گرم

پروولون (Provolone)

پروولون یک پنیر محبوب ایتالیایی است که در آن زمان ماندگاری و کهنه بودن پنیر بسیار مهم است و اثر زیادی روی مزه و بوی نهایی آن دارد. این پنیر با طعم‌های دودی هم در بازار وجود دارد و از شیر تازه گاو تهیه می‌شود. نوع دودی پروولون بسیار خوشمزه است.

خاستگاه پنیر پروولون: کشور ایتالیا

بافت پنیر پروولون: نسبتاً سفت

رنگ و ظاهر پنیر پروولون: کرمی

انرژی در هر ۱۰۰ گرم: ۳۵۱ کیلوکالری

کربوهیدرات: ۲ گرم

چربی در هر ۱۰۰ گرم: ۲۶ گرم

پروتئین در هر ۱۰۰ گرم: ۲۵ گرم

پنیر پکورینو رومانو (Pecorino Romano)

پکورینو رومانو یکی از قدیمی‌ترین انواع پنیر در دنیا است. علاوه بر قدیمی‌ترین، یکی از محبوب‌ترین پنیر‌های دنیا نیز است. اگر به این موضوع شک دارید تنها یک‌بار آن را امتحان کنید!

طعم و بافت پکورینو رومانو کمی شبیه به پنیر پارمسان است. از شیر گوسفند تازه تهیه می‌شود. یک تشابه اسمی با پنیر رومانو که اصالتی آمریکایی داشته هم دارد. اما این دو پنیر را نباید باهم اشتباه گرفت و باهم تفاوت زیادی دارند. مزه این پنیر کمی تند است پس افرادی که طعم تند را دوست‌ دارند، قطعاً از خوردنش لذت می‌برند.

خاستگاه پنیر پکورینو رومانو: کشور ایتالیا

بافت پنیر پکورینو رومانو: ترد و شکننده

رنگ و ظاهر پنیر پکورینو رومانو: زرد کم‌رنگ

انرژی در هر ۱۰۰ گرم: ۳۹۳ کیلوکالری

کربوهیدرات: 3.5 گرم

چربی در هر ۱۰۰ گرم: ۳۲ گرم

پروتئین در هر ۱۰۰ گرم: ۲۸ گرم

پنیر پارمسان (Parmesan)

پارمسان یک پنیر خشک، ترد و سفت است. پارمسان را به‌صورت پودرشده یا رنده خیلی ریزشده به انواع غذا اضافه می‌کنند. اضافه‌کردن این پنیر به غذا طعم عالی به غذا می‌بخشد. پنیر پارمسان یکی از انواع پنیر در دنیا و ایران است که قیمت بالایی هم دارد.

خاستگاه پنیر پارمسان: کشور ایتالیا

بافت پنیر پارمسان: ترد و شکننده

رنگ و ظاهر پنیر پارمسان: زرد کم‌رنگ

انرژی در هر ۱۰۰ گرم: ۳۹۳ کیلوکالری

کربوهیدرات: 3.5 گرم

چربی در هر ۱۰۰ گرم: ۳۲ گرم

پروتئین در هر ۱۰۰ گرم: ۲۸ گرم

پنیر بلو استیلتون (Blue Stilton)

بلو استیلتون یک پنیر خوش‌طعم، خوش‌عطر و محبوب بریتانیایی است که ارزش غذایی بالایی دارد و حاوی ویتامین کا است. بلو استیلتون یکی از معروف‌ترین انواع پنیر در انگلستان است که آن را به سراسر دنیا صادر می‌کنند. طعم این پنیر خیلی تیز و تند نبوده و طعم متعادلی دارد.

خاستگاه پنیر بلو استیلتون: کشور انگلستان

بافت پنیر بلو استیلتون: نیمه نرم

رنگ و ظاهر پنیر بلو استیلتون: زرد کم‌رنگ

انرژی در هر ۱۰۰ گرم: ۳۹۳ کیلوکالری

کربوهیدرات: 3.6 گرم

چربی در هر ۱۰۰ گرم: ۳۵ گرم

پروتئین در هر ۱۰۰ گرم: ۲۵ گرم

پنیر تالیجو (Taleggio

تالیجو یکی از پنیرهای منحصربه‌فرد ایتالیایی است که بوی خاص و غالبی دارد. این پنیر در انواع رنگ‌های میوه‌ای وجود دارد. باوجوداینکه تالیجو دارای عطر زیادی است، اما مزه آن غالب نبوده و عادی است. همان‌طور که احتمالاً تا به اینجای مقاله پی برده‌اید، اصالت بسیاری از انواع پنیر‌ها در جهان به کشور ایتالیا برمی‌گردد. شاید همین موضوع است که سبب شده در فرهنگ غذایی ایتالیا بسیاری از غذاها با پنیر تهیه شود.

خاستگاه پنیر تالیجو: کشور ایتالیا

بافت پنیر تالیجو: نیمه نرم

رنگ و ظاهر پنیر تالیجو: زرد کم‌رنگ با پوست صورتی کم‌رنگ

انرژی در هر ۱۰۰ گرم: ۲۸۶ کیلوکالری

کربوهیدرات: ۰ گرم

چربی در هر ۱۰۰ گرم: ۲۵ گرم

پروتئین در هر ۱۰۰ گرم: ۱۷ گرم

پنیر رشته‌ای (string cheese)

پنیر رشته‌ای به نسبت سایر انواع پنیر، فرایند فراوری سخت‌تری دارد. این پنیر مانند همان پنیر موزارلا است؛ اما نحوه برش و شکل ظاهری آن با دیگر پنیرها کمی تفاوت دارد.

خاستگاه پنیر رشته‌ای: ایالات متحده

بافت پنیر رشته‌ای: نرم و جویدنی

رنگ و ظاهر پنیر رشته‌ای: کرم روشن تا نارنجی

انرژی در هر ۱۰۰ گرم: ۲۹۵ کیلوکالری

کربوهیدرات: 5.6 گرم

چربی در هر ۱۰۰ گرم: ۲۰ گرم

پروتئین در هر ۱۰۰ گرم: ۲۴ گرم


پنیر روکفورت (
Roquefort)

روکفورت نخستین پنیر آبی رنگی بود که فرانسوی‌ها به پنیر‌های مختلف در جهان وارد کردند. روکفورت از شیر گوسفند تهیه می‌شود. این پنیر در غارهای مخصوصی در این کشور تهیه می‌شوند. گفته می‌شود که پنیرهایی که در این غارها به عمل می‌آیند، ویژگی‌های خاص و منحصربه‌فردی دارند. علتش این است که در خاک این غارها، باکتری‌های خاصی وجود دارد که درگیر عمل‌آوری پنیر می‌شوند. این باکتری‌ها پلی‌سیلیوم روکفورتی (Penicillium roqueforti) نام دارند. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد این باکتری‌ها به حفظ سلامت قلب و پیشگیری و مقابله با بیماری‌های قلبی-عروقی مؤثر هستند. تولیدکنندگان روکفورت، معمولاً آن را ۵ ماه قبل از عرضه نگه‌داری می‌کنند و در واقع سن این پنیر ۵ ماه است؛ در این صورت طعم پنیر تقریباً تند می‌شود.

خاستگاه پنیر روکفورت: کشور فرانسه

بافت پنیر روکفورت: نیمه‌سخت، ترد، شکننده

رنگ و ظاهر روکفورت: سفید با رگه‌هایی درشت از رنگ آبی

انرژی در هر ۱۰۰ گرم: ۳۶۹ کیلوکالری

کربوهیدرات: ۲ گرم

چربی در هر ۱۰۰ گرم: ۳۰ گرم

پروتئین در هر ۱۰۰ گرم: ۲۱ گرم

پنیر ریکوتا (Ricotta)

ریکوتا یکی از انواع پنیرهای ایتالیایی است که بافت نرمی داشته و از آب پنیر تهیه می‌شود. طعم ریکوتا کمی شیرین است و بافت ملایمی هم دارد. پنیر ریکوتا در دو نسخه کم‌چرب و پرچرب تهیه می‌شود که استفاده از نسخه پرچرب آن بهتر است. این پنیر یکی از پرطرفدارترین انواع پنیر دنیا بوده و در بین انواع دیگر پنیرها، کالری و چربی کمتری دارد و به همین دلیل توجه افرادی که رژیم لاغری یا رژیم سالم‌خوری دارند را به خود جلب می‌کند.

خاستگاه پنیر ریکوتا: کشور ایتالیا

بافت پنیر ریکوتا: نرم و کرمی

رنگ و ظاهر پنیر ریکوتا: سفیدرنگ

انرژی در هر ۱۰۰ گرم: ۱۴۰ کیلوکالری

کربوهیدرات: ۶ گرم

چربی در هر ۱۰۰ گرم: ۹ گرم

پروتئین در هر ۱۰۰ گرم: ۱۰ گرم

پنیر کومته (Comté)

جالب است بدانید که این پنیر فرانسوی، از شیر گاو پاستوریزه‌نشده تهیه شده است. سازندگان کومته، آن را بین ۴ ماه تا ۲ سال نگه‌داری کرده و سپس به بازار عرضه می‌کنند. با این کار عطروطعم پنیر به مقدار قابل‌توجهی تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد. پنیر کومته این قابلیت را دارد که سریع ذوب شود. به همین دلیل برای استفاده روی انواع غذا یا تهیه انواع دیپ مناسب است.

خاستگاه پنیر کومته: کشور فرانسه

بافت پنیر کومته: نیمه سفت

رنگ و ظاهر پنیر کومته: کرم یا زرد روشن (یک پوسته تیره و تقریباً قهوه‌ای رنگ هم دارد.)

انرژی در هر ۱۰۰ گرم: ۴۲۹ کیلوکالری

کربوهیدرات: ۰ گرم

چربی در هر ۱۰۰ گرم: ۳۵ گرم

پروتئین در هر ۱۰۰ گرم: ۲۵ گرم

حرف آخر

شاید در پایان این مقاله این سؤال برای شما پیش بیاید که در بین این‌همه پنیر، کدام یک از بقیه بهتر است؟ در این مقاله تمام ویژگی‌های پنیرهای مختلف جهان برای شما قرار داده شد. این پنیرها ارزش‌های غذایی متفاوتی دارند که می‌توانید از بین آن‌ها پنیری که ارزش غذایی بهتری دارد را انتخاب کنید. از طرفی بافت و فرم پنیر هم خیلی مهم است و یکی از معیارهای انتخاب خرید پنیر که در بین افراد متفاوت است هم همین بافت و فرم پنیر است. بنابراین باتوجه ‌به کاربرد و ذائقه، می‌توانید یکی از انواع پنیر را انتخاب کنید، اما باید دقت داشت که پنیر خوب همان پنیری است که شما از خوردن آن لذت می‌برید!

سؤالات متداول

ویژگی اصلی پنیر روکفورت چیست؟

پنیر روکفورت یکی از انواع پنیر در جهان است که طرفداران زیادی هم دارد. این پنیر در غارهای کشور فرانسه تهیه می‌شود. این غارها در خاک خود نوعی باکتری دارند که طبق تحقیقات انجام‌شده، این باکتری‌ها در پیشگیری و درمان بیماری‌های قلبی-عروقی مؤثر هستند. از طرفی این پنیر فرم و بافت زیبایی دارد که این زیبایی به دلیل رنگ آبی پنیر است.

کدام پنیر کم‌کالری‌تر و برای افرادی که رژیم دارند، مناسب است؟

پنیر ریکوتا در هر ۱۰۰ گرم، حدوداً ۱۴۰ کالری دارد. این مقدار به نسبت سایر پنیر‌ها خیلی کمتر است و به همین دلیل این پنیر یک پنیر بسیار مناسب برای افرادی است که به پنیر علاقه دارند؛ اما به دلیل رژیم داشتن فکر می‌کنند نمی‌توانند پنیر مصرف کنند.

آیا پنیر فتا را تنها به‌عنوان صبحانه می‌توان مصرف کرد؟

خیر. پنیر فتا یکی از پنیر‌های محبوب در دنیا است که هم به‌عنوان صبحانه و هم در انواع غذا از آن استفاده می‌شود. این پنیر در ایران معمولاً به‌عنوان پنیر صبحانه استفاده می‌شود، اما در تهیه انواع پاستا و غذاهای مختلف هم می‌توان از آن استفاده کرد.

اشتراگ گذاری مطلب

تبلیغات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

پلتفرم دیجیتال فودکس ایران با نوآوری، گسترش همکاری‌های بین‌المللی و افزایش آگاهی مصرف‌کنندگان به همکاری‌های بخش‌های مختلف صنعت غذا و نوشیدنی ایران سرعت و سهولت می‌بخشد.

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال