پلتفرم دیجیتال صنعت‌ غذا و نوشیدنی ایران

میوه های ارگانیک یعنی چه؟

6 دقیقه
میوه های ارگانیک یعنی چه؟

بی‌تردید نام میوه و محصول ارگانیک را بارها شنیده‌اید؛ اما تفاوت این محصولات را با هم‌نوعان غیر ارگانیک‌شان را هم می‌دانید؟ طعم واقعی‌شان را چشیده‌اید؟ اصلاً میوه ارگانیک به چه معناست؟ برای رسیدن به پاسخ این سؤالات با ما همراه شوید.

با گذر زمان، انسان متوجه برخی از عادات و اشتباهات غذایی خود شد. یکی از این عوامل زیان‌بار، تولید محصولات کشاورزی و مواد غذایی به روش صنعتی است. چراکه این روش کم‌هزینه، اثرات مخرب بسیاری را در زندگی انسان و محیط‌زیست به‌جای گذاشته است. استفاده از میوه و محصولات ارگانیک باعث می‌شود تا این خطرات به کمترین حد خود برسد و شما بتوانید طعم و عطر واقعی میوه‌های ارگانیک را بچشید. در ادامه این مقاله به‌طور کامل به تعریف، تاریخچه، مزایا و معایب، روش تهیه و تفاوت میوه ارگانیک و غیرارگانیک پرداختیم.

ارگانیک به چه معناست؟

ارگانیک به چه معناست؟

ارگانیک (organic) در لغت به معنی مشتق شده از موجود زنده است. بسیاری از افراد معتقدند که محصولات ارگانیک برای سلامت بدن، محیط‌زیست و حفظ حیات سایر جانداران تأثیر مثبتی دارد. در برخی تعاریف، محصول ارگانیک را به ‌اشتباه محصولات طبیعی تعریف می‌کنند، اما هر محصول طبیعی را نمی‌توان ارگانیک نامید؛ زیرا در تولید محصول طبیعی می‌توان از کود شیمیایی، آفت‌کش، سموم، آنتی‌بیوتیک، هورمون و تغییرات ژنتیکی استفاده کرد، اما محصول ارگانیک فاقد همه این موارد است.

تاریخچه میوه‌های ارگانیک

محصولات، مواد غذایی و میوه‌های ارگانیک در سال ۱۹۸۰ توسط یک اقتصاددان آلمانی در سطح جهان مطرح شد. رفته‌رفته در کشورهای اروپایی قوانین مربوط به این موضوع وضع شد و نهایتاً کشور فرانسه برای اولین‌بار موضوع برچسب محصولات ارگانیک را مطرح و استفاده کرد. استرالیا تنها کشوری است که ۸۰ درصد از زمین‌های کشاورزی خود را تحت کشت محصولات ارگانیک درآورده است.

میوه ارگانیک چگونه محصولی است؟

میوه ارگانیک چگونه محصولی است؟

میوه ارگانیک ثمره یک سیستم کشاورزی ارگانیک است که رویکرد سیستمی به تولید دارد. همچنین در جهت تولید پایدار از نظر زیست‌محیطی، اجتماعی و اقتصادی کار می‌کند. محصولات ارگانیک بدون استفاده از مواد شیمیایی مصنوعی مانند آفت‌کش‌ها و کودهای مصنوعی تولید می‌شود و فاقد ارگانیسم‌های اصلاح‌شده ژنتیکی (GMOs) هستند. غذاهای ارگانیک شامل محصولات تازه‌ای همچون سبزیجات، میوه، سیفی‌جات، گوشت، لبنیات و غذاهای فرآوری‌شده هستند. میوه ارگانیک در بستری رشد خواهد کرد که زمین آن حداقل از 3 سال قبل هیچ‌گونه مواد شیمیایی دریافت نکرده و تنها به‌وسیله کمپوست‌های گیاهی تغذیه شده است. اصلاح ژنتیکی روی این محصولات انجام نشده و از نظر شکل ظاهری خیلی درشت، پررنگ‌تر یا کم‌رنگ‌تر از حد معمول‌شان نیستند. علاوه بر این، دارای بافت مناسبی بوده و خیلی سفت یا شل نیستند.

فواید و مزایا میوه ارگانیک

فواید و مزایا میوه ارگانیک

نحوه رشد یا پرورش غذای شما می‌تواند تأثیر زیادی بر سلامت جسم و روان شما و همچنین محیط زندگی‌تان داشته باشد. میوه‌های ارگانیک اغلب دارای مواد مغذی بیشتری نسبت به همتایان معمولی خود هستند. به این دلیل که دوره رشد و تکامل‌شان کامل و بدون دخالت انسان انجام می‌شود. منیزیم، آهن، کلسیم، فسفر، ویتامین سی و ریزمغذی‌های آنتی‌اکسیدانی همچون فنل‌ها و اسید سالیسیلیک در غذاهای ارگانیک به میزان قابل‌توجهی بالاتر هستند. در نتیجه میوه‌های ارگانیک مواد معدنی موردنیاز بدن را بهتر و بیشتر تأمین می‌کنند. عدم استفاده از مواد شیمیایی مانند قارچ‌کش‌های مصنوعی، علف‌کش‌ها، حشره‌کش‌ها و مواد نگهدارنده باعث می‌شود تا این محصولات تازه‌تر به دست مصرف‌کننده برسد. در نتیجه مشکلات گوارشی و آلرژیک در بسیاری از افراد را مرتفع می‌سازد. درصورتی‌که میوه‌های غیرارگانیک، عموماً در سطح خود دارای ۹۴ تا ۱۰۰ افت کش هستند که برای ازبین‌رفتن این سموم باید به‌خوبی آن‌ها را بشویید.

میوه‌های ارگانیک نیترات کمتر و لینولئیک اسید بیشتری دارند. درنتیجه خطر ابتلا به سرطان و بیماری‌های قلبی و عروقی، پارکینسون و پوکی ‌استخوان، بروز اشکال در سیستم خون‌رسانی بدن و نقص‌های ژنتیکی را کاهش می‌دهد. همچنین برای مصرف مادران باردار، نوزادان و کودکان خردسال بسیار مفید است.

به‌طورکلی میوه و سایر محصولاتی که از طریق کشاورزی ارگانیک تولید می‌شوند، برای حفظ محیط‌زیست نیز بهترند. چراکه در این روش به نسبت شیوه‌های دیگر کشاورزی آلودگی محیطی، مصرف آب و انرژی، فرسایش و افت کیفیت خاک کمتر است. در نتیجه باعث سلامت حیوانات و نهایتاً سبد غذایی انسان‌ها می‌شود.

میوه‌های ارگانیک به دلیل طی‌کردن چرخه طبیعی رشدشان، اندازه، طعم و مواد مغذی قابل قبولی دارند. همچنین فاقد ژن‌های تغییریافته هستند. در نتیجه بر خلاف میوه‌های اصلاح شده بر عملکرد باکتری‌های مفید روده و معده تأثیر نمی‌گذارند. ما در این بخش فواید و مزایا میوه‌های ارگانیک را باهم بررسی کردیم. اگر این مقاله برایتان جالب‌توجه بود و به مطالعه محصولات ارگانیک علاقه‌مند هستید، پیشنهاد می‌کنیم تا  به مقاله غذاهای ارگانیک چیست؟ هم سری بزنید.

معایب و مضرات میوه ارگانیک

همان‌طور که خواندیم، میوه و محصولات ارگانیک برای محیط و بدن ما بسیار مفید و ارزشمند هستند؛ اما مواد غذایی ارگانیک هم عاری از هرگونه عیب و ایرادی نیستند. ازآنجایی‌که در پرورش میوه‌های ارگانیک از آنتی‌بیوتیک و آفت‌کش‌ها استفاده نمی‌کنند، امکان رشد مقدار کمی از باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک نظیر: سالمونلا، لیستریا و E. coli بر روی آن‌ها وجود دارد که نهایتاً منجر به بیماری در انسان می‌شود. از دیگر معایب محصولات ارگانیک قیمت بالای این محصولات است که در ادامه به چندوچون این موضوع می‌پردازیم. چندین عامل باعث می‌شود تا تولید به‌صورت ارگانیک دارای معایب و سختی‌های فراوانی باشد که نهایتاً منجر به افزایش قیمت محصولات ارگانیک خواهد شد؛ از جمله:

گواهی‌نامه

آیا تنها ادعای فرد برای تولید میوه یا محصول ارگانیک کافی است؟ خیر. برای اینکه یک کشاورز اثبات کند که محصولی ارگانیک تولید کرده است، باید دوره‌های لازم را بگذراند و نهایتاً گواهی‌نامه مربوطه را دریافت کند. دوره اخذ این گواهی‌نامه عملاً فرایند بسیار آسانی نیست. همچنین هزینه‌هایی که برای راه‌اندازی یک مزرعه ارگانیک صرف می‌شود هم کم نیست.

کار یدی و افزایش تعداد نیروی انسانی

برای تولید میوه ارگانیک به نسبت میوه‌هایی که در کشاورزی صنعتی تولید می‌شوند تعداد نیرو و انرژی انسانی بیشتری نیاز است، چراکه کنترل آفات و بیماری‌های هر محصول توسط شخص و شکارچیان طبیعی انجام می‌شود.

ماندگاری

ماندگاری میوه‌های ارگانیک در مقایسه با محصولات معمولی اغلب بسیار کوتاه‌تر است. به این دلیل که محصولات معمولی با موم و مواد نگهدارنده درمان می‌شوند تا طراوت خود را در طول مسیر حمل‌ونقل حفظ کنند. همچنین در تولید میوه‌ها و سبزیجات غیرارگانیک از مواد نگهدارنده استفاده می‌کنند که باعث افزایش بیشتر ماندگاری محصول می‌شود. مواد غذایی ارگانیک این درمان‌ها را دریافت نمی‌کنند؛ بنابراین سریع‌تر فاسد و خراب خواهند شد.

سیستم‌های کشاورزی

سیستم‌های کشاورزی

ازآنجایی‌که کشاورز قادر به کنترل همه آفات و بیماری‌ها نیست؛ بنابراین بخشی از محصول تولیدی‌اش مستعد بیماری خواهد بود. در نتیجه امکان ازدست‌رفتن مقداری از ثمر نهایی هم وجود دارد. کشاورز هم برای ادامه مسیر مجبور به افزایش قیمت خواهد شد.

راه تشخیص میوه ارگانیک از میوه غیرارگانیک

چگونه تشخیص دهیم که کدام محصول، میوه ارگانیک است؟ یا اصلاً میوه ارگانیک یعنی چه؟ اگر روی بسته‌بندی محصول شما عبارت USDA را مشاهده کردید با خیال راحت خرید خود را نهایی کنید. زیرا تنها محصولاتی که ۹۵ تا ۱۰۰ ارگانیک بودنشان تأیید شده است موفق به دریافت این برچسب‌ها خواهند شد.

بهتر است چه میوه‌هایی را از نوع ارگانیک تهیه کنیم؟

بهتر است چه میوه‌هایی را از نوع ارگانیک تهیه کنیم؟

عموماً میوه و سبزیجاتی که به روش ارگانیک تهیه نمی‌شوند، کنترل‌کننده آفات و بیماری دریافت می‌کنند، اما در برخی از این محصولات مقدار زیادی از این مواد مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ مثل: کرفس، سیب‌زمینی، فلفل شیرین، اسفناج، گوجه گیلاسی، کدوحلوایی، فلفل تند، سیب، خیار، انگور، هلو و توت‌فرنگی. در اینجا توصیه می‌کنیم که حتی‌الامکان این میوه و سبزیجات را به شکل ارگانیک تهیه کنید. همچنین برای تهیه میوه‌های ارگانیک می‌توانید مستقیم از مزرعه‌های ارگانیک خریدتان را انجام دهید یا به‌صورت غیرمستقیم از بازارها و فروشگاه‌های معتبر، این دسته از میوه و محصولات را تهیه کنید.

حرف آخر

لزوماً هر میوه طبیعی، ارگانیک نیست. در واقع محصولی است که در بستری پرورش پیدا می‌کند که حداقل ۳ سال خاک آن محدوده هیچ‌گونه مواد شیمیایی دریافت نکرده باشد. به‌طورکلی میوه ارگانیک محصول کشاورزی ارگانیک است که در آن استفاده از کود، سم، آفت‌کش و بخار‌های شیمیایی ممنوع بوده و این محصول هیچ یک از مواد نامبرده را دریافت نمی‌کند. این نوع از میوه برای سلامت انسان بسیار مفید است و از بیماری‌هایی همچون سرطان و مشکلات گوارشی پیشگیری می‌کند.

اکنون که به پایان این مقاله رسیده‌ایم به‌راحتی می‌توانیم به سؤال میوه ارگانیک یعنی چه؟ به‌خوبی پاسخ دهیم. همچنین علت استفاده و فواید این دسته از محصولات ارگانیک را به طور کامل درک می‌کنیم و می‌دانیم به چه محصولی واقعاً ارگانیک گفته می‌شود. ما در اینجا سعی کردیم تا اطلاعات کافی و مفیدی را دررابطه ‌با محصولات ارگانیک به شما بدهیم تا بتوانیم گامی مؤثر در جهت سلامت جسم و جان‌تان برداریم. اگر تجربه و اطلاعاتی در مورد میوه‌های ارگانیک دارید، لطفاً با ما در میان بگذارید.

سؤالات متداول

آیا میوه ارگانیک همان میوه طبیعی است؟

خیر‍! هر میوه طبیعی ارگانیک محسوب نمی‌شود، چراکه ممکن است در دوره تولید و به بار نشستن آن از سموم، کود، بخار و آفت‌کش‌های شیمیایی استفاده کنند.

فواید و مزایا میوه ارگانیک چیست؟

به‌طورکلی میوه‌های ارگانیک، سلامت بدن را تا حد بسیار زیادی تأمین می‌کند. همچنین در چرخه طبیعی نقص یا مشکلی که باعث به‌خطرافتادن سلامت انسان، جانوران و محیط‌زیست آنها شود، ایجاد نمی‌کنند.

راه تشخیص میوه ارگانیک از غیرارگانیک کدام است؟

ساده‌ترین راه تشخیص محصول ارگانیک، برچسب USDA یا ارگانیک است. همچنین خرید مستقیم از مزارع و فروشگاه‌های معتبر می‌تواند تضمینی برای ارگانیک بودن محصول باشد.

اشتراگ گذاری مطلب

تبلیغات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

پلتفرم دیجیتال فودکس ایران با نوآوری، گسترش همکاری‌های بین‌المللی و افزایش آگاهی مصرف‌کنندگان به همکاری‌های بخش‌های مختلف صنعت غذا و نوشیدنی ایران سرعت و سهولت می‌بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال