پلتفرم دیجیتال صنعت‌ غذا و نوشیدنی ایران

آیا آب هویج قند دارد؟

7 دقیقه
آیا آب هویج قند دارد؟

مصرف بعضی غذاها و نوشیدنی‌ها سطح گلوکز خون را به‌سرعت افزایش می‌دهند و برای افراد دیابتی خطرناک هستند. آبمیوه‌ها نیز از آن دسته نوشیدنی‌هایی هستند که قند طبیعی بالایی دارند و باید در نوشیدن آنها احتیاط کرد. آب هویج قند دارد، اما میزان قند موجود در آب هویج نسبت به بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات پایین‌تر است و شاخص گلیسمی پایینی دارد.

با توجه به اینکه انتخاب مواد غذایی برای افراد دیابتی اهمیت زیادی دارد، این مقاله را به صحبت کردن درباره اینکه قند آب هویج چقدر است، یک لیوان آب هویج چقدر قند دارد و اینکه آیا آب هویج برای افراد دیابتی مناسب است؟ اختصاص داده‌ایم. در ادامه با فواید آب هویج و مواد مغذی آن بیشتر آشنا می‌شوید.

ارزش غذایی آب هویج

آب هویج سرشار از ویتامین آ، ویتامین سی، ویتامین کا و رنگدانه‌های کاروتنوئیدی است که نقش آنتی‌اکسیدان در بدن دارند و با رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کنند. در هر فنجان آب هویج (۲۳۶ گرم) مواد مغذی زیر وجود دارد:

مواد مغذیمقدار در ۲۳۶ گرم
کالری۹۴ کیلو کالری
پروتئین۲ گرم
چربیکمتر از ۱ گرم
کربوهیدرات۲۲ گرم
قند۹ گرم
فیبر۲ گرم
ویتامین A۲۵۱ درصد از DV
ویتامین C۲۲ درصد از DV
ویتامین K۳۱ درصد از DV
پتاسیم۱۵ درصد از DV

ارزش غذایی روزانه یا Daily Value (DV) نشان می‌دهد که این ماده غذایی چه میزان از نیاز شما را به مواد مغذی تامین می‌کند. همانطور که در جدول فوق می‌بینید، مصرف ۲۳۶ گرم آب هویج نیاز روزانه بدن شما به ویتامین آ را کاملا برطرف می‌کند. در مقاله چطور رژیم غذایی سالم داشته باشیم درباره اهمیت مصرف میوه و سبزیجات در رژیم غذایی روزانه و نکات دیگر مفصل صحبت کرده‌ایم.

آیا آب هویج قند دارد؟

فواید آب هویج

همیشه وقتی اسم هویج می‌آید، همه درباره فواید آب هویج برای تقویت بینایی صحبت می‌کنند. درحالی‌که فواید آب هویج فقط شامل چشم نمی‌شود و مواد مغذی آن فواید دیگری نیز برای سلامت بدن دارد. مهمترین فواید آب هویج برای بدن را در زیر می‌بینید:

آب هویج بینایی را تقویت می‌کند

مصرف ویتامین آ برای سلامت چشم و تقویت بینایی ضروری است. آب هویج سرشار از پروویتامین آ است که پیش‌ساز‌های ویتامین A در بدن هستند و به حفظ و افزایش سلامت چشم کمک زیادی می‌کنند. مطالعات زیادی تاثیر ویتامین A بر سلامت چشم را تایید کرده‌اند و نشان می‌دهند که مصرف منظم آن بر کاهش بیماری‌های چشم تاثیر زیادی دارد. به‌طورکلی، آب هویج منبع کاملی از کارتنوئید‌های بتاکاروتن، لوتئین و زآگزانتین است که از چشم در برای آسیب‌های نور و بیماری‌های چشمی دیگر محافظت می‌کنند.

آب هویج سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند

ویتامین‌های موجود در آب هویج به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کنند. آب هویج سرشار از ویتامین‌های A و C است که هر دو در بدن به‌عنوان آنتی‌اکسیدان عمل می‌کنند و از سلول‌های بدن در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند. علاوه بر این، آب هویج حاوی ویتامین B6 است که نقش مهمی در رشد لنفوسیت‌ها و تقویت سیستم ایمنی بدن دارد. مطالعات بسیاری انجام شده که نشان می‌دهد کاهش مصرف ویتامین ب6 می‌تواند باعث کاهش رشد سلول‌های ایمنی در بدن شود و تاثیر آن در تقویت سیستم ایمنی غیرقابل‌انکار است.

آیا آب هویج قند دارد؟

آب هویج باعث مرگ سلول‌های سرطانی می‌شود

آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آب هویج از آسیب‌های سلولی ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظ می‌کنند. علاوه بر این، ترکیبات پلی آستیلن، بتاکاروتن و لوتئین موجود در آب هویج می‌توانند بر مرگ سلول‌های سرطانی و توقف رشد آنها موثر باشند. البته این مطالعات بیشتر در شرایط آزمایشگاهی انجام شده و مطالعات بسیار کمی روی آن صورت گرفته است. به همین دلیل، نمی‌توان با قطعیت کامل درباره خواص ضد سرطانی آب هویج صحبت کرد. اگر می‌خواهید از آب هویج برای کاهش رشد سلول‌های سرطانی استفاده کنید، پیشنهاد ما مصرف هویج ارگانیک است. در مقاله میوه های ارگانیک یعنی چه؟ درباره اینکه چگونه این میوه‌ها را تشخیص دهید صحبت کرده‌ایم.

آب هویج سطح قند خون را کاهش می‌دهد

آب هویج شاخص گلیسمی پایینی دارد و جایگزین خوبی برای آبمیوه‌هایی با شاخص گلیسمی بالا محسوب می‌شود. باتوجه ‌به اینکه غذاها و نوشیدنی‌های با شاخص گلیسمی پایین می‌توانند سطح قند خون را در افراد دیابتی تنظیم کنند، آب هویج گزینه خوبی برای افراد دیابتی محسوب می‌شود. با این حال، نباید در نوشیدن روزانه آب هویج زیاده‌روی کنید. اگر در مصرف آب هویج زیاده روی کنید، نه‌تنها سطح قند خون را کاهش نمی‌دهد، بلکه باعث افزایش قند خون در افراد دیابتی می‌شود. مصرف روزانه ۱۲۰میلی‌لیتر آب هویج مشکلی ندارد، اما از مصرف بیش از این مقدار خودداری کنید.

آب هویج برای پوست مفید است

ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آب هویج از پوست در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد و آسیب اشعه ماوراءبنفش جلوگیری می‌کنند. ویتامین سی موجود در آب هویج به ساخت کلاژن کمک می‌کند و بتاکاروتن موجود در آن از پوست در برابر اشعه‌های خطرناک خورشید محافظت می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد که نوشیدن منظم آب هویج باعث می‌شود که افراد پوست سالم و شاداب‌تری داشته باشند.

آیا آب هویج قند دارد؟

با شرکت‌های تولیدکننده آب میوه و نوشیدنی بیشتر آشنا شوید

شرکت‌های تولیدکننده آب میوه و نوشیدنی

آیا هویج قند دارد؟

سوال این است: یک لیوان آب هویج چقدر قند دارد؟ آب هویج حاوی قندهای طبیعی است. میزان قند آب هویج در هر ۱۰۰گرم، ۹۱/۳گرم قند طبیعی وجود دارد. قندهای طبیعی با سرعت کمتری نسبت به قندهای فراوری شده هضم می‌شوند و احساس سیری بیشتری ایجاد می‌کنند. بااین‌حال، نباید در مصرف آنها نیز زیاده‌روی کنید. بعضی از افراد با فکر اینکه میوه و سبزیجات در دسته مواد غذایی سالم قرار می‌گیرند، توجهی به میزان مصرف آنها ندارند، درحالی‌که زیاده‌روی در همین میوه و سبزیجات سالم می‌تواند ضررهایی برای بدن داشته باشد؛ مخصوصا که سطح قند خون در افراد دیابتی باید کنترل شود و نباید از مرز مشخصی بیشتر شود.

آیا آب هویج طبیعی قند دارد؟

مواد مغذی موجود در آب هویج شباهت بسیاری به مواد مغذی آب هویج طبیعی دارد. بااین‌حال، تفاوت‌هایی در میزان قند و فیبر هویج و آب هویج دیده می‌شود. هویج پس از آبگیری فیبر بیشتری از دست می‌دهد. پس افرادی که به فیبر بیشتری نیاز دارند، باید مصرف هویج خام را جایگزین آب هویج کنند. از طرف دیگر، آب هویج حاوی قندهای طبیعی بیشتری نسبت به هویج خام است. علاوه بر این، قندهای موجود در آب هویج سریع‌تر از طریق جریان خون جذب بدن شده و سطح قند خون را افزایش می‌دهند. پس افراد دیابتی باید آب هویج را با احتیاط بیشتری مصرف کنند.

آیا آب هویج قند دارد؟

آب هویج برای دیابت

نوشیدن آب هویج برای دیابتی ها نسبت به آبمیوه‌های دیگر مشکل چندانی ندارد، اما به این معنی نیست که باید در نوشیدن آن زیاده‌روی کنند. آب هویج به دلیل شاخص گلیسمی پایینی که دارد، جایگزین خوبی برای میوه‌ها و سبزیجات با شاخص گلیسمی بالا است. علاوه‌براین، مصرف منظم آب هویج فواید زیادی برای تقویت سیستم ایمنی، قلب و چشم‌ها دارد. بااین‌حال، نوشیدن بیش‌ازحد آب هویج برای دیابتی ها به هیچ وجه توصیه نمی‌شود و سطح قند خون آنها را افزایش می‌دهد. اگر افراد دیابتی بیش‌ازحد آب هویج بنوشند، دچار عوارض ناشی از دیابت می‌شوند و کنترل این بیماری برای آنها سخت می‌شود.

آیا آب هویج برای قند ضرر دارد؟

مصرف به‌اندازه آب هویج نه‌تنها برای قند ضرری ندارد، بلکه برای دیابت نوع۲ مفید است. آب هویج یک نوشیدنی با شاخص گلیسمی پایین است و مصرف آن سطح قند خون را مانند میوه و سبزیجات دیگر افزایش نمی‌دهد. علاوه بر این، مطالعات نشان می‌دهد که نوشیدن آب هویج در افرادی که مبتلا به دیابت نوع۲ هستند باعث کاهش وزن می‌شود. باتوجه‌به اینکه کاهش وزن یک روش مهم برای کنترل دیابت نوع۲ است، نوشیدن آب هویج برای قند ضرری ندارد. بااین‌حال، نباید در مصرف آن زیاده‌روی کنید و به مقدار مشخصی در طول روز اجازه نوشیدن آب هویج را دارید.

آب هویج ناشتا

درباره خواص آب هویج ناشتا برای تصفیه کبد و درمان کبد چرب زیاد صحبت می‌شود. نوشیدن آب هویج ناشتا مواد مغذی بدن و پتاسیم مورد نیاز در بیماری کبد چرب را تامین می‌کند. علاوه بر این، آب هویج ناشتا باعث می‌شود که برای مدت زمان بیشتری احساس سیری کنید و بتوانید راحت‌تر رژیم غذایی خود را رعایت کنید. به‌طورکلی، نوشیدن آب هویج ناشتا با کاهش اشتها به کاهش حجم غذا و کنترل وزن کمک می‌کند که در درمان کبد چرب نقش زیادی دارد.

آیا آب هویج قند دارد؟

در مقاله نوشیدنی های مفید برای کبد چرب نوشیدنی‌های بیشتری را برای کنترل چربی کبد به شما معرفی کرده‌ایم.

حرف آخر

آب هویج حاوی بسیاری از ویتامین‌ها و مواد مغذی موردنیاز بدن است. قند طبیعی و کربوهیدرات نیز از مواد مغذی و ترکیبات موجود در آب هویج هستند. بااین‌حال، آب هویج نسبت به بسیاری از میوه‌های دیگر شاخص گلیسمی پایین‌تری دارد و نوشیدن مقدار مناسبی از آن برای افراد دیابتی مشکلی ایجاد نمی‌کند. پس در این مقاله به سوال آیا آب هویج قند دارد به طول کامل پاسخ دادیم و حالا شما اطلاعات خوبی از ترکیبات و فواید آب هویج دارید. اگر مطالب موجود در این مقاله برایتان مفید بود، حتما این مقاله را با دیگر افراد به اشتراک بگذارید که همه بتوانند به اطلاعات خوب و کاربردی دسترسی داشته باشند.

سوالات متداول

چه موقع آب هویج بخوریم؟

بهترین زمان برای نوشیدن آب هویج زمانی است که معده شما خالی است. نوشیدن آب هویج ناشتا یا 0.5ساعت قبل از هر وعده غذایی بهترین زمان برای نوشیدن آب هویج است.

آب هویج برای چه کسانی ضرر دارد؟

بعضی از افراد به آب هویج حساسیت نشان می‌دهند یا بعضی با نوشیدن آب هویج دچار اسهال می‌شوند. زنان باردار و زنان شیرده نیز باید در مصرف آب هویج تعادل را رعایت کنند و طبق نظر پزشک تغذیه مقدار آب هویج را مصرف کنند.

آیا هویج برای مردان مفید است؟

هویج سرشار از ویتامین‌ها و مواد مغذی موردنیاز بدن است. مصرف هویج می‌تواند تعداد اسپرم‌ها را در مردان بیشتر کند و باعث سلامتی بیشتر آنها شود.

اشتراگ گذاری مطلب

تبلیغات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

پلتفرم دیجیتال فودکس ایران با نوآوری، گسترش همکاری‌های بین‌المللی و افزایش آگاهی مصرف‌کنندگان به همکاری‌های بخش‌های مختلف صنعت غذا و نوشیدنی ایران سرعت و سهولت می‌بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال