پلتفرم دیجیتال صنعت‌ غذا و نوشیدنی ایران

نبض بازار نوشیدنی در دست نسل X ،Y یا Z؟

13 دقیقه
نبض بازار نوشیدنی در دست نسل X ، Y یا Z؟

بزرگترین ویژگی نسل ایکس (Xers) توانائی برقراری ارتباط آن‌ها با جامعه است. نسل ایکس (Xers) به نسلی می‌گویند که بعد از اتمام انفجار جمعیت پس از جنگ جهانی دوم و قبل از نسل ایگرگ متولد شده‌اند. بیشتر جمعیت‌شناسان، مورخان و صاحب‌نظران معتقدند که تولد این نسل در اوایل دهه ۱۹۶۰ آغاز شد و در اوایل دهه ۱۹۸۰ به پایان رسید که در ایران مابین دهه ۴۰ تا شروع دهه ۶۰ است. استفاده از عبارت نسل ایکس در سال ۱۹۹۱ و پس از انتشار رمان نسل ایکس؛ داستان فرهنگ شتاب گرفته داگلاس کپلند رواج یافت.
نسلِ وای یا نسلِ ایگرگ که با نام نسل هزاره (Millennials or Generation Y) نیز شناخته می‌شود، به نسلی می‌گویند که پس از نسل ایکس و پیش از نسل z متولد شده‌اند. برخی صاحب‌نظران بر این باورند که تولد این نسل جایی در اواخر دهه ۱۹۷۰ یا اوایل دهه ۱۹۸۰ آغاز شده و در اوایل دهه ۲۰۰۰ به پایان رسیده ‌است که در ایران برابر با شروع دهه ۶۰ تا آغاز دهه ۸۰ است.
در مجله فودکس با ما باشید تا سیر و سفری داشته باشیم در دنیای نسل‌ها؛ از دهه ۴۰ تا ۸۰. اول درباره روش زندگی آنها صحبت می‌کنیم. تعجب نکنید! ویژگی شخصیتی و دنیایی که نسل‌ها در آن زندگی می‌کنند، به نوعی بر انتخاب‌شان تاثیر می‌گذارد. شاید جالب باشد که بدانید هر فرد تنها 50درصد از ویژگی‌هایش را به ارث می‌برد، 50 درصد دیگر آن در اجتماع شکل می‌گیرد. شاید وقتی درباره خصوصیات اخلاقی نسل‌ها بدانید، خیلی از انتخاب‌هایشان هم برایتان طبیعی‌تر باشد.
هدف از نگارش این مقاله، ارائه راهکارهایی است که به صنعتگران نوشیدنی کمک می‌کند تا بیشتر بر سلیقه‌ نسل‌های مختلف تمرکز کنند و نوشیدنی‌هایی را تولید کنند که تقاضای بیشتری داشته باشد. البته در اینجا در مورد نسل X و Y می‌خوانید. اگر مایلید با سلیقه نسل Z آشنا شوید، مقاله نسل Z چه نوشیدنی‌هایی را دوست دارد؟ را هم مطالعه کنید.

روش زندگی نسل X چگونه است؟

نسل ایکس در زمان پرتلاطم دنیا متولد شده‌اند، بنابراین کنار آمدن با تغییر برای‌شان مسئله‌ای عادی است. آن‌ها در پی تغییر هستند و برای همین ممکن است به ندرت ۱۰سال در یک شرکت کار کنند. دهه پنجاهی‌ها ارزش‌هائی دارند که در قیاس با سایر نسل‌های قبل از خود متفاوت است. آن‌ها باور دارند که تنها کسی که می‌تواند به آن‌ها کمک کند، خودشان هستند. این نسل شخصیتی غیررسمی دارد.

نبض بازار نوشیدنی در دست نسل X ،Y یا Z؟

چرا بازاریابان به نسل X توجه دارند؟

نسلX ، نسلی است که به امکانات جدید دسترسی دارد، اطلاعاتش تنها محدود به شهر یا کشور محل زندگی‌‌اش نیست، بلکه اطلاعاتش در سطح جهانی است‌. بزرگترین ویژگی نسل ایکس توانایی برقراری ارتباط با جامعه اطرافش است. کوکاکولا می‌نوشد، همبرگر می‌خورد، فیلم‌های سینمایی یکسانی را می‌بیند و در اینترنت جستجو می‌کند.
این گروه سنی تحصیل‌کرده از گذراندن وقت خود برای جستجوی آنلاین و ارتباط با دوستان در پلت فرم رسانه اجتماعی مورد علاقه خود، فیس‌بوک، لذت می‌برد. آنها به‌عنوان مشتریان بسیار وفادار شناخته می‌شوند. بنابراین برای تمرکز تلاش‌های بازاریابی گزینه‌ای مناسب هستند.

صنعت نوشیدنی با سلیقه نسل Y آشناست؟

دهه‌شصتی‌ها، هزاره‌ها یا همان نسل Y، اولین نسلی هستند که والدین‌شان از آن‌ها کمک و آموزش می‌گیرد. برای نمونه، پدر خانواده در انتظار فرزندش است تا وی برای او دی‌وی‌دی‌پلیر را راه‌اندازی کند. شاید بارها در مورد بازاریابی هزاره‌ها یا همان نسل Y شنیده باشید. نسل وای یا نسل Y یا نسل ایگرگ همان هزاره‌ها هستند که پس از نسل X و پیش از نسل Z متولد شده‌اند. این نسل ویژگی‌های خاص خود را دارد. بنابراین استراتژی‌های بازاریابی که برای آنها به‌کار می‌رود، باید تا حد زیادی مطابق با خصوصیات آنها باشد.

نبض بازار نوشیدنی در دست نسل X ، Y یا Z؟

بازاریابی برای هزاره‌ها یا همان نسل Y با تمرکز بر نوآوری

مؤسسه گالوپ از معتبرترین موسسات نظرسنجی در جهان است که در نظرسنجی‌های این مؤسسه حائز اهمیت است. جورج هاوس گالوپ یکی از متخصصان استفاده از روش‌های آماری در مطالعه افکار و عقاید عمومی، در ۲۷ دسامبر ۱۹۳۵ مؤسسه استخراج عمومی را بنیاد نهاد که به‌نام وی گالوپ خوانده می‌شود.
بر اساس مطالعه جدید محقق ایرانی در شیکاگو، اگرچه نوشیدنی‌های انتخابی در بین نسل‌ها متفاوت است، اما مصرف‌کنندگان از نسل هزاره تا سالخورده همچنان به مصرف آبجو، شراب و محصولات الکلی با دفعات منظم در خانه و در محل ادامه می‌دهند. احتمالا برایتان جالب است تا با فرهنگ نوشیدن الکل در برخی کشورها آشنا شوید.

میانگین سنی برای اولین بار مصرف الکل چقدر است؟

طبق مطالعه‌ای که توسط دانشگاه کلمبیا انجام شده است، افراد زیر سن قانونی 11درصد از کل الکل مصرفی در ایالات متحده را تشکیل می‌دهند. میانگین سنی که پسران نوجوان برای اولین بار الکل را امتحان می‌کنند، 11سال و برای دختران نوجوان 13سال است. بلژیک، دانمارک و آلمان 16سال را به‌عنوان حداقل سن برای خرید نوشیدنی‌های حاوی کمتر از 1.2درصد الکل مقطر و 18سال را برای خرید الکل (بیش از 1.2درصد الکل مقطر) تعیین کرده‌اند. سوئد حداقل سن برای خرید نوشیدنی‌های حاوی بیش از 3.5درصد الکل را 20 سال تعیین کرده است.

سن نوشیدن الکل در ژاپن چقدر است؟

در ژاپن، سن قانونی بزرگسالان 20سال است. جالب است بدانید که قوانین ژاپن افراد زیر 20سال را از نوشیدن الکل یا سیگار منع می‌کند.

سن نوشیدن الکل در پاریس چقدر است؟

سن قانونی نوشیدن در فرانسه برای تمام الکل‌ها از جمله شراب و آبجو 18سال است. قبل از سال 2009، نوشیدن نوشیدنی‌های “تخمیری” مانند سیب، شراب و آبجو برای نوجوانان 16 تا 18 ساله قانونی بود، اما قوانین تغییر کرده است و اکنون برای همه مشروبات الکلی 18سال است.

جوانانی که مشروب الکلی می‌خورند بیشتر چه چیزهایی را تجربه می‌کنند؟

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس در سال 2022، جوانانی که مشروب الکلی می‌نوشند بیشتر در معرض مشکلات سلامتی مانند افسردگی و اختلالات اضطرابی هستند.

افزایش فروش 21 درصدی با برچسب‌ خلاقانه

رابرت تامی، رئیس بازاریابی مصرف‌کنندگان و خریداران گالوپ می‌گوید: “تولیدکنندگان و خرده‌فروشان آبجو و سایر نوشیدنی‌ها علاقه زیادی دارند که با هم همکاری کنند تا مشتریان را به خود جلب کنند. وقتی در نظر می‌گیرید که اغلب خریداران چند وقت یکبار به فروشگاه می‌روند و این واقعیت که 21درصد از آنها در طول خرید واقعی، نظر خود را تغییر داده‌‌اند، متوجه می‌شوید که تابلوهای تبلیغاتی در فروشگاه، برچسب زدن خلاقانه و سایر بازاریابی‌ها می‌توانند بر افزایش تقاضای نوشیدنی تاثیر داشته باشند.”

تاثیر 80 درصدی کیفیت و طعم بر خرید نوشیدنی

مصرف‌کنندگان در تمام نسل‌ها به کیفیت و طعم بیشتر از قیمت اهمیت می‌دهند. بیش از نیمی از مصرف‌کنندگان، صرف‌نظر از سن‌شان، آبجو، شراب و مشروبات الکلی درجه یک را به عنوان “یک خرید لوکس و مقرون‌به‌صرفه” می‌دانند. بین 73 تا 80 درصد از تمام نسل‌ها تصمیمات نوشیدنی خود را بر اساس طعم و مزه می‌گیرند تا قیمت.
نقش چشمگیر نسل‌ها در انتخاب نوشیدنی
گزارش‌های مختلف در جهان خاطرنشان می‌کند که اگرچه هزاره‌ها با افزایش سن، برای انواع نوشیدنی بیشتر هزینه می‌کنند، این صنعت نباید نقش نسل‌های دیگر را نادیده بگیرد.

یک‌سوم نسل Y و X ظاهر برچسب یا بطری را انتخاب می‌کنند

هم هزاره‌ها و هم نسل X، رستوران‌هایی را ترجیح می‌دهند که نوشیدنی‌هایی را که سرو می‌کنند، خلاقانه باشد، زیرا آن‌ها بیشترین تمایل را دارند که جدیدترین نوشیدنی‌ها را امتحان کنند. زیبایی‌شناسی نیز مهم است، زیرا یک‌سوم از هر دو نسل می‌گویند که یک محصول را بر اساس ظاهر برچسب یا بطری انتخاب می‌کنند.
در گزارشی که توسط گزارشگر ایرانی در شیکاگو تهیه شده است، هشدار می‌دهد که بسیاری از شرکت‌های نوشیدنی‌های بسته‌بندی مصرفی روی نسل‌ هزاره‌ها تمرکز دارند، تا جایی‌که ممکن است ناخواسته از نسل X غفلت کنند.

قهوه؛ یکی از پرمصرف ترین نوشیدنی‌ها در جهان

گیاه قهوه در اوایل قرن هجدهم به دنیای جدید رسید، اگرچه این نوشیدنی تا قبل از جشن چای بوستون در سال 1773، زمانی که تغییر از چای به قهوه تبدیل به یک وظیفه میهن‌پرستانه شد، واقعاً در آمریکا محبوب نبود. آیا می‌دانید قهوه اولین بار کجا کشف شد؟

آیا نوشیدن قهوه عادت خوبی است؟

درحالی‌که مطمئناً نوشیدن قهوه فوایدی برای سلامتی دارد، مصرف بیش‌ازحد آن می‌تواند اثرات منفی داشته باشد. کلینیک مایو می‌گوید که مصرف زیاد قهوه بدون فیلتر ممکن است با افزایش جزئی سطح کلسترول همراه باشد. در برخی موارد قهوه نیز می‌تواند باعث بی‌خوابی و اضطراب شود.

نبض بازار نوشیدنی در دست نسل X ، Y یا Z؟

44درصد از مصرف کل قهوه به نسل هزاره اختصاص دارد!

نسل هزاره اکنون 44درصد از کل قهوه مصرفی ایالات متحده را تشکیل می‌دهد. مصرف روزانه قهوه در سنین 18 تا 24 سال از 34 درصد در سال 2008 به 48 درصد رسیده است. در بین 25 تا 39 سال، در همین بازه زمانی از 51 درصد به 60 درصد رسیده است.

هزاره‌ها سالانه چقدر برای قهوه خرج می‌کنند؟

افراد 25 تا 34 ساله به‌طور متوسط سالانه 2008 دلار در کافی‌شاپ‌ها خرج می‌کنند. طبق نظرسنجی که توسط اپلیکیشن پولی آکرنس انجام شده است، 41درصد از هزاره‌ها اعتراف کرده‌اند که در سال گذشته بیشتر از سرمایه خود را صرف خرید قهوه کرده‌اند.

چه کشوری بیشترین آمار نوشیدن قهوه را دارد؟

فنلاند بزرگترین مصرف‌کننده قهوه در جهان است که به ازای هر نفر، سالیانه 12کیلوگرم قهوه مصرف می‌کند. یک فنلاندی به‌طور متوسط تقریباً 4 فنجان در روز می‌نوشد.

آیا قهوه محبوبیت بیشتری پیدا کرده است؟

قهوه یکی از پرمصرف‌ترین نوشیدنی‌ها در جهان است. در سال 2020 تا 2021، حدود 166.63 میلیون کیسه 60کیلوگرمی قهوه در سراسر جهان مصرف شده است که نسبت به 164 میلیون کیسه در سال گذشته افزایش اندکی داشته است.

کدام گروه سنی بیشتر قهوه می‌نوشند؟

تحقیقات جهانی نشان می‌دهد که 40 درصد از افراد بین 18 تا 24 سال و 54 درصد از افراد بین 25 تا 39 سال به‌طور منظم این نوشیدنی را مصرف می‌کنند.

رایج‌ترین نوع قهوه مصرفی چیست؟

قهوه سیاه رایجترین نوع نوشیدنی قهوه است. محبوبیت این نوشیدنی را می‌توان به آسانی تهیه این نوشیدنی نسبت داد. قهوه سیاه اغلب بدون افزودنی سرو می‌شود. بررسی میزان کافئین انواع قهوه می‌تواند در انتخاب قهوه به شما کمک کند.

هزاره‌ها برای چه چیزی بیشتر ارزش قائل هستند؟

این نسل برای تجارب، شخصی‌سازی، اصالت و شفافیت ارزش قائل هستند. آن‌ها از شرکت‌هایی قدردانی می‌کنند که از نظر اجتماعی و محیطی آگاه هستند و انعطاف‌پذیری، ارتباطات و همکاری را نیز ارزشمند می‌دانند.

سبک زندگی هزاره‌ها چگونه است؟

هزاره‌ها شکست می‌خورند ولی ثابت می‌کنند که می‌توانند بهترین زندگی ممکن را برای خود و عزیزان‌شان فراهم کنند و مهمتر از همه، جایگاه خود را در دنیای شلوغ و پر سر و صدا پیدا کنند. سبک زندگی هزاره بر ایجاد تفاوت در هر سطح متمرکز است؛ از نظر حرفه‌ای، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی.

نبض بازار نوشیدنی در دست نسل X ، Y یا Z؟

هزاره‌ها چه می‌خورند؟

این نسل به گزینه‌های غذایی سالم‌تری تمایل دارد که مقادیر زیادی چربی، کلسترول، قند و کربوهیدرات را حذف می‌کنند. هزاره‌ها غذاهای ارگانیک و تازه مصرف می‌کنند.

رایج‌ترین نوشیدنی در جهان چیست؟

آب پرمصرف‌ترین نوشیدنی جهان است، با این حال، 97 درصد آب روی زمین را آب نمک غیرقابل آشامیدن تشکیل می‌دهد.

هدف کافی‌شاپ‌ها چه کسانی هستند؟

بازار هدف کافی‌شاپ‌ها هرکسی است که قهوه می‌نوشد، اما هر زیرمجموعه را می‌توان به‌طور جداگانه به بازار عرضه کرد؛ چه با محصولات، فناوری نوآورانه، مکان‌ها یا کمپین‌های بازاریابی معمول.

چرا کافی‌شاپ‌ها محبوب‌تر می شوند؟

یکی از دلایل اصلی محبوبیت کافی‌شاپ‌ها در دهه گذشته، احساس راحتی و آرامش است که می‌توانند فراهم کنند. این احساس به‌ویژه هنگامی که کافی شاپ‌ها را با مکان‌های رقیب دیگر مانند رستوران‌ها و فست‌فودهای زنجیره‌ای مقایسه می‌کنید، بیشتر می‌شود.

آیا قهوه، ترند این روزهاست؟

بر اساس آمار جهانی به تاریخ 13 بهمن 1401، قهوه در میان نسل‌های جوان محبوب‌تر شده است، اما نه فقط برای کافئین؛ به‌ویژه هزاره‌ها که مایلند قهوه را در محیطی معتبر بنوشند که بهتر سرو می‌شود. این نسل از نوشیدن قهوه در کنار دوستان لذت می‌برند.

صنعت قهوه چقدر جذاب است؟

در حال حاضر تخمین زده می‌شود که سالانه حدود 166.5 میلیون کیسه قهوه مصرف می‌شود. افزایش قابل توجهی در تقاضا برای قهوه مشاهده شده است. در 50 سال گذشته، اندازه بازار قهوه 150 درصد افزایش یافته است.

8 کاری که هزاره‌ها انجام می‌دهند!

هزاره‌ها اغلب در اوقات فراغت، خود را برای موفقیت آماده می‌کنند.
1. آنها وقت خود را با خانواده و دوستان می‌گذرانند.
2. ورزش می‌کنند.
3. هزاره‌ها چیز جدیدی یاد می‌گیرند.
4. آنها به موفقیت شخصی و حرفه‌ای خود فکر می‌کنند.
5. آنها بر چیزی مسلط هستند.
6. وقت‌شان را بیرون از خانه می‌گذرانند.
7. آنها خوب و با هدف غذا می‌خورند.
8. هزاره‌ها به شبکه‌های اجتماعی خود تمایل دارند.

نبض بازار نوشیدنی در دست نسل X ،Y یا Z؟

3 حقیقت را در مورد هزاره‌ها می‌دانید؟

حقیقت شگفت انگیز در مورد هزاره‌ها:
1. آنها 85درصد از روز خود را با دستگاه‌های تلفن همراه خود می‌گذرانند.
2. هزاره‌ها 20درصد کمتر از والدین‌شان درآمد دارند.
3. هزاره‌ها دو برابر بدهی وام دانشجویی نسبت به نسل گذشته دارند.

ارزش‌های اصلی هزاره‌ها چیست؟

آنها برای خانواده، ارتباط شخصی و وفاداری ارزش قائل هستند. به‌دنبال اصالت هستند و از دروغگویی متنفرند. خوش‌بین هستند و به امکان تغییر اعتقاد دارند. از محیط زیست و عدالت اجتماعی حمایت می‌کنند.

هزاره‌ها و نسل Z چه مشترکاتی دارند؟

این دو گروه در واقع یک چیز مشترک دارند. عشق آنها به داستان‌سرایی ویدیویی و عشق آنها به اینستاگرام. در کنار اینستاگرام، یوتیوب منبع اصلی سرگرمی برای هر دو نسل است.

آیا نسل Z قهوه دوست دارد؟

طبق گفته انجمن ملی قهوه در سال 2022، هزاره‌ها و نسل Z قهوه‌های ویژه را ترجیح می‌دهند؛ مانند: اسپرسو، نوشیدنی‌های غیراسپرسو، قهوه سنتی ویژه و نوشیدنی‌های آماده.

تفاوت نسل X و نسل Z چیست؟

برخلاف نسل X یا نسل هزاره‌ها که از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی برای به‌روزماندن با دوستان، برقراری ارتباط با زندگی روزمره خود و به اشتراک گذاشتن نظرات استفاده می‌کنند، کاربران نسل Z بیشتر از رسانه‌های اجتماعی برای سرگرمی استفاده می‌کنند.

نبض بازار نوشیدنی در دست نسل X ،Y یا Z؟

چه چیزی در مورد نسل Y منحصربه‌فرد است؟

براساس نظرسنجی آسوشیتدپرس، این نسل دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی مانند: کنجکاوی، استقلال و بردباری است. هزاره‌ها در یک محیط الکترونیکی و آنلاین رشد کرده‌اند که اشتیاق آنها را برای کسب مهارت‌های جدید زیاد می‌کند.

چرا هزاره‌ها با نسل‌های دیگر متفاوت هستند؟

انعطاف‌پذیری و مسئولیت‌پذیری از ویژگی اصلی آنهاست. همانطورکه قبلا ذکر شد، نسل هزاره قادر به پذیرش فرهنگ‌های مختلف است. ازاین‌رو، با انعطاف‌پذیری می‌توانند با افراد، مکان‌ها و موقعیت‌های جدید کار کنند. آنها آماده هستند تا با شرایط و افراد جدید سازگار شوند.

پرطرفدارترین نوشیدنی نسل جوان ایرانی چیست؟‌

نوشابه‌های گازدار از پرطرفدارترین نوشابه‌ها و البته از نوشیدنی‌های مضر هستند و متاسفانه با وجود توصیه‌های پزشکان و متخصصان تغذیه در مورد کاهش مصرف این نوشیدنی‌ها، شاهد رشد مصرف نوشابه‌های گازدار به ویژه در میان کودکان و جوانان هستیم. این محبوبیت از یک سو به رشد تولیدات این نوشیدنی‌ها و از سوی دیگر به افزایش تنوع آنها به‌ویژه در سال‌های اخیر منجر شده است.

ملاک انتخاب نوشیدنی در جوانان کدام است؟

طرفداران برندهای مختلف، دلایل خاص خود را برای گرایش به این نوشابه‌ها دارند که شیرینی کمتر، گاز بیشتر یا کمتر و طعم و بوی بهتر و حتی رنگ و طراحی قوطی یا شیشه را در برخی از نوشیدنی‌ها از دلایل محبوبیت بیشتر آنها عنوان می‌کنند. البته در بسیاری از مواقع نیز سلطه شرکت پخش این نوشابه‌ها در بازار، خودبه‌خود باعث گرایش مصرف‌کنندگان به یک برند خاص می‌شود.

کوکاکولا؛ پرطرفدارترین نوشابه در ایران

کوکاکولا با لوگوی قرمز و نوستالژیکش مخاطبان بسیاری دارد. وفاداران به برند کوکاکولا، شیرینی کمتر و گاز بیشتر این نوشابه گازدار را دلیل علاقه به آن اعلام کرده‌اند. در مورد این نوشیدنی باید بدانید که کوکاکولا در بیش از ۲۰۰کشور جهان به فروش می‌رسد. این نوشیدنی محصول شرکت آمریکایی کوکاکولا است و یکی از نمادهای فرهنگی ایالات متحده آمریکا به‌شمار می‌رود. کوکاکولا شناخته‌شده‌ترین نام تجاری در جهان و دومین واژه شناخته‌شده زبان انگلیسی در جهان است. ارزش این نام تجاری بیش از ۶۷میلیارد دلار تخمین زده شده‌ است. در بسیاری از کشورهای غربی این نوشابه با نام عنوان ساده‌تر Coke نامیده می‌شود و در خاورمیانه و ایران به اختصار آن ‌را کوکا می‌گویند.

پپسی؛ مقام دوم پرطرفدارترین نوشابه ایران

دومین و پرطرفدارترین نوشابه در بین جوانان پپسی است. هر چند که عده‌ای این نوشابه را به دلیل شیرینی زیاد و گاز کمش دوست ندارند، اما با این حال پپسی طرفداران متعصب زیادی در ایران دارد. بد نیست که بدانید این برند که در گذشته پپسی‌کولا نامیده می‌شد تا سال ۱۹۶۵ توسط شرکت پپسی کولا تولید می‌شد، اما از سال ۱۹۶۵ در پی ادغام شرکت پپسی کولا و شرکت فریتولی، این محصول توسط شرکت پپسی‌کو تولید می‌شود. پپسی اولین بار در سال ۱۸۹۳ توسط داروساز جوانی به‌نام “کیلب برادهم” اهل نیوبرن در ایالت کارولینای شمالی در کشور آمریکا معرفی شد. هدف برادهم از تولید این نوشیدنی درمان درد معده بود. نام پپسی برگرفته شده از پپسین (Pepsin)، آنزیمی است پروتئینی که از سلول‌های اصلی معده ترشح می‌شود و به هضم پروتئین‌ها کمک می‌کند. این شرکت در زمینه تولید انواع نوشیدنی‌های غیرالکلی فعالیت داشت که پپسی معروف‌ترین آن‌هاست.
پپسی پس از کوکاکولا پرطرفدارترین نوشابه نزد جوانان است. طعم خوب و گاز کمتر دلیل محبوبیت این نوشابه است.

اسپرایت لیمویی در رتبه سوم

اسپرایت هم نام یک نوشابه غیرالکلی است که در سال ۱۹۶۱ در ایالات متحده برای رقابت با نوشابه سون‌آپ که آن زمان توسط شرکت پپسی کولا تولید می‌شد، به بازار عرضه شد. البته حالا این نوشابه توسط کوکاکولا تولید می‌شود. جالب است بدانید که دلیل محبوبیت این نوشیدنی برای برخی از مصرف‌کنندگان بدون رنگ بودن آن است.
میرندا؛ پرطرفدارترین نوشابه طعم‌دار، رتبه چهارم
میرندا نام تجاری یکی از محبوب‌ترین نوشابه‌های غیرالکلی پرتقالی است که در سطح جهان مخاطبان زیادی دارد. در ایران میرندا پرتقالی از محبوب‌ترین‌هاست. البته تا پیش از این و در بین نوشابه‌های به اصطلاح زرد، این کانادادرای بود که حاکم این سبک در بازار ایران بود. لغت میرندا در زبان اسپرانتو به معنی قابل تحسین و شگفت‌انگیز است. این نوشیدنی در سال ۱۹۹۰ میلادی معرفی شد و صاحب نام و سازنده آن پپسی‌کو است.

فانتا؛ دومین پرتقالی پرطرفدار، پنجمین انتخاب

اگر در بین نوشابه‌های به اصطلاح مشکی رقابت اصلی بازار را بین کوکاکولا و پپسی بدانیم، در بین نوشابه‌های زرد هم رقابت نزدیک میان میرندا و فانتا است. البته فانتا اکنون طعم‌های دیگری نیز در بازار ایران دارد. فانتا یک نام تجاری جهانی از شرکت کوکاکولا برای نوشابه‌های گازدار با طعم میوه‌ است. این نوشابه اولین بار در سال ۱۹۴۲ میلادی به بازار عرضه شد. خاستگاه فانتا به کشور آلمان در زمان جنگ جهانی دوم باز می‌گردد، یعنی زمانی که نیروهای متفقین ممنوعیت تجارت با آن کشور را وضع کرده بودند و شرکت کوکاکولای آلمان قادر نبود تا مواد اولیه مورد نیاز خود را برای تولید نوشیدنی وارد کند. فانتا جایگاه پنجمین برند محبوب را در نظرسنجی‌ها به خود اختصاص داده است و تعداد کمی از شرکت کنندگان در نظر سنجی این نوشیدنی را به میرندا ترجیح دادند.

نوشابه گازدار کوکا زیرو؛ رده ششم

کوکاکولا زیرو نام نوشابه‌ای رژیمی از شرکت کوکاکولا است. این نوشابه به این دلیل زیرو خوانده می‌شود که دارای کالری نیست. این محصول در تمام دنیا با نشان بدون شکر تولید می‌شود، اما در آمریکا و کانادا با نشان بدون کالری به فروش می‌رسد. اگر چه بسیاری بر این باورند که به‌دلیل عدم استفاده از شکر این نوشیدنی برای تمام افراد و حتی دیابتی‌ها مناسب است، اما متخصصان تغذیه می‌گویند که به‌علت استفاده از شیرین‌کننده‌های مصنوعی استفاده زیاد از این نوشیدنی‌ها مجاز نیست. برخی نیز معتقدند که نبود شکر در این نوشیدنی باعث افزایش گاز آن شده و عده‌ای از متخصصان تغذیه نیز می‌گویند مصرف مداوم این محصول خطر سکته قلبی را بالا می‌برد. به هر حال این نوشیدنی با وجود اینکه در رده نوشابه‌های رژیمی قرار دارد، اما محبوبیت چندانی نزد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی‌ها نداشته و در جایگاه ششم پرطرفدارترین نوشابه ایستاده است. بسیاری گاز بسیار زیاد و طعم تلخ این نوشیدنی را دلیل عدم محبوبیت آن اعلام کرده‌اند.

حرف آخر

با مطالعه مطالب فوق پرواضح است که تمام نسل‌ها می‌توانند به‌عنون نبض بازار نوشیدنی باشند؛ از نوشیدنی‌های طبیعی مانند قهوه تا انواع نوشابه‌های گازدار. نسل X، Y و یا Z هر یک در شرایط خاص نوعی نوشیدنی را انتخاب می‌کنند ولی قهوه همچنان از پرطرفدارترین نوشیدنی در تمام رده‌های سنی است.

سوالات متداول

تصمیم‌گیری خرید هزاره‌ها در فروشگاه بر اساس چه گزینه‌ای است؟

تحقیقات نشان می‌دهد که هزاره‌ها یا همان نسل Y، تحت تأثیر عواملی مانند درصد الکل و نوآوری در طعم قرار می‌گیرند. آن‌ها مشتاق ترکیب‌ها و تجربیات طعم جدید هستند. این نسل به شدت جذب برچسب‌های خلاقانه می‌شود و از برچسب‌های سرگرم‌کننده و جذاب به‌عنوان معیاری برای تصمیم‌گیری خرید در فروشگاه خود نام می‌برد.

هزاره‌ها چه نوع قهوه‌ای می‌نوشند؟

هزاره‌ها بیشتر از هر نسل دیگری در کافی‌شاپ‌ها قهوه می‌نوشند. اگرچه تمایل به نوشیدن قهوه لذیذ به‌طورکلی در حال کاهش است، ولی هزاره‌ها همچنان تمایل به نوشیدن آن دارند. به‌طور دقیق‌تر، حدود 36درصد از افراد بین 25 تا 40 سال نوشیدنی‌های ویژه مانند لاته، کاپوچینو و موارد مشابه سفارش می‌دهند.

کوکاکولا چقدر سالم است؟

حتی یک یا دو نوشابه در روز می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را تا بیش از 20 درصد افزایش دهد. مصرف قند با فشارخون بالا، کلسترول بالا و چربی اضافی مرتبط است که همگی خطر بیماری قلبی را افزایش می‌دهند. کولا و سایر نوشیدنی های شیرین با افزایش خطر ابتلا به سرطان پانکراس مرتبط هستند.

کدام نسل از نوشابه‌های گازدار بیشتر مصرف می‌کنند؟

نوجوانان و جوانان بیشترین مصرف کنندگان نوشیدنی‌های گازدار شیرین هستند.

جدیدترین ترند قهوه چیست؟

قهوه دالگونا، که با نام قهوه همزده یا قهوه ابری شناخته می‌شود، جدیدترین شوق رسانه‌های اجتماعی است. در تیک‌تاک (TikToks) هم هزاران روش است که به مردم نشان می‌دهند این نوشیدنی را درست می‌کنند.

آیا خوردن هر روز کوکاکولا درست است؟

نوشیدن روزانه نوشابه می‌تواند آسیب زیادی به سلامتی شما وارد کند زیرا حاوی قند بسیار زیادی است. مصرف بیش از حد می‌تواند باعث مشکلات سلامتی مزمن، از چاقی گرفته تا دیابت، فشار خون بالا، کلسترول بالا و بیماری‌های قلبی شود. حتی نوشیدن نوشابه رژیمی یا سایر آبمیوه‌های شیرین هر روز عوارض جانبی منفی دارد.

اشتراگ گذاری مطلب

تبلیغات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

پلتفرم دیجیتال فودکس ایران با نوآوری، گسترش همکاری‌های بین‌المللی و افزایش آگاهی مصرف‌کنندگان به همکاری‌های بخش‌های مختلف صنعت غذا و نوشیدنی ایران سرعت و سهولت می‌بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال