پلتفرم دیجیتال صنعت‌ غذا و نوشیدنی ایران

لیست شرکت های تولیدکننده نوشیدنی در ایران + شرکت های تولیدی آب میوه

9 دقیقه
لیست شرکت های تولیدکننده نوشیدنی در ایران

بررسی لیست شرکت های تولیدکننده نوشیدنی در ایران نشان می‌دهد که نوشیدنی‌ها بخش مهمی از صنایع غذایی این کشور هستند. وجود کارخانه‌های متعدد و برندهای جدید نوشیدنی مهر تاییدی بر گسترش و اهمیت صنعتی نوشیدنی در بخش‌های مختلف ایران است که این روند رو­به‌­رشد ادامه دارد. اگر حواستان به تبلیغ‌های تلویزیونی باشد یا قفسه‌های سوپرمارکت‌ها را با دقت بیشتری نگاه کنید، همیشه می‌توانید برندی جدید را در میان برندهای قدیمی نوشیدنی پیدا کنید که خبر از سرعت پیشرفت این صنعت در ایران می‌دهد.

انواع نوشابه، نوشیدنی‌های انرژی زا، آبمیوه، دوغ، چای، قهوه، نوشیدنی‌های گیاهی و دمنوش‌ها در لیست شرکت های تولیدکننده نوشیدنی در ایران قرار می‌گیرند که در ادامه این مقاله از مجله فودکس درباره این شرکت‌‌ها بیشتر صحبت می‌کنیم. اگر می‌خواهید برندهای نوشیدنی در ایران را بهتر بشناسید و با شرکت‌های تولیدکننده نوشیدنی در ایران بیشتر آشنا شوید، این مطلب حاوی اطلاعات کامل و مفیدی در این زمینه است.

تاریخچه تولید نوشیدنی در ایران

خواندن تاریخ و بررسی تاریخچه‌ مواد غذایی، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می‌دهد که با زاویه دید متفاوت‌تری به محصولات­ غذایی اطراف­تان نگاه کنید. به‌عنوان‌مثال، تاریخچه تولید نوشیدنی در ایران به شما نشان می‌دهد که ایرانیان از چه زمانی وارد صنعت تولید نوشیدنی شده‌اند و چگونه به جایگاه امروزی رسیده‌اند.

از زمان‌های قدیم نوشیدنی‌ها نقش مهمی در فرهنگ غذایی ایرانیان داشته‌‌­اند. مردم در فصل‌های مختلف با انواع میوه‌ها یا گیاهان، نوشیدنی‌های گوارا و پرخاصیتی درست می‌کردند. درحال‌­حاضر، این آبمیوه‌ها و عرقیات در ابعاد صنعتی تولید و عرضه می‌شوند، اما زمانی فقط به تولیدات خانگی محدود می‌شدند.

با نگاهی به تاریخچه تولید نوشابه در ایران و تاریخچه تولید دوغ در ایران می‌توان تا حدودی به تاریخچه تولید نوشیدنی در ایران پی برد. باید دید چه کسانی اولین‌بار نوشابه و دوغ را تولید کردند و این نوشیدنی‌های پرطرفدار اولین‌بار در کدام بخش‌های ایران تولید شدند.

تاریخچه تولید دوغ در ایران

تاریخچه تولید دوغ در ایران

دوغ در میان نوشیدنی های معروف ایران قرار دارد. سابقه تولید دوغ در ایران به کمتر از 100سال و به دهه 20 برمی‌گردد! اولین‌بار در سال 1317 دوغ آبعلی در ده آبعلی؛ اطراف تهران، تولید شد. کسی هم هست که اسم دوغ آبعلی را نشنیده باشید؟ این دوغ یکی از محصولات کارخانه آب معدنی ایران بود که بعد از پیروزی انقلاب به بنیاد مستضعفان واگذار شد. در حال حاضر، دوغ آبعلی گازدار و بدون گاز توسط شرکت بهنوش تولید می‌شود و هنوز طرفداران زیادی در سراسر کشور دارد. جالب است بدانید که این شرکت جزء شرکت‌های تولیدکننده لبنیات نیست.

تاریخچه تولید نوشابه در ایران

فردی به نام «میرزای تونی» نوشابه‌سازی را به ایران آورده است، اما اطلاعات دقیقی درباره این فرد وجود ندارد. فقط گفته می‌شود که میرزای تونی ورشکسته شد و فردی به نام «میر هاشم آرین» در سال ۱۳۴۱ کارخانه ورشکسته آلپاین را خرید و با کمپانی کوکاکولا شروع به­ کار کرد. این تاریخچه نوشابه به اتفاقاتی که در تبریز افتاده مربوط می‌شود، اما حدود ۸ سال قبل از اینکه میرهاشم ­آرین بتواند کارخانه آلپاین را دوباره سروسامان دهد، کارخانه زمزم در تهران شروع به کار کرده بود. حبیب ثابت، شرکت زمزم را تحت لیسانس پپسی‌کولا بنا نهاد و از آن زمان نوشابه در ایران تولید می‌شود.

حال که درباره تاریخچه نوشابه در ایران اطلاعاتی به‌دست آورده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله بهترین نوشابه‌های جهان را بخوانید. آیا نوشابه موردعلاقه شما در این لیست قرار دارد؟

نوشیدنی های لیست شرکت های تولیدکننده نوشیدنی در ایران

نوشیدنی‌های مختلفی در سراسر جهان وجود دارند که بعضی از آنها مخصوص یک کشور یا یک فرهنگ غذایی هستند. مثلاً دوغ نوشیدنی سنتی ایران است و استاندارد بین‌المللی این نوشیدنی به نام ایران ثبت شده است. پس طبیعی است که این نوشیدنی در لیست شرکت های تولیدکننده نوشیدنی در ایران وجود داشته باشد و شرکت‌های زیادی این نوشیدنی پرطرفدار را تولید کنند.

شیر لبنی و سایر نوشیدنی‌های تهیه شده با شیر

شیر سرشار از مواد مغذی است و ترکیباتی مانند پروتئین، ویتامین و مواد معدنی به‌وفور در این نوشیدنی وجود دارند. به همین دلیل، شرکت‌های مختلفی دست به تولید این نوشیدنی بسیار مفید می‌زنند.

شیر گیاهی یا شیر آجیل

عدم تحمل لاکتوز شیر‌های لبنی، حساسیت به لبنیات و رژیم‌های غذایی از مهمترین دلایل تولید شیرهای گیاهی هستند. در حال حاضر، شرکت‌های محدودی این نوشیدنی‌ها را تولید می‌کنند، اما تولید شیرهای گیاهی نسبت به چند سال گذشته رشد زیادی داشته و افراد بیشتری این نوشیدنی‌ها را خریداری می‌کنند. به ­همین­ دلیل، انتظار می‌رود که سروکله برندهای جدید نوشیدنی در ایران برای تولید این شیر‌های گیاهی پیدا شود.

آبمیوه‌ها و نوشیدنی‌های میوه‌ای

تولید آبمیوه یکی از بخش‌های مهم شرکت‌های تولیدکننده نوشیدنی است. حتما شما هم با شنیدن نام «سن ایچ» به یاد آب­میوه‌ می‌افتید. سال‌های زیادی است که این شرکت توانسته با تولید آبمیوه‌های متنوع در بازار بماند. بااین‌وجود، هر­ساله نام برندهای جدیدی برای آبمیوه مطرح می‌شود. مثلا تا چند سال پیش خبری از برند «شادلی» نبود، اما تبلیغات گسترده باعث شد که این برند به‌عنوان یکی از شناخته‌شده‌ترین برندهای آبمیوه در ایران مطرح شود.

نوشابه

نوشابه در میان پرطرفدارترین نوشیدنی‌های جهان قرار دارد و سالانه سود کلانی نصیب شرکت‌های تولیدکننده آن می‌شود. شرکت‌های زیادی در ایران نوشابه تولید می‌کنند یا نمایندگی تولید نوشابه‌های مطرح کوکاکولا و پپسی را دارند. پس جای تعجب ندارد که شرکت‌های تولیدکننده نوشابه زیادی را در لیست شرکت های تولیدکننده نوشیدنی در ایران ببینید.

نوشیدنی انرژی­ زا

این روزها نوشیدنی‌های انرژی ­زا حسابی طرفدار پیدا کرده‌اند و شرکت های تولیدکننده نوشابه انرژی زا در ایران نیز در حال افزایش هستند. در مقاله بهترین نوشیدنی انرژی ‌­زا نکاتی را به شما می‌گوییم که راحت‌تر بتوانید از بین برندهای جدید نوشیدنی انرژی­ زا، یکی را انتخاب کنید.

ماءالشعیر و دلستر

در گذشته‌ای نه چندان دور، طعم ماء‌الشعیر به مالت یا نهایتا لیمو محدود می‌شد، اما حالا برندهای مختلفی این نوشیدنی پر­طرفدار را در طعم‌ها و رنگ‌های متنوع تولید می‌کنند. شرکت بهنوش را می‌توان پرچم‌دار این نوشیدنی در ایران دانست. بااین‌حال، ماءالشعیر دیگر در انحصار این شرکت نیست و در میان محصولات شرکت‌های تولیدکننده نوشیدنی دیده می‌شود.

آب معدنی

قطعا قدیمی‌ها فکر نمی‌کردند که روزی بخواهند آب را در بطری‌های پلاستیکی یا شیشه‌ای از سوپرمارکت‌ها بخرند. بااین‌حال، شرکت‌های بزرگ و متعدد تولید آب معدنی چیز دیگری می‌گویند. در شهرها یا روستاهایی که چشمه‌های خروشان دارند، قطعا یک یا چند کارخانه تولید آب معدنی دیده می‌شود.

دوغ

شرکت های تولید کننده نوشیدنی گیاهی

دوغ نوشیدنی سنتی ایرانی است. در تمام رستوران‌ها یا فروشگاه‌های موادغذایی، این نوشیدنی در کنار نوشابه قرار گرفته و محبوبیت آن در ایران کمتر از نوشابه نیست. دوغ گازدار، دوغ بدون گاز و دوغ طعم‌دار از انواع دوغ‌هایی هستند که توسط شرکت‌های تولیدکننده این نوشیدنی تولید می‌شوند. شرکت‌های عالیس، دامداران، پاک، کاله، پاکبان و پگاه در زمینه تولید دوغ شناخته­ شده هستند.

یک بار دیگر به لیست بالا نگاه کنید. چه نوشیدنی‌های دیگری تولید می‌شوند که به آن اشاره نشده است؟ برای ما در بخش نظرات بنویسید که چه نوشیدنی‌های دیگری می‌تواند در این لیست قرار بگیرد.

برندهای نوشیدنی در ایران

در پشت هر برند نوشیدنی که شما به‌راحتی مصرف می‌کنید، داستان‌ها و اتفاق‌هایی وجود دارد که کمتر کسی از آن باخبر است و یا به آن اهمیت می‌دهد. اگر برندهای معروف نوشیدنی دنیا و داستان به وجودآمدن هر برند را بخوانید، متوجه خواهید شد که هر محصول برای معروف شدن چه مسیرهایی را طی می‌کند. برندهای نوشیدنی در ایران نیز از این قاعده مستثنی نیستند. تعدادی از آنها، در برندهای غذایی معروف ایران دیده می‌شوند، اما در زیر تعداد بیشتری از این برندها را می‌بینید:

برند سن­ ایچ (Sunich)

شرکت عالیفرد با نام تجاری سن ­ایچ از سال ۱۳۵۶ در زمینه تولید انواع آبمیوه، نوشیدنی میوه‌ای، نکتار و شربت فعالیت می‌کند.

برند عالیس (Alis)

شرکت چشمه ­نوشان خراسان با نام تجاری عالیس از سال ۱۳۸۱ در زمینه تولید انواع آبمیوه، آبمیوه گازدار، نکتار میوه، دوغ، شیر، ماءالشعیر و آب معدنی فعالیت می‌کند.

برند تکدانه (Takdaneh)

شرکت کشت و صنعت تکدانه با نام تجاری تکدانه از سال ۱۳۶۲ در زمینه تولید انواع آبمیوه و نکتار میوه فعالیت می‌کند.

برند زمزم (ZamZam)

شرکت زمزم تهران با نام تجاری زمزم از سال ۱۳۳۳ در زمینه تولید انواع نوشابه گازدار، آبمیوه گازدار، نوشیدنی میوه‌ای بدون گاز، ماءالشعیر، دوغ و آب معدنی فعالیت می‌کند.

برند بهنوش  (Behnoosh)

شرکت بهنوش ایران با نام تجاری بهنوش از سال ۱۳۴۶ در زمینه تولید انواع ماءالشعیر، نوشابه انرژی زا، دوغ و آب معدنی فعالیت می‌کند.

برند کالبر (Kalber)

شرکت لبنیات کالبر با نام تجاری کالبر از سال ۱۳۷۳ در زمینه تولید انواع شیر، دوغ، آبمیوه و آب آشامیدنی فعالیت می‌کند.

برند سارونه (Sarooneh)

شرکت سارونه با نام تجاری سارونه از سال ۱۳۶۲ در زمینه تولید انواع آبمیوه، نکتار میوه و نوشیدنی بدون گاز میوه فعالیت می‌کند.

برند نارایران (Naariran)

شرکت نارایران با نام تجاری نارایران از سال ۱۳۶۹ در زمینه تولید انواع آب انار طبیعی، آب گوجه فرنگی و آب هندوانه فعالیت می‌کند.

برند اروم ­آدا (Urumada)

شرکت تولید اروم آدا با نام تجاری اروم ­آدا از سال ۱۳۷۰ در زمینه تولید انواع آبمیوه بدون گاز دوی پک و شربت آغاز به ­کار کرده است.

برند رانی (Rani)

شرکت صنایع عوجان ایرانیان با نام تجاری رانی از سال ۱۳۸۴ در زمینه تولید انواع آبمیوه، نکتار میوه و ماءالشعیر فعالیت می‌کند.

برند گلشن (Golshan)

شرکت کشت و صنعت نوشینه با نام تجاری گلشن (شرکت گلشن) از سال ۱۳۷۵ در زمینه تولید انواع آبمیوه، نکتار میوه و نوشیدنی‌های میوه‌ای فعالیت می‌کند.

برند آی­سو (Aysoo)

شرکت شهد آب با نام تجاری آی سو از سال ۱۳۶۳ در زمینه تولید انواع آبمیوه و کنسانتره میوه آغاز به­ کار کرده است.

برند پاکبان (Pakban)

شرکت گروه صنایع غذایی پاکبان با نام تجاری پاکبان از سال ۱۳۶۵ در زمینه تولید انواع شیر، دوغ، آبمیوه گازدار، نوشیدنی بدون گاز و ماءالشعیر فعالیت می‌کند.

برند پگاه (Pegah)

شرکت پگاه با نام تجاری پگاه از سال ۱۳۵۱ در زمینه تولید انواع شیر، دوغ و آبمیوه بدون گاز آغاز به­ کار کرده است.

برند ایستک (Istak)

شرکت آرپانوش با نام تجاری ایستک از سال ۱۳۸۳ در زمینه تولید انواع آبمیوه، نوشیدنی گازدار، ماءالشعیر طعم‌دار و نوشیدنی انرژی زا فعالیت می‌کند.

برند خوشگوار (Khoshgovar)

شرکت خوشگوار مشهد با نام تجاری خوشگوار از سال ۱۳۳۶ در زمینه تولید انواع آبمیوه، نوشابه گازدار، آب معدنی، ماءالشعیر و نوشابه انرژی زا فعالیت می‌کند.

برند ساندیس (Sandis)

شرکت پاکدیس با نام تجاری ساندیس از سال ۱۳۵۰ در زمینه تولید انواع آبمیوه، نکتار، نوشیدنی میوه‌ای بدون گاز، نوشیدنی میوه‌ای گازدار و نوشیدنی انرژی زا فعالیت می‌کند.

برند می­ماس (Mimas)

شرکت لبنیات مادی با نام تجاری می­ماس از سال ۱۳۵۳ در زمینه تولید انواع شیر، دوغ و آبمیوه فعالیت می‌کند.

برند آناناب (AnnaNab)

شرکت نوش ­ایران با نام تجاری آناناب از سال ۱۳۸۷ در زمینه تولید انواع آبمیوه دوی پک و آبمیوه تتراپک آغاز به ­کار کرده است.

برند وجین (Vejin)

شرکت تولید و صنعتی گرمدره با نام تجاری وجین از سال ۱۳۵۹ در زمینه تولید انواع شربت پرتقال، شربت آلبالو و آبمیوه تتراپک فعالیت می‌کند.

برند به ­تک  (Behtak)

شرکت به تک با نام تجاری به تک از سال ۱۳۶۸ در زمینه تولید انواع شیر، دوغ و آبمیوه آغاز به­ کار کرده است.

برند سان­ استار (SunStar)

شرکت زرین­ جم­ مارینا با نام تجاری سان­ استار از سال ۱۳۸۷ در زمینه تولید انواع آبمیوه، نوشیدنی‌های میوه‌ای و نکتار میوه فعالیت می‌کند.

برند شادنوش (Shadnoosh)

شرکت ساسان با نام تجاری شادنوش از سال ۱۳۳۴ در زمینه تولید انواع نوشابه گازدار، دوغ، آب معدنی و ماءالشعیر فعالیت می‌کند.

برند کاله (Kalleh)

شرکت لبنیات کاله با نام تجاری کاله از سال ۱۳۶۶ در زمینه تولید انواع شیر و دوغ آغاز به­ کار کرده است.

برند شادلی (Shadlee)

برند شادلی (Shadlee)

شرکت اروم ­نارین با نام تجاری شادلی از سال ۱۳۷۹ در زمینه تولید انواع آبمیوه، شربت و موکتل فعالیت می‌کند.

برندهای نوشیدنی که در بالا می‌بینید، تنها بخشی از برندهای نوشیدنی در ایران هستند که در لیست شرکت‌های تولیدکننده نوشیدنی در ایران قرار می‌گیرند. صنعت نوشیدنی در ایران بسیار گسترده و عظیم است و معرفی تمام این برندها در این مطلب امکان‌پذیر نیست.

شرکت های تولیدی آبمیوه در ایران

معروف‌ترین شرکت های تولیدکننده آبمیوه در ایران را می‌توانید در لیست زیر مشاهده کنید:

  • آبمیوه تکدانه
  • آبمیوه گلشن
  • آبمیوه سان ­استار
  • آبمیوه سن­ ایچ
  • آبمیوه رانی
  • آبمیوه شادلی

شرکت های تولید­کننده نوشابه انرژی زا در ایران

معروف‌ترین شرکت های تولید­کننده نوشابه انرژی زا در ایران را در زیر می‌بینید:

  • نوشابه انرژی ­زا بهنوش
  • نوشابه انرژی­ زا زمزم
  • نوشابه انرژی ­زا ایستک
  • نوشابه انرژی­ زا نارون

برندهای جدید نوشیدنی در ایران

شرکت های تولیدکننده نوشیدنی در ایران در زمینه تولید نوشیدنی ورزشی حرف‌های زیادی برای گفتن ندارد. اگر داستان نوشیدنی گاتورید را بخوانید، متوجه خواهید شد که چه پتانسیل زیادی برای تولید نوشیدنی‌های ورزشی وجود دارد و چگونه یک نوشیدنی ورزشی توانسته تا این حد در جهان محبوب شود. پس امیدواریم که برندهای جدید نوشیدنی در ایران در زمینه تولید نوشیدنی ورزشی تلاش‌ بیشتری کنند.

حرف ­آخر

هیچ‌کس نمی‌تواند اهمیت نوشیدنی‌ها در زندگی انسان را نادیده بگیرد. آنها یکی از مهمترین منابع برای حفظ سلامتی بدن محسوب می‌شوند و برای هیدراته نگه‌داشتن بدن ضروری هستند. به­ همین ­دلیل، صنعت نوشیدنی همیشه حرف‌های زیادی در صنایع ­غذایی برای گفتن دارد و شرکت‌های مختلفی در ایران نوشیدنی‌های متنوع تولید می‌کنند.

امیدوارم اطلاعات موجود در این مقاله توانسته باشد شما را با برندهای نوشیدنی در ایران و شرکت­ های تولیدکننده نوشیدنی در ایران آشنا کند. اگر اطلاعات موجود در این مقاله برایتان مفید بوده است، آن را با دوستان و افراد علاقه‌مند در این زمینه به اشتراک بگذارید. خوشحال می‌شویم از تجارب خود درباره برندهای نوشیدنی برای ما بنویسید.

سوالات متداول

سالم‌ترین نوشیدنی گازدار چیست؟

کامبوجا یا کامبوچا یک نوشیدنی گازدار و تخمیری است که با کمک چای، شکر، باکتری و مخمر درست می‌شود. تاریخچه این نوشیدنی به ۲۲۰سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد و فواید زیادی برای سلامت بدن دارد. تقویت سیستم ­ایمنی، کاهش التهاب و کاهش خطر ابتلا به انواع سرطان از فواید نوشیدن سالم‌ترین نوشیدنی گازدار هستند.

پرطرفدارترین نوشابه در ایران چیست؟

طبق نظری که کاربران ایرانی داشته‌اند، کوکاکولا و پپسی به­ ترتیب در جایگاه اول و دوم قرار می‌گیرند. میرندا، اسپرایت لیمویی و فانتا در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند.

نوشیدنی ­های اصیل ایرانی کدامند؟

شربت‌ها جایگاه ویژه‌ای در میان نوشیدنی­ های اصیل ایرانی دارند. معمولا ایرانی‌ها با انواع شربت از مهمانان پذیرایی می‌کنند و در مراسم‌ها شربت درست می‌کنند. شربت نعنا، شربت خاکشیر، شربت گلاب، شربت زعفران، شربت بهارنارنج و شربت سکنجبین از انواع شربت های اصیل ایرانی به‌شمار می‌آیند.

اشتراگ گذاری مطلب

تبلیغات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

پلتفرم دیجیتال فودکس ایران با نوآوری، گسترش همکاری‌های بین‌المللی و افزایش آگاهی مصرف‌کنندگان به همکاری‌های بخش‌های مختلف صنعت غذا و نوشیدنی ایران سرعت و سهولت می‌بخشد.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال