گزارش ایده‌ی سلامت غذایی در ذهن ایرانیان

فودکس ایران، برای فرهنگ غذایی بهتر

فودکس ایران؛ برای فرهنگ غذایی بهتر

طرز تهیه بستنی خانگی

8 دقیقه
طرز تهیه بستنی خانگی

​​در فصل گرم تابستان، هیچ خوراکی مانند بستنی عطش و گرمای بدن شما را از بین نمی‌برد. بسیاری از افراد دوست دارند بستنی را در منزل تهیه کنند؛ زیرا هم از کیفیت مواد اولیه آن اطمینان بیشتری دارند و هم از نظر اقتصادی به‌صرفه است. بسیاری از افرادی که در منزل کودک دارند دوست دارند طرز تهیه بستنی خانگی برای کودکان خود را یاد بگیرند. در این مقاله چند دستور عالی و متفاوت برای تهیه بستنی در منزل را برای شما عزیزان قرار خواهیم داد. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا طرز تهیه بستنی خانگی مرحله ‌به ‌مرحله را به شما آموزش دهیم.

طرز تهیه بستنی خانگی با شیر

در این قسمت به شما طرز تهیه بستنی خانگی در ۵ دقیقه را آموزش خواهیم داد. البته این به شرطی است که در فریزر میوه یخ‌زده داشته باشید. مخلوط‌کردن و تهیه بستنی حدود ۵ دقیقه از شما زمان خواهد گرفت. برای تهیه بستنی خانگی با شیر به مواد اولیه زیر نیاز دارید.

میوه به‌دلخواه ۱ کیلوگرم
شیر پرچرب ۴ لیوان
خامه ۳۰۰ گرم
شکر ۱ لیوان

برای تهیه بستنی‌ سنتی خانگی ابتدا میوه موردنظر خود را برش زده و آن را داخل فریزر قرار دهید تا کاملاً یخ بزند. حالا آن را از فریزر خارج کرده و تمام مواد را با هم داخل میکسر بریزید و اجازه دهید به‌خوبی با هم میکس شوند. حالا آن‌ها را داخل یک ظرف قرار داده و در فریزر بگذارید. اجازه دهید به مدت ۲ ساعت مواد داخل فریزر باشند. سپس آن‌ها را از فریزر خارج کرده و ۱ ساعت داخل یخچال قرار دهید. پس از گذشت این زمان، مواد را خوب هم بزنید تا کش‌دار شوند. حالا دوباره آن را در فریزر به مدت ۳ ساعت قرار دهید. پس از گذشت این زمان می‌توانید بستنی را سرو کنید. می‌توانید روی بستنی را با مواد دلخواه تزئین کرده یا از موز داخل این بستنی استفاده کنید. هم طعم بی‌نظیری به خود می‌گیرد و هم ارزش غذایی بستنی شما را بسیار بیشتر می‌کند. در این باره می‌توانید مقاله ارزش غذایی موز را مطالعه کنید.

طرز تهیه بستنی خانگی با ثعلب

طرز تهیه بستنی خانگی با ثعلب

طرز تهیه بستنی خانگی وانیلی با ثعلب بسیار راحت است. برای تهیه این بستنی شما به مواد زیر نیاز دارید.

شیر ۴ لیوان
شکر ۱ لیوان
ثعلب ۱ قاشق‌ چای‌خوری
وانیل ۱ قاشق‌ چای‌خوری
پودر هل ۱ قاشق‌ چای‌خوری
گلاب ۱ قاشق‌ چای‌خوری

برای تهیه این بستنی ابتدا باید شیر را گرم کنیم. حالا تمام مواد را به شیر داغ شده اضافه کرده و خوب هم می‌زنیم. باید اجازه دهیم تمام مواد با هم بجوشند تا غلیظ شوند. پس از غلیظ شدن مایه بستنی، آن را داخل ظرفی ریخته و به مدت ۱ ساعت داخل فریزر قرار می‌دهیم. پس از گذشت این زمان، آن را هم زده و دوباره ۱ ساعت داخل فریزر قرار می‌دهیم. این عمل باید ۳ مرتبه تکرار شود و در آخرین مرحله به مدت ۲۴ ساعت داخل فریزر قرار گیرد. پس از گذشت این زمان بستنی آماده سرو است.

طرز تهیه بستنی خانگی بدون ثعلب

بسیاری از افراد به هر دلیلی دوست ندارند بستنی را با ثعلب تهیه کنند. این افراد می‌توانند طرز تهیه بستنی ساده بدون ثعلب را یاد بگیرند که در ادامه قرار داده می‌شود. برای تهیه بستنی خانگی بدون ثعلب به مواد زیر نیاز دارید.

آرد سفید ۴ قاشق غذاخوری
شیر ۱ پیمانه
شکر ۱ پیمانه
گلاب ۵ قاشق غذاخوری
پودر هل ۱ قاشق‌ چای‌خوری سرپر
زرده تخم‌مرغ ۱ عدد
زعفران دم‌کرده ۱ قاشق غذاخوری
وانیل ۱ قاشق‌ چای‌خوری سرخالی
خامه صبحانه ۳۰۰ گرم

برای تهیه این بستنی ابتدا باید گلاب، هل، زعفران و شیر را با هم مخلوط کنید. حالا در ظرفی زرده تخم‌مرغ را همراه با شکر خوب هم بزنید تا رنگ آن کرمی شود. حالا باقی مواد را هم به آن اضافه کنید. آرد را دو بار الک کرده و به آن اضافه کنید. حالا آن را روی گاز قرار دهید تا کاملاً غلیظ شود. پس از آن وانیل را اضافه کرده و از روی حرارت بردارید. اجازه دهید مواد کاملاً از حرارت بیفتد. سپس به آن خامه را اضافه کرده و خوب هم بزنید. حالا آن را در فریزر قرار دهید. پس از گذشت ۶ ساعت می‌توانید آن را سرو کنید. در صورت تمایل می‌توانید پس از گذشت این زمان به آن خامه خشک اضافه کرده و هم بزنید. سپس مجدداً حدود ۲ ساعت داخل یخچال قرار دهید. اگر می‌خواهید طرز تهیه بستنی زعفرانی را یاد بگیرید، می‌توانید همین دستور را اجرا کرده و فقط میزان زعفران را بیشتر از حالت عادی بریزید.

طرز تهیه بستنی سنتی

طرز تهیه بستنی سنتی

طرز تهیه بستنی خانگی ساده سنتی تقریباً همان دستور تهیه بستنی با ثعلب است؛ اما اگر بخواهید مزه و عطر بستنی شما رنگ و بوی بازاری به خود بگیرد و خاص‌تر شود، از دستور زیر پیروی کنید. در ادامه دستور تهیه بستنی‌سنتی برای ۴، ۵ و ۱۰ نفر قرار داده می‌شود. برای تهیه این بستنی شما به مواد زیر نیاز دارید.

مواد لازم و طرز تهیه بستنی سنتی برای ۴ نفر

شیر ۴ لیوان
شکر ۱ لیوان
ثعلب ۱ قاشق‌ چای‌خوری
پسته ۱۰۰ گرم
گردو ۱۰۰ گرم
وانیل ۱ قاشق‌ چای‌خوری
پودر هل ۱ قاشق‌ چای‌خوری
عسل ۱ قاشق غذاخوری
گلاب ۱ قاشق‌ چای‌خوری
خامه خشک ۱۰۰ گرم

برای تهیه این بستنی گردو و پسته را کمی خرد کنید. نیاز نیست پودر شوند. همین که کمی خرد شوند کافی است. ما می‌خواهیم مزه پسته و گردو حین خوردن بستنی زیر دندان حس شود. در ابتدا شیر را روی گاز قرار دهید تا بجوشد. حالا به آن وانیل، هل، گلاب، شکر و ثعلب را اضافه کنید. اجازه دهید مواد شما روی گاز بجوشد تا غلیظ شود. پس از آن، قابلمه را از روی گاز برداشته و به آن گردو و پسته را اضافه کنید. در این مرحله می‌توانید یک قاشق عسل هم اضافه کنید که این کار اختیاری است. حالا باید مواد را داخل فریزر به مدت ۳ ساعت قرار دهید. پس از گذشت این مدت، آن را از فریزر خارج کنید و خوب هم بزنید. حالا دوباره آن را داخل فریزر قرار دهید. پس از گذشت ۲ ساعت دوباره آن را از فریزر خارج کرده و هم بزنید. در این مرحله باید به آن خامه خشک را هم اضافه کرده و دوباره هم بزنید. در مرحله نهایی آن را ۳ ساعت در فریزر قرار دهید. بستنی شما پس از گذشت این زمان آماده است. می‌توانید روی آن را با خلال پسته و گردو تزیین کنید. طرز تهیه بستنی سنتی برای ۵ نفر هم همین‌طور است. تقریباً از همین مقدار مواد می‌توانید برای ۵ نفر هم استفاده کنید؛ اما سهم هر شخص از بستنی کمی کمتر می‌شود. اگر می‌خواهید مقدار بیشتری بستنی داشته باشید کافی است در حد ۱ لیوان کوچک شیر به مواد اضافه کنید و در حد ۱ قاشق‌ چای‌خوری ثعلب بیشتری در آن بریزید. طرز تهیه بستنی خانگی سنتی زعفرانی هم به همین شکل است، تنها کافی است به مواد گفته شده حدود ۳ تا ۴ قاشق غذاخوری زعفران اضافه کنید.

طرز تهیه بستنی سنتی برای ۱۰ نفر

برخی افراد وقتی می‌خواهند بستنی را در حجم بالاتری تهیه کنند، در اندازه‌گیری مواد دچار خطا می‌شوند و بستنی آن‌ها شل یا خیلی سفت می‌شود. در ادامه مقدار دقیق مواد را برای ۱۰ نفر قرار می‌دهیم.

شیر ۱۰ لیوان
شکر ۳ لیوان
ثعلب ۴ قاشق‌ چای‌خوری
پسته ۴۰۰ گرم
گردو ۴۰۰ گرم
وانیل ۳ قاشق‌ چای‌خوری
پودر هل ۳ قاشق‌ چای‌خوری
عسل ۳ قاشق غذاخوری
گلاب ۳ قاشق‌ چای‌خوری
خامه خشک ۵۰۰ گرم

طرز تهیه بستنی سنتی برای ۱۰ نفر دقیقاً مانند دستور قبلی است. تنها کافی است مقدار مواد را به میزان گفته شده استفاده کنید.

طرز تهیه بستنی خانگی شکلاتی

طرز تهیه بستنی خانگی شکلاتی

بستنی شکلاتی از جمله بستنی‌های موردعلاقه کودکان و بزرگسالان است. این بستنی را می‌توانید خیلی راحت در منزل تهیه کنید. در ادامه مواد موردنیاز و دستور تهیه آن برای شما قرار داده می‌شود.

شیر ۴ لیوان
شکر ۱ لیوان
ثعلب ۱ قاشق‌ چای‌خوری
وانیل ۱ قاشق‌ چای‌خوری
پودر کاکائو ۳ قاشق غذاخوری
سس شکلات ۴ قاشق غذاخوری

برای تهیه این بستنی مانند بستنی‌ها خانگی با ثعلب، پس از به جوش‌آ مدن شیر به آن ثعلب، وانیل، شکر و پودر کاکائو را اضافه می‌کنیم. بقیه مراحل دقیقاً مانند طرز تهیه بستنی خانگی است که در بخش‌های قبل گفته شد. فقط پس از سرو روی آن سس شکلات بریزید. در صورت تمایل می‌توانید پس از اولین‌بار که آن را از فریزر درآوردید، کمی شکلات چیپسی هم به آن اضافه کرده و مجدداً داخل فریزر قرار دهید.

طرز تهیه بستنی سنتی سه رنگ

بستنی سه‌رنگ می‌تواند خوراکی سالم جذابی برای کودکان در فصل تابستان باشد. شاید فکر کنید تهیه این بستنی سخت است؛ اما سخت در اشتباه هستید. طرز تهیه بستنی خانگی سه‌رنگ اصلاً سخت نبوده و مانند سایر بستنی‌هاست. برای داشتن بستنی‌ سنتی سه‌ رنگ شما به مواد زیر نیاز دارید.

شیر ۴ لیوان
شکر ۱ لیوان
ثعلب ۱ قاشق‌ چای‌خوری
وانیل ۱ قاشق‌ چای‌خوری
پودر هل ۱ قاشق‌ چای‌خوری
زعفران دم‌کرده ۳ تا ۴ قاشق‌ چای‌خوری
پودر کاکائو ۲ قاشق غذاخوری
خامه خشک ۲۰۰ گرم

طرز تهیه این بستنی دقیقاً مانند طرز تهیه بستنی خانگی با ثعلب است که قبلاً به شما آموزش دادیم. همان دستور را اجرا کنید. فقط پس از اینکه بستنی شما آماده شد و یک‌بار در فریزر قرار دادید، باید به آن خامه خشک خرد شده اضافه کرده و هم بزنید. حالا پس از خارج‌ کردن از فریزر و اضافه‌کردن خامه خشک، آن را به سه قسمت مساوی تقسیم کنید. حالا به یک بخش زعفران دم‌کرده، به قسمت دیگر پودر کاکائو اضافه کرده و به قسمت سوم چیزی اضافه نکنید. پس از هم زدن کامل بستنی، لایه‌های آن را به ترتیب داخل یک ظرف شفاف ریخته و دوباره در فریزر قرار دهید. پس از گذشت حدود ۶ ساعت بستنی شما آماده است. اگر می‌خواهید طرز تهیه بستنی سنتی سه رنگ بدون خامه را یاد بگیرید، کافی است در دستور گفته شده خامه خشک را حذف کنید.

طرز تهیه بستنی سنتی سه رنگ بدون ثعلب

طرز تهیه بستنی سنتی سه رنگ بدون ثعلب

برای تهیه بستنی سنتی سه رنگ بدون ثعلب شما به مواد زیر نیاز دارید.

آرد سفید ۴ قاشق غذاخوری
شیر ۱ پیمانه
شکر ۱ پیمانه
پودر هل ۱ قاشق‌ چای‌خوری سرپر
زرده تخم‌مرغ ۱ عدد
زعفران دم‌کرده ۱ قاشق غذاخوری
وانیل ۱ قاشق‌ چای‌خوری سرخالی
خامه صبحانه ۳۰۰ گرم
پودر کاکائو ۲ قاشق غذاخوری
خامه خشک ۲۰۰ گرم

برای تهیه این بستنی دقیقاً مانند بخش طرز تهیه بستنی خانگی با ثعلب عمل کنید، فقط با این تفاوت که زعفران را نباید در ابتدای کار داخل مواد بستنی بریزید. در این روش به بستنی پس از آماده‌سازی و یک دور قرار دادن داخل فریزر، خامه خشک اضافه می‌کنید. حالا آن را به سه قسمت تقسیم می‌کنید. به یک قسمت زعفران و به قسمت دیگر پودر کاکائو اضافه کرده و به قسمت سوم چیزی اضافه نکنید. لایه‌های بستنی را پس از هم‌زدن روی‌ هم ریخته و در فریزر قرار دهید. بستنی شما بعد از حدود ۶ ساعت آماده سرو است. نوش‌جان!

جمع‌بندی

بستنی از خوراکی‌های مفید و مقوی است که می‌توانید در فصل تابستان نوش‌جان کنید. اگرچه بستنی معمولاً کالری بالایی دارد، اما از سایر خوراکی‌های مضر گزینه بسیار بهتری است. در این مقاله آموزش بستنی خانگی به چند روش برای شما عزیزان قرار داده شد که امیدواریم از خواندن آن لذت برده باشید.

سؤالات متداول

آیا می‌توان بستنی خانگی را با شیر محلی تهیه کرد؟

بله. یکی از بهترین راه‌ها برای خوشمزه‌تر شدن بستنی، استفاده از شیر محلی در بستنی است. فقط نکته حائز اهمیت این است که حتماً شیر را قبل از استفاده خوب بجوشانید تا از سلامت آن اطمینان حاصل کنید. همچنین همیشه سعی کنید شیر محلی را از افراد مطمئن خریداری کنید.

آیا در تهیه بستنی حتماً باید از ثعلب استفاده کرد؟

خیر. در تهیه بستنی‌ سنتی می‌توان از مخلوط آرد و شیر به‌جای ثعلب استفاده کرد.

آیا می‌توان در دستور تهیه بستنی خامه را حذف کرد؟

بله. بسیاری از دستورهای تهیه بستنی، فاقد خامه هستند؛ اما اگر شما به دستور پخت نوع خاصی از بستنی که حاوی خامه است علاقه دارید، به شما پیشنهاد می‌شود به‌جای خامه از پنیر خامه‌ای استفاده کنید. حتی در صورت تمایل می‌توانید پنیر خامه‌ای را هم حذف کنید.

اشتراگ گذاری مطلب

گزارش بشقاب سلامت ایران
نگاهی به تغذیه‌ی ایرانیان

آخرین مقالات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

ما در فودکس ایران برای خود ماموریتی تعریف کرده‌ایم.ماموریتی دو سویه که از یک سو در جهت تولید و ارائه محصولات و خدمات با کیفیت و متمایز به صنعتگران صنایع غذایی‌ونوشیدنی و صنایع وابسته تلاش می‌کند.و از یک سو در جهت ارتقای دانش مصرف کننده نسبت به تغذیه سالم در تلاش است.

برندهای محبوب غذایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 64 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال