گزارش‌های تخصصی صنعت غذا و نوشیدنی ایران

فودکس ایران، برای فرهنگ غذایی بهتر

لیست شرکت‌های تولیدکننده رب گوجه‌فرنگی

7 دقیقه
لیست شرکت‌های تولیدکننده رب گوجه‌فرنگی

بدون شک یکی از چاشنی‌های پر مصرف خانواده‌های ایرانی، رب گوجه‌فرنگی است. در حدود چند ده سال پیش، بیشتر مادران و خانم‌های باسلیقه این ماده خوراکی را در خانه با زحمت بسیار زیادی تهیه می‌کردند. با روی کار آمدن ابزارآلات پیشرفته و صنعتی شدن این ماده غذایی، رب گوجه‌فرنگی با زحمت بسیار کمتری به خانه‌ها راه پیدا کرد. تعداد زیادی شرکت غذایی در ایران در حال تولید رب گوجه‌فرنگی باکیفیت هستند و محصولات خود را به چندین کشور جهان نیز صادرات می‌کند. برخی از شرکت‌های تولیدکننده سس و چاشنی به صورت تخصصی در حال تولید رب گوجه فرنگی هستند و بخ نام این چاشنی معروف شده‌اند. ما در این قسمت از مجله فودکس قصد داریم لیست شرکت‌های تولیدکننده رب گوجه‌فرنگی ایرانی را به شما عزیزان معرفی کنیم.

شرکت‌های برتر تولیدکننده رب گوجه‌فرنگی ایرانی

شرکت‌های برتر تولیدکننده رب گوجه‌فرنگی ایرانی عبارتند از:

1. صنایع غذایی بیژن

شرکت صنایع غذایی بیژن که بسیاری از افراد این شرکت را با سس‌های مایونز و کچاپ آن می‌شناسند، جزو برترین تولیدکنندگان رب گوجه‌فرنگی در ایران است. بیژن فعالیت خود را در سال ۱۳۴۶ در شهر تهران با مهندسین تحصیل کرده‌ای آغاز کرد و اولین تولیدکننده سس مایونز در ایران بود. انواع چاشنی، سس، مربا و رب گوجه‌فرنگی نمونه‌ای از محصولات بیژن است.

2. صنایع غذایی کامبیز

صنایع غذایی کامبیز

یکی از برترین صادرکنندگان رب گوجه‌فرنگی، صنایع غذایی کامبیز است. این شرکت فعالیت خود را از سال ۱۳۴۶ در شهر تهران آغاز کرد. کامبیز در حدود ۵۰ قلم مواد غذایی را فراوری و تولید می‌کند. محصولات این برند مطابق با استانداردهای ملی ایران و گواهینامه‌های HACCP، ISO22000, ISO9001 است. کامبیز محصولات خود را در استرالیا و چندین کشور اروپایی مانند کانادا به فروش می‌رساند.

3. آذوقه شیراز (حسنی)

شرکت صنایع غذایی آذوقه شیراز که با برند حسنی در سراسر کشور و چندین کشور جهان شناخته می‌شود، در حال حاضر یکی از معتبرترین کارخانه‌های تولیدکننده رب گوجه‌فرنگی در ایران است. بیشتر محصولات این مجموعه شامل رب گوجه‌فرنگی، ترشی، مربا و کنسروهای غیر گوشتی است. آذوقه شیراز از سال ۱۳۶۴ در بازار مواد غذایی با سایر هم‌صنفان خود در حال رقابت است.

4. شرکت صنایع غذایی سحر

یکی از برترین شرکت‌های تولیدکننده رب گوجه‌فرنگی در ایران شرکت صنایع غذایی سحر است که با نام تجاری سحر محصولات خود را به فروش می‌رساند. این کارخانه در سال ۱۳۷۰ در شهرک بوعلی همدان فعالیت خود را آغاز کرد. سحر انواع مختلفی از رب گوجه‌فرنگی و کنسرو مواد غذایی را تولید می‌کند.

5. کارخانه شهد آب ناب خراسان (تبرک)

کارخانه شهد آب ناب خراسان (تبرک)

کارخانه شهد آب ناب خراسان با برند تبرک یکی از برترین تولیدکننده‌ها و صادرکنندگان رب گوجه‌فرنگی در ایران است. تبرک اولین کارخانه خود را در سال ۱۳۶۹ افتتاح کرد؛ اما فعالیت این گروه غذایی برای تولید رب گوجه‌فرنگی در سال ۱۳۷۷ با بهره‌گیری از ابزارآلات پیشرفته و به‌روز در شهر مشهد آغاز شد. در حال حاضر تبرک ظرفیت تولید ۱۵۰۰ تن رب گوجه‌فرنگی در شبانه‌روز را دارد.

6. شرکت گلستان عصاره (دلند)

شرکت گلستان عصاره که محصولات خود را با برند دلند در بازار عرضه می‌کند، یکی از صادرکنندگان موفق رب گوجه‌فرنگی در ایران است. این کارخانه صفر تا صد تولید گوجه و رب گوجه‌فرنگی را خود برعهده گرفته است. کیفیت بالای محصولات دلند علاوه بر کیفیت مواد اولیه به ابزارآلات پیشرفته آن نیز وابسته است. این شرکت از ۱۳۷۴ فعالیت خود را در شهر گرگان آغاز کرد و در طی سال‌های ۱۳۸۲ و ۱۳۸۳ به‌عنوان شرکت صادرکننده برتر معرفی شد.

7. شرکت دشت مرغاب (یک و یک)

شرکت دشت مرغاب (یک و یک)

یکی از بنیان‌گذاران صنایع غذایی نوین در ایران، شرکت دشت مرغاب با نام تجاری یک و یک است. این برند یکی از مطرح‌ترین تولیدکنندگان رب گوجه‌فرنگی در ایران است. محصولات این شرکت به آمریکا، انگلستان، فرانسه، آلمان، استرالیا، ایتالیا، سوئد، کانادا، ژاپن، مکزیک، چین، هند، عربستان، امارات متحده عربی، کویت، قطر و کشورهای حوزه CIS صادر می‌شود. انواع کنسرو، مربا، ترشی، سس، رب گوجه‌فرنگی و چاشنی‌های مایع از محصولات برند یک و یک است.

8. شرکت فرآورده‌های غذایی محلات (تک)

شرکت فرآورده‌های غذایی محلات که با برند تک محصولات خود را روانه بازار‌های داخلی و خارجی می‌کند، اولین خط تولید رب گوجه‌فرنگی را در سال ۱۳۶۵ راه‌اندازی کرد. این گروه غذایی در سال ۱۳۷۰ با نصب ماشین‌آلات ایتالیایی فعالیت خود را در این حوزه افزایش داد و در حال حاضر ظرفیتی بالغ بر ۸۲۰ تن در شبانه‌روز دارد. تک انواع کنسروهای مواد غذایی مانند رب گوجه‌فرنگی، سس، مربا، غذاهای رستورانی و ترشی تولید می‌کند.

9. کارخانه کشت و صنعت تماته (خوشاب)

کارخانه کشت و صنعت تماته (خوشاب)

کارخانه کشت و صنعت تماته که بسیاری از افراد آن را با نام خوشاب می‌شناسند، با حدود نیم قرن سابقه در شهر مشهد در حال فعالیت است. خوشاب به علت بهره‌گیری از ابزارآلات پیشرفته و مواد اولیه باکیفیت در لیست ۱۰ شرکت برتر تولیدکننده رب گوجه‌فرنگی ایرانی قرار دارد. این مجموعه بسیاری از محصولات خود را در کشورهای مختلف به فروش می‌رساند.

10. شرکت روژین تاک

شرکت صنایع غذایی روژین تاک در سال ۱۳۸۲ در شهر تهران فعالیت خود را در حوزه تولید مواد غذایی آماده آغاز کرد. برترین محصول تولیدی شرکت روژین، رب گوجه‌فرنگی آن است. کیفیت بالای محصولات این مجموعه، در نتیجه بهره‌گیری از خط تولید به‌روز و پیشرفته در کنار مواد اولیه مرغوب است. روژین در حال راه‌اندازی خط تولید صادرکننده رب گوجه‌فرنگی به چندین کشور جهان است.

11. صنایع غذایی آماده پز (بهانه)

صنایع غذایی آماده پز که با برند بهانه شناخته می‌شود، اولین خشت فعالیت خود در بازار مواد غذایی را در سال ۱۳۷۱ بنا نهاد. بهانه یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان مواد غذایی آماده و کنسرو‌های گوشتی و غیر گوشتی است. این برند نمونه‌ای موفق در تولید رب گوجه‌فرنگی در ایران است.

12. شرکت صنایع تولیدی زرین عصاره شمال

این شرکت با سابقه چند ده‌ساله خود، یکی از تولیدکنندگان برتر رب گوجه‌فرنگی در ایران است که محصولات خود را به عراق، افغانستان و چند کشور همسایه دیگر صادر می‌کند. کارخانه صنایع تولیدی زرین عصاره شمال در شهرک صنعتی شهر ساری قرار دارد.

13. مجتمع کشت و صنعت چین چین

مجتمع کشت و صنعت چین چین

مجتمع کشت و صنعت چین چین که با نام تجاری چین چین در بازارهای تجاری شناخته می‌شود، جزو شرکت‌های مطرح تولیدکننده رب گوجه‌فرنگی شهر مشهد است. چین چین چند سالی است که انواع رب گوجه ۸۰۰ گرمی و رب گوجه‌فرنگی فله را روانه بازار می‌کند.

14.شرکت رازک

گروه صنایع غذایی رازک با چند ده سال سابقه، فعالیت خود را در شهرک صنعتی ملارد استان تهران آغاز کرد. این مجموعه از معروف‌ترین شرکت‌های تولیدکننده رب گوجه‌فرنگی است که انواع کنسرو مواد غذایی، ترشی، مربا و رب گوجه‌فرنگی را تولید می‌کند.

15.شرکت صنایع غذایی گلنوش

گلنوش نام برند شرکت صنایع غذایی گلنوش است که در حدود نیم قرن سابقهٔ تولید انواع کنسرو گوشتی و غیر گوشتی را دارد. رب گوجه‌فرنگی گلنوش به کشورهای حوزه خلیج‌فارس، آمریکا، قزاقستان، ارمنستان، گرجستان و آذربایجان صادر می‌شود.

شرکت‌های تولیدکننده رب گوجه‌فرنگی ایرانی

شرکت‌های تولیدکننده رب گوجه‌فرنگی ایرانی

شرکت و کارخانه‌های مواد غذایی که در ادامه از آن‌ها نام می‌بریم از دیگر تولیدکنندگان رب گوجه‌فرنگی ایرانی هستند که عموماً زیر مجموعه شرکت‌های بزرگ‌تری همچون دلند، تبرک، یک و یک و موارد مشابه دیگر قرار می‌گیرند.

 1. شرکت گلریز
 2. صنایع غذایی ناب
 3. صنایع غذایی گلچین
 4. رب گوجه‌فرنگی ستیلا
 5. شرکت آتاکو (آتا)
 6. کارخانه رب سیاب (اسپتیک)
 7. شرکت کشت و صنعت ماریان (چاشنی)
 8. رب گوجه‌فرنگی انصار
 9. صنایع غذایی کیوانلو
 10. آریو
 11. شرکت صنایع غذایی نانسا آذربایجان
 12. کارخانه دانیال آفتاب آذربایجان (صنایع غذایی تک ناز)
 13. صنایع غذایی داریوش
 14. شرکت گل گشت شیرین (شیرین بانو)
 15. شرکت ایران موروا
 16. آیلار کنسرو
 17. شرکت نسبی رضا هاتفی اولایی و شرکا
 18. کارخانه گلفام ارومیه (ترقی)
 19. صنایع غذایی خوش طعم شماها
 20. شرکت کشت و صنعت پایا کنسرو
 21. صنایع غذایی یارا
 22. نسیم
 23. کارخانه شایسته
 24. صنایع غذایی مهرچین
 25. کارخانه یاسان
 26. شرکت صنایع تبدیلی گلستان (شهره)
 27. شرکت پخش پارس خرم
 28. پاب همدانیان
 29. بهانه (توسعه یکتا)
 30. بازرگانی به یک شیراز
 31. شرکت پناه تجارت قرن جدید
 32. شرکت بازرگانی دلند گستر
 33. پردیسان گوهر البرز (اسمیف)
 34. شرکت کیمیا پخش وحدت
 35. شرکت تعاونی دهکده سبز آیسان نوین (کاساندا)
 36. کارخانه فرد (نازچین)
 37. شرکت آمای جهان گستر
 38. فروشگاه فارس چاشنی
 39. شرکت پخش کوثر
 40. فرآورده‌های غذایی صابری (صابری – شهاب)
 41. شرکت شادیلا طلایی
 42. شرکت گل مریم ایرانیان
 43. صنایع غذایی مزمز
 44. شرکت پخش گستر آبتین آرا
 45. مجتمع صنایع غذایی اصفهان
 46. شرکت زرین پخش بلک

اگر به مطالب این چنینی علاقه‌مند هستند حتماً خواندن مقاله لیست شرکت‌های تولیدکننده نوشیدنی در ایران نیز برایتان جالب‌توجه خواهد بود.

جمع‌بندی

همان‌طور که مطالعه کردید در این مقاله از مجله فودکس 15 شرکت تولیدکننده مطرح رب گوجه‌فرنگی در ایران را بررسی کردیم. دانستیم هر یک از این شرکت‌ها در چه سالی فعالیت خود را آغاز کردند، چه محصولاتی تولید می‌کنند و جایگاه داخلی و بین‌المللی آن‌ها به چه صورت است. علاوه بر اینها 46 شرکت تولیدکننده رب گوجه‌فرنگی معتبر دیگری را هم به شما عزیزان معرفی کردیم. در صورت مفید بودن این مقاله لطفاً با دوستان خود به اشتراک بگذارید. اگر گروه غذایی دیگری را می‌شناسید که در حوزه تولید رب گوجه‌فرنگی صنعتی فعالیت دارند، برایمان بنویسید.

سؤالات متداول

برترین شرکت‌های تولیدکننده رب گوجه‌فرنگی ایرانی چه نام دارند؟

تبرک، روژین، یک و یک، خوشاب، بیژن، دلند، کامبیز و سحر نمونه‌ای از برترین شرکت‌های تولیدکننده رب گوجه‌فرنگی در ایران هستند.

بنیان‌گذار صنایع غذایی نوین در ایران، کدام شرکت است؟

گروه صنایع غذایی دشت مرغاب با نام تجاری یک و یک از بنیان‌گذاران صنایع غذایی نوین در ایران است.

بزرگ‌ترین تولیدکننده رب گوجه‌فرنگی ایرانی کدام کشور است؟

گروه صنعتی شهد آب ناب خراسان با برند تبرک ظرفیت تولید 1500 تن رب گوجه‌فرنگی در شبانه‌روز را دارد.

 

منابع: ۱، ۲، ۳، ۴، ۵، ۶، ۷، ۸، ۹

اشتراگ گذاری مطلب

گزارش بشقاب سلامت ایران
نگاهی به تغذیه‌ی ایرانیان

آخرین مقالات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

ما در فودکس ایران برای خود ماموریتی تعریف کرده‌ایم.ماموریتی دو سویه که از یک سو در جهت تولید و ارائه محصولات و خدمات با کیفیت و متمایز به صنعتگران صنایع غذایی‌ونوشیدنی و صنایع وابسته تلاش می‌کند.و از یک سو در جهت ارتقای دانش مصرف کننده نسبت به تغذیه سالم در تلاش است.

برندهای محبوب غذایی

2 پاسخ

 1. شرکت تولیدی مکنزی هم از تولید کنندگان رب در کشور هست . ولی نام این شرکت در جمع تولید کنندگان رب اعلام نکرده بودید .

  1. سلام
   سپاس از همراه و حسن دقت شما همراه عزیز.
   مورد اعلام شده توسط شما به تیم محتوا اعلام خواهد شد و بزودی در فهرست قرار خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال