گزارش‌های تخصصی صنعت غذا و نوشیدنی ایران

فودکس ایران، برای فرهنگ غذایی بهتر

سمپل مارکتینگ و اهمیت آن در صنعت غذاونوشیدنی

5 دقیقه

رقابت در دنیای تجارت در حال گسترش است و در صنعت غذا و نوشیدنی این رقابت بیشتر مشاهده می‌شود. کارخانه‌‌های مختلفی سعی دارند با ارائه الگوی جدید مصرف و تغییر ذائقه مصرف‌کنندگان، از دیگری پیشی بگیرند.

مارکتینگ و استراتژی‌های نوین، به صاحبان مشاغل کمک می‌کند تا در مسیری هوشمندانه گام بردارند. تولیدکنندگان غذا و نوشیدنی همواره با چالش‌های زیادی روبه‌رو هستند. فرآیند تولید و توزیع محصولات غذایی دشوار است و حاشیه سود پایینی در مقایسه با تولید محصولات پایدار مثل پوشاک و غیره دارد.

استفاده از ابزارهایی مثل شبکه‌های اجتماعی، آگهی‌ها، رسانه و ابزار الکترونیکی در سال‌های اخیر، کمک بسیاری به رشد این صنعت کرده ‌است. استفاده از روش‌های جدید بازاریابی و ارتباط با مصرف‌کننده، باعث تداوم حضور در بازار رقابتی صنایع غذایی می‌شود.

در ادامه با ما در مجله فودکس همراه باشید تا تاثیر استفاده از روش سمپلینگ در صنعت غذا و نوشیدنی را بررسی کنیم.

سمپلینگ چیست؟

سپملینگ، ارائه نمونه‌های رایگان از یک کالا یا خدمات به مشتریان است. این روش به مصرف‌کننده کمک می‌کند که با تجربه کالا به کیفیت آن پی ببرد. در این شیوه بازاریابی، این محصول است که برای شما تبلیغ می‌کند، بنابراین کیفیت، طعم و مزه آن اهمیت بسیاری دارد.

سمپلینگ با ایجاد رضایت در مشتری، او را نسبت به خرید یا سفارش محصول قانع می‌کند. مهمترین ویژگی سمپل مارکتینگ هم رایگان بودن آن است. در واقع، مشتری بدون پرداختن هزینه‌ای حاضر می‌شود محصول شما را امتحان و در صورتی‌که ارزشمند باشد، آن را به سبد خرید خود اضافه ‌کند.

ارائه سمپل یا نمونه کالا در فروشگاه‌های بزرگ تاثیر فوق‌العاده‌ای دارد. مشتری با رضایت و یک تجربه جدید، فروشگاه را ترک می‌کند و فروش شما هم افزایش می‌یابد. درست حدس زدید، این یک معامله دوسر بُرد است!

تحقیقات در این زمینه نشان می‌دهند که استفاده از سمپل مارکتینگ توانسته 35 درصد فروش را افزایش دهد. برندهای قدرتمند و بزرگی مثل مک‌دونالد، دانکن دونالد و کوکاکولا استفاده از این روش را به یک رویداد رسانه‌ای تبدیل کردند و به سود قابل‌توجهی دست یافتند.

در این روش، شما بیش از هر زمان دیگری به مشتری نزدیک هستید و ارائه یک سمپل کوچک تاثیر بزرگی بر فروش تمام محصولات شما خواهد داشت؛ همانطور که مک‌دونالد، ناگت مرغ رایگان در اختیار مشتریانش قرار می‌دهد.

اهمیت سمپلینگ در معرفی کالا

همان‌طور که گفتیم، سمپل بهترین تبلیغ برای معرفی کالای شما به‌حساب می‌آید. با استفاده از سمپل مارکتینگ، مشتری محصول را امتحان می‌کند، شما او را متقاعد می‌کنید و احتمالا کالا به فروش می‌رسد. در برخی موارد هم می‌توانید مشتری ثابت محصول خود را پیدا کنید.

این روزها بازار شرکت در رویدادها و برگزاری کمپین‌ها داغ است. همه سعی دارند مشتری را به استفاده از کالا ترغیب کنند. در صورتی‌که شما یک محصول غذایی یا نوشیدنی ارائه می‌دهید، حتما تا به حال، به سراغ پروموت کردن محصول خود رفته‌اید.

بازار تبلیغات رسانه‌ای مثل رادیو و تلویزیون جای خود را به تبلیغات موبایلی داده‌اند. رسانه‌های اجتماعی، بستر مناسبی برای تبلیغات فراهم کرده‌اند. مشتریان شما روزانه، وقت زیادی در آنها سپری می‌کنند. به همین دلیل، این روزها تولیدکنندگان محصولات غذا و نوشیدنی به ‌سراغ تولید محتوا در وب‌سایت، شبکه اجتماعی و موتور جستجوی گوگل می‌روند.

پروموشن مارکتینگ یا استفاده از ابزارهای رسانه‌ای در واقع روشی در راستای سمپل مارکتینگ است، زیرا در اکثر موارد سعی دارد مشتری را دعوت کند تا کالا را امتحان کند. در برگزاری کمپین‌ها و رویدادها، با ارائه تخفیف، بن خرید، کارت هدیه و قرعه‌کشی، این فرصت را فراهم می‌کند تا مشتری را با هزینه کمتر به استفاده از کالا ترغیب کند. در نتیجه، ارائه نمونه کوچک و رایگان در فروشگاه توسط فرد آموزش‌دیده، شما را به هدف‌تان نزدیکتر می‌کند.

سمپلینگ ممکن است در ابتدا روشی پرهزینه به‌نظر برسد، اما سود حاصل از فروش محصول، در بیشتر مواقع این روش را توجیه می‌کند.

در روش سمپلینگ، مشتری برای استفاده از کالای شما در بهترین زمان و مکان قرار دارد. این بدان معنی است که شرایط لازم برای معرفی شما به بازار رقابتی تا حد زیادی فراهم است، تنها کافی است باکیفیت ظاهر شوید و محصول خود را به‌دست آنها برسانید.

در شرایط کنونی و با شیوع ویروس کرونا در دنیا، ممکن است ارائه نمونه کالا در فروشگاه‌ها با چالش‌هایی مواجه شده باشد. از آنجاکه آلودگی سطوح و بهداشت عمومی بیش از قبل مورد توجه قرار دارد، محصول بدون بسته‌بندی را نمی‌توانید به مشتریان ارائه کنید.

در این میان، راهکارهایی مثل استفاده از محصولات بسته‌بندی یا ارسال نمونه کالا به درب خانه ارائه شده‌ است. به‌همین دلیل، نحوه بسته‌بندی کالا در این دوران اهمیت بیشتری دارد.

پیشنهاد می‌کنیم در همین زمینه، مقاله 10 ترند برتر در بسته‌بندی نوشیدنی‌ها در سال 2021 را مطالعه کنید.

سمپل مارکتینگ و روش اجرا

استراتژی‌ها و روش‌های تبلیغ کالا زمانی موثر خواهند بود که در اجرای آن دقت و خلاقیت کافی داشته باشید. مهمترین عامل، کیفیت کالای شماست. درست لحظه‌ای که مشتری، نوشیدنی جدید شما را امتحان می‌کند، می‌توانید رضایت را در چهره او ببینید. با این حال، توجه داشته باشید که شرایط و نحوه ارائه محصول در رسیدن به این نتیجه، بی‌تاثیر نخواهد بود.

به‌کارگیری نیروی آموزش‌دیده

در روش بازاریابی سمپلینگ، استفاده از نیروهای آموزش‌دیده و مسلط اهمیت ویژه‌ای دارد. افراد با ظاهری آراسته، فن بیان قوی و آگاه را به‌کار بگیرید. توجه داشته باشید که با زور و اجبار نمی‌توان افراد را به گرفتن هدیه یا محصول رایگان دعوت کرد.

کسی که کالا را ارائه می‌دهد، باید اطلاعات کافی درباره محصول شما داشته باشد. تمام سوالات مشتریان را پاسخ و درباره محصولات دیگر هم توضیحاتی ارائه دهد.

محل و شرایط ارائه محصول

قرار دادن یک پیشخوان در یکی از فروشگاه‌های پر رفت و آمد، ایده خوبی به‌نظر می‌رسد. محصولات را به تعداد کافی و با توجه به جمعیت در حال تردد، تدارک ببینید. شرکت در فستیوال‌های غذا و نوشیدنی و برگزاری رویداد در کنار همایش‌ها، در معرفی محصولات مرتبط بسیار موثر هستند. در شرایط همه‌گیری یک ویروس هم می‌توانید محصولات را در اندازه‌های کوچک به همراه سفارشات سوپرمارکت و رستوران، برای مشتریان ارسال کنید.

ارائه پرسشنامه

تاثیر استفاده از سمپل مارکتینگ، زمانی است که شما بازخورد مشتریان را بررسی کنید. به همین دلیل، بهتر است یک پرسشنامه آماده کنید و نظرات مشتریان را بپرسید. این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا از رشد فروش خود آگاه شوید. در بخشی از نظرسنجی هم می‌توانید سوالات دقیقی درباره طعم و مزه محصول بپرسید تا با ذائقه مشتریان بیشتر آشنا شوید.

بررسی نتایج

نتایج به‌دست آمده از این شیوه بازاریابی به رشد و پیشرفت شما کمک قابل‌توجهی خواهد کرد. افرادی که محصولات شما را به مشتریان ارائه می‌دادند با دقت کامل بررسی کنید و در پایان نموداری برای ارزشیابی عملکرد آنها طراحی کنید. بازخورد مشتریان را با دقت مطالعه و با استفاده از داده‌های آماری دقیق، میزان فروش خود را ارزیابی کنید.

حرف آخر

سمپل‌مارکتینگ یکی از موثرترین روش‌های بازاریابی است که در کنار استفاده از روش‌های جدید، به شما کمک می‌کند تا وارد بازار رقابتی شوید. با توجه به ارتباط مستقیم مشتری و تجربه کالا بدون پرداخت هزینه، سمپلینگ و ارائه محصول رایگان در بیشتر موارد با استقبال مشتریان مواجه می‌شود.

پیش از به‌کارگیری سمپل مارکتینگ، بهتر است از تجربیات سایر برندهای تجاری استفاده کنید. با ارائه محصول باکیفیت، آموزش کافی به نیروهای برگزارکننده و کمی خلاقیت می‌توانید مشتریان زیادی را برای خرید متقاعد کنید.

اشتراگ گذاری مطلب

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

ما در فودکس ایران برای خود ماموریتی تعریف کرده‌ایم.ماموریتی دو سویه که از یک سو در جهت تولید و ارائه محصولات و خدمات با کیفیت و متمایز به صنعتگران صنایع غذایی‌ونوشیدنی و صنایع وابسته تلاش می‌کند.و از یک سو در جهت ارتقای دانش مصرف کننده نسبت به تغذیه سالم در تلاش است.

برندهای محبوب غذایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال