پلتفرم دیجیتال صنعت‌ غذا و نوشیدنی ایران

فرایند گام‌به‌گام ثبت برند داخلی و بین‌المللی موادغذایی

14 دقیقه
فرایند گام‌به‌گام ثبت برند داخلی و بین‌المللی موادغذایی

ثبت برند مواد غذایی از مهم‌ترین نیازهای کسب‌وکارها بوده و مواد غذایی همواره بازار مناسب و کارآمدی برای تجارت در میان فعالان اقتصادی و تجاری است. بنابراین با ثبت برند مواد غذایی می‌توان یک گام جلوتر از بقیه رقبا قدم زد. اکثر مردم در خریدهای خود دنبال برندهای مواد غذایی هستند که کیفیت مطلوبی دارند، زیرا سلامتی‌شان برایشان اهمیت دارد. مواد غذایی تنوع بسیار زیادی دارد. این موارد شامل انواع نوشیدنی‌ها، دسرها، غذاهای آماده و تولیدات صنعتی مثل پفک و چیپس است. ما در فودکس‌ایران به شما کامل توضیح می‌دهیم که ثبت برند تجاری یا ثبت علامت تجاری در سال ۱۴۰۲ چه مراحلی دارد و مدارک لازم برای ثبت آن چیست؟ هزینه ثبت آن از صفر تا صد چقدر است؟ در این مطلب راهنما، به‌طور جامع و کامل به شما خواهیم گفت که ثبت برند چه فرآیند و مراحلی دارد، چه مدارکی باید داشته باشید و چه هزینه‌هایی باید پرداخت کنید.

در ابتدا توجه داشته باشید که بعد از ثبت برند مواد غذایی و ثبت علامت تجاری، به‌دلیل رقابت زیاد در این حوزه، باید فعالیت‌ها و طبقات برند خود را روز به روز توسعه دهید و از استراتژی‌های تبلیغاتی، نمایشگاه دیجیتال و روش‌های بازاریابی برای شناساندن برند تجاری خود به مردم استفاده کنید.

مراحل ثبت برند مواد غذایی

برای ثبت برند که می‌تواند نام تجاری یا لوگوی مربوط به کسب‌و‌کار شما باشد، نیاز است که سه گام اصلی را در وب سایت مرکز مالکیت معنوی طی کنید:

گام اول) انتخاب نام برند و علامت تجاری: اولین گام شما در این ابتدای کار، انتخاب نام برند است که می‌خواهید با آن سال‌ها فعالیت کنید و بین مشتریان و در بازار معروف شوید. نامی را انتخاب کنید که اولا از نام‌هایی که محدودیت ثبت ندارند باشد، و دوم اینکه قبلا نباید ثبت شده باشد. نام‌هایی که محدودیت دارند یا عام هستند یا خلاف قوانین عمومی کشورند نباید انتخاب شود.

گام دوم) استعلام از قابلیت ثبت برند: شما قبل از ثبت برند و لوگو یا هر علامت تجاری باید بررسی کنید که آیا این برند قبلا ثبت شده است یا خیر. چنانچه یک نام یا یک علامت تجاری در حوزه فعالیت شما قبلا ثبت شده باشد، نمی‌توانید دیگر آن نام را برای خود به ثبت برسانید. این کار باعث می‌شود که احتمال رد شدن برند شما در سامانه افزایش یابد و نتوانید با موفقیت برندتان را ثبت کنید.

گام سوم) تکمیل مدارک لازم: بعد از انتخاب نام و استعلام از احتمال ثبت، باید مدارک لازم جهت ثبت برند را که در ادامه مطلب ذکر شده است، به‌طور دقیق تکمیل کنید.

ثبت برند تجاری

ثبت برند تجاری

عموما خیلی از افراد نمی‌دانند که ثبت برند تجاری خیلی سخت نیست و فرآیند تکمیل مدارک آن هم به‌راحتی و با مشاوره رایگان، بسیار هم راحت است.

ثبت اظهارنامه علامت تجاری: بعد از تکمیل مدارک لازم، باید در وب سایت مرکز مالکیت معنوی ثبت نام نموده و جهت تایید حساب کاربری، گواهی امضا از دفترخانه اسناد رسمی دریافت نمایید. بعد از فرآیند ثبت اظهارنامه، ثبت برند در سایت و بارگذاری مدارک و تصویر برند در سایت، باید حداقل ۱۵ روز منتظر بمانید تا نتیجه بررسی کارشناسان اعلام شود.

برای ثبت طرح و برند و لوگو نیازی به مراجعه به موسسات و صرف هزینه‌های نامتعارف نیست.

در وب سایت مرکز مالکیت معنوی تاکید شده است که فرآیند ثبت اظهارنامه یک ثبت‌نام ساده اینترنتی است که خود شما می‌توانید مرحله به مرحله اطلاعات را تکمیل نمایید. در واقع پر کردن یک فرم اینترنتی موضوعی تخصصی و پیچیده نیست که بهانه‌ای برای اخذ مبالغ غیرمتعارف توسط موسسات ثبت برند شود.

برای ثبت اظهارنامه، ابتدا باید برای خودتان حساب کاربری ایجاد کنید.

مدت زمان ثبت علائم تجاری چقدر است؟

مدت زمان ثبت برند حدودا و در مناسب‌ترین حالت ۷۰ روز است، که ۱۰ الی ۳۰ روز بررسی اولیه پرونده طول می‌کشد و یک ماه هم نیاز است که آگهی تقاضای ثبت موردنظر در روزنامه رسمی چاپ شود. لازم به ذکر است که برای دریافت گواهی ده ساله برند چند روز دیگر نیز به ۶۰ روز طی‌شده باید اضافه کنید.

روند ثبت برند موادغذایی به چه صورت است؟

برند مواد غذایی و جایگاه آن در صنعت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و ثبت برند مواد غذایی در طول همه دوران، نیاز اصلی صنعت غذا بوده است. با توجه به این نیاز هر روزه و نقش مهم آن در حفظ سلامت، مردم به‌دنبال برند‌های موادغذایی معتبر و با کیفیت هستند، زیرا به سلامتی خود و خانواده‌شان اهمیت می‌دهند.

برندهای مواد غذایی شامل زیرشاخه‌های متعددی هستند و لیستی طولانی را شامل می‌شوند. همه مواد خوراکی آماده و غیرآماده در لیست برندهای مواد غذایی جای می‌گیرند که تنوع زیادی دارند. مانند: انواع غذاهای آماده، انواع دسرها، نوشیدنی‌ها، تولیدات صنعتی مانند بیسکویت و پفک و… همه به نوعی برند غذایی محسوب می‌شوند. به همیین دلیل شرکت‌ها و کارخانجات فعال در حوزه غذایی کشور اغلب به ثبت یک برند و یا علامت تجاری بسنده نمی‌کنند و با توسعه فعالیت‌های خود و تعریف طبقات برند خود، هر روز در بازار برندی جدید را برای خانواده جدید خود ارائه می‌دهند تا اهداف و استراتژی‌های تبلیغاتی و بازاریابی خود را بر نشان تجاری مواد غذایی جدید استوار نمایند.

یک کارخانه تولیدی در حوزه مواد غذایی، عملیات ثبت برند مواد غذایی را برای گروه‌های مختلف غذایی انجام می‌دهد. به همین دلیل می‌توان گفت که نقش ثبت برند و علامت‌های تجاری در صنایع تولید مواد غذایی برای افزایش اعتبار و وجهه شرکت‌های موادغذایی بسیار حائز اهمیت است. ثبت برند مواد غذایی در واقع به غیر از همراه داشتن مزیت‌های رسمی برندهای مطرح موجود در بازار (مانند ایجاد تمایز و استفاده کاربردی برای تبلیغات و بازاریابی)، به‌عنوان فاکتوری برای طبقه‌بندی و تقسیم محصولات‌ غذایی، بازاریابان و بازارها مورد استفاده قرار می‌گیرد. با ذکر تمامی این موارد باید توجه داشت که ضرورت ثبت برند مواد غذایی فقط همین‌ها نیست. به‌دلیل ارتباط تنگاتنگ مواد غذایی با سلامت انسان‌ها، شرکت‌های مواد غذایی ملزم هستند که برند خود را به ثبت برسانند. هیچ کارخانه مواد غذایی بدون داشتن برند به‌عنوان شناسنامه محصولات خود نمی‌تواند در بازار اقدام به فروش کند. بنابراین شرکت‌های موادغذایی ضمن دریافت مجوز ثبت شرکت مواد غذایی از سازمان غذا و دارو و اتحادیه صنایع غذایی ایران و تعیین نفراتی به‌عنوان مدیران شرکت که دارای شرایط قانونی باشند، باید برند غذایی هم داشته باشند.

کنترل و نظارت بر تولید مواد غذایی چگونه است؟

کنترل و نظارت بر تولید مواد غذایی چگونه است؟

کار یک مسئول فنی در شرکت‌های مواد غذایی، کنترل و نظارت بر تولید مواد غذایی است. به همین منظور وی باید تحصیلات مرتبط با موضوع تولید مواد غذایی و حداقل پایه کارشناسی داشته باشد. این فرد باید با تایید سازمان غذا و دارو منتصب شده باشد و پروانه مسئولیت فنی را هم اخذ کرده باشد.

نام تجاری یا برند چیست؟

نام تجاری یا برند ترکیبی از نام، سمبل، نشانه، طرح، شعار، علامت یا ترکیبی از آن‌هاست که موجب شناسایی محصول، تمایز آن از سایر محصولات و انتقال یک مفهوم یا احساس به مخاطب می‌شود.

به موجب تبصره ۱ قانون ثبت علائم تجاری و اختراعات مصوب اول تیرماه ۱۳۱۰، ثبت علامت در ایران اختیاری است مگر در مواردی که دولت آن را الزامی قرار دهد. ولی ماده ۲ اضافه می‌کند که «حق استعمال انحصاری علامت تجاری فقط برای کسی شناخته خواهد شد که علامت خود را به ثبت رسانیده باشد». در واقع داشتن علامت تجاری اختیاری است مگر در مواردی که دولت آن را الزامی کرده باشد.

آیا ثبت علامت تجاری اجباری است؟

ثبت علامت تجاری اجباری نیست اما ثبت، باعث تامین حمایت از آن خواهد شد. به عبارت دیگر و اگر بنا باشد از منظر حقوقی به آن نگاه کنیم، ثبت علائم تجاری، مطابق قانون و آیین‌نامه آن اجباری نیست. یعنی اگر کسی علامتی برای کالای خود انتخاب کرد و آن را به ثبت نرسانید، وی را الزام به ثبت نمی‌کنند.

ثبت برند تجاری در چه مواردی الزامی است؟

ثبت برند تجاری برای بعضی از موارد مطابق با قانون الزامی است. این موارد عبارتند از: مواد غذایی که در لفاف و یا ظروف و به اسم مشخصی باشند، مانند: کنسرو مواد غذایی، آردهای مخصوص، چای‌های مختلف، کاکائو، شکلات، آب نبات، پنیر، شیر، مربا، ترشی، کره و روغن‌های مختلف، آب‌های معدنی یا گازدار، آب‌های میوه و انواع نوشابه‌ها، و… که تحت اسم و ظروف مشخصی به معرض فروش گذاشته می‌شود.

موارد فوق الذکر چه در داخل ایران تولید شده باشند چه خارج از آن، باید تحت برند ثبت شده مشخصی که بر روی برچسب محصول وجود دارد، در معرض فروش قرار گیرد و همچنین باید ثبت علامت صنعتی یا تجاری آن انجام شده باشد.

چه مشخصاتی باید روی بسته‌بندی مواد غذایی درج شود؟

چه مشخصاتی باید روی بسته‎بندی مواد غذایی درج شود؟

۱-اسم تجاری و نشانی سازنده کالا با قید کشور مبدا

۲-شماره ثبت در ایران

۳-شماره و تاریخ مجوز وزارت بهداشت برای تولید یا فروش اجناس

شرایط ثبت برند مواد غذایی بین‌المللی

کلیه افرادی که در ایران دارای موسسات تجاری یا صنعتی یا کشاورزی هستند، اعم از اتباع داخله یا خارجه می‌توانند در ایران علامت تجاری اختیار نموده و آن را به ثبت برسانند؛ ولی ثبت علامت موسسات خارج از ایران، منوط به این است که کشوری که موسسه آن‌ها در آن جا واقع شده به موجب عهدنامه یا قوانین داخلی خود از علائم تجاری ایران حمایت کند. یعنی شرط قبولی تقاضای ثبت از طرف اتباع خارجی معامله متقابله است و کشور متبوع متقاضی ثبت نیز باید ثبت علائم متعلق به اتباع ایران را قبول کند.

ثبت علائم تجاری در شهرستان‌ها چگونه است؟

ثبت علائم تجاری و اختراعات در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی در تهران که یکی از ادارات ثبت است انجام می‌گیرد. ماده ۶ قانون ثبت علائم تجاری، اداره ثبت علائم را شعبه مخصوصی از دفتر دادگاه شهرستان تهران می‌شمارد و به‌این‌ترتیب اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی، قادر است تصمیماتی راجع به قبول یا رد علائم به‌عنوان شعبه دادگاه شهرستان اتخاذ کند.

سلامت محصولات غذایی را چه نهادی تایید می‌کند؟

سلامت محصولات غذایی را چه نهادی تایید می‌کند؟

از آنجایی که ثبت برند مواد غذایی به طور مستقیم با در نظر گرفتن سلامت مردم سر و کار دارد، محصولات غذایی حتما باید از نظر بهداشتی تایید شوند و این تاییدیه را معمولا وزارت بهداشت معاونت غذا و دارو صادر می‌کند. البته ممکن است مواد غذایی جزو محصولات کشاورزی باشند که در این صورت از جهاد کشاورزی نیز می‌توان این تاییدیه را گرفت. مانند: ثبت برند حبوبات، خشکبار، پسته، زعفران، ثبت برند چای یا برنج.

تولیدکنندگان مواد پروتئینی از چه سازمانی مجوز می‌گیرند؟

تولیدکنندگان مواد پروتئینی و محصولات گوشتی نیز باید جهت ثبت برند از سازمان دامپروری کشور اخذ مجوز یا موافقت اصولی انجام دهند. به‌طورکلی، چنانچه بخواهید برای ثبت هر نوع برندی اقدام کنید نیاز به کسب مجوز از سازمان مرتبط دارید و برای مواد غذایی نیز این مورد باید رعایت شود و بدون جواز، ثبت برند مواد غذایی انجام نمی‌شود.

چگونگی ثبت برند مواد غذایی

روند ثبت برند مواد غذایی در طبقه شغلی ۳۵ انجام می‌شود. پیش از ثبت برند مواد غذایی جدید، باید در این طبقه استعلام صورت بگیرد تا مشخص شود که آیا این برند یا برند مشابه آن قبلا ثبت شده است یا خیر. اگر پاسخ منفی بود، متقاضی می‌تواند برای ثبت برند مواد غذایی جدید اقدام کند. در صورتی که برند مشابه، قبلا ثبت شده باشد، وی باید نام تجاری دیگری را انتخاب کند. برند مواد غذایی می‌تواند به‌شکل یک اسم یا به شکل لوگوی طرح مواد غذایی مرتبط با برند ثبت شود. در هر صورت برای ثبت نام تجاری مواد غذایی یا ثبت لوگوی مواد غذایی، باید نمونه‌ای از برند حتما مورد استعلام قرار گرفته و برای اداره مالکیت فرستاده شود. پس از ۳۵ تا ۴۰ روز کاری در صورت تایید اولیه برند، آن برند یا علامت تجاری مواد غذایی، نزد اداره مالکیت تضمین شده و محفوظ باقی می‌ماند و بعد از آن لازم است که سایر مراحل طی شود.

نحوه ثبت برند مواد غذایی

ثبت برند مواد غذایی یکی از الزامات قانونی و حقوقی در عرصه صنعت مواد غذایی است. در واقع شرکت‌هایی که در اساسنامه خود موضوع تولید و توزیع و یا خدمات مرتبط با موادغذایی را انتخاب کرده‌اند، نه تنها باید از سازمان غذا و دارو مجوز فعالیت دریافت نمایند تا فعالیت آن‌ها رسمی و قانونی باشد، بلکه در هنگام فعالیت نیز باید برند و یا علامت تجاری مشخص و ثبت شده داشته باشند. تولید مواد غذایی و فروش و پخش مواد غذایی صنعتی، پردرآمد و همیشگی بوده و هست و به‌دلیل تقاضای بالا جهت خرید محصولات غذایی تعداد تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان محصولات غذایی بیشتر از هر صنعت دیگری است. از این رو تقاضا برای ثبت علامت تجاری مواد غذایی در طبقات مختلف زیاد بوده و تعداد علامات تجاری ثبت شده در این صنعت به‌دلیل تراکم محصول بالا بسیار زیاد و بعضا ثبت علامت تجاری یا برند مواد غذایی برای بعضی از متقاضیان کار بسیار سختی است.

طبقه‌بندی برند مواد غذایی

طبقه‌بندی برند مواد غذایی

به منظور سهولت در انتخاب علامت تجاری متناسب با مواد غذایی مختلف، این مواد به دسته‌بندی‌های مشخص تقسیم شده‌اند. جهت ثبت برند مواد غذایی ابتدا باید بدانید که مواد غذایی به چه دسته‌هایی تقسیم می‌شوند:

شیر و لبنیات، گوشت و حبوبات، گروه میوه‌ها و سبزیجات، گروه نان و غلات

۱۰ مواد غذایی مغذی‌ برای ثبت برند

سبزیجات، میوه‌ها، غلات کامل (سبوس‌دار)، حبوبات (نخود فرنگی و لوبیای خشک)، محصولات لبنی کم چرب، مواد غذایی دریایی، آجیل‌ها و مغزها، شیرین‌کننده‌های طبیعی، گوشت قرمز بدون چربی و گوشت طیور، نوشیدنی‌های سالم.

مدارک لازم برای ثبت برند مواد غذایی

شرکت‌های ثبت شده مواد غذایی باید برای ثبت برند مواد غذایی خود، ابتدا پروانه تاسیس را دریافت نموده باشند. پروانه تاسیس سندی است که پس از ثبت شرکت مواد غذایی و صدور پروانه بهره‌برداری شرکت توسط معاونت غذا و دارو دانشگاه صادر شده باشد. همچنین دارای مسئول فنی با شرایط فوق‌الذکر باشند. در غیر اینصورت نمی‌توانند برای ثبت برند اقدام کنند.

ثبت برند مواد غذایی اشخاص حقیقی و حقوقی

مدارک لازم برای ثبت برند مواد غذایی به تفکیک اشخاص حقیقی و حقوقی متناسب است به شرح زیر است:

 مدارک لازم ثبت برند برای اشخاص حقوقی

 • یک نسخه کپی از آگهی تاسیس
 • هر نوع تغییرات مانند تغییر نام آدرس و تغییر مدیرعامل و آگهی روزنامه رسمی درباره تاسیس به‌همراه درج تغییرات
 • یک نسخه کپی از مجوزهای شرکت شامل پروانه، بهره‌برداری و جواز تاسیس
 • کپی کارت بازرگانی به نام شرکت یا مدیرعامل شرکت
 • کپی شناسنامه و کارت ملی مدیرعامل شرکت
 • ارائه یک نمونه از علامت تجاری مورد تقاضا در ابعاد ۱۰ در ۱۰ سانتی‌متر
 • مهر شرکت
 • وکالتنامه وکیل در صورتی‌که وکیل فرایند ثبت برند را دنبال کند.

مدارک لازم ثبت برند برای اشخاص حقیقی

 • کپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی
 • کپی جواز کسب و یا هرگونه مجوز فعالیت
 • کپی کارت بازرگانی به‌ نام متقاضی
 • یک نمونه از علامت تجاری مورد درخواست در ابعاد ۱۰ در ۱۰ سانتی‌متر
 • وکالتنامه وکیل در صورتی‌که وکیل فرایند ثبت برند را دنبال کند.

شرایط لازم ثبت برند مواد غذایی

شرایط لازم ثبت برند مواد غذایی

بعضی از شرایط لازم برای ثبت یک برند مواد غذایی قابل قبول به این صورت است:

 • عدم کپی‌برداری و یا استفاده از ترکیبات موازی با سایر برند‌ها
 • عدم استفاده از علائم فریبنده
 • داشتن قابلیت معرفی محصول
 • عدم استفاده از برخی از حروف و نشانه‌ها و بسیاری از مواردی دیگر که باید در طرح برند در نظر گرفته شود.

طرحی که مورد تایید باشد، باید توسط شخص متقاضی، نماینده قانونی او یا وکیل حقوقی شرکت در سایت اداره مالکیت معنوی، ثبت شده و در ادامه درخواست ثبت برند مواد غذایی ارائه شود. این درخواست نیازمند ارائه مدارک لازم است که یکی از این مدارک، اظهارنامه ثبت برند مواد غذایی است که باید به‌خوبی تنظیم شود. مدارک باید در سایت مرکز مالکیت معنوی بارگذاری شوند تا کارشناسان اداره مالکیت معنوی آن‌ها را بررسی و ایراد نظر کنند. طرح‌هایی که تایید می‎‌شوند باید در خود اداره مالکیت معنوی تشکیل پرونده داده شود. این اداره در تهران قرار دارد و شعبه دیگری ندارد. سپس باید هزینه ثبت برند مواد غذایی پرداخت شود و مراحل ثبت در خود اداره به پایان برسد. آگهی اول و دوم برند با هزینه متقاضی در اداره مالکیت معنوی تهیه می‌شود و در روزنامه رسمی و یک روزنامه کثیرالانتشار چاپ خواهد شد که باید اصل این روزنامه‌ها نگهداری شود.

پس از طی این مراحل، گواهینامه ثبت برند مواد غذایی به ‌نام فردی که برای اولین بار، این برند را تقاضا داده صادر می‌شود. در صورتی‌که کسی به ثبت این برند اعتراض داشته باشد، می‌تواند مراتب اعتراض و شکایت خود را در زمان انتشار آگهی این برند اعلام نماید. البته پس از گذشت این زمان و با داشتن وکیل و طرح ادعا با مدارک لازم نیز می‌توان برای ابطال حق ثبت اقدام کرد.

ثبت برند مواد غذایی؛ تجارت جهانی

برندهای مواد غذایی بهتر است با دیدگاه تجارت جهانی به ثبت برسند. مواد غذایی بیشترین برند را در ایران و جهان به ثبت می‌رسانند و بازار بهتری نسبت به همه انواع تولیدات دیگر دارند و شرایط صادراتی آن‌ها راحت‌تر است.

اهمیت نماد لاتین در برند چقدر است؟

شرکت‌ها پس از کسب موفقیت در این حوزه، به‌دنبال انجام صادرات و واردات و یا ثبت برند خود در کشورهای دیگر هستند. به‌همین دلیل داشتن نماد‌های لاتین در برند هم پیشنهاد می‌شود. اگر مایلید طرحی را ثبت کنید که در آن علائم لاتین وجود دارد، باید در مدارک خود کارت بازرگانی را هم اضافه کنید. اگر هم خواهان ثبت برند خود در سایر کشورها هستید، بهتر است از ابتدا روند ثبت بین‌المللی برند مواد غذایی را با پرداخت هزینه یک باره آغاز کنید.

ثبت برند بین‌المللی

ثبت برند بین‌المللی

ثبت برند به‌صورت بین‌المللی با استفاده از قوانین بین‌المللی مندرج در توافقنامه مادرید و در شرکت ثبت جهانی برند WIPO انجام می‌شود.

برای این کار ابتدا شما الزاما باید برند را در داخل کشور خود و براساس قوانین ثبت مالکیت معنوی ایران به ثبت رسانده باشید و سپس با ارسال تقاضانامه‌ای برند خود را به‌صورت جهانی به ثبت برسانید.

کنوانسیون ثبت برند را دفتر بین‌المللی سازمان جهانی مالکیت معنوی (WIPO) اداره می‌کند که مقر آن در ژنو سوئیس است. این معاهده به‌منظور حمایت از علائم تجاری در سطح بین‌المللی و حفظ حقوق برندها در کشور‌های عضو راه‌‌اندازی شده است. کشور ایران نیز از سال ۲۰۰۳ میلادی عضو پروتکل و توافق ثبت برند مادرید است.

با ثبت برند مواد غذایی به‌صورت لاتین و بین‌المللی شهرت و اعتبار برندتان هم افزایش خواهد یافت. برندها شناسه محصولات شما هستند و در صورت موفقیت در معرفی برند خود فروش و رشد بیشتری را در کسب‌وکارتان بدست خواهید آورد؛ که این کار با استفاده از طرحی قوی و همه جانبه از برند ممکن است. عموما اولین گام در ثبت برند، استعلام آن است، تا توسط شخص دیگری به ثبت نرسیده باشد.

پس از انتخاب برند و تأیید استعلام می‌توانید با مراجعه به وب سایت مرکز مالکیت معنوی، اطلاعات و مدارک لازم را ارسال نموده و کد پیگیری دریافت کنید. پس از تکمیل اطلاعات در سامانه، ممکن است پاسخ اداره یکی از این سه حالت اخطار نقص، رد پرونده و آگهی نوبت اول باشد. که در حالت آگهی نوبت اول یعنی مشکلی در اطلاعات وارد شده وجود نداشته و باید نسبت به ارائه مدارک اقدام نمایید. بعد از انتشار آگهی نوبت اول، باید مدارک به‌صورت فیزیکی، به اداره مالکیت معنوی تحویل داده شود و نسبت به پرداخت هزینه روزنامه رسمی اول و هزینه حق‌الثبت اقدام نمایید. پس از گذشت زمان مقرر در صورتی که شخص یا اشخاصی نسبت به برند شما اعتراضی نداشته باشند، باید برای آگهی نهایی و دریافت سند قطعی برند اقدام کنید.

مدت اعتبار برند ثبت شده چند سال است؟

مطابق ماده ۱۴ قانون ثبت علائم تجاری، مدت اعتبار علامت ثبت شده، به مدت ده سال تعیین شده و تمدید اعتبار آن برای دوره‌های بعد بلامانع است.

اگر برند ثبت شده استفاده نشود، اعتبار دارد؟

اگر علامت ثبت شده برای مدت سه سال از تاریخ ثبت بلااستفاده بماند، هر شخص ذی‌نفع می‌تواند ابطال آن را از قانونگذار درخواست نماید و نسبت به ثبت آن برند اقدام کنند.

پس از ثبت برند مواد غذایی، چه اطلاعاتی روی بسته‌بندی مورد نیاز است؟

اطلاعات روی بسته‌بندی مواد غذایی

پس از ثبت برند مواد غذایی، باید توجه داشته باشید که بسته‌بندی این محصول هم شرایط خاص خودش را دارد. بعضی از اطلاعاتی که الزاما باید روی بسته‌بندی مواد غذایی ذکر شوند، به این شرح است:

 • نام محصول
 • مواد تشکیل‌دهنده
 • سری ساخت
 • شماره پروانه ساخت از وزارت بهداشت
 • تاریخ تولید و انقضا
 • عبارت «ساخت ایران» روی برچسب
 • وزن خالص
 • نام و آدرس مؤسسه سازنده

مزایای ثبت برند مواد غذایی

با در نظر گرفتن همه جوانب ذکر شده درباره ثبت برند مواد غذایی، حتما به این موضوع واقف شده‌اید که این کار مزایای بی‌شماری دارد. از جمله مزایای ثبت برند مواد غذایی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش فروش
 • جلب اعتماد مشتری
 • گسترش تبلیغات بر اساس برند ثبت شده مواد غذایی
 • امکان شرکت در بازار رقابت
 • ایجاد انحصار برای محصول غذایی
 •  تشویق شرکت‌ها به حفظ و بهبود کیفیت محصولات
 • اهمیت در روند اخذ مجوزهای مربوط به اعطای نمایندگی
 • توانمندسازی مشتریان برای تشخیص محصول موردنظر
 • افزایش اعتبار و وجهه برای شرکت و محصول
 • ایجاد منبع درآمد مستقیم از محل حق امتیاز نشان تجاری ثبت شده مواد غذایی

هزینه ثبت برند مواد غذایی چقدر است؟

برای شخص حقیقی بین یک میلیون و هشتصد هزار تومان تا دو میلیون تومان و برای شخص حقوقی یا شرکتی بین دو تا دو میلیون و چهارصد هزار تومان است.

چه شرایط خاصی در ثبت برند مواد غذایی وجود دارد؟

اعتبار ثبت برند مواد غذایی ۱۰ ساله است و مالیات دارایی به برند تعلق نمی‌گیرد و اگر اسم لاتین باشد به کارت بازرگانی نیاز است.

لازم به ذکر است مواد غذایی اساسی از قبیل برنج، روغن، گوشت، گندم، گوشت سفید و از این قبیل مواد ضروری و اساسی دارای بازار هدف با مخاطب زیاد و تقاضای بالا هستند، در نتیجه برای ثبت برند در این زمینه کالاها، به‌خصوص به‌صورت آماده و نیمه‌آماده تقاضا برای ثبت برند زیاد است. هزینه ثبت برند مواد غذایی و همچنین مراحل ثبت برند مواد غذایی، حتی با وجود این گستردگی و کثرت تقاضا، هیچ تفاوتی با ثبت برند در حوزه‌ها و طبقات دیگر برند ندارد و برای ثبت اظهارنامه برند باید به همان شکل اشاره شده در آموزش ثبت برند اقدام نمود.

جمع‌بندی

مواد‌ غذایی به دلیل اینکه ارتباط مستقیمی با سلامت انسان دارند، باید دارای برند باشند تا بتوان به آن‌ها اعتماد کرد. هیچ کارخانه‌ای نمی‌تواند بدون برند محصولاتش را وارد بازار کند و به فروش برساند. بنابراین شرکت‌های مواد غذایی باید با دریافت مجوز ثبت شرکت مواد غذایی و سپس ثبت برند، مدیران فنی شرکت که شرایط قانونی را دارند تعیین کنند.

در معنای واقعی کلمه، برند یک دارایی است. برند نرخ بازگشت دارد و درصد قابل توجهی از فروش شرکت مدیون برندسازی می‌شود؛ بنابراین برندسازی فقط هزینه‌کردن نیست، بلکه دارایی‌های استراتژیک شرکت است.

سوالات متداول

مدارک لازم جهت ثبت فارسی یا لاتین برند چیست؟

برای ثبت برند چه فارسی و چه لاتین، شما باید یک مجوز داشته باشید که نشان دهد در آن حوزه فعالیت می‌کنید (مثل جواز کسب یا جواز تاسیس با ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی یا پروانه فعالیت) + مدارک شناسایی متقاضی + گواهی امضا، اگر برند لاتین باشد، باید کارت بازرگانی یا کارت عضویت اتاق بازرگانی نیز اخذ نمایید و ارائه دهید.

هزینه ثبت برند در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

اگر تجربه ثبت برند داشته باشید و بخواهید که پیگیری‌های مربوط به ثبت را خودتان انجام دهید، هزینه‌هایی که برای ثبت برند باید بپردازید حدود  ۵ میلیون تومان (ثبت اولیه اظهارنامه در سایت + روزنامه رسمی نوبت اول + حق‌الثبت برند + روزنامه رسمی دوم) است. این هزینه مربوط به وقتی است که شما خودتان بدون هیچ وکیلی و بدون واگذاری کار به یک موسسه ثبتی، فرایند ثبت برند را انجام دهید.

آیا برند مانند شرکت نیاز به پرداخت مالیات دارد؟

داشتن یک برند برای مالک آن تعهد مالیاتی ایجاد نمی‌کند و مالیاتی ندارد.

اشتراگ گذاری مطلب

تبلیغات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

پلتفرم دیجیتال فودکس ایران با نوآوری، گسترش همکاری‌های بین‌المللی و افزایش آگاهی مصرف‌کنندگان به همکاری‌های بخش‌های مختلف صنعت غذا و نوشیدنی ایران سرعت و سهولت می‌بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال