پلتفرم دیجیتال صنعت‌ غذا و نوشیدنی ایران

زباله‌های قابل بازیافت خانگی

5 دقیقه
زباله‌های قابل بازیافت خانگی

انسان امروز خطر تولید حجم بالای زباله را درک کرده است و به دنبال راه مؤثری برای حل این معضل جهانی می‌گردد. بازیافت زباله ابتدایی‌ترین چیزی است که مسئولان اجرایی و شهروندان دغدغه‌مند به فکر عملی‌کردن آن هستند. بازیافت و کمپوست کردن زباله‌های قابل بازیافت خانگی، علاوه بر کاهش حجم زباله‌ها به کاهش هزینه‌های ناشی از جمع‌آوری زباله نیز کمک می‌کند. بسیاری از زباله‌های خانگی قابلیت بازیافت را دارند و این رویکرد بیشترین خدمت را به محیط زیست انسان و حفاظت از کره زمینی می‌کند که بشر قصد دارد حالا‌ها ساکن آن بماند!

بازیافت آگاهانه خطرات زیست محیطی را کاهش می‌دهد و افراد را متوجه حجم بالای بسته‌بندی و قوطی‌های مواد غذایی می‌کند. اگر شما زباله‌های قابل بازیافت خانگی را جدا می‌کنید، به‌راحتی متوجه اهمیت این موضوع هستید. یک سطل جدا را برای بازیافت خود درنظربگیرید تا متوجه شوید چه حجمی از زباله در کمتر از ۲۴ ساعت در آن تلنبار می‌شود! این حجم از زباله را ضرب‌ در بی‌نهایت خانه‌ای کنید که در نقاط مختلف کره زمین زندگی می‌کنند! حتی نمی‌توانید تصور کنید چه واقعیت هولناکی در انتظار زیست بوم‌ها و آب‌های آشامیدنی است اگر زودتر انسان دست‌به‌کار نشود. با خواندن این مقاله از مجله فودکس، زباله‌های قابل بازیافت خانگی و زباله‌های غیر قابل بازیافت را بشناسید و آگاهانه دست به این اقدام ضروری بزنید.

زباله‌های خانگی به چند دسته تقسیم می شوند؟

تفکیک زباله از مبدأ بسیاری از هزینه‌های ناشی از حمل‌ونقل و دفع زباله را کاهش می‌دهد و با تلاش کمتری زباله‌ها تفکیک می‌شوند. بازیافت زباله در خانه با ایجاد عادت‌های ساده‌ای قابل‌انجام است و بعد از مدتی خواهید دید که جداکردن زباله‌های قابل بازیافت خانگی به عادت خانوادگی شما تبدیل شده است. بااین‌وجود هنوز یک مشکل مهم این وسط وجود دارد. بسیاری از افراد، اطلاعات جامعی در این زمینه ندارند و گاهی زباله‌های خطرناک یا زباله‌های غیر قابل بازیافت را با زباله‌های قابل بازیافت یکی می‌کنند.

اگر می‌خواهید بدانید زباله‌های خشک شامل چیست، به 3 دسته زباله‌های خشک، زباله‌های تر و زباله‌های خطرناک که در ادامه به آن پرداخته‌ایم، نگاهی بیندازید.

زباله‌های خانگی را به 3 دسته تقسیم می‌کنند:

زباله‌های خشک

زباله‌های قابل بازیافت خانگی در دسته زباله‌های خشک قرار می‌گیرند و موارد زیر را شامل می‌شوند:

زباله‌های قابل بازیافت کاغذی (مسطح)

نامه، بروشور، جعبه مقوایی، جعبه تخم مرغ، روزنامه، بسته‌بندی‌های تترا پک، رول دستمال کاغذی و … .

زباله‌های قابل بازیافت پلاستیکی (شسته و خشک)

بطری پلاستیکی نوشیدنی، بطری پلاستیکی مواد شوینده، ظرف ماست، کیسه مواد غذایی، بسته نان، کیسه پلاستیکی خرید و … .

زباله‌های قابل بازیافت فلزی (شسته و خشک)

قوطی کنسرو، قوطی رب، قوطی غذای حیوانات، قوطی نوشیدنی و … .

زباله‌های قابل بازیافت شیشه‌ای (شسته و خشک)

شیشه مربا، شیشه رب، ظروف شیشه‌ای، گلدان شکسته، شیشه نوشابه، شیشه آبنبات و … .

همه زباله‌ها باید تمیز و خشک در سطل بازیافت قرار بگیرند. اگر زباله‌های قابل بازیافت شیشه‌ای شکستگی دارند، آنها را به‌صورت جدا بسته‌بندی کنید تا احتمال آسیب افراد را به حداقل برسانید.

راهکارهای ساده برای کاهش آسیب پلاستیک به محیط زیست را می‌دانید؟

زباله‌های تر

پسماندهای مواد غذایی در این دسته از زباله‌ها قرار می‌گیرند. زباله‌های تر شامل باقی‌مانده مواد غذایی، میوه، سبزی، دستمال کاغذی، پوسته تخم مرغ، تفاله چای و … هستند. حجم زباله‌های تر را می‌توان با خشک‌کردن، تغذیه حیوانات خانگی و تولید کمپوست به حداقل رساند. شما اگر از همین فردا فقط سعی کنید زباله‌های تر را بعد از خشک‌شدن کافی در سطل زباله قرار دهید، متوجه تفاوت حجم بارز زباله‌های تر، قبل و بعد از خشک‌شدن خواهید شد. تولید کمپوست خانگی، یک راه دیگر کاهش تولید زباله‌های تر است. شما می‌توانید بخشی از حیاط و آپارتمان خود را به این کار اختصاص دهید و با یادگیری روش‌های درست‌کردن کمپوست خانگی از تولید شیرابه‌های خطرناک زباله‌های خانگی جلوگیری کنید.

زباله‌های خطرناک

اطلاع‌رسانی و آگاهی در این بخش اهمیت بالایی دارد. بدون اطلاعات کافی افراد زباله‌های مختلف را با هم قاتی می‌کنند و باعث آلودگی‌های زیست محیطی فراوانی می‌شوند. معمولاً شهرهای مختلف تدابیری برای جمع‌آوری زباله‌های خطرناک دارند و شما باید پس از آشنایی با زباله‌های خطرناک، آنها را به افراد مسئول در این زمینه تحویل بدهید.

تعدادی از زباله‌های خطرناک خانگی عبارتند از: داروها، لامپ‌ها و لوله‌های فلوئورسنت، حلال‌ها، سموم، علف‌کش‌ها، کود‌ها، سرنگ یا دستکش‌های جراحی، باتری، باتری اتومبیل، دماسنج جیوه‌ای و … . این زباله‌ها را در نقطه‌ای دور از شهر منتقل می‌کنند و با تدابیر خاصی آنها را از بین می‌برند یا دفن می‌کنند.

به نظر شما آیا جای زباله‌های پلاستیکی در دریا است؟

روش‌های تفکیک زباله در خانه

شناخت زباله‌های قابل بازیافت خانگی، اولین گام مهم برای تفکیک زباله در خانه است. شما باید سطل‌های مختلفی برای زباله‌های خشک، زباله‌های تر و زباله‌های خطرناک در نظر بگیرید. خیلی از افراد کمبود فضای کافی را بهانه‌ای می‌کنند تا از انجام این کار شانه خالی کنند. شما نیاز نیست از سطل‌های هم‌اندازه‌ای برای تفکیک زباله استفاده کنید. زباله تر حجم کمتری دارد و روزانه فضایی کمتری را نسبت به زباله‌های تر اشغال می‌کند. اگر شما به‌طور پیوسته روش‌های تفکیک زباله در خانه را رعایت کنید و زباله‌ها را هر هفته از خانه خارج کنید، خواهید دید فضای زیادی به این کار اختصاص داده نمی‌شود. حتی اگر حیوان خانگی دارید یا به درست‌کردن کمپوست علاقه‌مند هستید، کمترین میزان زباله تر از خانه شما خارج می‌شود.

فواید بازیافت زباله‌های خانگی

دلایل زیر از موارد مهم فواید بازیافت زباله‌های خانگی هستند:

  • حفاظت از اکوسیستم و حیات وحش
  • حفظ منابع طبیعی تجدیدناپذیر
  • صرفه‌جویی در مصرف انرژی
  • کاهش انتشار کربن و تغییرات آب و هوایی
  • کاهش هزینه‌های جمع آوری و دفن زباله
  • کاهش نیاز به سوزاندن زباله‌ها

افزایش آگاهی درباره فواید زباله‌های خانگی، نیاز به مواد اولیه برای تولید محصولات جدید را کاهش می‌دهد. کاهش نیاز به مواد اولیه، نیاز به قطع درختان یا استفاده از منابع طبیعی تجدیدناپذیر را کاهش می‌دهد. این چرخه تا جایی ادامه پیدا می‌کند که بازیافت زباله از مبدا به حفاظت کره زمین و نجات اکوسیستم‌ها و حیات‌وحش منجر می‌شود.

اگر شما هم مثل ما، دغدغه محیط زیست دارید، مقاله رژیم غذایی و محیط زیست را بخوانید. در این مقاله، مفصل راجع به تاثیر رژیم غذایی ما بر محیط زیست صحبت کردیم.

حرف آخر

همین حالا که شما در حال خواندن این مقاله هستید، بسیاری از زیست‌بوم‌ها در معرض خطر جدی هستند و شیرابه زباله‌های شهری به آب‌های زیرزمینی رسیده‌‌اند. این آلودگی زیست‌محیطی، مسئولان و فعالان دلسوز محیط زیستی را بر آن داشته تا با تاکید بیشتری، به اهمیت تفکیک زباله‌های خانگی بپردازند. مجموعه‌ای از خانواده‌های مسئولیت‌پذیر در نهایت جامعه‌ای مسئولیت‌پذیر را شکل می‌دهند. به همین دلیل شناخت انواع زباله‌های خشک، تر و خطرناک اهمیت دارد تا افراد با آگاهی بیشتری زباله‌ها را از مبدا جداسازی کنند.

سوالات متداول

زباله‌های قابل بازیافت خانگی کدامند؟

زباله‌هایی که می‌توان آنها را در خانه از دیگر زباله‌ها جدا کرد و آنها را در کیسه جدا به محل بازیافت یا جمع‌آوری زباله فرستاد. انواع کارتن‌های کاغذی، قوطی‌های مواد غذایی، شیشه‌های نوشیدنی و بطری‌های پلاستی در دسته زباله‌های قابل بازیافت خانگی هستند.

انواع زباله‌های خانگی چیست؟

زباله‌های خشک، زباله‌های تر و زباله‌های خطرناک انواع زباله‌های خانگی هستند که باید با شناخت این دسته بندی‌ها آنها را به طور کامل از مبدا جدا کرد.

چرا بازیافت زباله اهمیت دارد؟

بازیافت زباله با کاهش حجم زباله‌های تولیدی و نیاز کمتر به استفاده از مواد اولیه تجدیدپذیر و تجدیدناپذیر، کمک شایانی به محیط زیست می‌کند. علاوه بر این تأثیر بسیار زیادی در کاهش مصرف انرژی و ثروت دارد.

اشتراگ گذاری مطلب

تبلیغات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

پلتفرم دیجیتال فودکس ایران با نوآوری، گسترش همکاری‌های بین‌المللی و افزایش آگاهی مصرف‌کنندگان به همکاری‌های بخش‌های مختلف صنعت غذا و نوشیدنی ایران سرعت و سهولت می‌بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال