گزارش‌های تخصصی صنعت غذا و نوشیدنی ایران

فودکس ایران، برای فرهنگ غذایی بهتر

معرفی بهترین نمایشگاه های مواد غذایی

12 دقیقه
نمایشگاه بین المللی غذا

تولید، بسته‌بندی، عرضه، پخش و در کل تجارت مواد غذایی و آشامیدنی یکی از صنایع موجود در جهان است که هر ساله تریلیون‌ها دلار درآمد کسب می‌کند و میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان شاغل نگه می‌دارد. البته درست است که بازار محصولات غذایی و آشامیدنی به‌طور طبیعی بسیار بزرگ است و طیف وسیعی از محصولات و خدمات و… را شامل می‌شود منتها رقابت در این صنعت و موفق بودن و موفق ماندن در این صنعت سخت و دشوار است. یکی از بهترین فرصت‌هایی که شرکت‌های فعال در حوزه تجارت مواد غذایی فعالیت می‌کنند برای رونق کسب‌وکار خود و گسترش کارشان در اختیار دارند، شرکت در یکی یا چندین و چند نمایشگاه بین المللی غذا است که هر سال یا دو سال یک‌بار برگزار می‌شود. خوشبختانه معمولا سالانه تعداد زیادی نمایشگاه صنعت غذا در سرتاسر جهان برگزار می‌شود و به این کسب‌وکارها اجازه می‌دهد تا محصولات، خدمات خود را به نمایش بگذارند و از یکدیگر بیاموزند.

البته احتمالا آمادگی و شرکت در هرکدام از این نمایشگاه‌ها هزینه‌بر است و نتیجه گرفتن از آن‌ها نیاز به برنامه‌ریزی و داشتن استراتژی درست و قوی دارد. برای همین هم در این مقاله فهرستی از بهترین و پرمخاطب‌ترین نمایشگاه‌های مواد غذایی در جهان را همراه با تقویم نمایشگاه های مواد غذایی معتبر و شناخته‌شده برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم تا اگر قصد شرکت در یکی از این رویدادها را دارید راحت‌تر و درست‌تر تصمیم‌گیری کنید.

هدف از برگزاری نمایشگاه های مواد غذایی چیست؟

برگزاری نمایشگاه های مواد غذایی

درست است که اینترنت عملا روش‌های بازاریابی و ارتباطات تجاری را به‌طور اساسی تغییر داده، اما هنوز هم نمایشگاه صنعت غذا در سراسر دنیا هر ساله تعداد بازدیدکنندگان قابل‌توجهی را به خود اختصاص می‌دهد. شاید از خود بپرسید چرا هنوز هم شرکت در این نمایشگاه‌ها برای صنعت غذا مهم است؟

نمایشگاه بین المللی غذا و نوشیدنی یکی از مهم‌ترین ابزارهایی است که شرکت‌های فعال در حوزه تولید و توزیع انواع خوراکی و نوشیدنی می‌توانند برای گسترش شعاع فعالیت خود و حضور جدی‌تر بازار، مخصوصا بازارهای خارجی‌ای که هنوز حضور ندارند، استفاده کنند.

در واقع شرکت در نمایشگاه‌های تجاری تخصصی در حوزه مواد غذایی می‌تواند راهی ارزشمند برای ایجاد ارتباطات جدید با حرفه‌ای‌های این صنعت، ملاقات با خریداران و فروشندگان، آشنایی با فناوری‌های جدید تولید، بسته‌بندی و… باشد. در یک نمایشگاه بین المللی غذا، صاحبان تجارت مواد غذایی می‌توانند درباره روندها، فرصت‌ها و چالش‌هایی که این نوع کسب‌وکارها با آن مواجه هستند، آشنا شوند. همچنین می‌توانند زمینه را برای انجام معاملات، فروش محصول، گسترش فعالیت در یک کشور جدید یا اطلاع‌رسانی درباره تصمیمات سرمایه‌گذاری آینده را فراهم کنند.

معروف‌ترین نمایشگاه‌های غذایی کدامند؟

گفتیم که شرکت در نمایشگاه صنعت غذا یک روش سنتی موثر برای تبلیغ محصولات شرکت مواد غذایی، برندسازی برای نام شرکت، نمایش محصولات در بخش فروش و… است. هرساله در شهرها و کشورهای مختلف جهان چندین نمایشگاه تخصصی غذا و نوشیدنی برگزار می‌شود که هر نمایشگاه هم معمولا روی موضوعات و موارد خاصی مثل شیرینی و شکلات یا فرآورده‌های گوشتی و… تمرکز دارد.

در این مقاله ۷ نمایشگاه بین المللی مواد غذایی برتر و پرطرفدارتر را فهرست کرده‌ایم تا اگر می‌خواهید به‌عنوان یک شرکت‌ فعال در صنایع غذایی در این رویدادها شرکت کنید، با آگاهی کامل بهترین‌شان را برای حضور کسب‌وکار خود انتخاب کنید.

1. نمایشگاه مواد غذایی تهران

نمایشگاه مواد غذایی تهران

نمایشگاه مواد غذایی تهران با توجه به وسعت و تنوع گروه‌های کالایی، بزرگ‌ترین نمایشگاه خاورمیانه محسوب می‌شود. در آخرین دوره نمایشگاه اگروفود تهران ۵۲۰ شرکت داخلی و ۱۰۵ شرکت بین‌المللی از ۱۷ کشور مختلف شرکت داشتند و در ۲۰ سالن مجزا، به‌‎‌علاوه فضای باز نمایشگاه میزبان بازدیدکنندگان بودند.

نمایشگاه اگروفود درواقع پلتفرم تجاری برای صادرکنندگان خارجی و واردکنندگان ایرانی ماشین‌آلات و تجهیزات کشاورزی و همچنین یک فرصت تجاری برای تمام کسانی است که در زمینه کشاورزی فعالیت می‌کنند. از آخرین دوره این نمایشگاه که در خردادماه ۱۴۰۲ و به‌مدت ۴ روز برگزار شد، بیش از ۴۰هزار نفر بازدید کردند و با محصولات غذایی و کشاورزی ایران آشنا شدند.

 • محصولات عرضه شده در آگروفود تهران

نمایشگاه مواد غذایی تهران تقریبا تمامی محصولات و خدمات بخش کشاورزی و تولید مواد غذایی ایران را به نمایش می‌گذارد. از خود محصولات گرفته تا فناوری‌ها و خدمات مرتبط با مواد غذایی و کشاورزی مثل ماشین‌آلات و تجهیزات کشاورزی (کاشت، داشت و برداشت، آبیاری، حفاظت از گیاه، سیستم‌های ذخیره‌سازی محصولات کشاورزی، کودها و…)، تجهیزات پرورش دام‌ و طیور (نهاده‌های دام و طیور، تجهیزات دامداری، ماشین‌آلات فرآوری شیر، ماشین‌های شیردوشی، سرنگ‌های دامپزشکی، و…)، تجهیزات پرورش ماهی و… در این نمایشگاه نمایش داده می‌شود.

علاوه بر این‌ها مواد اولیه برای تولید خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها مثل طعم‌دهنده‌ها، مواد خام قصابی، سس‌ها، کره کاکائو، رنگ‌های خوراکی، عرقیجات، آنزیم‌ها، ویتامین‌ها، مواد معدنی، حلال‌ها، طعم‌دهنده‌ها، عطرها، ترکیبات میوه و… هم بخشی از محصولات عرضه‌شده در آگروفود تهران است.

 • تقویم نمایشگاه مواد غذایی تهران

نمایشگاه آگروفود یک نمایشگاه سالانه است که هر سال در یک بازه زمانی مشخص و برای ۴ روز برگزار می‌شود. نمایشگاه مواد غذایی تهران ۱۴۰۲ که آخرین دوره برگزارشدهٔ این نمایشگاه است، ۲۶ تا ۲۹ خردادماه ۱۴۰۲ برابر با ۱۹-۱۶ ژوئن ۲۰۲۳ بود.

سی‌‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی تخصصی صنایع کشاورزی، مواد غذایی، ماشین‌آلات و صنایع وابسته تهران ۱۴۰۳ هم از ۱۶ تا ۱۹ ژوئن ۲۰۲۴ برگزار می‌شود.

۲. نمایشگاه مواد غذایی آنوگا Anuga

نمایشگاه ANUGA هر دو سال یک بار در شهر کلن برگزار می‌شود. این نمایشگاه یکی از مهم‌ترین نمایشگاه‌های بین‌المللی غذا محسوب می‌شود و کارشناسان آن را یکی از مهم‌ترین رویدادهای مرتبط با بخش غذا و نوشیدنی در سطح جهانی می‌دانند. در آخرین دوره برگزاری، که در سال ۲۰۲۱ و به‌صورت فیزیکی و مجازی برگزار شد، بیش از ۷۰۰۰۰ بازدیدکننده از ۱۶۹ کشور و بیش از ۴۶۰۰ غرفه‌دار از ۹۸ کشور شرکت کرده بودند.

 • محصولات عرضه‌شده در نمایشگاه آنوگا

در نمایشگاه مواد غذایی آنوگا معمولا غذاهای تازه و منجمد، گوشت و لبنیات، محصولات پخته‌شده و غذاهای ارگانیک و… عرضه می‌شود. البته ممکن است شیرینی‌ها و محصولات تنقلات هم فقط به میزان محدودی در نمایشگاه ارائه شوند.

 • شرایط و مدارک لازم برای ثبت‌نام در نمایشگاه ANUGA

فقط در صورتی می‌توانید به‌عنوان غرفه‌دار در این نمایشگاه شرکت کنید و محصولات‌تان را به نمایش بگذارید که محصولات توسط شرکت شما تولیدشده یا توسعه یافته باشند. البته می‌توانید برای شرکت‌هایی که نمایندگی آن‌ها را دارید (از جمله نمایندگی فروش، شرکت واردکننده و…) هم به‌عنوان نماینده تجاری در نمایشگاه غرفه بگیرید.

ثبت‌نام برای حضور در آنوگا هم می‌تواند به صورت الکترونیکی یا پستی انجام شود. در مرحله اول باید فرم‌های ثبت‌نام را به‌صورت کامل پر کنید و بلافاصله پس از ثبت درخواست‌تان تایید خودکار آن را در آدرس ایمیلی که دارید دریافت می‌کنید.

البته حتما در زمان ثبت‌نام حواستان به شرایط و دستورالعمل‌های شرکت در این رویداد باشد. مثلا متراژ غرفه‌ها در این نمایشگاه نباید بزرگتر از ۲۰ مترمربع باشد. یا تولیدکنندگان باید محصولاتی را به نمایش بگذارند که مطابق با لیست محصولات رویداد باشد.

پس از تکمیل ثبت‌نام و پرداخت هزینه‌ها و اجاره‌بهای غرفه‌ها، برای هر شرکت‌کننده یک کد اختصاص داده و ارسال خواهد شد. تمام شرکت‌کننده‌ها باید قبل از ورود به نمایشگاه این کد را همراه داشته باشند.

 • تقویم نمایشگاه مواد غذایی آنوگا

نمایشگاه مواد غذایی آنوگا درواقع یک نمایشگاه پاییزه است که معمولا در ماه اکتبر میزبان بازدیدکنندگان و شرکت‌کنندگان خواهد بود. دوره بعدی نمایشگاه از ۷ تا ۱۱ اکتبر سال ۲۰۲۳ برگزار می‌شود.

۳. نمایشگاه غذا و نوشیدنی دبی Gulfood

نمایشگاه غذا و نوشیدنی دبی Gulfood

وقتی صحبت از نمایشگاه صنعت غذا در میان باشد، بدون شک باید از نمایشگاه مواد غذایی دبی گالفود هم حرف بزنیم. گلفود، یکی از بزرگترین نمایشگاه‌های بین‌المللی غذا در جهان است که از سال ۱۹۸۷ هر ساله در دبی برگزار می‌شود. در این رویداد غذایی بیش از ۱۰۰ هزار بازدید‌کننده و ۵ هزار‌غرفه دار از ۱۹۳ کشور جهان شرکت می‌‌کنند. برای همین هم بسیاری از کارشناسان این نمایشگاه را بزرگترین نمایشگاه تجاری سالانه در خاورمیانه می‌دانند.

تولیدکنندگان، متخصصان تغذیه، سرآشپزهای معروف، صاحبان هتل‌ها و رستوران‌ها، تهیه‌کنندگان غذا و رسانه‌های تخصصی همگی در رویداد تجاری F&B دبی حضور دارند. شرکت‌کنندگان همچنین این فرصت را دارند تا در کارگاه‌های آشپزی و رویدادهای جانبی در کنار سرآشپزهای ستاره‌دار میشلین شرکت کنند.

 • محصولات عرضه‌شده در نمایشگاه Gulfood

این رویداد معمولا میزبان غرفه‌دارانی از سراسر جهان است که طیف گسترده‌ای از محصولات غذایی و نوشیدنی و همچنین تجهیزات و خدمات صنعت مهمان‌نوازی را به نمایش می‌گذارند. به‌طور کلی گروه‌های محصولات در نمایشگاه گلفود شامل مواد غذایی و نوشیدنی از جمله جدیدترین محصولات نوشیدنی، لبنیات، چربی‌ها و روغن‌ها و…، امکانات پذیرایی و سرو غذا، تجهیزات پخت‌و‌پز صنعتی مثل انواع فر و…، یخچال‌های صنعتی و تجهیزات رستورانی است.

 • شرایط و مدارک لازم برای ثبت‌نام در نمایشگاه Gulfood

سازمان‌دهندگان Gulfood می‌خواهند یک محیط تجاری موفق هم برای بازدیدکنندگان و هم برای غرفه‌داران فراهم کنند. به‌همین دلیل هم این نمایشگاه معمولا فقط میزبان متخصصان صنعت غذا خواهد بود. یعنی عموم مردم و افراد زیر ۲۱ سال اجازه ورود به این رویداد را نخواهند داشت. بنابراین اگر می‌خواهید از گلفود بازدید یا در آن شرکت کنید، باید حتما به صورت آنلاین در وب‌سایت رسمی نمایشگاه Gulfood ثبت‌نام کنید.

درضمن حواستان باشد که Gulfood یک رویداد پولی است و پرداخت هزینه برای ثبت‌نام اینترنتی و حضور در آن الزامی است. پس اگر می‌خواهید در گالفود غرفه داشته باشید، به‌صورت آنلاین فرم درخواست اجازه غرفه را پر کنید.

 • تقویم نمایشگاه غذا و نوشیدنی دبی Gulfood 

براساس تقویم نمایشگاه های مواد غذایی، نمایشگاه غذا و نوشیدنی دوبی هر سال در ماه فوریه برگزار می‌شود. آخرین دوره این نمایشگاه از ۲۰ تا ۲۳ فوریه ۲۰۲۳ برگزار شده است. گلفود ۲۰۲۴ هم از ۱۹ تا ۲۳ فوریه ۲۰۲۴ در مرکز همایش و نمایشگاه بین‌المللی دبی برگزار خواهد شد. ساعت کاری نمایشگاه هم از ۱۰ صبح تا ۶ عصر است.

۴. نمایشگاه صنایع غذایی استانبول WorldFood Istanbul

نمایشگاه بین‌المللی ورد فود استانبول یک نمایشگاه بین‌المللی تجارت مواد غذایی است که هر ساله در استانبول برگزار می‌شود. این نمایشگاه یک رویداد تجاری تخصصی موثر برای افزایش فروش، ارتقای محصولات و یافتن مشتریان جدید از طریق برقراری ارتباط مستقیم با بسیاری از نمایندگان زنجیره‌های خرده‌فروشی و عمده‌فروشی‌های مواد غذایی است.

این رویداد که توسط دفتر ترکی ICA Events سازماندهی می‌شود، سالانه بیش از ۳۶۰ تولیدکننده داخلی و بین‌المللی مواد غذایی را میزبانی می‌کند تا در استانبول گرد هم بیایند و با خریداران صنایع غذایی ترکیه شبکه‌سازی، مذاکره و انعقاد قرارداد کنند. براساس آخرین آمارها در WorldFood Istanbul بیش از ۸۳۵ غرفه‌دار از ۲۵ کشور شرکت می‌‌کنند و نزدیک به ۴۰هزار بازدیدکننده (شامل ۱۲۶۳۳ بازدیدکننده خارجی از ۱۶۳ کشور) هم از این رویداد بازدید می‌کنند.

 • محصولات و خدمات عرضه‌شده در WorldFood استانبول

ورد فود استانبول تقریبا تمامی حوزه‌های فعالیت در صنعت غذا و نوشیدنی را پوشش می‌دهد. از عرضه انواع محصولات غذایی و نوشیدنی تا ارائه راه‌حل‌های حمل‌ونقل بهداشتی کالاهای حساس مثل خوراکی‌ها.

به‌طور کلی در غرفه‌های نمایشگاه می‌توانید این محصولات غذایی و نوشیدنی را پیدا کنید:

  • غذاهای کودک
  • انواع دیپ
  • محصولات قنادی
  • کنسرو و غذاهای آماده
  • میوه خشک و آجیل
  • غذاهای مبتنی بر آرد و پاستا
  • غذاهای منجمد شامل محصولات گوشتی و غذاهای دریایی منجمد
  • افزودنی‌ها و مکمل‌های غذایی
  • غلات و ادویه‌جات و ترشی‌جات
  • مربا، عسل، ملاس و فرآورده‌های حلوا
  • شیر و لبنیات
  • نوشیدنی‌های غیرالکلی و الکلی
  • مواد غذایی طبیعی و ارگانیک
  • انواع روغن‌های گیاهی مثل روغن زیتون

برنامه‌های جانبی این نمایشگاه هم سخنرانی و کارگاه‌های تخصصی با حضور بیش از ۶۰ سخنران و سرآشپز متخصص و ۸ جلسه توسعه کسب‌و‌کار است.

 • تقویم نمایشگاه مواد غذایی استانبول  

آخرین دوره از WorldFood استانبول از ۶ سپتامبر ۲۰۲۳ تا ۹ سپتامبر ۲۰۲۳ در استانبول برگزار شد و انتظار می‌رود دوره بعدی در ماه سپتامبر ۲۰۲۴ برگزار شود.

۵. نمایشگاه غذا و نوشیدنی عمان FHO

نمایشگاه غذا و نوشیدنی عمان FHO

نمایشگاه غذا و نوشیدنی عمان (Food & Hospitality Oman) یک نمایشگاه بین‌المللی تجاری تخصصی در زمینه غذا و گردشگری است که هرساله در مسقط برگزار می‌شود. FHO به‌عنوان یک پلتفرم بازاریابی به شرکت‌ها و ذینفعان صنعت غذا و گردشگری اجازه می‌دهد تا جدیدترین محصولات، خدمات و فناوری‌ها را در بخش‌های مختلف تولید و سرو غذا و نوشیدنی، کشاورزی و ماهیگیری، فرآوری و پردازش مواد غذایی، تجهیزات آشپزخانه‌ای و رستورانی و انواع تجهیزات پذیرایی، تجهیزات و ملزومات هتل‌داری، رستوران‌داری و… را عرضه کنند.

این رویداد فرصتی عالی برای نشان دادن توسعه و رشد صنعت گردشگری و  صنعت غذا در عمان است و سهم عمده‌ای هم در تولید ناخالص داخلی این کشور دارد. شرکت‌کنندگان در FHO، می‌توانند با خریداران بالقوه محصولات و خدمات خود ارتباط برقرار کرده و برندشان را برای مجموعه‌ای از حرفه‌ای‌ترین‌های حوزه کاری‌شان معرفی کنند.

 • محصولات و خدمات عرضه‌شده در نمایشگاه غذا و نوشیدنی عمان

جدیدترین محصولات و خدمات در زمینه تولید و سرو غذا و نوشیدنی، تجهیزات کشاورزی و شیلات، فناوری‌های پردازش مواد غذایی، تجهیزات آشپزخانه و پذیرایی، تجهیزات هتل‌ و رستوران و کافه در این نمایشگاه عرضه می‌شود.

به‌طور کلی گروه محصولات نمایشگاه FHO عبارتند از: محصولات کشاورزی، نوشیدنی، لوازم پذیرایی، محصولات شیلاتی، مواد غذایی، امکانات هتل، تجهیزات رستوران و کافه، مواد اولیه، لوازم آشپزخانه، مبلمان آشپزخانه، مواد غذایی ارگانیک، سیستم‌های بسته‌بندی، ادویه‌جات و… .

 • نمایشگاه غذا و مهمان‌نوازی عمان چه زمانی برگزار می‌شود؟

نمایشگاه FHO معمولا در ماه سپتامبر و به‌مدت سه‌روز در مرکز نمایشگاه های بین المللی عمان در خیابان فرودگاه بین‌المللی مسقط برگزار می‌شود. شانزدهمین و آخرین دوره نمایشگاه غذا و مهمان‌نوازی عمان از ۱۸ سپتامبر ۲۰۲۳ تا ۲۰ سپتامبر ۲۰۲۳ برگزار شده است.

۶. نمایشگاه مواد غذایی روسیه WorldFood Moscow

نمایشگاه بین‌المللی ورد فود مسکو یک پلت‌فرم حرفه‌ای در زمینه بازاریابی تجارت مواد غذایی است که در آن تولیدکنندگان مواد غذایی و ارائه‌دهندگان خدمات به خریداران خرده‌فروشی و عمده فروشی، تولیدکنندگان مواد غذایی و همچنین توزیع‌کنندگان و صادرکنندگان مواد غذایی و نوشیدنی در آن شرکت می‌کنند.

یک مزیت و امتیاز مهم نمایشگاه WorldFood مسکو پوشش کلیه کانال‌های توزیع مواد غذایی است. معمولا پیدا کردن مشتریان جدید و افزایش فروش برای تولیدکنندگان مواد غذایی یک دغدغه بسیار مهم است. بیش از ۵۰۰۰ متخصص عمده‌فروشی، خرده‌فروشی، تولید مواد غذایی از خود روسیه و ۸۰ کشور جهان در این نمایشگاه شرکت می‌‌کنند. بنابراین این نمایشگاه یک فرصت عالی برای گسترش جغرافیای فروش به‌عنوان خرده‌فروشی و عمده‌فروشی محسوب می‌شود. فعالین شاغل در صنایع غذایی هم می‌توانند در این رویداد با تامین‌کنندگان جدید محصولات غذایی ارتباط بگیرند و با مدیران شرکت‌های غذایی مختلف و غذاخوری‌ها، کافه‌ها و رستوران‌ها مذاکره داشته باشند.

 • شرایط شرکت در نمایشگاه بین‌المللی غذا و نوشیدنی مسکو چیست؟

اگر می‌خواهید در WorldFood مسکو غرفه داشته باشید باید فرم درخواست حضور در نمایشگاه را به‌صورت آنلاین تکمیل کنید تا یکی از اعضای تیم نمایشگاه با شما تماس بگیرد.

 • زمان برگزاری نمایشگاه مواد غذایی روسیه

در تقویم نمایشگاه های مواد غذایی، این نمایشگاه یک رویداد پاییزی محسوب می‌شود. چون معمولا در ماه سپتامبر و درست آغاز پاییز برگزار می‌شود. سی‌و‌دومین نمایشگاه بین المللی غذا و نوشیدنی روسیه در سال ۲۰۲۳ هم از ۱۹ تا ۲۲ سپتامبر در Crocus Expo در سالن‌های ۱۴ و ۱۵ (پاویون ۳) برگزار خواهد شد.

۷. نمایشگاه نانوایی، شیرینی و تنقلات مونیخ Iba Munich

نمایشگاه نانوایی، شیرینی و تنقلات مونیخ Iba Munich

نمایشگاه نانوایی، شیرینی و تنقلات مونیخ یک نمایشگاه غذایی کاملا تخصصی برای صنعت شیرینی‌پزی و نانوایی است که هر سه سال یک بار در Fairground مونیخ آلمان برگزار می‌شود. Iba Munich در واقع یک گردهمایی بین‌المللی برای بهترین و ماهرترین متخصصان و رهبران تجاری در صنعت شیرینی‌پزی و نانوایی از جمله نانواها، شیرینی‌پزها، رستوران‌داران، صاحبان کافه‌ها، متخصصان هتل‌ها، و تهیه‌کنندگان غذا و همچنین تصمیم‌گیرندگان بازار خرده‌فروشی مواد غذایی است.

به‌غیر از نمایش انواع شرینی و نان و محصولات این حوزه، این نمایشگاه میزبان مسابقات و جلسات مختلف برای انتخاب بهترین شیرینی و نان است که به بازدیدکنندگان امکان می‌دهد طعم شیرینی‌ها و نان‌های آینده را بچشند.

در آخرین دوره این رویداد بیش از ۱۳۷۳ غرفه‌دار و ۷۷۰۲۰ بازدیدکننده از ۱۷۰ کشور شرکت داشتند.

 • در نمایشگاه نانوایی، شیرینی و تنقلات مونیخ چه محصولاتی عرضه می‌شود؟

در نمایشگاه شیرنی و تنقلات IBA، طیف گسترده‌ای از محصولات و خدمات مرتبط با پخت و آماده‌سازی و عرضه نان و شیرینی عرضه می‌شود. مهم‌ترین این محصولات عبارتند از: مواد اولیه پخت، مواد اولیه و محصولات نانوایی منجمد در مراحل مختلف (از تولید و بسته‌بندی گرفته تا بهینه‌سازی فرآیند و…) مثل دستگاه‌های برش، دستگاه‌های تمیزکننده سینی و ماشین‌های خمیرگیر و همچنین تجهیزات مربوط به دکوراسیون داخلی کافه‌ها، نانوایی‌ها و شیرینی‌فروشی‌ها (تجهیزات تهویه، پوشش‌های دیوار، مخزن جداسازی زباله و…).

علاوه بر مواد اولیه، از پخت تا بسته‌بندی و تدارکات، محصولات منجمد، تکنولوژی تولید و تجهیزات تولید ماکارونی، تکنولوژی تولید پیتزا و تورتیلا و… هم در این رویداد عرضه می‌شود. می‌توان گفت که Iba Munich زنجیره تامین کامل صنعت نانوایی، شیرینی و خدمات غذایی را پوشش می‌دهد.

 • زمان برگزاری نمایشگاه Iba Munich

دوره بعدی نمایشگاه ایبا به‌مدت ۵ روز و از یکشنبه ۲۲ اکتبر تا پنجشنبه ۲۶ اکتبر ۲۰۲۳ در مونیخ برگزار می‌شود.

تقویم نمایشگاه های آگروفود

نمایشگاه‌های غذایی آگروفود یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین نمایشگاه‌ها در زمینه عرضه محصولات و تکنولوژی‌های مربوط به کشاورزی، تولید مواد غذایی و آشامیدنی فرآوری شده، شیلات، دام و… است. این نمایشگاه معمولا هر سال در کشورهای مختلفی برگزار می‌شود. البته زمان برگزاری آگروفود در هر کشور متفاوت است.

تقویم نمایشگاه های آگروفود در ایران

نمایشگاه آگروفود تهران معمولا در خردادماه و اواخر فصل بهار برگزار می‌شود. آخرین دوره این رویداد یعنی نمایشگاه اگروفود ۱۴۰۲، از ۲۶ تا ۲۹ خردادماه سال جاری در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد.

نمایشگاه های آگروفود در جهان

همان‌طور که گفتیم علاوه بر ایران سایر کشورها هم میزبان نمایشگاه‌های آگروفود هستند. از کشورهای آسیایی مثل اندونزی و عمان و… گرفته تا کشورهای آفریقایی از جمله نیجریه همه در روزهایی از سال برگزارکننده یک رویداد غذایی عالی تحت عنوان اگروفود هستند.

به‌طور کلی جدول تقویم نمایشگاه های مواد غذایی آگروفود در کشورهای مختلف به‌شکل زیر است:

نام کشورزمان برگزاری نمایشگاه آگروفود
اندونزی۱۰ تا ۱۳ اوت ۲۰۲۳
نیجریه۲۷ مارس ۲۰۲۳
اتیوپی۸ ژوئن تا ۱۰ ژوئن ۲۰۲۳
غنا۲۱ تا ۲۳ نوامبر ۲۰۲۳
آگروفود شرق آفریقا (AEA)۲۳ تا ۲۵ نوامبر ۲۰۲۳
عمان۴ تا ۶ دسامبر ۲۰۲۳

علاوه بر این نمایشگاه‌ها یک رویداد آگروفود تخصصی دیگر به‌نام Agro Food Tech هم در اروپا برگزار می‌شود. این نمایشگاه اولین و تنها نمایشگاه آنلاین کشاورزی و فناوری مواد غذایی با تمرکز بر بازار آلمان، فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی است که معمولا در ماه دسامبر اجرا می‌شود.

جمع‌بندی و نگاهی کلی به جدول کلی تقویم نمایشگاه‌های مهم صنعت غذایی در دنیا

دیدیم که شرکت در یک نمایشگاه بین المللی غذا می‌تواند به شرکت‌های مختلف تولید و عرضه مواد غذایی و نوشیدنی کمک کند تا بیشتر از قبل در بازار جا بیفتند و محصولات‌شان را به خریداران و توزیع‌کنندگان جدید معرفی کنند. نمایشگاه صنعت غذا درواقع فرصتی است که فعالین در حوزه تجارت مواد غذایی بتوانند با اپراتورهای B2B از هر نقطه از جهان ملاقات کنند و روابط کاری محکمی را برای گسترش کارشان شکل دهند. حالا که با مهم‌ترین و پرمخاطب‌ترین نمایشگاه‌های بین‌المللی غذا و نوشیدنی آشنا شدیم بد نیست جدول تقویم نمایشگاه های مواد غذایی را هم یک‌جا در اختیارتان بگذاریم تا اگر می‌خواهید برای حضور در یکی یا چند مورد از این رویدادها برنامه‌ریزی کنید، زمان‌بندی دقیق‌شان را بدانید:

نام نمایشگاهزمان برگزاری دوره بعدی
آگروفود تهران۱۶ تا ۱۹ ژوئن ۲۰۲۴
آنوگا Anuga۷ تا ۱۱ اکتبر ۲۰۲۳
نمایشگاه غذا و نوشیدنی دبی Gulfood۱۹ تا ۲۳ فوریه ۲۰۲۴
وردفود استانبول (WorldFood Istanbul)سپتامبر ۲۰۲۴
نمایشگاه غذا و نوشیدنی عمان FHOسپتامبر ۲۰۲۴
وردفود مسکو (WorldFood Moscow)۱۹ تا ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۳
نمایشگاه Iba مونیخ۲۲ تا ۲۶ اکتبر ۲۰۲۳

همیشه می‌توانید در مجله فودکس اطلاعات جدید درباره زمان برگزاری و شرایط شرکت در انواع نمایشگاه بین المللی غذا را بخوانید.

اشتراگ گذاری مطلب

گزارش بشقاب سلامت ایران
نگاهی به تغذیه‌ی ایرانیان

آخرین مقالات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

ما در فودکس ایران برای خود ماموریتی تعریف کرده‌ایم.ماموریتی دو سویه که از یک سو در جهت تولید و ارائه محصولات و خدمات با کیفیت و متمایز به صنعتگران صنایع غذایی‌ونوشیدنی و صنایع وابسته تلاش می‌کند.و از یک سو در جهت ارتقای دانش مصرف کننده نسبت به تغذیه سالم در تلاش است.

برندهای محبوب غذایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال