پلتفرم دیجیتال صنعت‌ غذا و نوشیدنی ایران

ژیوادن سیستم طعم‌یاب راه‌اندازی کرد

3 دقیقه

ژیوادن پلتفرم شناسایی و ارزیابی طعم را راه‌‌اندازی کرد تا اولویت مشتری را در طراحی محصول در نظر بگیرد. ژیوادن معتقد است، اینکه کسی درباره غذا چه فکری می‌کند ارتباط کمی با جمعیت‌شناسی سنتی دارد. این سیستم سال‌هاست که از داده استفاده می‌کند تا این جنبه را وارد مفاهیم جدید کند. همراه ما در مجله فودکس باشید.

همانطور که توسعه‌دهندگان محصولات غذایی پیشنهادات جدیدی را طراحی می‌کنند، آنها به‌طور سنتی مواردی مانند سن مصرف‌کننده، سطح درآمد، اطلاعات جمعیتی و محل زندگی آنها را مورد بررسی قرار می‌دهند.

اریک اسپنسکه، معاون رئیس بازاریابی طعم و سلامتی در آمریکای شمالی ژیوادن، گفت: در حالی‌که این داده‌ها بسیار مهم و قابل ‌توجه و ارزیابی هستند، اما آنها یک جنبه مهم را نادیده می‌گیرند: نحوه تفکر مصرف‌کنندگان در مورد غذا.

با توجه به عدم موفقیت در حدود 80درصد از محصولات جدید غذایی و آشامیدنی، طبق آمار شرکت تحقیقات بازار نیلسن (Nielsen) که توسط ژیوادن به اشتراک گذاشته شده است، سنجش نحوه تفکر مصرف‌کنندگان پیرامون غذا می‌تواند یک بعد مهم در موفقیت محصول باشد.

اسپنسکه می‌گوید که میزان شکست محصول در بیش از سه دهه فعالیت در تجارت مواد غذایی تقریباً ثابت مانده است، که با توجه به تمام داده‌های جمع‌آوری شده امروز باورکردنش دشوار است.

اسپنسکه اضافه می‌کند: “ما در تلاش برای یافتن راه‌هایی برای آگاهی بهتر از مشتریان خود هستیم تا اطمینان حاصل کنیم محصولاتی که از منظر عطر و طعم به بازار عرضه می‌شوند، طنین‌انداز هستند. ما مفهومی را که برند در تلاش است ایجاد کند، دنبال می‌کنیم.”

پلتفرم جدید طعم‌یاب ژیوادن قصد دارد این شکاف موجود بین عرضه‌کننده و مصرف‌کننده را برطرف کند. این ابزار می‌تواند به تولیدکننده محصول کمک کند تا طعم‌های خاصی را که مصرف‌کنندگان می‌خواهند انتخاب کند. این مسئله، می‌تواند مانع از پا گذاشتن در مسیری شود که در آن اکثر افراد حاضر به آزمایش نیستند. همچنین باعث افزایش اعتماد به نفس در ترکیب عطر و طعم جدیدی می‌شود که بخش وسیع‌تری از مصرف‌کنندگان را به خود جلب می‌کند.

اسپنسکه می‌گوید، این سیستم بسیار دقیق و بسیار متفاوت از سایر تحقیقات مصرف‌کننده است. ما توانستیم چیزی تولید کنیم که بتواند فراتر از استراتژی تقسیم‌بندی مارک تجاری که دارای مشخصات دموگرافیک و روانشناختی است، قرار بگیرد؛ چیزی به نام استراتژی عطر و طعم.

سیستم طعم‌یاب، چهار گروه متمایز مصرف‌کننده را شناسایی می‌کند: مرددها، پیروان، محققان و رهبران. مرددها کمترین تمایل را به امتحان چیز جدید دارند و کمتر ریسک می‌کنند. پیروان به‌طور کلی تمایل دارند چیز جدیدی را امتحان کنند، البته به‌شرطی که این مورد بسیار مرسوم و مد روز باشد یا تغییر در مورد آنچه دوست دارند، باشد. محققان عموماً مایلند ریسک کنند، اگرچه تمایل به داشتن استانداردهای بالا دارند و به سمت ادعاهایی مانند منابع محلی یا عاری از آنتی‌بیوتیک گرایش پیدا می‌کنند. رهبران در بین همتایان خود تأثیرگذار و پیش‌قدم هستند که تمایل دارند در طعم های جدید و متفاوت غوطه‌ور شوند و در مورد آنها به دیگران بگویند.

اسپنسکه می‌گوید كه ژیوادن امیدوار است كه از  سیستم طعم‌یاب برای بهبود ایده‌های مشتریان و استراتژی‌های طعم بلندمدت استفاده كند. این سیستمی نیست که ایده‌های مختلف طعم را از هوای مطبوع بیرون بکشد، اما اگر مشتری محصولی با طعم توت‌فرنگی بخواهد، این سیستم می‌تواند به ایجاد طعم و مزه قبل از تولید واقعی محصول کمک کند.

طعم‌یاب یک‌شبه ساخته نشده است؛ نقطه‌ی اوج بیش از یک دهه تحقیق است. بلومی و ژیوادن با همکاری یکدیگر، 7 تحقیق را انجام و بیش از 9 هزار بزرگسال آمریکایی را مورد بررسی قرار دادند. این سیستم، 86 برنامه غذایی و نوشیدنی و بیش از 70 برند ملی مواد غذایی و آشامیدنی و همچنین صدها طعم‌دهنده را پوشش داد. این تحقیقات منجر به دستیابی به هزاران داده و یک رویکرد منحصر به فرد برای درک طعم و استفاده از محصول در طیف سبک زندگی با طعم شد.

ژیوادن یک شرکت بزرگ سوئیسی تولیدکننده اسانس و پیشرو در جهان در زمینه طعم و مزه و عطر و زیبایی است. این شرکت با بیش از 250 سال قدمت، سابقه طولانی در ایجاد رایحه‌ها و سلیقه‌ها دارد. از نوشیدنی مورد علاقه گرفته تا وعده غذایی روزانه شما، از عطرهای معتبر گرفته تا لوازم آرایشی و بهداشتی و لباسشویی. بخش طعم این شرکت متشکل از 4 واحد نوشیدنی‌ها، لبنیات، طعم‌دهنده کالاهای مصرفی و محصولات شیرین است.

اشتراگ گذاری مطلب

تبلیغات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

پلتفرم دیجیتال فودکس ایران با نوآوری، گسترش همکاری‌های بین‌المللی و افزایش آگاهی مصرف‌کنندگان به همکاری‌های بخش‌های مختلف صنعت غذا و نوشیدنی ایران سرعت و سهولت می‌بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال