پلتفرم دیجیتال صنعت‌ غذا و نوشیدنی ایران

لیست شرکت‌های تولیدکننده زعفران

6 دقیقه
لیست شرکت‌های تولیدکننده زعفران

آیا می‌دانستید ایران بزرگ‌ترین تولیدکننده زعفران در جهان است؟ حدود ۸۵ درصد از زعفران کل جهان در ایران به ثمر می‌نشیند و بخش قابل‌توجهی از این محصول ایرانی را به سراسر جهان صادر می‌کنند. هر چند که به نسبت سایر کشورهای دیگر، ایران در بازار جهانی سهم چشمگیری ندارد، اما این ادویه خوش‌رنگ و خوش‌عطر در سفره ما ایرانی‌ها جایگاه ویژه‌ای دارد. بسیاری از شرکت‌های کوچک و بزرگ با سرمایه‌های اندک و کلان در سراسر ایران مشغول به تولید زعفران هستند. آشنایی با این برندها ممکن است برای دوستداران این ادویه یا افرادی که قصد راه‌اندازی کسب‌وکارهای مشابه را دارند، جالب توجه باشد. به همین علت ما در این مطلب از مجله فودکس قصد داریم لیست شرکت‌های تولیدکننده زعفران در ایران و جهان را بررسی کنیم.

شرکت‌های تولیدکننده زعفران چگونه دسته‌بندی می‌شوند؟

شاید در نگاه اول هر خواننده‌ای این‌گونه برداشت کند که یک شرکت تولیدکننده زعفران از یک مزرعه بزرگ و کارخانه فراوری تشکیل شده است؛ اما باید بگوییم که این تصور همیشه درست نخواهد بود. شرکت‌های تولیدکننده زعفران به طور کلی به سه دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

 1. شرکت‌های حوزه کاشت زعفران
 2. شرکت‌های بسته‌بندی زعفران
 3. شرکت‌های صادرکننده زعفران

برترین شرکت‌های تولیدکننده زعفران در ایران

شرکت‌های تولیدکننده زعفران ایرانی که در یک یا سه حوزه کاشت، بسته‌بندی و صادرات فعالیت دارند شامل برند‌های زیر خواهند شد:

1. سحرخیز

زعفران سحرخیز

یکی از برترین شرکت‌های تولیدکننده زعفران در ایران مربوط به برند سحرخیز است که در سال ۱۳۱۱ فعالیت تجاری خود را آغاز کرد. بنیان‌گذار این شرکت، مرحوم حاج محمد سحرخیز بوده که نشان تجاری آن هم از نام خانوادگی‌شان گرفته شده است. سحرخیز تا قبل از سال ۱۳۴۲ تنها در قالب فروشگاه‌های عرضه‌کننده زعفران فعالیت داشت؛ اما با عبور از این سال برند سحرخیز بخش‌های تولید خود را گسترش داد. به طوری که امروزه سهم چشمگیری از بازارهای داخلی و خارجی را به خود اختصاص داده است. انواع ادویه، زعفران، عرقیجات و شربت‌ها نمونه‌ای از محصولات سحرخیز هستند که در ایران و چندین کشور خارجی عرضه می‌شود.

2. بهرامن

بهرامن، از دیگر شرکت‌های تولیدکننده زعفران است که نامی آشنا در بین دوستداران این ادویه دارد. برند بهرامن در سال ۱۳۴۹ فعالیت خود را در قالب یکی از زیر مجموعه‌های برند عباس‌زاده آغاز کرد؛ اما در سال ۱۳۷۳ با تغییر نام تجاری خود، در سراسر ایران و جهان با نشان بهرامن شناخته شد. بهرامن یکی از بزرگ‌ترین عرضه‌کننده‌های زعفران، هل، دارچین، زرشک، نبات و انواع ادویه در ایران و سایر کشورها است.

3. بدیعی

بدیعی نام نشان تجاری است که در سال ۱۳۶۹ توسط حاج احمد بدیعی در مشهد ثبت شد. این مجموعه از همان ابتدای کار به صورت یک گروه بزرگ تولیدی که در بخش پژوهش و توسعه محصول زعفران فعالیت داشت، وارد عرصه رقابتی شد. شرکت بدیعی یکی از مجموعه شرکت‌های تولیدکننده زعفران است که در هر سه حوزه تولید، بسته‌بندی و صادرات فعالیت دارد.

4. عباس‌زاده اصل

برند عباس‌زاده در سال ۱۳۴۲ توسط غلام‌رضا عباس‌زاده در شهر مشهد اولین خشت‌های فعالیت خود را پایه‌گذاری کرد. این شرکت در ابتدا نقش یک واسط تجاری را برعهده داشت اما رفته‌رفته با تأسیس برند عباس‌زاده فعالیت خود را گسترش داد. به طوری که در حال حاضر در شهر مشهد و تهران کارخانه تولید و بسته‌بندی زعفران، ادویه، وانیل، زرشک، قهوه، نبات و انواع خلال پسته و بادام را دارد.

5. نوین زعفران

یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده و صادرکننده زعفران در ایران برند نوین است. شرکت نوین زعفران در سال ۱۳۷۱ به‌عنوان یک شرکت تولیدکننده زعفران شروع به کار کرد؛ اما بهره‌گیری از ابزار، دانش و تکنولوژی به روز زعفران موجب شد تا این برند در کشورهای زیادی شناخته شود. برند نوین در حال حاضر چندین نمایندگی و دفتر فروش در مشهد، تهران و اسپانیا دارد.

6. مصطفوی

زعفران مصطفوی

مصطفوی از شرکت‌های حوزه کاشت زعفران است که محصولات خود را در بازار‌های داخلی و چند کشور دیگر به فروش می‌رساند. برند مصطفوی یکی از باسابقه‌ترین شرکت‌های تولیدکننده زعفران است که علاوه بر زعفران انواع خشکبار، زرشک، نبات و ادویه را هم به فروش می‌رساند.

7. گلیران

گلیران نمونه‌ای دیگر از شرکت‌های تولیدکننده زعفران ایرانی است که جناب علی سالاری در سال ۱۳۷۷ با هدف تولید، بسته‌بندی و صادرات زعفران در مشهد آن را افتتاح کرد. در حال حاضر گلیران چندین دفتر فروش در تهران و مشهد دارد که هر کدام عرضه‌کننده انواع زعفران، زرشک، نبات، چای، ادویه، حبوبات و دم‌نوش هستند. گلیران از مجموعه شرکت‌های تولیدکننده زعفران است که در طی چند سال به‌عنوان صادرکننده برتر زعفران در ایران نیز شناخته شد.

8. نفیس

یکی از زیر مجموعه‌های برند عباس‌زاده است که بیشتر در زمینه زعفران‌های کادویی با بسته‌بندی‌های شکیل فعالیت دارد. برند نفیس در سال ۱۳۸۷ با تکیه بر سابقه برند عباس‌زاده وارد بازارهای تجاری شد و در حال حاضر به‌عنوان یک برند شناخته شده در بسیاری از کشور‌ها به فروش می‌رسد.

9. شاهسوند

این برند در سال ۱۳۷۲ در زمینه تولید و بسته‌بندی چای شروع به فعالیت کرد؛ اما رفته‌رفته با به کارگیری تکنولوژی به‌روز و پیشرفته، فهرست محصولات خود را گسترش داد. هم اکنون برند شاهسوند انواع چای، دم‌نوش، زعفران، قهوه، ادویه، حبوبات، عسل، کنسرو، پودر‌های آماده و نبات را در لیست محصولات خود جای داده است.

10.قائنات

زعفران ممتاز قائنات از دیگر برندهای مطرح زعفران در ایران است که انواع زعفران سرگل و ممتاز درجه یک را در بازارهای داخل و خارج از کشور عرضه می‌کند.

11.توکلی

زعفران توکلی از جمله برند‌های معروف زعفران ایرانی در سراسر جهان است که انواع زعفران باکیفیت و اصیل ایرانی را تولید، بسته‌بندی و صادر می‌کند. برند توکلی در اوایل دهه ۱۳۲۰ در شهر مشهد آغاز به کار کرد و هم اکنون در بالاترین رتبه از فهرست شرکت‌های مطرح تولیدکننده زعفران در ایران و جهان جای دارد.

بزرگ‌ترین شرکت‌های صادرکننده زعفران در ایران

بزرگ‌ترین شرکت‌های صادرکننده زعفران در ایران

نشان‌های تجاری فراوانی در ایران مشغول صادر کردن زعفران هستند؛ اما چند شرکت در لیست ۶ صادرکننده برتر زعفران در ایران قرار می‌گیرند. مانند:

 1. سحرخیز
 2. بدیعی
 3. گلیران
 4. نفیس
 5. عباس‌زاده
 6. توکلی

۱۰ برند مطرح زعفران در جهان

۱۰ برند مطرح زعفران در جهان

شرکت‌های زیادی در سراسر جهان مشغول عرضه زعفران و محصولات جانبی آن هستند اما ۱۰ برندی که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت در دسته ۱۰ برند مطرح زعفران در جهان هستند که شامل چند برند ایرانی نیز می‌شوند.

 1. برند توکلی از ایران
 2. برند گدرینگ از اسپانیا
 3. برند زران اسپانیا
 4. زعفران مهر از آمریکا
 5. رد ساف از افغانستان
 6. کیوا از اسپانیا
 7. سحرخیز از ایران
 8. بهرامن از ایران
 9. شاهسوند از ایران
 10. مصطفوی از ایران

شرکت‌هایی که در زمینه تولید و فروش زعفران فعالیت دارند

شرکت‌هایی که در زمینه تولید و فروش زعفران فعالیت دارند

برخی شرکت‌های تولیدکننده زعفران در سراسر ایران وجود دارند که تنها در زمینه تولید، بسته‌بندی یا صادرات فعالیت می‌کنند. در ادامه به چند نمونه از این برند‌ها اشاره خواهیم کرد:

 1. الماس سرخ
 2. فروزنده
 3. زر پاش
 4. شهد بار
 5. گلپران
 6. خورشید
 7. ترخینه
 8. وحدتی
 9. کیلن
 10. هی پال
 11. پارس زنبق (سناتور)
 12. سرمد بیدخت
 13. سافرو
 14. دارتوک
 15. شمس
 16. 16.کهکشان
 17. تجارت راتین
 18. ساریج
 19. بازیار
 20. تجارت دلفین
 21. هدیه طلا
 22. شرعی
 23. گلچم
 24. مهر آنوش
 25. جامع زعفران
 26. ماهوتی
 27. رویال پلاس
 28. زعفرانیه

اگر به خواندن این سبک از مقالات علاقه‌مند هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله لیست شرکت‌های تولیدکننده نوشیدنی در ایران هم بخوانید.

جمع‌بندی

در این مقاله از مجله فودکس لیستی از تولیدکنندگان زعفران در ایران را بررسی کردیم و دانستیم که هر یک از این برندها چه جایگاهی در ایران و جهان دارند. علاوه بر این‌ها ۱۰ برند مطرح زعفران در جهان را نیز شناسایی کردیم که نام چند برند ایرانی هم در آن به چشم می‌خورد. اگر شما به این موضوعات علاقه‌ دارید یا به دنبال الهام گرفتن از این نوع کسب‌وکارها هستید مطالعه این مقاله یا تاریخچه برندهای مطرحی که در حوزه زعفران فعالیت دارند، تصویر روشنی از آینده را برایتان نمایان خواهد کرد. اگر برندی را می‌شناسید که علاوه بر موارد بالا، در فهرست شرکت‌های تولیدکننده زعفران قرار می‌گیرد، لطفاً برایمان کامنت بگذارید.

سؤالات متداول

کدام برند‌های ایرانی در لیست ۱۰ برند مطرح زعفران در جهان قرار دارند؟

برند توکلی، سحرخیز، بهرامن، شاهسوند و مصطفوی از جمله برندهای مطرح زعفران ایرانی در جهان هستند.

شرکت‌های تولیدکننده زعفران را به چه صورت دسته‌بندی می‌کنند؟

شرکت‌های تولیدکننده زعفران در ایران معمولاً در سه حوزه کاشت، بسته‌بندی و صادرات طبقه‌بندی می‌شوند.

برند نفیس زیر مجموعه کدام شرکت است؟

نفیس یکی از زیر مجموعه‌های برند عباس‌زاده است که در زمینه زعفران‌های کادویی و صادراتی فعالیت دارد.

 

منابع: ۱، ۲، ۳، ۴، ۵، ۶، ۷، ۸

اشتراگ گذاری مطلب

تبلیغات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

پلتفرم دیجیتال فودکس ایران با نوآوری، گسترش همکاری‌های بین‌المللی و افزایش آگاهی مصرف‌کنندگان به همکاری‌های بخش‌های مختلف صنعت غذا و نوشیدنی ایران سرعت و سهولت می‌بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال