پلتفرم دیجیتال صنعت‌ غذا و نوشیدنی ایران

بهترین نوشیدنی ها برای تقویت قلب: 16 نوشیدنی مفید برای قلب

6 دقیقه
بهترین نوشیدنی ها برای تقویت قلب: 16 نوشیدنی مفید برای قلب

نوشیدن مایعات یا صرف یک ماده خوراکی گاهی می‌تواند در قالب یک دارو یا تقویت‌کننده عمل کند. تقویت و بهبود عملکرد قلب می‌تواند باعث افزایش سطح کیفی و کمی زندگی هر فردی شود. نوشیدنی‌های فراوانی مانند آب، آب‌میوه یا انواع چای‌های گیاهی برای تسکین درد قلب، تپش قلب و تقویت آن مؤثر هستند. ما در مقاله نوشیدنی مفید برای قلب از مجله فودکس قصد داریم انواع نوشیدنی‌هایی که برای قلب مفید هستند را به شما معرفی کنیم. به همین منظور مطالب مقاله پیش رو حول محور سؤال برای قلب چه چیزی مفید است؟ نوشته و بررسی می‌شود.

نوشیدنی مناسب برای بیماران قلبی

نوشیدنی مناسب برای بیماران قلبی

موارد زیر نمونه‌ای از بهترین نوشیدنی‌های مناسب بیماران قلبی است. مصرف نوشیدنی مناسب می‌تواند به سلامت و تقویت عملکرد قلب کمک ویژه‌ای کند:

1. آب

آب یک نوشیدنی مناسب برای قلب و بهترین نوشیدنی برای تمامی افراد است، چراکه دارای هیدراتاسیون ۱۰۰درصد و کالری صفر است. مصرف ۶ تا ۸ لیوان آب می‌تواند به سالم‌ماندن فرد و تقویت قلب او کمک کند. اگر از نوشیدن آب خالص لذت نمی‌برید، چند برش لیمو، خیار یا چند برگ نعنا تازه می‌تواند آن را به یک نوشیدنی ایده‌آل تبدیل کند.

2. شیر

شیر کم‌چرب یا شیر سویا از نوشیدنی‌های سالمی هستند که برای تقویت قلب مناسب است. مصرف شیر کم‌چرب علاوه بر اینکه کلسیم موردنیاز بدن را تأمین می‌کند می‌تواند سطح کلسترول خون را نیز کنترل کند. مصرف یک لیوان شیر به بیماران قلبی توصیه می‌شود و یک نوشیدنی برای تسکین درد قلب به شمار می‌رود.

3. آب‌میوه کامل

زمانی آب‌میوه یک نوشیدنی مفید برای قلب است که بدون شکر و کاملاً طبیعی باشد. مصرف یک لیوان کوچک آب‌میوه کامل که با استرول غنی شده باشد، به کاهش سطح کلسترول بالا و کاهش التهاب کمک می‌کند؛ فرایندی که نقش مهمی در ایجاد بیماری قلبی دارد.

آب‌میوه‌های زیر نمونه‌هایی از نوشیدنی مفید برای قلب درد است:

4. آب انار

آنتی‌اکسیدان، آرژنین، لیکوپین و پتاسیم موجود در آب انار بر جریان خون و گردش آن در بدن تأثیر مثبتی می‌گذارد. مصرف آب انار مانع گرفتگی و سفت شدن عروق قلب می‌شود. به‌نظر شما چرا به انار گلپر می‌زنیم؟ بنابراین، آب انار بهترین نوشیدنی برای رگهای قلب نیز محسوب می‌شود.

5. آب آناناس

این میوه سرشار از آنتی‌اکسیدان و ویتامین سی است که مصرف آن باعث کنترل فشارخون و کلسترول خون خواهد شد. با تنظیم شدن این دو فاکتور قلب شما راحت‌تر به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

6. آب انبه

پکتین، ویتامین ب و پتاسیم موجود در آب انبه کلسترول و فشارخون را متعادل می‌کند. در نتیجه عملکرد قلب را بهبود بخشیده و از بیماری‌های قلبی جلوگیری می‌کند.

7. آب هویج

مصرف آب هویج با کاهش فشارخون مانع از بروز سکته و حملات قلبی خواهد شد.

8. آب لیمو

مصرف آب مرکبات به‌ویژه آب لیمو به تقویت سیستم ایمنی منجر شده و نهایتاً از بروز سکته قلبی، گرفتگی عروق و بیماری‌های قلبی جلوگیری می‌کند.

9. آب چغندر

آب چغندر منبع خوبی از ویتامین گروه ب و فولات است که بر سطح بالای هموسیستئین خون تأثیر گذاشته و با تنظیم کردن این ماده در خون مانع از سفت شدن و گرفتگی عروق قلبی می‌شود؛ بنابراین خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته قلبی با مصرف آب چغندر کاهش پیدا می‌کند.

10. آب انگور قرمز

آب انگور قرمز حاوی مقدار زیادی رزوراترول است. این ماده مانع از چسبیدن سلول‌های خونی به یکدیگر می‌شود، در نتیجه از بروز گرفتگی عروق و سکته‌های قلبی جلوگیری می‌کند. بنابراین، آب انگور قرمز از آب میوه های مناسب بیماران قلبی محسوب می‌شود.

11. آب سبزیجات برگ سبز

مصرف سبزیجات برگ سبز که سطح کلسترول بالا را پایین می‌آورد و از فیبر بالایی برخوردار هستند برای قلب یک نوشیدنی مفید است؛ مانند برگ اسفناج و کلم.

12. چای

نوشیدنی مفید برای قلب: چای

نوشیدن چای برای کاهش خطر سکته مغزی، برخی سرطان‌ها و بیماری‌های قلبی به تمامی افراد پیشنهاد می‌شود. بررسی‌های انجام شده در سال ۲۰۰۱ نشان می‌دهد که با مصرف ۳ فنجان چای در روز، خطر حمله قلبی تا ۱۱ درصد کاهش می‌یابد. چای‌های گیاهی بدون شکر یکی از بهترین نوشیدنی‌های مفید برای قلب است.

چای سبز، چای ترش و چای ماچا هر سه این چای‌ها به دلیل خاصیت آنتی‌اکسیدانی مقدار کلسترول و فشارخون را تنظیم می‌کند که مانع از گرفتگی عروق، بیماری‌های قلبی و سکته قلبی می‌شود.

13. قهوه

عنوان بهترین نوشیدنی برای بیماران قلبی و بهترین نوشیدنی برای تقویت قلب از میان نوشیدنی‌های مختلف به قهوه می‌رسد؛ به شرطی که با خامه یا شیر پرچرب سرو نشود.

14. دمنوش گل‌گاوزبان

همه ما از خاصیت آرامش‌بخشی این دمنوش باخبر هستیم. باید بدانید که مصرف دمنوش گل‌گاوزبان باعث جذب رادیکال‌های آزاد خواهد شد، در نتیجه سلامت قلب را تا حد زیادی تأمین می‌کند.

15. دمنوش بادرنجبویه

بادرنجبویه به دلیل ساختاری که دارد بر سطح کلسترول و فشارخون تأثیر می‌گذارد. با مصرف این دمنوش می‌توانید عملکرد قلب را بهبود ببخشید. این دمنوش نمونه‌ای از نوشیدنی‌های مفید برای قلب است.

16. دمنوش سنبل‌الطیب

اگر از ما بپرسید چه نوشیدنی برای قلب مفید است، حتماً از دمنوش سنبل‌الطیب نام می‌بریم. مصرف این چای گیاهی می‌تواند سازوکار بدن را تنظیم کند و نوعی نوشیدنی مناسب بیماران قلبی است.

نوشیدنی‌های مفید برای تپش قلب

نوشیدنی‌های مفید برای تپش قلب

تپش قلب ممکن است فقط چند ثانیه طول بکشد و زمانی رخ دهد که شما در حال حرکت، نشستن، دراز کشیدن یا ایستادن باشید. تغییر سبک زندگی یا درمان‌های خانگی می‌تواند به شما کمک کند تا تپش قلب را متوقف یا کاهش دهید. تپش قلب ناشی از عوامل زیر است:

  • بیماری
  • کم‌آبی بدن
  • ورزش
  • بارداری
  • مصرف کافئین
  • داروهای خاص
  • تنباکو

از آن‌جایی که نوشیدن مایعات می‌تواند به‌عنوان راهکار خانگی برای کاهش تپش قلب مناسب باشد، بنابراین نمی‌توانیم تنها یک نوشیدنی را به عنوان بهترین نوشیدنی برای کاهش تپش قلب معرفی کنیم.

آب کافی بنوشید

بهترین نوشیدنی مفید برای قلب

کم‌آبی بدن می‌تواند باعث تپش قلب شود. این به این دلیل است که خون شما حاوی مقدار زیادی آب است؛ بنابراین هنگامی که بدن شما کم آب می‌شود، خون شما غلیظ‌تر می‌شود. هر چه خون شما غلیظ‌تر باشد، قلب شما برای حرکت دادن خون در رگ‌هایتان کار سخت‌تری خواهد داشت. بنابراین ضربان و نبض شما را افزایش می‌دهد. نوشیدن این مایع ارزشمند،کم آبی بدن را جبران می‌کند و بهترین نوشیدنی برای تقویت قلب به شمار می‌رود.

گلاب بنوشید

گلاب به دلیل خاصیت ضدالتهابی نوعی محافظ برای قلب و کنترل کننده تپش قلب است. زمانی که احساس تپش قلب داشتید، نصف فنجان گلاب را با ۲ تا ۳ حبه قند و یک استکان آب خنک ترکیب کرده و بنوشید. این شربت یکی از نوشیدنی‌های مفید برای تپش قلب است.

بیدمشک بنوشید

خاصیت آرام‌بخشی، ضددرد و ضد اسپاسم عرق بیدمشک باعث آرامش قلب و تسکین تپش نامنظم قلب خواهد شد. شربت بیدمشک یا ترکیبی که برای نوشیدن گلاب به شما معرفی کردیم می‌تواند به‌عنوان نوشیدنی مفید برای قلب درد و تپش قلب مصرف شود.

کلام آخر

ما در مقاله نوشیدنی مفید برای قلب از مجله فودکس، 18 نوشیدنی را به عنوان بهترین نوشیدنی برای تقویت قلب به شما معرفی کردیم. دانستیم که هر یک از این نوشیدنی‌های طبیعی به دلیل وجود چه عناصر یا ساختاری بر سلامت قلب تأثیر می‌گذارند. اغلب این نوشیدنی‌ها با اثرگذاری بر سطح کلسترول و فشارخون می‌توانند از بروز سکته قلبی، بیماری‌های قلبی و گرفتگی عروق جلوگیری کند. اگر تجربه‌ای دررابطه‌ با نوشیدنی‌های مفید برای قلب دارید، لطفاً برایمان پیام بگذارید.

سؤالات متداول                                           

مصرف چه نوع چای برای بیماران قلبی مفید است؟

چای‌ گیاهی بدون شکر انتخاب خوبی برای بیماران قلبی است.

نوشیدن چه آب‌میوه‌هایی برای قلب و بیماران قلبی مناسب نیست؟

اگر به دنبال سلامت و تقویت قلب خود هستید باید از نوشیدن آب‌میوه‌هایی غیرطبیعی که از مواد افزودنی، نگهدارنده با شکر اضافی برخوردار هستند، خودداری کنید.

برای رفع تپش قلب چه نوشیدنی‌هایی توصیه می‌شود؟

مصرف آب فراوان، نوشیدنی گلاب و شربت یا نوشیدنی‌های ساخته شده بر پایه بیدمشک برای رفع تپش قلب توصیه می‌شود.

آیا آب هویج برای تپش قلب نوشیدنی مناسبی است؟

آنتی اکسیدان زیادی در آب هویج وجود دارد که از قلب شما در برابر استرس، اکسیداتیو و تپش قلب محافظت می‌کند.

اشتراگ گذاری مطلب

تبلیغات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

پلتفرم دیجیتال فودکس ایران با نوآوری، گسترش همکاری‌های بین‌المللی و افزایش آگاهی مصرف‌کنندگان به همکاری‌های بخش‌های مختلف صنعت غذا و نوشیدنی ایران سرعت و سهولت می‌بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال