پلتفرم دیجیتال صنعت‌ غذا و نوشیدنی ایران

مهم ترین نکات استعلام برند مواد غذایی قبل از ثبت

9 دقیقه
نکات استعلام برند مواد غذایی

ثبت یک برند برای انجام یک فعالیت تجاری ضروری است و استعلام برند اولین قدم برای این کار است. برند درواقع یک علامت تجاری شامل حروف، عدد، تصاویر و… است که منحصرا معرف شرکت شما و محصولاتی خواهد بود که وارد بازار می‌کنید. بنابراین مهم است که یک نام و عنوان زیبا و جذاب و در عین حال اختصاصی و به‌قول خارجی‌ها یونیک برای کسب‌وکار خود انتخاب کنید. برای اطمینان از منحصربه‌فرد بودن نام و عنوان انتخابی هم راهی ندارید به جز گرفتن استعلام نام برند. ازانجایی هم که تجارت مواد غذایی یکی از متنوع‌ترین و پرمخاطب‌ترین کسب‌وکارهاست و می‌تواند از تولید تا توزیع مواد غذایی و نوشیدنی‌های مختلف را شامل شود، ممکن است گرفتن استعلام دقیق از نام‌های مشابه در این صنعت کمی گیج‌کننده باشد. اما نگران نباشید در این راهنما می‌توانید همه چیز را درباره چگونگی استعلام برند مواد غذایی بخوانید و با نکات مهم برای دقیق‌تر شدن استعلام خود آشنا شوید.

اهمیت استعلام برند مواد غذایی

ساخت و حفظ یک برند برای موفقیت هر کسب‌و‌کاری بسیار مهم است. بسیاری از موفق‌ترین و شناخته‌شده‌ترین برندها دارای لوگو، نام یا طراحی بسته‌بندی منحصربه‌فردی هستند که به‌راحتی آن‌ها را از رقبا متمایز می‌کند. به‌عنوان مثال، برند نایک را در نظر بگیرید، یکی از شرکت‌های پیشرو در تولید پوشاک ورزشی و تناسب اندام در جهان. تقریبا مردم در همه جا آرم رعدوبرقی شرکت نایک را می‌شناسند و با برندی که آن را نمایندگی می‌کند آشنا هستند. 

درباره برند مواد غذایی هم همین است. در واقع، ایجاد و محافظت از شهرت برند شما بهترین راه برای متمایز کردن تجارت‌تان در چنین صنعت شلوغی است. یکی از اولین و مهمترین مراحل در ساخت هویت برند، ثبت علامت تجاری برای محصول غذایی شماست. داشتن یک علامت تجاری ثبت‌شده برای محصول غذایی شما به‌متمایز شدن محصولاتتان از رقبا کمک می‌کند و باعث می‌شود که مشتریان راحت‌تر برند شما را بشناسند.

البته بسیار هم مهم است که برند شما کاملا منحصر‌به‌فرد باشد. یعنی نام و لوگوی مشابه آن قبلا توسط شرکتی دیگری استفاده نشده باشد. درواقع منحصر بودن برند یعنی وقتی یک برند به‌نام شخصی به ثبت رسید، شخص دیگری مجاز به ثبت و استفاده از آن نیست. بنابراین اولین کاری که بعد از انتخاب نام برند برای شرکت مواد غذایی خود انجام می‌دهید باید استعلام برند مواد غذایی باشد تا مطمئن شوید هیچ شرکت دیگری نمی‌تواند محصولی را با استفاده از نام یا لوگوی شما بفروشد.

مزایای استعلام برند

هزاران محصول غذایی با اسامی و علامت تجاری مختلف در بازار وجود دارد.  به‌طور کلی دانستن اینکه نام و اسم و رسمی که برای برند خود انتخاب کرده‌اید قبلا توسط شرکت‌های مشابه یا کسب‌وکارهای دیگر استفاده نمی‌شود، قبل از شروع مراحل ثبت برند و شرکت‌تان، باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌های شما می‌شود و درصورت تکراری بودن نام‌ها می‌توانید قبل از ثبت درخواست خود، تغییراتی در نام برندتان ایجاد کنید.

علاوه بر این‌ها مزایای استعلام برند مواد غذایی شامل موارد زیر هم خواهد بود:

 • مانع ثبت تکراری نام‌‌ها و نشان‌‌ها برای برندها می‌شود
 • از هدر رفتن وقت و هزینه‌های شما و رد شدن درخواست ثبت برندتان جلوگیری می‌کند
 • باعث منحصر‌به‌فرد ماندن  برندهای مختلف می‌شود
 • از دیگر برندهای ثبت‌شده مشابه نام انتخابی‌تان در زمینه‌های مختلف مطلع می‌شوید
 • به حفظ حقوق مالکیت معنوی برند و محصولات شما کمک می‌کند

درضمن یک مزیت مهم و کاربردی استعلام ثبت برند، محافظت از شهرت برند شما در یک صنعت شلوغ و رقابتی مصل صنعت مواد غذایی است. وقتی یک برند و عنوان منحصر‌به‌فرد برای شرکت و محصولات‌تان ثبت می‌کنید، اگر سایر تولیدکنندگان مواد غذایی حتی مشابه عناوین و نمادهای آن را کپی کنند، می توانید از آن‌ها شکایت کنید.

روش های استعلام برند مواد غذایی قبل از ثبت

تا اینجا دیدیم وقتی که نامی را برای برند خود انتخاب کردید، باید مطمئن شوید که از قبل برای انواع مشابه محصولات غذایی، چه به‌عنوان نام تجاری و چه به‌عنوان نام محصول، از آن استفاده نمی‌شود. اما چگونه باید منحصر‌به‌فرد بود عنوان برند انتخابی‌مان را بررسی کنیم؟ بهترین راه برای انجام این کار، انجام یک جستجوی کامل استعلام برند مواد غذایی است. خوشبختانه‌ها راه‌های مختلفی برای گرفتن استعلام از ثبت بودن یک نام برای برند وجود دارد. شما می‌توانید هم به‌صورت حضوری و هم اینترنتی و غیر حضوری در کمترین زمان ممکن برای ثبت شرکت خود، استعلام برند مواد غذایی بگیرید.

در ادامه با روش‌ها مختلفی که می‌توانید با آن‌ها منحصر به‌فرد بودن نام و عنوان انتخابی برای برندتان را بررسی کنید، آشنا می‌شویم:

 • استعلام برند از اداره مالکیت صنعتی

استعلام برند در سایت مالکیت معنوی بسیار ساده است. ابتدا باید با آدرس اینترنتی https://iripo.ssaa.ir  وارد سایت مالکیت معنوی که به آن سامانه استعلام برند قوه قضاییه هم می‌گویند، شوید. 

بعد از ورود به سامانه مالکیت معنوی، می‌توانید با مراجعه به بخش جستجوی علائم تجاری در منوی جستجوی سایت خودتان از نام تجاری موردنظرتان استعلام بگیرید. یعنی باید نام مورد نظر خود را در فیلد مربوطه وارد و دیگر اطلاعات مورد نیاز از جمله طبقه کالا و … را هم کنید. سپس باید روی دکمه جستجو کلیک کنید تا نتیجه به شما نشان داده شود. 

به‌عنوان نتیجه جستجو تمامی برندهایی که اسمی یکسان یا مشابه با برند شما دارند، برایتان لیست می‌شوند. اگر روی نام برندهای نمایش داده شده کلیک کنید می‌توانید طبقه‌بندی و نوع کالای مرتبط با برند ثبت‌شده را هم ببنید. اگر هم نام و عنوان شما قبلا توسط شرکت دیگری ثبت نشده باشد به شما عبارت تاکنون ثبت نشده نمایش داده می‌شود.

برای دقیق بودن نتیجه استعلام مهم است که با طبقات و مشابهات‌ها و کلمات خاصی که به اسامی اضافه شده تا ثبت شوند، آشنا باشید. می‌توانید از پایین کادر طبقه‌بندی کالا، روی گزینه «مشاهده طبقه‌بندی کالا»  کلیک کنید تا لیست طبقه‌بندی‌ها و کالاهای مربوط به هر طبقه، به شما نشان داده شود. 

البته نتایج این سامانه شامل برندهای در حال ثبت که هنور روند ثبت آن‌ها تکمیل نشده، نمی‌شود. برهمین اساس طبقه‌بندی‌ای که از مشاغل در سایت وجود دارد هم کامل نیست. یعنی ممکن است جواب استعلام شما در این سامانه مثبت باشد اما بعدا نام انتخابی شما به دلیل تکراری بودن رد شود. در این حالت بهترین گزینه مراجعه به سایت روزنامه‌های رسمی کشور و بررسی دقیق‌تر نام برندتان در این سامامه است.

 • مراجعه حضوری به اداره ثبت

شما می‌توانید به‌صورت حضوری هم به اداره ثبت مراجعه کنید تا استعلام برند مواد غذایی برای شرکت‌تان را بگیرید. البته با توجه به اینکه این اداره یکی از شلوغ‌ترین اداره‌های دولتی محسوب می‌شود و حجم پرونده‌های برای بررسی هم بسیاز زیاد است بهتر است گزینه‌های اینترنتی را امتحان کنید. درضمن متاسفانه اداره ثبت در استان‌ها و شهرهای مختلف کشور شعبه‌ای ندارد و برای مراجعه حضوری حتما باید به دفتر مرکزی این اداره که در تهران مستقر است بروید.

 • مراجعه به سایت سامانه روزنامه رسمی کشور

نحوه استعلام برند از سایت روزنامه رسمی کشور هم تقریبا مشابه استعلام از سامانه مالکیت معنوی است. برای استعلام برند خود در این سامانه باید وارد سایت روزنامه رسمی کشور به آدرس http://www.rrk.ir/ شوید. سپس باید از منوی اصلی سایت گزینه آگهی‌های قانونی را انتخاب کرده و نام مورد نظرتان را در فیلد مربوط به نام شرکت وارد کنید. همچنین باید اطلاعات مورد نیاز دیگر از جمله نوع آگهی و … را به دقت در فرم مربوطه ثبت کنید. حواستان باشد که برای استعلام برند شما باید نوع آگهی خودتان را، ثبت علامت/ تقاضای ثبت علامت انتخاب کنید. 

اگر هرگونه سابقه ثبت مشابه یا تقاضای ثبت درخواست مشابه وجود داشته باشد، این سامانه آن را به شما اعلام می‌کند.

استفاده از پیامک برای استعلام برند

هیچ سامانه پیامکی یا کد دستوری پیامکی (کد USSD) برای استعلام برند مواد غذایی وجود ندارد. منتها شما می‌توانید کل فرآیند ثبت برند خود و استعلام نام برندتان را به متخصصان و افراد با تجربه‌ای که در مؤسسات و شرکت‌های ثبت برند فعالیت می‌کنند، بسپارید. در این صورت 

این شرکت‌ها تمام مراحل اداری و قانونی ثبت برند از جمله استعلام عنوان و نام مورد تقاضا برای ثبت را برایتان انجام می‌دهند و در صورتی که نام برند مورد نظرتان منحصر‌به‌فرد باشد و  از نظر دیگر قوانین ثبت و مشکلی نداشته باشد،  با یک پیامک به شما اطلاع می‌دهند که استعلام برند شما با موفقیت انجام شده است.

نکته: علاوه بر راه‌های گفته‌شده  وب‌سایت های دیگری هم هستند که به‌عنوان سامانه استعلام ثبت برند شناخته می‌شوند و همین کار جستجو را برایتان انجام می‌دهند. منتها همیشه بهتر است که برای استعلام دقیق‌تر به سایت‌های رسمی کشور مراجعه کنید. مخصوصا با مراجعه به سایت‌های رسمی می‌توانید عنوان و نام برند خود را از جهت مطابق بودن با قوانین ثبت برند هم بررسی کنید.

مدت زمان استعلام برند مواد غذایی

اگر استعلام برند مواد غذایی را انلاین و اینترنتی انجام می‌دهد می‌توانید جواب و نتیجه استعلام خود را آنی و بلافاصله بعد از فشردن دکمه جستجو مشاهده کنید. 

هزینه استعلام برند مواد غذایی

استعلام برند نه‌ به‌صورت حضوری و نه به‌صورت آنلاین هیچ هزینه‌ای ندارد. شما می‌توانید با مراجعه به سامانه‌ روزنامه رسمی کشور یا سایت اداره مالکیت معنوی به‌صورت رایگان استعلام برند مواد غذایی بگیرید. درضمن محدودتی هم برای گرفتن استعلام برند وجود ندارد و می‌توانید هر چند بار که بخواهید می‌توانید از عناوین مختلف استعلام بگیرید.

البته بعد از استعلام و تایید منحصر‌به‌فرد بودن نام انتخابی شما باید برای ثبت برند و شرکت خود هزینه پرداخت کنید. معمولا هزینه ثبت برند شامل هزینه‌های مربوط به هزینه حق ثبت شرکت ، هزینه ابطال تمبر سرمایه شرکت، هزینه پست مدارک و هزینه درج آگهی در روزنامه‌های محلی و رسمی و … می‌شود. 

نکات مهم هنگام استعلام برند مواد غذایی 

استعلام برند مخصوصا برندهای حوزه مواد غذایی می‌تواند واقعا پیچیده باشد. چون احتمالا با تعداد زیادی برندهای ثبت شده در این حوزه روبرو خواهیم یود که مشابهت‌هایی با عنوان و نام انتخابی ما خواهند داشت. حتی مشابهت‌های آوایی و شباهت‌های کم هم می‌تواند بعد در زمان ثبت نهایی باعث دردسر و اخطار خوردن برند شوند. پس مهم است که فرآیند استعلام برند مواد غذایی را  کاملا دقیق انجام بدهیم.

چند نکته و ترفند ساده و کاربردی وجود دارد که رعایت آن‌ها می‌تواند استعلام نام شرکت در زمینه تجارت مواد غذایی را ساده‌تر و دقیق‌تر کند. مثلا:

برای استعلام برند، علاوه بر نام برند پیشنهادی، کلمات هم‌معنی و عبارت‌هایی با حروف مشابه و حتی معادل لاتین نام انتخابی‌تان را هم جستجو کنید. بهتر است همیشه چند اسم به‌ترتیب اولویت انتخاب کنید و یکی یکی از آن‌ها در سامانه‌های گفته‌شده استعلام بگیرید. حتما در نهایت یکی از آنها ثبت نشده خواهد بود می‌توانید آن را برای برند خود ثبت کنید.

گفتیم که در سامانه اداره ملکیت صنعتی، فقط برندهایی که ثبت شده‌اند، نمایش داده می‌شوند. یعنی برندهایی که پرونده‌سان برای اعتراض رفته برندهای دیگری که ثبت‌شان در کمیسیون در حال بررسی‌ است در نتایج درنظر گرفته نمی‌شوند بنابراین حتما علاوه بر این سایت نام برند انتخابی‌تان را در در سایت روزنامه رسمی هم جستجو کنید. 

برای استعلام دقیق برند لازم است تا علاوه بر طبقه‌بندی، به نوع کالای مربوط به هر طبقه هم توجه کنید. چون از نظر اداره ثبت، برخی کالاها از نظر کاربرد و نوع محصول با هم یکسان هستند و نمی‌توان یک نام برند مشابه برایشان ثبت کرد. مثلاً اگر می‌خواهید برای محصول مربا، یک نام و برند ثبت کنید و نام انتخابی شما با برند دیگری که کمپوت تولید می‌کند مشابه است، درخواست شما رد خواهد شد. 

با رعایت نکات مهم و کلیدی در استعلام برند می‌توانید بهترین نتیجه را از جستجوهای خود بگیرید و در ادامه روند ثبت شرکت‌تان درگیر کاغذبازی‌های تکراری نمی‌شوید.

مدت اعتبار برند ثبت شده

بعد از استعلام نام شرکت و ثبت نهایی برندتان حواستان باشد که وقتی برند و نامی برای شرکت شما ثبت می‌شود، این عنوان تنها برای مدت مشخصی اعتبار دارد. معمولا مدت اعتبار برند ثبت شده از نظر قانونی برابر 10 سال است. یعنی باید بعد از 10 سال دوباره برای تمدید برند خود اقدام کنید. اگر این کار را انجام ندهید، دیگر مالک برندتان نخواهید بود و ممکن است کس دیگری این عنوان را برای برند خود ثبت کند.

عناوین برند مجاز و غیر مجاز در ایران

نام برند شما می‌توان مجموعه‌ای از کلمات و واژه‌ها یا عبارات ترکیبی از حرف، عدد، کلمه و رقم در باشد. همچنین می‌توانید از تصاویر و علائم یا همان نماد و  آیکن سیاه یا سفید هم در عنوان برند خود استفاده کنید. 

البته برخی کلمات و عناوین هستند که امکان استفاده از آن‌ها در نام برند وجود ندارد. مثلا

 • کلمات عام مثل شیرینی یا مربا که درواقع شامل یک محصول کلی می‌شوند را نمی‌توانید به عنوان برند ثبت کرد. چون شیرینی و مربا خودشان انواع مختلفی دارند و هیچ‌کدام از این کلمه‌ها یک کلمه منحصر‌به‌فرد محسوب نمی‌شوند.
 • نام برند شما نمی‌تواند کلمات توصیفی مخصوصا توصیف‌های خاص مثل ترش و خوشمزه باشد. این عبار‌ت‌ها یک توصیف کلی هستند که می‌توانند برای هر نوع محصول غذایی به‌کار برده شوند. 
 • امکان استفاده از تصویر افراد مقدس در برند خود را ندارید. همچنین اسم برند نباید اسامی مقدس و متبرکه باشد.
 • علامات و کلماتی که با موازین شرعی و عرفی همخوانی ندارند یا نام‌های مستهجن و بی‌معنا هم قابل ثبت نخواهند بود.
 • نمادهای معروف و شناخته‌شده از جمله نمادهای دولتی، پرچم کشورهای مختلف، نمادهای بین‌المللی، اسامی خاص و معروف و نام سازمان‌های جهانی را هم نمی‌توان به‌عنوان نام برند ثبت کرد.

بد نیست برای انتخاب نام برندتان سری به چند سایت پیشنهاد اسم برند بزنید تا ببینید چه عبارت‌ها و نام‌هایی نزدیک به انتخاب شما وجود دارد.

سخن آخر

یکی از مهم کارها قبل از انتخاب و ثبت برند این است که، برای کسب‌وکار خود یک نام منحصر به‌فرد پیدا کنیم. نام برند انتخابی ما نباید سابقه ثبتی داشته باشد. یعنی نمی‌تواند قبلا توسط شرکت‌ها یا افراد دیگر به‌عنوان یک برند ثبت شده باشد. برای بررسی نمونه‌ عنوان‌های مشابه با نام برند خود باید از نام‌ها و اسامی دیگر شرکت‌ها استعلام بگیریم. با این کار کسب‌وکار و محصولات خود را متمایز می‌کنید. یعنی در نهایت برندی منحصر به‌فرد و خاص خودتان ثبت می‌کنید که می‌توانید با آن فعالیت‌های حرفه‌ای خود را توسعه بدهید.

 

اشتراگ گذاری مطلب

تبلیغات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

پلتفرم دیجیتال فودکس ایران با نوآوری، گسترش همکاری‌های بین‌المللی و افزایش آگاهی مصرف‌کنندگان به همکاری‌های بخش‌های مختلف صنعت غذا و نوشیدنی ایران سرعت و سهولت می‌بخشد.

یک پاسخ

 1. obviously like your website but you need to test the spelling on quite a few of your posts Several of them are rife with spelling problems and I to find it very troublesome to inform the reality on the other hand Ill certainly come back again

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال