پلتفرم دیجیتال صنعت‌ غذا و نوشیدنی ایران

چه نوشیدنی برای دیابت خوب است؟

7 دقیقه
چه نوشیدنی برای دیابت خوب است؟

وقتی صحبت از دیابت و کنترل این بیماری به میان می‌آید، فقط توجه به غذایی که می‌خورید کافی نیست. فرد دیابتی باید بداند چه نوشیدنی برای دیابت خوب است یا نوشیدنی ضد دیابت چیست! بخش زیادی از بدن انسان از آب تشکیل شده و همین موضوع کافی است که بدانیم نوشیدنی‌ها تا چه اندازه بر تنظیمات بدن تاثیر دارند. فردی که در طول روز به اندازه کافی آب نمی‌نوشد، با علائمی مانند خستگی، بی‌حالی یا سر درد مواجه می‌شود. حالا اهمیت انتخاب نوع نوشیدنی در فرد دیابتی دو چندان است. افرادی که به دیابت نوع ۱ یا دیابت نوع ۲ دچار هستند، باید حواسشان به میزان قند مصرفی باشد. پس مهم است که بدانند چه نوشیدنی برای دیابت خوبه!

در این مقاله از مجله فودکس ابتدا درباره انواع دیابت توضیحاتی می‌دهیم و بعد به شما می‌گوییم که چه نوشیدنی برای دیابت خوب است و بهترین نوشیدنی برای قند خون چیست. اگر به دیابت مبتلا هستند یا در نزدیکی افراد دیابتی زندگی می‌کنید، خواندن این مطلب به شما کمک می‌کند که اطلاعات بیشتری درباره بهترین نوشیدنی برای دیابتی ها داشته باشید.

انواع دیابت

بیماری دیابت به دو نوع دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲ تقسیم می‌شود که دلایل ایجاد هر کدام متفاوت است. دلایل ایجاد دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲ را در زیر می‌بینید:

دیابت نوع ۱

دیابت نوع ۱ بیماری مزمنی است که در نتیجه عدم تولید انسولین در لوزالمعده ایجاد می‌شود. این بیماری معمولا در دوران کودکی و نوجوانی نمایان می‌شود، اما افراد بزرگسال نیز درگیر این نوع دیابت می‌شوند. هنوز درمان قطعی برای درمان دیابت نوع ۱ وجود ندارد. با این حال، تغذیه مناسب می‌تواند تا حد زیادی جلوی عوارض این بیماری را بگیرد.

دیابت نوع 2

افزایش سن، مصرف بیش از حد الکل، رژیم غذایی نامناسب و کم تحرکی از عوامل ایجاد دیابت نوع ۲ هستند. در این نوع دیابت، لوزالمعده به اندازه کافی انسولین تولید نمی‌کند یا بدن مقاومت به انسولین دارد. یعنی بدن فرد بیمار نمی‌تواند انسولین تولید شده را تشخیص دهد. مصرف غذاهای سالم، نوشیدنی برای دیابت نوع ۲، کاهش وزن و افزایش فعالیت‌های فیزیکی از ایجاد این بیماری جلوگیری می‌کند. در مقاله چطور رژیم غذایی سالم داشته باشیم به شما می‌گوییم که چه تغییراتی در برنامه غذایی خود ایجاد کنید که سالم‌تر شود.

چه نوشیدنی هایی برای دیابت خوب است؟

در دنیایی زندگی می‌کنیم که کمتر محصولی را می‌توانید پیدا کنید که حاوی مقدار زیادی شکر نباشد. مواد غذایی فراوری شده و نوشیدنی‌ها آماده معمولا بیش از حد مجاز برای بیماران قندی، قند دارند و باید آگاهانه به سمت آنها بروید. فردی که با بیماری دیابت دسته و پنجه نرم می‌کند باید بداند که چه نوشیدنی برای قند مفید است و چه نوشیدنی برای دیابت مضر است. نوشیدنی‌ها نیز به اندازه غذا در رژیم افراد دیابتی اهمیت دارند. به عبارت دیگر، داشتن دیابت به این معنی است که شما از آنچه می‌خورید و می‌نوشید آگاه باشید. به ویژه اینکه قند از راه مایعات سریع‌تر جذب خون می‌شود و احتمال افزایش سریع قند خون از راه مایعات بیشتر است.

چه نوشیدنی برای دیابت خوب است؟

انجمن دیابت آمریکا (ADH) نوشیدنی‌های بدون کالری یا کم کالری را برای افراد دیابتی توصیه می‌کند. این نوشیدنی‌ها نه تنها از افزایش ناگهانی قند خون جلوگیری می‌کنند، بلکه باعث می‌شوند که فرد دچار چاقی و عوارض آن نشود. اگر از نوشیدن آب خسته شده‌اید، کمی لیموی تازه به آن اضافه کنید که طعم تازه‌تری داشته باشد یا از لبنیات کم چرب حاوی قند طبیعی استفاده کنید. یکی دیگر از سوالات متداول درباره نوشیدن آب هویج برای افراد دیابتی است که ما در مقاله آیا آب هویج قند دارد، مفصل درباره آن صحبت کرده‌ایم.

بهترین نوشیدنی برای دیابت

بهترین نوشیدنی برای دیابتی ها را در زیر می‌بینید. این نوشیدنی‌ها در کنار رفع تشنگی و هیدراته نگه‌داشتن بدن، باعث بالا رفتن قند خون نمی‌شوند. چه چیزی برای بیماران دیابتی مهمتر از این است که قند خون خود را کنترل کنند؟ اگر تشنه شدید یا نیاز به نوشیدنی احساس کردید، نوشیدنی‌ها زیر برای دیابت مناسب هستند:

بدون نگرانی آب بنوشید

نوشیدن آب بهترین نوشیدنی برای دیابت است. آب تاثیری بر قند خون ندارد! به عبارت دیگر، نوشیدن آب قند خون را افزایش یا کاهش نمی‌دهد و خنثی است. پس هرچه قدر می‌خواهید در طول روز آب بنوشید. نوشیدن آب کافی به هیدراته ماندن بدن کمک می‌کند و هیدراته ماندن بدن باعث تنظیم قند خون می‌شود. رنگ ادرار به شما می‌گوید که در طول روز به اندازه کافی آب می‌نوشید یا به آب بیشتری نیاز دارید! اگر رنگ ادرار زرد روشن باشد، یعنی بدن شما آب یا مایعات کافی دریافت می‌کند.

چه نوشیدنی برای دیابت خوب است؟

شیر کم چرب بنوشید

شیر بدون چربی یا کم چرب گزینه خوبی برای تامین کلسیم و پروتئین بدن افراد دیابتی است. با این حال، نباید در نوشیدن شیر زیاده‌روی کنید و حواستان باشد که چه میزان کربوهیدراتی از این طریق دریافت می‌کنید. یک پیمانه شیر ۱ درصد حدود ۳۱۰ میلی‌گرم کلسیم دارد و حدود ۲۴ درصد از نیاز روزانه شما به کلسیم را تامین می‌کند! پس افراد دیابتی نیازی نیست که شیر کم چرب را از برنامه غذایی خود حذف کنند، فقط باید میزان مصرف آن را تحت کنترل داشته باشند. حالا که درباره میزان کلسیم شیر صحبت کردیم، شاید برایتان جالب باشد که بدانید کلسیم دوغ بیشتر است یا شیر!

قهوه و چای بدون شکر بنوشید

افراد زیادی در سراسر جهان روز خود را با نوشیدن یک فنجان قهوه یا یک فنجان چای شروع می‌کنند. پس نمی‌توان از افراد دیابتی انتظار داشت که این نوشیدنی‌ها را از برنامه روزانه خود حذف کنند. علاوه بر این، تحقیقات نشان می‌دهند که نوشیدن چای و قهوه، مخصوصا چای سبز، ممکن است با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ رابطه مستقیم داشته باشد. پس بهترین کار این است که قهوه و چای را بدون شیرین کننده‌های مصنوعی بنوشید. اگر نمی‌توانید قهوه و چای تلخ بنوشید، حتما از شیرین کننده‌های طبیعی مانند استویا به اندازه لازم استفاده کنید. فراموش نکنید که هر شیرین کننده‌ای به نوشیدنی‌های خود اضافه می‌کنید، باید به عنوان بخشی از کربوهیدرات مورد نیاز روزانه شما در رژیم غذایی در نظر گرفته شوند و بیشتر از آن استفاده نکنید. در مقاله بررسی میزان کافئین انواع قهوه نیز درباره کافئین قهوه‌های مختلف صحبت کرده‌ایم که شما با توجه به میزان کافئین قهوه مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

آبمیوه و آب سبزیجات طبیعی بنوشید

میوه‌ها سرشار از ویتامین‌ و مواد مغذی دیگر هستند، اما قند بالایی دارند. معمولا به افراد دیابتی توصیه می‌شود که از میوه کامل یا آبمیوه‌های حاوی پوره استفاده کنند که قند کمتری دارند. با این حال، اگر می‌خواهید آبمیوه مصرف کنید، حتما باید از آبمیوه‌های طبیعی که قند کمتری نسبت به آبمیوه‌های صنعتی دارند استفاده کنید. علاوه بر این، بعضی از میوه‌ها نسبت به میوه‌های دیگر قند کمتری دارند. پس اولویت با میوه‌های طبیعی با قند کمتر است! آب گوجه فرنگی یا ترکیبی از آب سبزیجات برگ سبز، آب کرفس، خیار و توت برای بیماران دیابتی مناسبت هستند.

جالب است بدانید آب سبزیجات با برگ سبز رنگ نه تنها برای افراد دارای دیابت مناسب است، بلکه به عنوان یک نوشیدنی مفید برای قلب نیز استفاده می‌شود.

بهترین نوشیدنی برای قند خون

چه نوشیدنی برای قند خون مناسب است؟ شاید این سوال شما هم باشد که افراد دارای قند خون باید چه نوشیدنی‌هایی را مصرف کنند. قبل از هر چیز مهم است که این نوشیدنی‌های تنظیم قند خون آنها را بهم نزد. بعد از آن نیز به کنترل قند خون آنها کمک کند. در ادامه بهترین نوشیدنی برای قند خون را می‌بینید:

چای و دمنوش گیاهی

نوشیدن دمنوش‌های گیاهی یکی از راه‌های هیدارته نگه‌داشتن بدن هستند. این چای و دمنوش‌های گیاهی نه‌تنها بهترین نوشیدنی برای دیابت هستند، بلکه نوشیدنی ضد قند محسوب می‌شوند. با توجه به اینکه چای گیاهی کربوهیدرات، کالری و قند ندارد، جای تعجب نیست که چرا این نوشیدنی در دسته بهترین نوشیدنی برای قند خون جای گرفته است. علاوه بر این، چای گیاهی حاوی آنتی‌اکسیدان‌های مختلفی است که به بهبود سیستم ایمنی بدن و مبارزه با بیماری‌ها کمک می‌کند. جالب است بدانید چای سبز و سیاه بهترین نوشیدنی برای کاهش چربی خون نیز به شمار می‌روند.

اسموتی سبز

اسموتی‌های سبز بهترین انتخاب برای دریافت مقدار کافی فیبر و ویتامین هستند. برخلاف آبمیوه که مقدار زیادی قند دارد و فیبر آن گرفته می‌شود، اسموتی‌ها با فیبر زیاد و قند کمتر گزینه‌های مناسب‌تری برای افراد دیابتی هستند. ترکیبی از سبزیجات سبز برگ مانند اسفناج، کرفس و کلم‌پیچ به همراه مقداری میوه یک اسموتی سالم خانگی می‌سازد که نیازهای بدن شما را تامین می‌کند. از آنجایی که میوه‌های حاوی کربوهیدرات هستند، حتما میزان کربوهیدرات اسموتی را در میزان کربوهیدرات مورد نیاز روزانه خود لحاظ کنید.

چه نوشیدنی برای دیابت خوب است؟

چه نوشیدنی قند خون را پایین می‌آورد؟

آب بهترین و سالم‌ترین نوشیدنی است که می‌توانید برای هیدراته نگه داشتن بدن روی آن حساب کنید. با این حال، همیشه نمی‌شود آب نوشید و بیماران دیابتی و به نوشیدنی ضد قند برای تنظیم قند خون نیز نیاز دارند. اگر می‌خواهید بدانید که چه نوشیدنی قند خون را پایین میاورد، نوشیدنی‌های ضد قند زیر را به خاطر بسپارید:

چای سبز

چای سبز حاوی ترکیبی به نام کاتچین است که خیلی از خواص چای سبز به وجود این ترکیب فلاونوییدی برمی‌گردد. برخی مطالعات نشان داده که نوشیدن یک فنجان چای سبز می‌تواند سطح گلوکز خون ناشتا را کاهش دهد. چای سبز نه تنها باعث بهبود سوخت و ساز گلوکز می‌شود، بلکه می‌تواند استرس اکسیداتیو را کاهش دهد. از همه مهمتر، چای سبز یک نوشیدنی بدون قند و کالری است که بدن شما را هیدراته نگه می‌دارد.

آب گوجه فرنگی

کمتر کسی فکر می‌کند که نوشیدن آب گوجه‌فرنگی قبل از هر وعده غذایی بتواند باعث کاهش قند خون شود، اما تحقیقات چیز دیگری می‌گویند. مطالعات نشان داده است که وقتی افراد 0,5 ساعت قبل از وعده صبحانه ۲۰۰ میلی‌لیتر آب گوجه فرنگی نوشیدند، بعد از خوردن صبحانه، سطح پایین‌تری از قند خون را نسبت به افرادی که فقط آب نوشیده بودند نشان دادند. شما می‌توانید آب گوجه فرنگی را با اسموتی سبز ترکیب کنید و معجون غنی‌تری برای طول روز بسازید.

حرف آخر

افرادی که دیابت دارند یا در معرض قند خون هستند، حتما باید بیشتر از افراد دیگر مواظب رژیم غذایی خود باشند. فرقی نمی‌کند که غذا می‌خورید یا نوشیدنی می‌نوشید. در هر صورت، باید به قند آن ماده غذایی توجه داشته باشید که دچار عوارض ناشی از دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲ نشوید. در این مقاله سعی کردیم که شما را با نوشیدنی های مناسب افراد دیابتی آشنا کنیم. حالا بهتر می‌دانید که به وقت تشنگی به سراغ کدام نوشیدنی بروید که دچار افزایش قند خون نشوید. اگر کسی را می‌شناسید که به خواندن این مطلب نیاز دارد، حتما آن را به اشتراک بگذارید که افراد بیشتری انتخاب‌های آگاهانه‌تری برای برنامه غذایی خود داشته باشند.

سوالات متداول

چه میوه‌هایی قند خون را پایین می‌آورند؟

میوه‌هایی با شاخص گلایسمی پایین برای کاهش قند خون مناسب هستند. گریپ فروت، انواع توت، آووکادو، پرتقال، سیب و گیلاس ترش میوه‌های کاهش‌دهنده قند خون هستند.

نوشیدنی بدون قند و کالری چیست؟

آب، قهوه و انواع چای در میان نوشیدنی های بدون قند و کالری قرار دارند. افراد دیابتی می‌توانند بدون نگرانی از وجود قند و کالری، هرچقدر که می‌خواهند آب بنوشند.

بهترین شیرین کننده چای برای دیابتی ها چیست؟

استویا و عسل طبیعی بهترین شیرین‌کننده چای برای دیابتی ها هستند.

اشتراگ گذاری مطلب

تبلیغات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

پلتفرم دیجیتال فودکس ایران با نوآوری، گسترش همکاری‌های بین‌المللی و افزایش آگاهی مصرف‌کنندگان به همکاری‌های بخش‌های مختلف صنعت غذا و نوشیدنی ایران سرعت و سهولت می‌بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال