گزارش‌های تخصصی صنعت غذا و نوشیدنی ایران

فودکس ایران، برای فرهنگ غذایی بهتر

استفاده از فناوری‌ Vidre+ برای افزایش ماندگاری میوه و سبزیجات و کاهش ضایعات 

4 دقیقه
استفاده از فناوری‌ Vidre+ برای افزایش ماندگاری میوه و سبزیجات و کاهش ضایعات 

خلاصه: شرکت فناوری غذایی Fresh Inset که در لهستان مستقر است، با فناوری جدیدی که ارائه کرده (به نام فناوری Vidre+) نوید حفظ تازگی، ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌های مواد غذایی را می‌دهد.

بلوبری (Blueberries) که ما در ایران به آن توت آبی هم می‌گوییم، یکی از میوه‌هایی است که به‌خاطر وضعیت فوق‌العاده غذایی‌ای که دارد، مورد توجه مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد. ارزش بازار جهانی این میوه طبق داده‌های IndexBox در سال ۲۰۲۱، حدود ۸ میلیارد دلار برآورد شده است و پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۰۳۰ رشد چشم‌گیرتری داشته باشد و تولید آن به ۲.۳ میلیون تن برسد.

با این حال، پرورش‌دهندگان بلوبری با یک چالش اساسی در رشد این میوه مواجه‌اند: تغییرات اقلیمی ناسازگاری‌های فصلی‌ای ایجاد می‌کند و ضایعات میوه‌ها و مواد غذایی هم در این میان افزایش می‌یابد. به عنوان مثال، طبق گفته برند نوشیدنی Discarded Spirits، در سال گذشته مصرف‌کنندگان بریتانیایی‌، میوه‌هایی به ارزش ۲۴۵ پوند را دور می‌ریزند چرا که آن‌ها را به موقع نمی‌خورند. تحقیقات در سال گذشته نشان می‌داد که در طول یک سال، به‌طور متوسط هر خانوار بریتانیایی ۳۳۶ بلوبری را دور می‌ریزند؛ رقمی که معادل پنج بسته از این میوه است.

در نتیجه، شرکت Fresh Inset فناوری جدیدی به نام فناوری Vidre+ را معرفی کرده تا بتواند با این مشکل مقابله کند. این فناوری از طریق برچسب‌هایی که داخل بسته‌بندی میوه‌ها چسبانده می‌شوند عمل می‌کند و با کنترل آزاد شدن اتیلن، فرایند رسیدن میوه‌ها و در نهایت شل شدن و فاسد شدن آن‌ها را کُند می‌کند و باعث افزایش ماندگاری میوه‌ها و سبزیجاتی مثل بلوبری می‌شود. مکانیسم تدریجی این فناوری اجازه می‌دهد تا محصولات به‌طور مستقیم توسط MCP-1 پردازش شوند و نیاز به ذخیره‌سازی ۲۴ ساعته در یک اتاق و استفاده از ظروف ضد هوا نباشد. 

این شرکت همچنین در نتایج اخیر خود به آزمایشی که در لهستان و به رهبری دوروتا ویچروسکا (Dorota Wichrowska) انجام شد، اشاره کرد؛ نتایجی که تأثیر فناوری Vidre+ روی بلوبری را نشان می‌داد. در این آزمایش ذکر شده که میوه‌هایی که با برچسب 1-MCP تولید و پرورش داده شده‌اند، وزن کمتری از دست داده و کیفیت و استحکام غذایی بیشتری داشته‌اند. در نتیجه، بهبود کیفیت کلی، استحکام بیشتر میوه و حفظ عناصر ضروری مثل ویتامین C و آنتی‌اکسیدان‌ها، نشان می‌دهد که این فناوری می‌تواند تأثیر مثبتی در روند پرورش میوه‌ها داشته باشد.

فناوری Vidre+ ویتامین C و آنتی‌اکسیدان بیشتری در مقایسه با توت‌های درمان‌نشده حفظ می‌کند

فناوری Vidre+ ویتامین C و آنتی‌اکسیدان بیشتری در مقایسه با توت‌های درمان‌نشده حفظ می‌کند

در طول دوره آزمایش، درمان میوه‌ها با فناوری Vidre+ کاهش ۲ الی ۳ درصدی در وزن را در مقایسه با دیگر گروه‌های میوه نشان می‌داد. میوه‌هایی که تحت این آزمایش قرار گرفتند، کیفیت غذایی عالی‌ای را در طول ۳۵ روز آزمایش حفظ کردند و در طول ۴۹ روز هم از کیفیت غذایی خوبی برخوردار بوده‌اند. از طرف دیگر، میوه‌های آزمایش‌نشده بعد از ۲۱ روز شروع به نرم شدن کردند.

بلوبری‌های آزمایش‌شده پس از ۲۸ روز نگهداری در محیط سرد، ۸۳ درصد ویتامین C بیشتر و ۳۳ درصد سطح آنتی‌اکسیدان بیشتری داشته‌اند.

آزمایش‌ها نشان می‌داد که توت‌های محافظت‌شده با فناوری Vidre+ تازه و سفت باقی می‌مانند و ویتامین C و آنتی‌اکسیدان‌های بیشتری را در مدت ده روز در مقایسه با دیگر توت‌ها حفظ می‌کنند. Fresh Inset همچنین تخمین می‌زند که Vidre+ می‌تواند سالانه تا ۹.۶۴ میلیون تن میوه و سبزیجات را از تبدیل شدن به ضایعات، نجات دهد.

پروفسور مالیفت درباره این موضوع به Food Navigator گفت: «فناوری برچسب Vidre+ می‌تواند از کپک خاکستری جلوگیری کند، کپکی که به‌عنوان یکی از چالش‌های مهم تولیدکنندگان شناخته می‌شود. ماده فعال برچسب‌های Vidre+ که MCP-1 است، لزوماً قارچ‌کش نیست و مستقیماً نمی‌تواند روی کپک خاکستری تأثیر بگذارد. با این حال، نرم شدن و از دست دادن کیفیت باعث می‌شود تا میوه‌ها به‌مرور زمان، بیشتر در معرض عفونت و آلودگی‌های کپک خاکستری قرار بگیرند و Vidre+ با تضمین سفتی و کیفیت میوه‌، می‌تواند رشد کپک خاکستری روی بلوبری‌های محافظت‌شده را کاهش دهد.»

این فناوری هنوز برای استفاده در اروپا تأیید نشده و شرکت Fresh Inset در حال حاضر روی فرآیند تأیید اتحادیه اروپا کار می‌کند تا بتوان از این فناوری در اتحادیه اروپا برای کاهش ضایعات مواد غذایی استفاده کرد. Vidre+ در حال حاضر در آرژانتین مورد استفاده قرار می‌گیرد و در بازارهای کلیدی تولید مواد غذایی از جمله آمریکا در انتظار تأییدیه نظارتی است.

ارزیابی فناوری Vidre+ روی بیش از ۲۰ محصول مختلف

ارزیابی فناوری Vidre+ روی بیش از ۲۰ محصول مختلف

شرکت Fresh Inset در حال ارزیابی فناوری Vidre+ روی بیش از ۲۰ محصول مختلف است. طبق گفته‌های مالیفت، این فناوری به‌طور بالقوه می‌تواند در سایر محصولات هم مورد استفاده قرار بگیرد و ادعا کرد که تحقیقات انجام‌شده در پنج قاره، ثابت می‌کند که این فناوری روی محصولات و گونه‌های مختلف، از آووکادو گرفته تا انگور، لیموترش، گلابی، گوجه فرنگی و فلفل کار می‌کند.

«اتیلن هورمونی گیاهی و طبیعی است که در همه میوه‌ها و سبزیجات وجود دارد و به رشد و رسیدن محصول کمک می‌کند، اما پس از برداشت باعث رسیدن بیش از حد میوه و حتی فاسد شدنش می‌شود. Vidre+ از فناوری MCP-1 برای جلوگیری از رشد عملکردی اتیلن هنگام برداشت میوه استفاده می‌کند و اثرات منفی ناشی از آن را کاهش می‌دهد. از آن‌جایی که این فناوری در همه سیستم‌های بسته‌بندی محصولات می‌تواند مفید باشد، Fresh Inset در حال ارزیابی آن روی محصولات مختلف است و تا به امروز هم مزایای بسیار زیادی در آزمایش روی محصولات جدید دیده است.»

شرکت‌های دیگر هم تلاش کرده‌اند تا از محصولات MCP-1 در داخل بسته‌بندی‌های خود استفاده کنند اما Fresh Inset عنوان کرده که در حال طراحی یک سیستم تحویل منحصربه‌فرد است که اجازه می‌دهد محصولات داخل بسته‌بندی‌ها در یک بازه زمانی ۳۰ ساعته به‌آرامی MCP-1 آزاد کنند.

«شرکت‌های دیگر تلاش می‌کنند تا مشکل اتیلن را از طریق پاکت‌های جاذب اتیلن شیمیایی در دسته‌بندی‌های مختلف، برطرف کنند اما این راه‌حل، تمامی اتیلن موجود در محصول را جذب نمی‌کند و صرفاً بخشی از آن را از طریق فرایندهای بیوشیمیایی، از بین می‌برد.»

مالیفت گفت که برچسب‌ها را می‌توان به راحتی در خانه بسته‌بندی کرد یا از عرضه‌کننده اولیه درخواست کرد که بسته‌بندی‌های خود را به این فناوری مجهز کند. به‌عنوان مثال، در زمینه بلوبری، عرضه‌کننده بسته‌بندی می‌تواند بسته‌هایی را عرضه کند که از قبل، برچسبی روی پایین یا درب بسته آن نصب شده است. هزینه برچسب بسته‌به اندازه متفاوت خواهد بود و بازدهی کلی به میزان سرمایه‌گذاری بسته‌بندی‌کننده یا پرورش‌دهنده بازمی‌گردد.

 

منبع: 1

اشتراگ گذاری مطلب

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

ما در فودکس ایران برای خود ماموریتی تعریف کرده‌ایم.ماموریتی دو سویه که از یک سو در جهت تولید و ارائه محصولات و خدمات با کیفیت و متمایز به صنعتگران صنایع غذایی‌ونوشیدنی و صنایع وابسته تلاش می‌کند.و از یک سو در جهت ارتقای دانش مصرف کننده نسبت به تغذیه سالم در تلاش است.

برندهای محبوب غذایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال