فودکس ایران

بهترین برند لبنیات در ایران

6 دقیقه
بهترین برند لبنیات در ایران
1

همین که چرخی در فروشگاه‌های مواد غذایی بزنیم، می‌توانیم برای خرید نیازهای روزانه‌مان انتخاب‌های متنوعی از میان ده‌ها برند لبنی در ایران داشته باشیم. معروف‌ترین برندهای لبنی در ایران از دهه 40 و 50 شروع به کار کردند که با پایان دوران جنگ و شروع دهه سازندگی به تعداد این کارخانه‌ها افزوده شد. حالا مصرف‌کننده ایرانی علاوه بر امکان انتخاب از میان ده‌ها برند مختلف می‌تواند از بهترین محصولات باکیفیت که با تکیه بر تکنولوژی روز دنیا تولید شده، استفاده کند. به همین بهانه بد نیست که نگاهی به لیست بهترین برند لبنیات در ایران داشته باشیم و با تاریخچه کارخانه‌هایی آشنا شویم که نامشان را تا امروز بارهاوبارها در فروشگاه‌ها دیده‌ایم.

مجموعه بزرگ پگاه، صنایع ملی شیر ایران

در صدر لیست بهترین برند لبنیات در ایران نام یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های تولید شیر در کشور به چشم می‌خورد. شرکت صنایع لبنی پگاه ایران که در سال 1333 به‌عنوان اولین کارخانه تولید شیر پاستوریزه کارش را شروع کرد. این مجموعه در زمان خودش به همت یونیسف در سازمان ملل تأسیس شد و وظیفه داشت تا محصولات لبنی باکیفیت را روانه بازار ایران کند.

در حال حاضر کارخانه صنایع لبنی پگاه تولید انواع شیر، شیرکاکائو، ماست کم‌چرب و پرچرب، بستنی و دیگر محصولات لبنی را برعهده داشته و یکی از اصلی‌ترین تولیدکنندگان شیر، ماست و دیگر محصولات لبنی در کشور است. در راستای همین تولید باکیفیت برند مطرح پگاه توانسته تا امروز از توف نورد آلمان، از ایزو 22000، از سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت و از سیستم مدیریت و کیفیت بسته‌بندی مواد غذایی “گواهینامه بین‌المللی” گرفته و یکی از 100 برند برتر ایران در تولید مواد غذایی باکیفیت باشد.

برند مشهور صنایع لبنی دامداران

رتبه دوم لیست بهترین برند لبنیات در ایران به کارخانه دامداران می‌رسد که کارش را با تولید ماست گوسفندی در سال 1361 شروع کرد.

این کارگاه کوچک که در آن روزها توسط خانواده نوربخش جعفری دهکردی افتتاح شد، حالا کارخانه‌ای بزرگ است که تولید انواع شیر، ماست، کره، پنیر، شیرهای طعم‌دار و … را در دست تولید داشته و با بهترین کیفیت محصولات لبنی را روانه سفره غذایی مردم می‌کند.

برند مشهور دامداران علاوه بر گواهینامه ISO 9001 توانسته افتخارات دیگری از جمله:

  • قرارگرفتن در لیست صد برند برتر ایران
  • پروانه استاندارد تولید دوغ و شیر پاستوریزه و تولید ماست
  • تندیس واحد نمونه ملی از سازمان ملی استاندارد (سال 99)
  • تندیس واحد نمونه استانی از استاندار تهران

و نشان حلال سازمانی در تولید شیر پاستوریزه و شیرخشک را دریافت کند. در ضمن برند دامداران یکی از معدود کارخانه‌های تولید لبنیات در ایران است که برای افرادی که به لاکتوز حساسیت دارند، شیر مخصوص بدون لاکتوز را تولید و روانه بازار کرده است.

صنایع لبنی رامک

لبنیات رامک با شعار تبلیغاتی “رامک، دوست بزرگ و کوچک” رتبه سوم لیست بهترین برند لبنیات در ایران است که سال 1374 توسط خانواده نصیری در شیراز افتتاح شد.

بیشتر مصرف‌کنندگان ایرانی برند رامک را با دو محصول پنیر صبحانه و بستنی می‌شناسند، در حالی‌که مجموعه رامک در تولید انواع لبنیات مانند کشک، ماست و … هم نقش دارد و تا امروز برنده ده‌ها گواهینامه و ایزو بین‌المللی شده است.

مجموعه رامک به‌عنوان یکی از 100 برند برتر ایرانی، از تولیدکنندگان اصلی لبنیات در کشور است که محصولاتش در تمام فروشگاه‌ها یافت می‌شود.

برند لبنیات کالبر

مجموعه تولیدی محصولات لبنی کالبر یکی دیگر از کارخانه‌های مشهور لیست بهترین برند لبنیات در ایران است که سال 1372 توسط لطف‌الله نایب‌زاده در اراک تأسیس شد.

شرکت کالبر بین بیشتر مردم به‌عنوان تولیدکننده انواع پنیر شناخته می‌شود؛ اما لیست محصولات این کارخانه بسیار متنوع است. در حال حاضر کالبر یکی از اصلی‌ترین تولیدکنندگان انواع دوغ، خامه صبحانه، ماست، شیرهای طعم‌دار در کشور است که توانسته با ارائه محصولات لبنی باکیفیت در لیست 100 برند برتر ایرانی قرار بگیرد.

صنایع غذایی کاله

برند کاله نه‌تنها یکی از 100 برند برتر کشور است؛ بلکه این مجموعه به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین برندهای تولید لبنیات ایرانی هم شناخته می‎شود. این کارخانه، تولید محصولات لبنی  را برای اولین‌بار در سال 1369 توسط غلامعلی سلیمانی در شهر آمل شروع کرد.

کاله را واقعاً باید یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید لبنیات در ایران و شاید حتی بهترین برند لبنیات در ایران دانست که علاوه بر تولید انواع محصولات لبنی، ده‌ها زیرمجموعه دیگر برای تولید غذای آماده و نیمه‌آماده، محصولات لاکتویا، پروتئین وی مخصوص ورزشکاران، خمیر آماده برای شیرینی‌پزی و نان شیرین هم دارد.

این هلدینگ بزرگ و وسیع با 38000 کارمند، از محبوب‌ترین برندهای ایرانی است که جوایزی مانند؛

  • گواهینامه‌های ISO 9001 و ISO 2000
  • گواهینامه رعایت حقوق مصرف‌کنندگان
  • تندیس رعایت حقوق مصرف‌کنندگان برای دو سال متوالی
  • واحد نمونه تحقیقات و توسعه شرکت به‌عنوان واحد برگزیده جشنواره شهاب
  • دریافت مجوز FDA و USDA از آمریکا

تنها بخش کوچکی از افتخاراتش است.

محصولات لبنی عالیس

کارخانه عالیس کارش را با تولید نوشابه و در سال 1384 شروع کرد. این کارخانه در شهرک صنعتی چناران توسط محمدتقی فیاض افتتاح شد و حالا یکی از پیشگامان لیست بهترین برند لبنیات در ایران است.

در حال حاضر کارخانه بزرگ عالیس علاوه بر انواع نوشابه، آبمیوه و ماءالشعیر، تولید محصولات لبنی مانند شیر پاستوریزه، شیرهای طعم‌دار، دوغ ساده و دوغ طعم‌دار، ماست و ماست میوه‌ای را نیز در دست تولید دارد.

عالیس یکی از بهترین کارخانه‌های تولید لبنیات در ایران است که علاوه بر گواهینامه‌های ISO 9001 وISO 22000 توانسته در لیست 100 برند برتر ایران نیز قرار بگیرد.

 کارخانه بزرگ تولید محصولات لبنی میهن

نام کارخانه بزرگ میهن به مؤسس مشهور این مجموعه یعنی آقای ایوب پایداری گره خورده است. مجموعه میهن را باید واقعاً بهترین برند لبنیات در ایران و یکی از بزرگ‌ترین کارخانه‌های تولید محصولات لبنی در کشور دانست که علاوه بر تولید شیر پاستوریزه، شیر طعم‌دار و بستنی، درحال‌حاضر زیرمجموعه‌های دیگری از جمله دومینو و هایلی هم دارد.

میهن یکی از اصلی‌ترین صادرکنندگان محصولات لبنی ایران به کشورهایی مانند قطر، عمان، امارات، کویت و عراق است که بر اساس آمارها نیمی از بازار داخلی در تولید شیر پاستوریزه و بستنی را نیز در دست دارد.

محصولات لبنیات و شیر پاستوریزه پاک

شرکت لبنیات پاستوریزه‌ پاک با شعار “پاک یادت نره” از قدیمی‌ترین کارخانه‌های تولید لبنیات در ایران و از پیشگامان لیست بهترین برند لبنیات در ایران است.

هلدینگ لبنیات پاک در سال 1338 تأسیس شد و در حال حاضر حدود 2500 کارمند دارد. شرکت پاک کارش را با تولید شیر پاستوریزه در ایران شروع کرد؛ ولی حالا یکی از اصلی‌ترین تولیدکنندگان خامه، پنیر، کره و بستنی در بازار داخلی است که سهم خوبی از فروش را نیز به خودش اختصاص داده است.

کارخانه تولید لبنیات چوپان

کارخانه تولید محصولات لبنی چوپان با شعار “همیشه تازه، همیشه سلامت” کارش را در سال 1376 شروع کرد و حالا توانسته با ارائه محصولات باکیفیت در لیست بهترین برند لبنیات در ایران قرار بگیرد.

این مجموعه را بیشتر مردم با تولید شیر پاستوریزه و شیرکاکائو می‌شناسند که طعم بسیار خوبی هم دارد. در واقع چشم‌انداز مجموعه چوپان طبق اعلام رسمی خودشان کنترل کیفیت محصولات و عدم استفاده از هورمون رشد در محصولات لبنی است؛ مسئله‌ای که بسیاری از مصرف‌کنندگان با آن مشکل دارند و همین باعث شده مصرف لبنیات و گوشت سفید را کنار بگذارند، اما حالا می‌توانند با خیال راحت از محصولات برند چوپان استفاده کنند.

هراز، برند قدیمی تولید لبنیات در شمال ایران

کارخانه قدیمی تولید محصولات لبنی هراز آخرین کارخانه در لیست بهترین برند لبنیات در ایران است که در سال 1386 به همت بزرگمهر دادگر شروع به کار کرد. برند هراز علاوه بر تولید پنیر صبحانه، دوغ ساده، دوغ طعم‌دار با سبزی‌های خشک معطر محصولات دیگری مانند انواع ماست طعم‌دار؛ ماست تند و چیلی، ماست بورانی هم دارد. در واقع برای اولین‌بار تولید ماست‌های طعم‌دار در کشور را کارخانه هراز شروع کرد و حالا نیمی از محصولات باکیفیتش به کشورهای همسایه مانند عراق، بحرین و قطر نیز صادر می‌شود.

حرف آخر

تا اینجا با کارخانه‌ها و مجموعه‌های لیست بهترین برند لبنیات در ایران آشنا شدیم. تمامی این کارخانه‌ها و برندها از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان محصولات لبنی در ایران هستند که علاوه بر تأمین نیاز بازار داخلی بخشی از محصولاتشان را نیز به کشورهای همسایه صادر می‌کنند.

حالا دیگر این روزها بر خلاف 10، 15سال گذشته زمانی که به فروشگاه‌های مواد غذایی و لبنی سری بزنید، می‌توانید بر اساس نیاز و سلیقه‌تان از میان ده‌ها برند مشهور و باکیفیت محصولات موردعلاقه خودتان را در بهترین بسته‌بندی خریداری کرده و مصرف کنید.

سؤالات متداول

آیا محصولات لبنی خارجی در ایران پیدا می‌شود؟

خیر. محصولات لبنی داخلی تمامی نیازها را برطرف کرده و انواع پنیر، خامه صبحانه، خامه قنادی، بستنی و دیگر محصولات لبنی در کیفیت و تنوع بالایی در فروشگاه‌ها قابل خریداری است.

قدیمی‌ترین صنایع لبنی ایران کدام مجموعه است؟

قدیمی‌ترین کارخانه تولید محصولات لبنی در ایران، کارخانه صنایع شیر ایران پگاه و کارخانه تولید شیر پاستوریزه پگاه است.

معروف‌ترین برندهای تولید بستنی ایرانی کدام کارخانه‌ها هستند؟

تمامی کارخانه‌هایی که در این مقاله معرفی کردیم، با بهترین کیفیت و مواد اولیه بستنی در طعم‌های مختلف را تولید می‌کنند. بیشتر مردم دومینو و هایلی زیرمجموعه میهن و پاک را بهترین برندهای تولید بستنی می‌دانند.

اشتراگ گذاری مطلب

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

ما در فودکس ایران برای خود ماموریتی تعریف کرده‌ایم.ماموریتی دو سویه که از یک سو در جهت تولید و ارائه محصولات و خدمات با کیفیت و متمایز به صنعتگران صنایع غذایی‌ونوشیدنی و صنایع وابسته تلاش می‌کند.و از یک سو در جهت ارتقای دانش مصرف کننده نسبت به تغذیه سالم در تلاش است.

برندهای محبوب غذایی

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯
⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *