پلتفرم دیجیتال صنعت‌ غذا و نوشیدنی ایران

نوشیدنی کشورهای مختلف

18 دقیقه
نوشیدنی کشورهای مختلف

آیا به نقش نوشیدنی در زندگی روزمره‌تان توجه کرده‌اید؟ آیا می‌دانید خاستگاه قهوه، چای یا آبمیوه‌ای که می‌نوشید از کدام کشور است؟ نوشیدنی‌ها، نمونه‌هایی کوچک اما مهم و مؤثر در رژیم غذایی انسان‌ها هستند. به‌طور معمول آب، چای سبز و سیاه، قهوه و انواع آبمیوه در فرهنگ غذایی مردم جهان قرار دارند و به‌عنوان نوشیدنی‌های بین‌المللی شناخته می‌شوند. آنچه که سبب تمایز بین این نوشیدنی‌ها با همنوعان دیگرشان می‌شود، تنها مواد اولیه و روش تهیه‌شان است. هر کشوری بسته به شرایط آب‌وهوایی، مواد اولیه، ذائقه و فرهنگ غذایی مردمش در کنار نوشیدنی‌های اصلی، دمنوش، چای، شربت یا آبمیوه‌های مخصوص به خود را تهیه و تولید می‌کنند. در ادامه ما سعی کردیم به‌تمامی سؤالات شما در رابطه ‌با این موضوع پاسخ دهیم و برترین و معروف‌ترین نوشیدنی‌های جهان را به شما معرفی کنیم. اگر به طرز تهیه و شناخت نوشیدنی‌های ملل علاقه دارید، تا انتها همراه ما باشید.

برترین نوشیدنی‌ها در جهان

هر نوشیدنی در نقطه‌ای از جهان برای اولین‌بار تهیه و تولید شده است. هرچند در برخی موارد ممکن است که یک نوشیدنی با چند دستور تهیه و در چند کشور سرو شود. نوشیدنی‌هایی که در ادامه از آن‌ها نام می‌بریم به‌عنوان یک نوشیدنی مطرح و شناخته شده در جهان است که به یک یا چند کشور تعلق دارد.

اگر دوست دارید با برندهای معروف نوشیدنی دنیا آشنا شوید، مقاله‌ای به همین نام بخوانید

نوشیدنی‌های ایتالیا

بهترین نوشیدنی غیرالکلی جهان کافه موکا (Caffè moka) یک قهوه به سبک ایتالیایی است که با یک ظرف سنتی به نام موکا ساخته می‌شود. ظرف موکا شبیه به دستگاه اسپرسوساز عمل می‌کند. قهوه آسیاب‌شده تحت فشار بخار آب داغ قرار می‌گیرد. در نهایت نوشیدنی به‌دست‌آمده نسبت به قهوه دم‌شده به روش معمولی، انرژی و طعمی بهتری دارد. موکاپات، یک روش مقرون‌به‌صرفه و راحت برای دم‌کردن قهوه است که در کنار اسپرسو ایتالیایی از بهترین نوشیدنی‌های جهان محسوب می‌شود. آیا می‌دانید قهوه اولین بار کجا کشف شد؟

کافه لاته یا لته (caffè e latte) یک قهوه بر پایه اسپرسو است. در این نوع از نوشیدنی از شیر بخارپز که گاهی اوقات کمی کف هم می‌کنند در کنار اسپرسو سرو می‌شود که عموماً یک‌سوم این نوشیدنی را شیر تشکیل می‌دهد. برخی از کارشناسان غذا معتقدند کافه لته از کاپوچینو سرچشمه می‌گیرد تا این نوشیدنی را برای خارجی‌ها خوش‌طعم‌تر کند.

ماکیاتو اصل ایتالیایی نوعی قهوه است که تنها روی آن را با یک یا دو قاشق شیر بخارپز شده تزیین می‌کنند. این روش تنها جنبه زیبایی‌شناختی ندارد؛ بلکه باعث خوش‌طعم شدن قهوه می‌شود. کافه ماکیاتو به‌عنوان جایگزینی برای اسپرسو معمولی اختراع شد و ایتالیایی‌ها عمدتاً از آن به‌عنوان نوشیدنی برای دورهمی‌های به هنگام عصر لذت می‌برند.

کافه آمریکانو (Caffè Americano) یکی دیگر از نوشیدنی‌های ایتالیایی است که با افزودن آب داغ به یک شات اسپرسو تهیه می‌شود. نسبت قهوه و آب می‌تواند متفاوت باشد، اما این فرایند باید تاحدی کرم یا کف قهوه را از بین ببرد. کارشناسان معتقدند کافه آمریکانو در طول جنگ جهانی دوم توسط سربازان آمریکایی در اروپا رواج پیدا کرد. این نوشیدنی را نباید با قهوه آمریکایی اشتباه گرفت. کافه آمریکانو به قهوه قطره‌ای یا فیلتر شده اشاره دارد. اگر علاقه دارید تا با فرهنگ غذایی ایتالیا بیشتر آشنا شوید مقاله مربوط به آن را بخوانید.

نوشیدنی‌های استرالیا

قهوه سفید، از برترین نوشیدنی‌های استرالیایی است که دو شات اسپرسو تازه‌دم شده را با شیر ترکیب می‌کند. شیر به شکل یک خامه سطح قهوه اسپرسو را می‌پوشاند؛ اما نباید به‌عنوان یک عنصر غالب در ترکیب عمل کند. کف بالای این قهوه برخلاف کاپوچینو یا کافه لته کلاسیک، باید مسطح‌تر و بدون حباب باشد.

نوشیدنی‌های اسپانیا

سیاه بلند، یک نوع قهوه اسپانیایی است که اغلب به‌عنوان یکی از بستگان نزدیک کافه آمریکانو در نظر گرفته می‌شود. هر دوی آن‌ها یک شات اسپرسو را با آب داغ ترکیب می‌کنند، اما برخلاف همتای خود، قهوه سیاه بلند با ریختن مستقیم اسپرسو در یک فنجان آب گرم تهیه می‌شود.

هات‌چاکلت یک نوشیدنی بین‌المللی شناخته شده است، اما نسخه اسپانیایی آن به دلیل قوام خامه و غلظت آن با سایر همتایان خود متمایز است. معمولاً این نسخه را با شکلات تلخ یا پودر کاکائو، شیر، شکر و نشاسته ذرت تهیه می‌کنند.

هورچاتا (Orxata) یک نوشیدنی باطراوت والنسیا است که از ترکیب نوعی آجیل خیس شده به نام چوفاس، آب و شکر تهیه می‌شود. اغلب در ترکیب این نوشیدنی از دارچین یا پوست لیمو استفاده می‌کنند. این نوشیدنی در کل جامعه والنسیا به همراه شیرینی یا آجیل خورده می‌شود.

در مقاله نوشیدنی‌های معروف اسپانیا، مفصل و کامل به معرفی نوشیدنی‌های این کشور پرداخته‌ایم.

نوشیدنی‌های انگلستان

ارل‌گری (Earl Grey) نوعی چای است که به طور سنتی چای سیاه طعم‌دار را با روغن ترنج ترکیب می‌کنند. اولین مرجع مکتوب برای چای ارل‌گری انگلستان به دهه ۱۸۸۰ برمی‌گردد. چای سیاهی که به همراه ترنج مرکبات دم و نوشیده می‌شد.

چای صبحانه انگلیسی یکی از محبوب‌ترین انواع نوشیدنی در بریتانیا و جهان است. این نوشیدنی معمولاً با چای سیاه آسام، سیلان، چینی و کنیا درست می‌شود. یک نظریه ادعا می‌کند که این ترکیب در سال ۱۸۹۲ توسط استاد چای اسکاتلندی دریسدیل اختراع شد. ظاهراً این نسخه موردعلاقه ملکه ویکتوریا قرار گرفت و نهایتاً در سراسر انگلستان رواج یافت.

نوشیدنی‌های مکزیک

شامپورادو یک نوشیدنی داغ مکزیکی است که به خانواده آتله‌ها که نوعی نوشیدنی آمریکایی است، تعلق دارد. این نوشیدنی نوعی غلات ذرت را با شکر شیرین شده و شکلات طعم‌دار می‌شود. نسخه‌های زیادی از شامپورادو وجود دارد. برخی‌ها آب، شیر یا هر دو را به این غلات اضافه می‌کنند. نتیجه نهایی یک نوشیدنی شکلاتی غلیظ و داغ است که می‌توان آن را با وانیل، دارچین یا دانه انیسون، طعم‌دار کرد. این نوشیدنی به طور سنتی در صبح به همراه صبحانه سرو می‌شود.

لیکوادو (Licuado) یک نوشیدنی ترکیبی مکزیکی است که از شیر، میوه تازه و یخ تهیه می‌شود. این نوشیدنی در سراسر آمریکای لاتین محبوب است تا جایی که به آن باتیدو نیز می‌گویند. لیکوادو به معنای مخلوط یا مایع ترکیب شده با آجیل، عسل و ادویه‌هایی مانند وانیل، میخک یا دارچین است. به دلیل ارزش غذایی بالای لیکوادو، این نوشیدنی را به‌عنوان یک غذای اصلی در صبحانه سرو می‌کنند.

از دیگر نوشیدنی‌های این کشور می‌توان به هات چاکلت مکزیکی اشاره کرد که جزء نوشیدنی های لاکچری در ایران به حساب می‌آید.

آگواس فرسکا (Aguas Frescas) نوشیدنی سبکی است که با ترکیبی از میوه، خیار، گل، دانه و غلات مخلوط با شکر و آب تهیه می‌کنند. گواس فرسکا به معنای آب شیرین است که در سراسر آمریکای مرکزی، مکزیک و دریای کارائیب فروخته می‌شود. این نوشیدنی در طعم‌های مختلفی مانند گواوا، انبه، پرتقال، خیار، لیمو، تمرهندی و چندین نوع دیگر هم ارائه می‌شود.

هورچاتا یک نوشیدنی مبتنی بر آب برنج است که از خیساندن برنج در آب همراه با دارچین تهیه می‌شود. این ترکیب را در ابتدا خوب مخلوط می‌کنند و نهایتاً از صافی می‌گذرانند تا مایعی شفاف به دست آید. هورچاتا را همراه با میوه و نوعی ادویه سرو می‌کنند.

آتوله (Atole) یک نوشیدنی غلیظ و بر پایه ذرت است که بومی مکزیک و آمریکای مرکزی است. آرد ذرت، نشاسته ذرت، یا ماسا هارینا که نوعی آرد سنتی مکزیکی است را به همراه آب یا شیر مخلوط می‌کنند. قوام و بافت این نوشیدنی بسیار به نوع نشاسته استفاده شده در آن بستگی دارد که در حالت ایده‌آل، باید غلیظ، خامه‌ای و بدون هیچ توده‌ای باشد.

نوشیدنی‌های روسیه

کواس (Kvass) یک نوشیدنی باستانی و سنتی روسی است که از آرد گندم سیاه، گندم معمولی، چاودار، نان چاودار یا جو تهیه می‌شود. همه این مواد باید دوره تخمیر را بگذرانند تا نهایتاً در قالب یک نوشیدنی مصرف شود. مشابه کواس روسی را می‌توانید در بلاروس و اوکراین هم ببیند.

نوشیدنی‌های هند

چای ماسالا یک نوشیدنی معطر هندی است که احتمالاً نام آن را بارها شنیده‌اید. این نوشیدنی با ترکیبی از چای سیاه و شیر تهیه می‌شود که معمولاً شامل هل، زنجبیل آسیاب شده، میخک، دارچین و دانه فلفل سیاه است.

دارجلینگ نوعی چای است که در منطقه بنگال کشت می‌شود. این چای را به شکل معمول دم می‌کنند؛ اما به دلیل طعم خوش آن نسبت به سایر همنوعانش از محبوبیت بیشتری برخوردار شده است.

لاسی شیرین نوع دیگری از لاسی‌هاست که همراه با شکر، ماست یا کشک، میوه یا طعم‌دهنده‌هایی مانند زعفران و هل تهیه می‌کنند. لاسی به طور سنتی در گلدان‌های سفالی تهیه می‌شود. روی آن را اغلب با مقداری خامه غلیظ شده می‌پوشانند و معمولاً با آجیل خرد شده تزئین می‌کنند.

انبه لاسی (Lassi) یکی از محبوب‌ترین گونه‌های لاسی است که از ماست و انبه تازه تشکیل‌شده است. معمولاً شامل هل، آب و شکر است. انبه لاسی را باید همیشه خنک سرو کرد.

نوشیدنی‌های چین

چای زرد یک نوع چای کمیاب و گران‌قیمت بومی چین است. درست مانند چای سفید، چای زرد در دسته انواع چای با اکسیداسیون کم قرار می‌دهند. تولید این چای شبیه به تولید چای سبز است با این تفاوت که پس از مرحله پلاسیده شدن برگ‌ها، آن‌ها را بخارپز کرده و در پارچه‌ای می‌پیچند تا عطروطعم چای تغییر کند.

چای جو یا موگیچا (Mugicha) یک نام ژاپنی برای چای جو است؛ دمنوشی که از خیساندن دانه‌های جو برشته شده در آب گرم یا سرد تهیه می‌شود. این نوشیدنی منشأ باستانی دارد و در بسیاری از کشورهای آسیایی از آن لذت می‌برند.

چای شیر هنگ‌کنگ یک نوشیدنی با بافت خامه‌ای و صاف است که با ترکیبی از آب، چای سیاه، شیر غلیظ شده شیرین و شکر تهیه می‌شود. این نوشیدنی را چای شیر می‌نامند تا آن را از چای چینی متمایز کند که معمولاً ساده سرو می‌شود.

چای سفید دسته‌ای از چای چینی است که رنگی روشن دارد. همچنین طعم آن نسبت به انواع چای سبز یا سیاه لطیف‌تر است. چای سفید زمانی از گیاه چای (Camellia sinensis) برداشت می‌شود که برگ‌های چای به طور کامل باز نشده و جوانه‌ها با کرک‌های سفید پوشیده شده‌اند.

دا هونگ پائو نوعی چای چینی بوده که از گران‌ترین چای‌های موجود در جهان محسوب می‌شود. این چای معمولاً با رایحه‌های پیچیده و شیرین روانه بازار خواهند شد. دا هونگ پائو دارای یک سنت چندصدساله است و جایگاهی افسانه‌ای در چین دارد.

بیلوچون یکی از محبوب‌ترین چای‌های سبز چینی است. طعم این چای برگرفته از طعم‌های میوه‌ای، طراوت‌بخش و شیرین است که رایحه‌ای از جنس گل دارد. بیلوچون در اوایل بهار برداشت می‌شود و در دسته چای‌های تابه‌ای و دستی قرار می‌گیرد.

چای کیمون (Keemun) یکی از محبوب‌ترین چای‌های سیاه چینی است. این چای اغلب به‌عنوان چای بورگوندی نیز شناخته می‌شود که نوعی نوشیدنی معطر است که طعمی پیچیده و لایه‌ای دارد. این چای را اغلب با ادویه و کاکائو همراه می‌سازند.

چای لنجینگ (Longjing) یکی دیگر از چای‌های سبز تابه‌ای است که پس از بودادن برگ‌ها، آن‌ها را دم می‌کنند. این نوشیدنی طعمی طراوت‌بخش و رایحه‌ای ملایم دارد که اغلب در کنار کره، نان تست، آجیل و شاه بلوط سرو می‌شود. به دلیل کیفیت بالا و دسترسی محدود به این چای، قیمت آن بسیار بالا است. عموماً هر کیلو آن تا ۸۷۵ دلار می‌فروشند. برای آشناشدن با فرهنگ غذایی چین خواندن مقاله‌ای که دراین‌رابطه نوشته شده خالی‌ازلطف نیست.

نوشیدنی‌های یمن

قشر (Gishr) یک دمنوش سنتی یمنی است که با پوسته قهوه، زنجبیل، شکر و گاهی دارچین درست می‌شود. قشر در گذشته توسط دراویش مسلمان به‌عنوان بخشی از مراسم مذهبی مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما امروزه به‌عنوان یک نوشیدنی جهانی شناخته می‌شود. در یمن قشر را به‌طور سنتی به شکل گرم و شیرین مصرف می‌کنند و عموماً در مجالس و مهمانی‌ها از این نوشیدنی بهره می‌جویند.

نوشیدنی‌های اندونزی

کوپی توبروک محبوب‌ترین قهوه در اندونزی است. دانه قهوه آسیاب شده را با آب داغ ترکیب می‌کنند. این مخلوط را تا زمانی که به‌خوبی شکل بگیرد و یک‌دست شود خوب هم می‌زنند و سپس چند دقیقه استراحت می‌دهند تا تفاله‌های قهوه ته‌نشین شود. نهایتاً این نوشیدنی را با شکر مخلوط می‌کنند. مشابه این نوشیدنی در یونان نیز دیده می‌شود.

باندراگ (bun-drag) یک نوشیدنی گرم، شیرین و تند است که بومی مردم ساندانی اندونزی است. مردم ساندانی در مناطق سردسیر اندونزی زندگی می‌کنند، بنابراین برای گرم نگه‌داشتن خود این نوشیدنی را میل می‌کنند. مواد لازم برای تهیه باندارگ شامل زنجبیل، شکر خرما، دارچین، انیسون ستاره‌ای، میخک و دانه‌های گشنیز است. علاوه بر این‌ها بسته به ذائقه شخص، می‌توان شیر غلیظ شده یا تکه‌هایی از نارگیل و میوه دوریان را هم به ترکیب اضافه کرد.

نوشیدنی‌های اوکراین

ریاژنکا (Ryazhenka) که در سراسر اوکراین، بلاروس و روسیه محبوب است، یک محصول لبنی است که پس از پخت طولانی‌مدت شیر در دمای پایین، تخمیر و تهیه می‌شود. تخمیر با افزودن خامه ترش، کفیر یا دوغ به دست می‌آید. ریاژنکا پس از عمل آمدن دارای بافتی ضخیم و خامه‌ای است که طعمی شیرین دارد و رنگش زرد مایل به شیری است.

نوشیدنی‌های سوئد

جولموست (Julmust) یک نوشیدنی گازدار سوئدی است که در زمان کریسمس مصرف می‌شود. این نوشیدنی تیره‌رنگ و شیرین است که ترکیبی از کولا و جو دارد.

نوشیدنی‌های پاراگوئه

تررو (Tereré) دم‌کرده یربا مات است که با آب سرد، تکه‌های یخ و گیاهانی مانند نعناع، علف لیمو، یا دمنوش لیمو تهیه می‌شود. این نوشیدنی بسیار باطراوت و کم کالری است و گاهی با افزودن آب پرتقال، لیموترش یا آناناس تهیه می‌شود.

نوشیدنی‌های عربستان سعودی

قهوه عربی که از دم‌کردن دانه‌های قهوه عربیکا تهیه می‌شود، یک نوشیدنی سنتی با خاستگاه خاورمیانه‌ای است. این نوشیدنی با رنگ و طعم منحصر به فردش شناخته می‌شود. اگرچه معمولاً آن را به‌صورت ساده سرو می‌کنند، اما گاهی شکر و هل به آن اضافه می‌کنند تا طعمی سبک‌تر داشته باشد. برای اعراب، قهوه عربی نمادی از سخاوت، غرور و مهمان‌نوازی است. قهوه عربی، به طور سنتی در ماه رمضان و همچنین در عروسی‌ها، تعطیلات و مراسم ختم سرو می‌شود.

نوشیدنی‌های ترکیه

شالگام یک نوشیدنی خیابانی محبوب مبتنی بر سبزیجات است که از شهرهای آدانا و مرسین واقع در جنوب ترکیه سرچشمه می‌گیرد. در زبان ترکی، کلمه سالگام به معنای شلغم است. این نوشیدنی از هویج بنفش، بلغور آسیاب‌شده، نمک، مخمر و آب تهیه می‌شود و فقط با شلغم تخمیر شده، طعم‌دار می‌شود. این نوشیدنی به طور سنتی سرد و در لیوان‌های بزرگ همراه با هویج ترش سرو می‌شود. گاهی یک قاشق مرباخوری فلفل قرمز تند هم به آن می‌افزایند. شلگام معمولاً با کباب تند آدانا همراه می‌شود یا در کنار راکی، نوشیدنی معروف انیسون ترکی سرو خواهد شد.

سالپ ترکی نوشیدنی است که معمولا در فصل زمستان مصرف می‌شود. اساس سالپ ساقه یا غده ارکیده وحشی است که با جوشاندن، خشک‌کردن و آسیاب‌کردن پودر نشاسته‌ای آن، تولید می‌شود. سپس آن را با شیر داغ و گاهی اوقات زنجبیل و دارچین مخلوط می‌کنند تا یک نوشیدنی آرام‌بخش با طعمی گس ایجاد کنند.

قهوه ترکی، دانه‌های قهوه بوداده ریز آسیاب شده با آب سرد و شکر را در یک قهوه‌جوش سنتی به نام cezve یا ibrik می‌ریزند. در نهایت روی حرارت ملایم دم می‌کنند تا کف کند و در آستانه جوشیدن باشد. این قهوه به علت روش دم‌کردن و طعم منحصر به فردش نسبت به سایر همنوعانش متمایز است.

بوزا یک نوشیدنی تخمیر شده باستانی است که معمولاً از گندم، ارزن، جو یا بلغور تهیه می‌شود. اعتقاد بر این است که این نوشیدنی بیش از ۸۰۰۰ سال پیش در ترکیه به وجود آمده است، اما انواع آن در سراسر آسیای مرکزی و بالکان یافت می‌شود. ازآنجایی‌که در ابتدا محتوای الکل کمی داشت، بوزا در قرن هفدهم ممنوع شد؛ اما نسخه مدرن غیرالکلی آن در قرن نوزدهم مجدداً ظاهر شد. طرز تهیه نوشیدنی بوزا ترکیه را بلدید؟

ما در این بخش ۴ نوشیدنی معروف ترکیه را معرفی کردیم اما اگر می‌خواهید با نوشیدنی‌های دیگر ترکیه آشنا شوید، مقاله نوشیدنی‌های معروف ترکیه را بخوانید.

نوشیدنی‌های کره جنوبی

سوجونگوا (sujeonggwa)، یک نوشیدنی سنتی کره جنوبی است که در تعطیلات جشن کره در کنار سیکیه (نوشیدنی برنج شیرین) مصرف می‌شود. سوجونگوا از آب، خرمالو خشک، زنجبیل و دارچین تهیه می‌شود که رنگ قهوه‌ای تیره با رایحه‌ای شیرین و تند دارد. عموماً به دو صورت گرم یا سرد سرو می‌شود.

میلکیس (Milkis) یک نوشابه کره جنوبی است که با آب گازدار، شربت ذرت، شکر و شیر درست می‌شود. امروزه میلکیس در انواع مختلفی با طعم انبه، موز، هلو، پرتقال، توت‌فرنگی، سیب یا خربزه موجود است.

دالگونا قهوه‌ای کف‌دار است که روی شیر سرو می‌شود. اگرچه این نوشیدنی در سطح بین‌المللی به‌عنوان یک نوشیدنی کره جنوبی شناخته شده؛ اما نسخه‌های مشابه آن در سایر کشورهای آسیایی رایج است. نسخه اصلی این قهوه با قسمت‌های مساوی قهوه فوری، شکر و آب درست می‌شود. سپس این ترکیب را هم می‌زنیم تا به رنگ کاراملی برسد و روی شیر ریخته می‌شود.

یوجا چا یک دم‌کرده مرکبات کره‌ای است که بیشتر در فصل زمستان از آن لذت می‌برند. این میوه نوعی لیمو است که بومی کشور چین است. این چای را می‌توان با مخلوطی از میوه‌های تازه، شکر و آب گرم تهیه کرد.

سیکی (Sikhye) یک نوشیدنی شیرین و غیرالکلی سنتی کره جنوبی است که با پودر مالت جو، شکر، برنج و در برخی موارد آجیل کاج تهیه می‌شود. عطروطعم نسبتاً شیرینی با طعمی از مالت جو دارد.

در مقاله نوشیدنی‌های معروف کره‌ای، مفصل آنها را معرفی کردیم.

نوشیدنی‌های فرانسه

قهوه فرنچ پرس یک وسیله و یک تکنیک دم‌کردن است که از یک لیوان استوانه‌ای شکل و یک پیستون که به یک شبکه فلزی متصل است، تشکیل می‌شود. دانه‌های آسیاب شده قهوه را به همراه آب جوش درون فرنچ پرس می‌ریزند و با فشار وارده به‌وسیله پیستون قهوه دم می‌آید.

مازاگران یا قهوه خنک از قهوه غلیظ شده، تشکیل می‌شود که روی یخ ریخته و در یک لیوان بلند و باریک سرو می‌کنند. نسخه‌های مشابه این نوشیدنی در پرتغال و اتریش نیز رایج است.

نوشیدنی‌های مغولستان

کومیس یک فرآورده لبنی تخمیر شده است و متعلق به دوران باستان است که با گذشت زمان در سراسر آسیای مرکزی گسترش ‌یافته است. این نوشیدنی شبیه کفیر است، اما به طور سنتی از شیر خام مادیان تهیه می‌شود که حاوی قند بیشتری نسبت به شیر بز یا گاو است. همچنین سرشار از پروتئین و ویتامین C است.

نوشیدنی‌های ژاپن

کوکیچا نوع منحصربه‌فردی از چای ژاپنی است که با شاخه‌ها و ساقه‌های گیاه کاملیا سیننسیس درست می‌شود. این چای طعمی شیرین، گیاهی و عطری دلپذیر دارد. کوکیچا با غذاهای سبک، مرغ، پنیر و دسرها همراه می‌شود.

بانچا یک چای سبز ژاپنی است که اغلب به آن چای سبز معمولی و روزمره می‌گویند. این چای در پایان فصل و پس از برداشت تابستان برای چای سنچا برداشت می‌شود. برگ‌ها بالغ و سفت هستند. در نتیجه چای کمی خشن‌تر است و عطر کمتری دارد.

سنچا (Sencha) محبوب‌ترین چای سبز در ژاپن است. از برگ‌هایی که در معرض نور مستقیم خورشید هستند برداشت می‌شود. پس از برداشت، برگ‌ها را کمی بخارپز کرده، گرد و خشک می‌کنند. این چای طعمی شیرین و لطیف دارد. چای سنچا را در کنار غذاهای دریایی و برنج می‌نوشند.

هوجیچا یک چای سبز بوداده ژاپنی است. این چای را با نوع بانچا و سنچا روی حرارت زیاد برشته می‌کنند. هوجیچای دم‌کرده یک چای قهوه‌ای روشن با خاصیت کمی گرم‌تر از چای سبز سنتی است که عطری مانند قهوه، کاکائو و کارامل دارد.

نوشیدنی‌های مالزی

باندونگ یک نوشیدنی محبوب مالزیایی با رنگ صورتی است. این نوشیدنی ساده با ترکیب شیر و شربت گل رز درست می‌شود. باندانگ را می‌توان با شیر غلیظ شده، شیر تازه، شیر تبخیر شده یا هر ترکیبی از این سه تهیه کرد. معمولاً با یخ سرو می‌شود. این نوشیدنی محبوب عروسی‌ها و ماه رمضان است.

قهوه سفید یکی دیگر از نوشیدنی‌های معروف مالزی است که برخلاف نام آن، رنگ سفیدی ندارد. این نام از روش فراوری آن نشات می‌گیرد. در این روش، دانه‌های قهوه قبل از آسیاب و دم‌کردن، به‌آرامی در مارگارین برشته می‌شوند. این روش باعث می‌شود تا قهوه سفید طعم ملایم‌تری داشته باشد. این قهوه را با شیر غلیظ شده یا خامه سرو می‌کنند.

اگر نوشیدنی‌های این کشور برایتان جالب بود حتماً به مقاله نوشیدنی‌های معروف مالزی سر بزنید. چراکه به طور مفصل و کامل شما را با انواع نوشیدنی در این کشور آشنا خواهد کرد.

نوشیدنی‌های پرو

پونچه د ماکا (ponche de maca) که اغلب به‌عنوان ماکا پانچ شناخته می‌شود، آبمیوه‌ای خوش‌طعم و مغذی است که عمدتاً با ماکا ساخته می‌شود. ریشه ماکا، سیب، ماراکویا و آب‌هویج را باهم ترکیب می‌کنند تا پونچه د ماکا حاصل شود.

چیچا مرادا یک نوشیدنی غیرالکلی است که منشأ آن پرو است. این دمنوش به طور سنتی از جوشاندن پوست بنفش ذرت و آناناس در آب تهیه می‌شود. پس از خنک‌شدن این ترکیبات شکر، دارچین و میخک را می‌توان برای طعم بهتر اضافه کرد.

نوشیدنی‌های تایوان

چای حبابی که در دهه ۱۹۸۰ در تایچونگ، تایوان اختراع شد، یک نوشیدنی مبتنی بر چای است که با میوه یا شیر مخلوط می‌شود. این نوشیدنی با توپ‌های تاپیوکا ترکیب می‌شود که به‌عنوان حباب، مروارید یا بوبا نیز شناخته می‌شود، بنابراین این نوشیدنی اغلب به‌عنوان چای شیر بوبا، چای بوبا، چای تاپیوکا، چای مروارید یا نوشیدنی حباب نامیده می‌شود. برخی از دستورالعمل‌ها شیر را با خامه، بستنی یا شیر سویا جایگزین می‌کنند و آن را با شکلات، قهوه، زنجبیل، کارامل، گل رز یا اسطوخودوس طعم‌دار می‌کنند.

نوشیدنی‌های یونان

شو پو اره (Shou- puerh) زیر گونه‌ای از چای تخمیر شده مصنوعی است. این نوشیدنی به روش معمول دم می‌شود و طعمی گس و غنی دارد.

نوشیدنی‌های کلمبیا

گوارپو یک نوشیدنی کلمبیایی است که از آب نیشکر خام و فشرده مخلوط با آب، یخ و مقدار زیادی لیموترش تازه تهیه می‌شود. اغلب، فروشندگانی که آن را می‌فروشند، آب نیشکر را درست در محل و با استفاده از پرسی فلزی استخراج می‌کنند. آب‌میوه در یک سطل زیر پرس می‌چکد، جایی که قبل از سرو الک می‌شود. گوارپو طعم شیرینی دارد و در تابستان به‌عنوان یک نوشیدنی سرد سرو می‌شود.

چمپوس (Champús) یک نوشیدنی سرد سنتی کلمبیایی است که در پرو و اکوادور نیز محبوب است. این نوشیدنی، از ذرت خشک شده، آناناس، نارانجیلا له شده، پانلا، میخک، به یا گوانابانا، دارچین، برگ درخت پرتقال و مقدار زیادی یخ تهیه می‌شود.

چولادو (Cholado) ترکیبی از یخ، سالاد میوه، کوکتل و دسر منجمد است. این نوشیدنی که با نام راسپائو نیز شناخته می‌شود، با میوه‌های تازه مانند توت‌فرنگی، موز، کیوی، پاپایا، آناناس و ماراکویا، همراه با شیر و یک شربت شیرین که با شاه توت کلمبیایی تهیه می‌شود، سرو خواهد شد. چولادو تعادل کاملی از نظر عطر و بافت دارد و به دلیل ترد، میوه‌ای و خامه‌ای بودن آن، هم دسر و هم نوشیدنی محسوب می‌شود. معمولاً در یک لیوان بلند با مقدار زیادی یخ خرد شده سرو می‌شود. در نهایت با نارگیل خرد شده و گیلاس تزئین می‌شود.

نوشیدنی‌های دانمارک

کوچیو (Cocio) یک نوع شیر شکلات کلاسیک است که از سال ۱۹۵۱ در دانمارک تولید می‌شود. این نوشیدنی ترکیبی از شیر تازه، شکر و بهترین کاکائو آفریقایی است.

نوشیدنی تبت

چای کره در قرن هفتم در تبت به‌وجود آمد، اما امروزه به‌طور گسترده توسط مردم مناطق هیمالیا در نپال، هند و بوتان مصرف می‌شود. به طور سنتی برگ‌های چای را با آب، نمک و کره گاو درست مخلوط می‌کنند و پس از جوشاندن تا زمانی که مایع به رنگ قهوه‌ای تیره در بیاید صبر می‌کنند. چای کره‌ای که به طور سنتی در یک کاسه سرامیکی سرو می‌شود، نقش مهمی در زندگی تبتی ایفا می‌کند و در مهمانی‌ها از آن استفاده می‌کنند.

نوشیدنی‌های اتریش

ملانژ وینر، اگرچه اغلب آن را با کاپوچینو مقایسه می‌کنند اما ملانژ وینر یک ترکیب تخصصی از قهوه و شیر است که بیشتر شبیه کافه لته است.

نوشیدنی‌های کیپ غربی، آفریقای جنوبی

رویبوس (Rooibos) یک گیاه آفریقای جنوبی است که از برگ‌های آن معمولا برای دم‌کردن چای استفاده می‌کنند. در اصل، این یک جایگزین ارزان‌قیمت برای چای سیاه اروپایی بود. نام رویبوس به معنای بوته قرمز است که به ویژگی‌های بصری گیاه اشاره دارد. امروزه از رویبوس بیشتر برای تهیه چای، چای سرد و حتی اسپرسو قرمز استفاده می‌شود که خواص ضد پیری دارد و برای سلامت بدن بسیار مفید است.

نوشیدنی‌های ایران

دوغ یک نوشیدنی خوش طعم با پایه ماست است که عمدتاً مربوط به ایران و ترکیه است، اما در سراسر خاورمیانه از آن لذت می‌برند و نوشیدنی‌های مشابه در هند و بالکان نیز یافت می‌شود. این نوشیدنی منشأ باستانی دارد.

شربت گلاب و زعفران، یک نوشیدنی خنک است که از ترکیب عرق گل محمدی، زعفران دم‌کرده، شکر و آب تهیه می‌شود. این شربت برای رفع تشنگی و عطش بسیار مفید است. تعداد زیادی از شربت و دمنوش‌های گیاهی در ایران موجود است اما شربت گلاب و زعفران در کنار دوغ ایرانی از نمونه‌های برتر جهانی هستند.

در مقاله نوشیدنی‌های معروف ایران کامل به این مقوله پرداخته‌ایم.

نوشیدنی‌های مراکش

چای نعناع مغربی از رایج‌ترین اصطلاحی است که برای اشاره به ترکیب شیرین شده چای سبز و نعناع تازه استفاده می‌شود. مصرف چای نعناع در منطقه غربی و شمال آفریقا رایج است، اما به‌طورکلی به مراکش نسبت داده می‌شود. برگ چای، نعنا و آب را به طور سنتی در قوری‌های براد تهیه می‌کنند.

نوشیدنی‌های سریلانکا

چای سیاه سیلان نامی است که به چای تولید شده در سریلانکا داده شده است. این چای را به طور معمول دم‌کرده و میل می‌کنند. چای سیلان از جمله چای‌های شناخته شده در سراسر جهان است.

نوشیدنی معروف آلمان

کلاب میت یک نوشیدنی گازدار کافئین‌دار است که از عصاره ماته، دم کرده‌ای از برگ‌های خشک شده یربا میت تهیه می‌شود. در مقایسه با سایر نوشابه‌ها، میزان قند نسبتاً کمی دارد و میزان کافئین آن ۲۰میلی‌گرم در هر ۱۰۰میلی‌لیتر است.

اسکافه (Eiskaffee) نوعی قهوه یخی به سبک آلمانی است که ترکیبی از قهوه دم‌کرده سرد و بستنی دارد. معمولاً با یک شات اسپرسو و یک پیمانه بستنی وانیلی درست می‌شود. اسکافه معمولاً در یک لیوان بلند همراه با یک قاشق و یک نی سرو می‌شود. به طور سنتی روی آن را با خامه فرم گرفته شیرین نشده می‌پوشانند.

نوشیدنی آرژانتین

ماته (Mate) دم‌کرده گیاهی است که از برگ‌های خشک و آسیاب شده گیاه یربا ماته تهیه می‌شود. برگ‌ها را به طور سنتی خیس می‌کنند و در یک کدوی توخالی می‌ریزند. در نهایت همراه با یک نی فلزی که به‌عنوان یک صافی نیز عمل می‌کند، می‌نوشند. این نوشیدنی بخشی جدایی‌ناپذیر از فرهنگ آمریکای جنوبی است و همیشه در مجالس مختلف تهیه شده و از آن لذت می‌برند. این دمنوش سرشار از کافئین بوده و طعم تلخ دارد.

نوشیدنی ایالات متحده آمریکا

شیر قهوه که در سال ۱۹۹۳ به‌عنوان نوشیدنی غیرالکی رسمی ایالت متحده اعلام شد. ترکیبی از شیر و شربت قهوه شیرین است. شربت قهوه، متشکل از عصاره قهوه، رنگ‌ها و شربت ذرت بوده که با شیر شکلاتی همراه می‌شود.

حرف آخر

اکنون که به انتهای این مقاله رسیدیم؛ نوشیدنی‌های ۲۷ کشور جهان را باهم بررسی کردیم که هریک از این کشورها، یک تا 5 نوشیدنی مطرح در سطح جهان داشته‌اند. همچنین دانستیم کدام نوشیدنی به چه کشوری تعلق دارد و خاستگاه آن کجاست. ما سعی کردیم تا اطلاعات کافی و جامعی را در رابطه‌ با نوشیدنی کشورهای مختلف به شما بدهیم. اگر این مقاله برایتان مفید و ارزشمند بود با دوستان خود به اشتراک بگذارید. همچنین ما را از نظرات و تجربیات خود درباره انواع نوشیدنی کشورهای مختلف بهره‌مند سازید.

سؤالات متداول

بیشترین تنوع نوشیدنی ثبت‌شده در جهان متعلق به کدام کشور است؟

هند، چین، ژاپن و کره جنوبی بیشترین نوشیدنی‌های ثبت شده در جهان را دارند.

خاستگاه قهوه آمریکانو کدام کشور است؟

برخلاف نام این نوشیدنی، قهوه آمریکانو متعلق به کشور ایتالیا است.

سهم ایران از نوشیدنی‌های به نام در جهان چقدر است؟

ایران کشوری است که از نظر تنوع در نوشیدنی بسیار گسترده و غنی است اما معروف‌ترین نوشیدنی ایرانی دوغ آن است.

اشتراگ گذاری مطلب

تبلیغات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

پلتفرم دیجیتال فودکس ایران با نوآوری، گسترش همکاری‌های بین‌المللی و افزایش آگاهی مصرف‌کنندگان به همکاری‌های بخش‌های مختلف صنعت غذا و نوشیدنی ایران سرعت و سهولت می‌بخشد.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال