گزارش‌های تخصصی صنعت غذا و نوشیدنی ایران

فودکس ایران، برای فرهنگ غذایی بهتر

گردشگری غذا در ایران

5 دقیقه

تابه‌حال به ترکیب بی‌نظیر غذاهای ملل و اقوام گوناگون توجه کرده‌اید؟ مردم هر شهر، کشور، منطقه یا قبیله‌ در سراسر جهان، ترکیب خاصی از انواع غذاها را ارائه می‌دهند که در دل آن‌ها هزاران نکته فرهنگی نهفته است.

هر یک از غذاهای سنتی و محلی، اطلاعات ارزشمندی را درباره شکل زندگی آدم‌های آن منطقه، خلق‌وخو، علاقه‌مندی‌ها و شیوه زیست و کار و … آن‌ها در اختیارتان می‌گذارد. به‌راحتی می‌توان گفت که غذاهای ملل گوناگون، شبیه به یک کتابچه تاریخ مهم و خواندنی است که جذابیت‌های زیادی را در دل خودش پنهان کرده است.

دراین‌میان، ایران به‌عنوان یکی از کشورهای پیشرو در ارائه انواع غذاهای اصیل و بی‌نظیر مطرح می‌شود. به همین دلیل هم گردشگر غذا در ایران از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و گردشگری غذایی در ایران یکی از اصلی‌ترین اشکال توریسم به‌شمار می‌رود. باید گفت این یکی از مهم‌ترین پتانسیل‌ها در فرهنگ ماست.

در این مقاله قصد داریم درباره صنعت مهم و البته خوش عطروطعم گردشگری غذا و نوشیدنی در ایران و فواید آن صحبت کنیم. اگر دوست دارید بدانید گردشگری غذا چیست و ایران چه جایگاهی در این صنعت دارد، در ادامه همراه ما با مجله فودکس باشید.

گردشگری غذا در ایران

گردشگری غذا

امروزه صنعت گردشگری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین صنعت‌های موجود در جهان معرفی می‌شود که جایگاه اقتصادی ویژه‌ای برای کشورهای گوناگون دارد. اشتیاق و علاقه مردم در سراسر جهان به گردشگری باعث شده است که توجه زیادی به این سمت جلب شود و کشورها در تلاش برای حفظ رونق گردشگری باشند.

گردشگری غذا چیست؟ درواقع گردشگری غذا به نوش جان کردن خوراکی‌های خاص یک منطقه و آشنایی با فرهنگ اصیل شهر یا کشورها گفته می‌شود.

نکته بسیار مهمی که در گردشگری و سفر به شهر، کشورها و فرهنگ‌های دیگر به آن توجه می‌شود، غذاهای هر منطقه است. هر منطقه، قومیت و نژاد خاص در سراسر دنیا، غذا و نوشیدنی مخصوص به خودش را دارد که کشور ایران در میان آن‌ها به‌عنوان یکی از پیشتازان این صنعت معرفی می‌شود.

گردشگری غذا به‌ معرفی انواع غذاها و خوراک سنتی و دیرینه هر منطقه می‌پردازد و از این طریق بخشی از صنعت گردشگری را به عنوان گردشگری غذا تقویت می‌کند. این صنعت خوش‌مزه و خوش‌عطر، به جذب بیشتر گردشگر، تقویت درآمد در حوزه گردشگری و همچنین انتقال فرهنگ منجر می‌شود.

طعم اصیل غذاهای ایرانی

کمتر گردشگری را پیدا می‌کنید که به ایران سفر کند و غذاهای ایرانی را در ابتدای لیست غذاهای دوست‌داشتنی خودش جای ندهد! امروزه کشور ایران با دارا بودن بیش از 2.500 نوع غذا، یکی از قطب‌های گردشگری غذا در جهان است.

گردشگری غذا در ایران به لطف وجود اقوام اصیل، تاریخچه غنی و شیوه آشپزی سنتی متناسب با فرهنگ و سلامت بسیار پیشرو و قابل توجه است.

طعم غذاهای اصیل ایرانی و ترکیبات بی‌نظیر آن‌ها باعث شده تا مکتب آشپزی ایرانی در کنار دو مکتب اصیل آشپزی رومی و چینی قرار بگیرد. این همان اتفاقی است که می‌تواند به رونق گردشگری در ایران کمک کرده و سهم درآمد از گردشگری غذا را در کشورمان افزایش دهد.

چرا وجود گردشگری غذا در ایران مهم است؟

تهیه غذا و نوش جان کردن آن یک هدف نیست، بلکه غذاخوردن، به‌ویژه با افرادی از فرهنگ‌های متفاوت، وسیله‌ای است که به همبستگی جمعی، انتقال فرهنگ و تبادلات اجتماعی کمک می‌کند. بنابراین رونق گردشگری غذا عامل مهمی برای انتقال فرهنگ و اطلاعات تاریخی است که زمینه آشنایی افرادی از ملیت‌های دیگر را با این عوامل فراهم می‌کند.

ویژگی‌های جغرافیایی و تنوع قومی و نژادی در ایران، زمینه‌ساز تنوع غذایی بی‌نظیر و فوق‌العاده در کشور شده است. از بی‌نظیرترین غذاهای شمال ایران تا مناطق جنوبی، خوراک‌های محلی در مرکز، شرق یا غرب کشور و … همگی گویای یک فرهنگ، جغرافیا، خلق‌وخو و سبک زندگی خاص هستند. به‌جرات می‌توان گفت کمتر منطقه‌ای مانند ایران چنین تنوع و گوناگونی را در انواع غذاها و نوشیدنی‌ها در اقوام و ملل خودش دارد. همین عامل، نشان می‌دهد که صنعت گردشگری غذایی در ایران می‌تواند به جایگاه بسیار بالایی دست یابد.

گردشگری غذا در ایران

از گردشگری غذا در ایران غافل نشویم!

اگر به مناطق مختلف هر شهر، خصوصاً در تهران سر بزنید، مجموعه‌های بزرگی را از انواع رستوران‌های ملل مثل رستوران هندی، چینی، ایتالیایی، لبنانی و … می‌بینید که مشتریان مخصوص و طرفداران ویژه خودشان را دارند.

البته کمتر رستوران‌هایی را در سطح شهر پیدا می‌کنید که غذاهای خاص و محلی یکی از اقوام یا شهرهای ایرانی را ارائه دهند. این درحالی‌ است که تنوع باورنکردنی غذاهای ایرانی و عطروطعم فوق‌العاده آن‌ها می‌تواند به‌تنهایی نقش مؤثری در گسترش گردشگری غذا و نوشیدنی در ایران و جذب گردشگر برای آن ایفا کند.

شهرهای مهم ایران در زمینه گردشگری غذا

همان‌طور که اشاره کردیم، ایران به دلیل تنوع بی‌نظیر قومی و فرهنگی، جایگاه ویژه‌ای در زمینه گردشگری غذا در جهان دارد. در میان شهرهای زیبا و دیدنی ایران، 3 شهر بسیار مهم و فعال در حوزه گردشگری غذا وجود دارند:

اصفهان

اصفهان از آن دسته شهرهایی است که علاوه بر اهمیت آثار و بناهای تاریخی، در حوزه غذا نیز پتانسیل بسیار بالایی دارد، بنابراین می‌تواند در رونق گردشگری غذا ایرانی تأثیر بسزایی بگذارد.

رشت

رشت از دیگر شهرهای مهم و خاص در زمینه گردشگری غذا در ایران است. رشت از نظر تنوع غذایی و جذابیت عطروطعم نظیر ندارد و به‌عنوان خلاق‌ترین شهر خوراکی‌های جهان شناخته می‌شود.

رشت در حدود ۴۰۰ نوع غذا و خوراکی سنتی دارد که مجموعه آن‌ها باعث شده این شهر در ابتدای لیست شهرهای مهم گردشگری غذا و نوشیدنی در ایران قرار بگیرد.

کاشان

کاشان با مراسم بی‌نظیر و تماشایی گلاب‌گیری، نقش مهمی را در صنعت گردشگری غذا در ایران ایفا می‌کند. هرساله در دو ماه آخر بهار، گردشگران زیادی از سراسر دنیا برای شرکت در این مراسم بی‌نظیر حاضر می‌شوند.

گردشگری غذا در ایران

هتل‌ها؛ مکان‌های مؤثر رشد گردشگری غذا

هتل‌ها به دلیل اسکان گردشگران، نقش بسیار مؤثری در تبلیغات و رونق گردشگری غذا در ایران دارند. هتل‌ها با فراهم‌کردن غذاهای سنتی و محلی اقوام و فرهنگ‌های مختلف ایرانی، می‌توانند در این زمینه پررنگ ظاهر شوند.

آنچه اهمیت دارد، استفاده کامل از همه امکانات و توانایی‌های حوزه گردشگری و هتل‌داری، در زمینه گردشگری غذا است. بنابراین برای استفاده بهتر و بهینه‌تر از صنعت گردشگری غذا در کشور، می‌بایست توان و بودجه بخش‌های گوناگون، از جمله هتل‌ها، اقامتگاه‌های بومگردی، هتل بوتیک‌ها و … را افزایش داد.

رونق گرفتن گردشگری غذا، با توانمند کردن اقامتگاه‌های سنتی بومگردی، باعث افزایش درآمد مردم محلی و آشنایی بیشتر گردشگران با طعم اصیل و روش طبخ و سرو غذاها می‌شود.

گردشگری غذا در ایران

حرف آخر

گردشگری غذا و نوشیدنی در ایران به دلیل وجود تنوعی از قومیت‌ها و فرهنگ‌های اصیل، جغرافیای خاص و قدمت تاریخی چندهزارساله، می‌تواند به یکی از مهم‌ترین بخش‌های صنعت گردشگری تبدیل شود. بنابراین توجه ویژه به این حوزه بی‌نظیر و جذاب، تأثیر به‌سزایی در جذب گردشگر، معرفی فرهنگ و تبادلات اجتماعی خواهد داشت.

در این مقاله از مجله فودکس تلاش کردیم مهم‌ترین نکات مربوط به گردشگری غذایی در ایران را برای شما بیان کنیم و امیدواریم بهترین نکته‌ها را از خواندن آن آموخته و لذت برده باشید.

سؤالات متداول

گردشگری غذا چطور به درآمدزایی کشور کمک می‌کند؟

گردشگری غذا یکی از بخش‌های صنعت گردشگری است. زمانی که این نوع گردشگری رونق یابد، جذب گردشگر و تمایل آن‌ها برای آشنایی با فرهنگ خاص و غذاهای اصیل یک منطقه بیشتر خواهد شد. به این صورت، رونق گردشگری به افزایش درآمدزایی یک کشور هم کمک می‌کند.

چرا ایران جزو کشورهای با تنوع غذایی فراوان است؟

ایران به دلیل وجود جغرافیای بسیار متنوع و خاص، اقوام گوناگون و همچنین قدمت تاریخی و فرهنگی چندهزارساله، تنوع غذایی بی‌نظیری دارد که از چشم گردشگران حرفه‌ای هرگز دور نمی‌ماند. بنابراین با تقویت صنعت گردشگری غذا در ایران می‌توان میزان جذب گردشگر و رونق اقتصادی در کشور را افزایش داد.

اشتراگ گذاری مطلب

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

ما در فودکس ایران برای خود ماموریتی تعریف کرده‌ایم.ماموریتی دو سویه که از یک سو در جهت تولید و ارائه محصولات و خدمات با کیفیت و متمایز به صنعتگران صنایع غذایی‌ونوشیدنی و صنایع وابسته تلاش می‌کند.و از یک سو در جهت ارتقای دانش مصرف کننده نسبت به تغذیه سالم در تلاش است.

برندهای محبوب غذایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال