گزارش‌های تخصصی صنعت غذا و نوشیدنی ایران

فودکس ایران، برای فرهنگ غذایی بهتر

طرز تهیه قهوه ترک

6 دقیقه

قهوه از آن دسته خوراکی‌های بی‌نظیر و درجه یکی است که طرفداران خاص خودش را دارد. بسیاری از افراد  صبح خودشان را با نوشیدن یک فنجان قهوه خوش عطروطعم آغاز می‌کنند و تا آخر روز سرحال هستند. این نوشیدنی خوش‌عطر می‌تواند در مدت زمان کوتاهی شما را عاشق خودش کند و دیگر از امتحان کردن آن دست نکشید!

این مطلب از مجله فودکس را به معرفی و آموزش طرز تهیه قهوه ترک اختصاص دادیم. اگر شما هم از آن دسته آدم‌های عاشق قهوه هستید و یا دوست دارید این نوشیدنی جذاب را امتحان کنید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

قهوه چیست؟

پیش از اینکه درباره طرز تهیه قهوه ترک صحبت کنیم، بهتر است قهوه را بشناسیم. قهوه یکی از دانه‌های محبوب و خوشمزه‌ای است که از نوعی گیاه گلدار و از خانواده روناسیان به‌وجود می‌آید. طول درخت قهوه از ۳ تا ۱۰ متر است و زیبایی خاص خودش را دارد. پس از کاشت این گیاه، باید حدود ۳ تا ۵ سال منتظر بمانید تا درخت، میوه دهد!

زمانی که دانه‌های قهوه برداشت می‌شوند، به‌صورت برشته و آسیاب‌شده درمی‌آیند و پس از طی یک فرایند، تبدیل به نوشیدنی می‌شوند.

طرز تهیه قهوه ترک

درخت قهوه در مناطق خاصی مانند منطقه گرمسیری آفریقا، جزایر جنوبی و جنوب شرقی آسیا رشد می‌کند. اگرچه این گیاه برای اولین بار در آفریقا رشد کرد، اما امروزه در بیش از ۷۰ کشور کشت می‌شود. ازجمله این مناطق می‌توان به مناطق استوایی آمریکا، هند و جنوب شرق آسیا اشاره کرد.

این دانه و نوشیدنی‌اش دارای مقدار زیادی کافئین است و خاصیت اسیدی دارد. جالب است بدانید که دانه‌های قهوه در درجات مختلفی برشته می‌شوند و همین اتفاق طعم و رنگ متفاوتی را به قهوه می‌بخشد.

تاریخچه نوشیدنی قهوه

بسیاری از آدم‌ها نمی‌دانند اولین بار چه کسی و با چه ایده‌ای از این دانه‌های جذاب و خوشمزه، این نوشیدنی بی‌نظیر را تهیه کرد. این اتفاق طبیعی است، زیرا تقریبا هیچکس از تاریخ دقیق و داستان تهیه قهوه خبر ندارد. درباره پیدایش قهوه و تهیه آن، داستان‌های زیادی وجود دارد و معروف‌ترین آن‌ها، افسانه یک دامدار به نام کالدی است که به‌دلیل داشتن یک گله بز، به‌طوراتفاقی پتانسیل این دانه‌ها را کشف کرد.

طرز تهیه قهوه ترک

این افسانه به این شکل معروف شده است که کالدی زمان چرای بزهای خود، متوجه می‌شود که آن‌ها از دانه‌های موجود در مرتع تغذیه می‌کنند، اما خوردن این دانه‌ها، انرژی زیادی را در بزها ایجاد می‌کند و باعث می‌شود که شب‌ها نخوابند! این اتفاق کالدی را به سوی بزرگ صومعه می‌برد. زمانی که داستان را برای او تعریف می‌کند، بزرگ صومعه از آن دانه‌های خاص یک نوشیدنی تهیه می‌کند! به این شکل، نوشیدنی خاص قهوه در میان آدم‌ها به محبوبیت می‌رسد. بنابراین شاید بتوان گفت اولین طرز تهیه قهوه ترک یا به‌طورکلی قهوه، در این افسانه بیان شده است.

انواع قهوه

قهوه، در انواع مختلفی وجود دارد و این تنوع به دلیل شکل خاص رست کردن آن است. به‌طور کلی می‌توان قهوه را به چهار نوع اکسلسا، لیبریکا، عربیکا و روبوستا تقسیم کرد. دو نوع اکسلسا و لیبریکا تنها 0,1درصد از کل قهوه موجود در دنیا را تشکیل می‌دهند و دونوع رایج‌تری که قابل دسترسی هستند، دو نوع عربیکا و روبوستا است.

قهوه عربیکا و روبوستا، تفاوت‌های زیادی با هم دارند که در شکل ظاهری، طعم و رنگ آن‌ها ظاهر می‌شود.

روبوستا دانه‌های تپل‌تری دارد و خط میانی آن صاف است. درحالی‌که دانه‌های عربیکا کمی بلند و کشیده‌اند و خط وسط آن به شکل منحنی است. کافئین موجود در روبوستا دوبرابر عربیکا است و طعم تلخ و سوخته‌مانندی دارد. اما قهوه عربیکا، طعمی ملایم و میوه‌ای دارد.

طرز تهیه قهوه ترک

قهوه ترک چه نوع قهوه‌ای است؟

قهوه ترک یکی از محبوب‌ترین انواع قهوه است که اولین بار مردم منطقه ترکیه امروزی آن را درست کردند. قهوه در گذشته، بخش مهمی از مراسم‌ دولت عثمانی بود، تاجایی‌که زنان حرمسرا برای طرز تهیه قهوه ترک و سرو آن آموزش می‌دیدند.

قهوه ترک در مناطق ایران، ترکیه، بلغارستان، مجارستان، اسلوانی و رومانی با این نام شناخته می‌شود و اهالی ترکیه این نوع قهوه را با نام ترکیش کافی به ثبت رسانده‌اند. قهوه ترک طعم جذابی دارد و هر کسی که یک بار آن را امتحان کند، از آن دست برنمی‌دارد.

طرز تهیه قهوه ترک چگونه است؟

طرز تهیه قهوه ترک آسان است، اما نیاز به دقت و مهارت دارد تا طعم آن به‌خوبی احساس شود و قهوه شما نسوزد. برای تهیه قهوه ترک به پودر قهوه، یک کاپ آب و در صورت تمایل، مقداری شکر نیاز دارید. دستور زیر طرز تهیه قوه ترک روی گاز را آموزش می‌دهد که به‌سادگی می‌توانید آن را انجام دهید.

طرز تهیه قهوه ترک

ابتدا یک قاشق چای‌خوری پر از پودر قهوه ترک را داخل یک قهوه جوش ریخته و به اندازه فنجانی که قرار است قهوه را در آن سرو کنید، آب بریزید. مخلوط آب و قهوه را به‌خوبی هم بزنید و آن را روی حرارت ملایم قرار دهید. تا زمانی که قهوه شما حالت کف‌مانند پیدا کرده و کف‌ها از قهوه جوش بالا بیایند، صبر کنید. این کف، در حقیقت همان قوام قهوه است که بالا می‌آید و طعم قهوه‌تان را کامل می‌کند. پیش از آنکه قهوه بجوشد، آن را از روی حرارت بردارید و داخل فنجان مخصوص بریزید. این طرز تهیه قهوه ترک با شیر جوش را می‌توانید در هر جایی امتحان کنید و یک قهوه اصیل را بنوشید.

طرز تهیه قهوه ترک

طرز تهیه قهوه ترک با موکاپات

طرز تهیه قهوه ترک فقط به تهیه آن با قهوه جوش محدود نمی‌شود و در برخی از مناطق مانند برخی از مناطق اروپا و آمریکا، قهوه ترک را با موکاپات یا فرنچ‌پرس تهیه می‌کنند. به این روش طرز تهیه قهوه ترک با موکاپات، روش ایبریک می‌گویند.

در این روش، پودر قهوه ترک را داخل موکاپات ریخته و مقدار معینی از آب را به آن اضافه ‌کنید و تا زمان جوش آمدن و کف کردن صبر کنید. این روش به دلیل غلظت قهوه و طعم بی‌نظیر آن رواج زیادی پیدا کرده است و امروزه این شکل تهیه قهوه ترک برای عده زیادی محبوبیت پیدا کرده است.

طرز تهیه قهوه ترک

طرز تهیه قهوه ترک با شیر

برخی از افراد چندان طعم خالص قهوه را دوست ندارند و ترجیح می‌دهند این نوشیدنی را با طعم ملایم‌تری نوش جان کنند. بنابراین طرز تهیه قهوه ترک با شیر می‌تواند برای این دسته از افراد محبوب باشد. برای یادگیری طرز تهیه قهوه ترک با شیر فقط کافیست به جای یک کاپ آب، شیر به آن اضافه کنید و تا زمان کف کردن و دم آمدن آن صبر کنید. اگر دوست دارید قهوه ترک همراه با شیر شما، کمی هم شیرین باشد، مقداری شکر به آن اضافه کنید.

طرز تهیه قهوه ترک

حرف آخر

قهوه ترک از آن نوع قهوه‌های بسیار خوش عطروطعم و محبوبی است که تقریبا هر کسی با ذائقه متفاوت به آن علاقه دارد. در این مقاله تلاش کردیم طرز تهیه قهوه ترک را با روش‌های ساده و مرسوم و با حفظ طعم واقعی آن به شما آموزش دهیم.

یک ضرب‌المثل ترکیه‌ای درباره قهوه ترک و محبوبیت آن می‌گوید: «قهوه باید سیاه مثل جهنم، قوی در حد مرگ و شیرین مثل عشق باشه». امیدواریم از نوشیدن این نوشیدنی بی‌نظیر لذت ببرید.

سوالات متداول

میزان کافئین قهوه عربیکا بیشتر است یا روبوستا؟

میزان کافئینی که در قهوه روبوستا وجود دارد تقریبا دوبرابر قهوه عربیکا است. بنابراین اگر می‌خواهید میزان کافئین قهوه شما بالاتر باشد، درصد روبوستای آن را بیشتر کنید.

آیا می‌توان قهوه ترک را با موکاپات درست کرد؟

اگرچه طرز تهیه قهوه با موکاپات نسبت به تهیه آن با قهوه جوش رواج بسیار کمتری دارد، اما قهوه ترک را هم با موکاپات درست می‌کنند. این شیوه در مناطق اروپا و آمریکا رواج بیشتری دارد و از نظر طعم و غلظت قهوه عالی است.

طرز تهیه قهوه ترک با شیر چگونه است؟

برای تهیه قهوه ترک با شیر فقط کافی است پودر قهوه ترک را همراه با یک کاپ شیر و مقداری شکر (به‌دلخواه) مخلوط کنید. سپس آن را درون قهوه جوش ریخته و روی شعله ملایم قرار دهید. پس از کف کردن و قوام آمدن قهوه، شیر قهوه ترک شما آماده است.

اشتراگ گذاری مطلب

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

ما در فودکس ایران برای خود ماموریتی تعریف کرده‌ایم.ماموریتی دو سویه که از یک سو در جهت تولید و ارائه محصولات و خدمات با کیفیت و متمایز به صنعتگران صنایع غذایی‌ونوشیدنی و صنایع وابسته تلاش می‌کند.و از یک سو در جهت ارتقای دانش مصرف کننده نسبت به تغذیه سالم در تلاش است.

برندهای محبوب غذایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال