گزارش‌های تخصصی صنعت غذا و نوشیدنی ایران

فودکس ایران، برای فرهنگ غذایی بهتر

نسل Z و ماجراجویی‌های آنها در خوردن

3 دقیقه
نسل Z و ماجراجویی‌های آنها در خوردن

نسل جدید بیشتر دنبال ماجراجویی است. آنها که به “نسل Z” معروف شده‌اند ماجراجویی را در انتخاب غذاهایشان دارند و دوست دارند غذاها و نوشیدنی‌های جدید را شناسایی کنند. آنها اغلب ‌به‌دنبال هیجان هستند. وقتی با هم به گردش و رستوران می‌روند هم، رستوران جدید و غذای متنوع را ترجیح می‌دهند.

چشم‌انداز غذا برای نسل جوان

نسل جوان امروزی کمتر به این موضوع فکر می‌کند که غذا یا نوشیدنی موردنظرش مفید باشد. به‌عنوان مثال، ممکن است این نسل، نوشیدنی انرژی‌زا را دوست داشته باشد و حتی به‌طور روزانه مصرف کند.

براساس تازه‌ترین پژوهش که به نقل از راچل آدامز در سایت Morning Consult منتشر شده است: نسل جدید مسیری نو را در چشم‌انداز غذا طی می‌کند که با ماجراجویی‌اش مرتبط است.

براساس تحقیقات جدید، این نسل، غذاها و نوشیدنی‌های جدید را در مقایسه با نسل‌های دیگر امتحان کرده و پول بیشتری را صرف غذا می‌کند.

چند درصد نسل Z، نوشیدنی‌های جدید را امتحان می‌کند؟

طبق داده‌های جدید، نسل جدید که به نسل Z معروف است، 21درصد بیشتر از جمعیت عمومی، یک نوشیدنی جدید را در طول یک ماه امتحان می‌کند و 11درصد بیشتر احتمال دارد که بگویند یک غذای بسته‌بندی‌شده جدید را امتحان کرده‌اند. تقریباً نیمی (45 درصد) گفتند که بیش از یک نوشیدنی جدید را در یک ماه امتحان کرده‌اند و تقریباً به همان اندازه (44 درصد) در مورد غذاهای بسته‌بندی‌شده جدید نیز همین نظر را داشتند.

آیا نسل Z غذاهای سنتی را دوست دارد؟

به‌رغم تمایل نسل Z به امتحان غذاها و نوشیدنی‌های جدید، داده‌ها نشان می‌دهد که این گروه نیز به‌طورکلی غذاهای سنتی را ترجیح می دهند. آنها مایلند که لذت غذا خوردن را بیرون از خانه و با دوستان‌شان تجربه کنند. بسیاری اوقات حتی غذاهای سنتی را هم دوست دارند.

در این پژوهش از این نسل پرسیده شد: غذای موردعلاقه شما چیست؟ تقریباً 20درصد پیتزا را دوست داشتند. پس از پیتزا، این نسل از غذاهای موردعلاقه‌ای مانند مرغ (13٪)، پاستا (11٪)، برگر (7٪) و سوشی (6٪) نام برد.

امیلی موکوین، تحلیل‌گر مواد غذایی و نوشیدنی توضیح داد: «جای تعجب نیست که رایج‌ترین پاسخ‌ها: پیتزا، همبرگر، ناگت مرغ و بال باشند. به‌نظر من این لزوماً مانع از امتحان غذاهای جدید و متفاوت نیست.»

به‌عنوان مثال، برگر و پیتزا جزو اصلی رژیم غذایی آمریکایی‌ها هستند، اما آنها می‌توانند طعم‌ها، تاپینگ‌ها یا دیپ‌های جدید و جالب را تجربه کنند. او افزود: «فکر نمی‌کنم آنها لزوما غذاهای منحصر به فردی را انتخاب کنند.»

خوراکی‌های محبوب نوجوانان را می‌شناسید؟

داده‌های این تحقیق همچنین نشان می‌دهد که نسل Z نمی‌ترسد دلارهای خود را صرف غذا به‌ویژه تجربه‌های غذاخوری کند.

وقتی از نسل Z در مورد هزینه‌های معمول ماهانه آنها پرسیده شد، تخمین زده می‌شود که تقریباً 40درصد از این هزینه‌ها به رستوران‌ها و غذاهای بسته‌بندی‌شده اختصاص می‌یابد. پس از رستوران‌ها و غذاهای بسته‌بندی شده، پوشاک 15درصد از سهم هزینه این نسل را در یک ماه و همچنین فعالیت‌ها، سرگرمی‌ها، لوازم الکترونیکی شخصی، زیبایی و مراقبت‌های شخصی را به‌خود اختصاص می‌دهد.

چرا نسل Z این همه پول برای غذاخوردن در بیرون خرج می‌کند؟

 بدیهی است برای تفریح! آنها برای تفریح از خرج‌کردن پول هیچ ترسی ندارند. موکین می‌گوید: «غذاها و نوشیدنی‌ها همیشه برای اجتماعی‌شدن بسیار مهم بوده‌اند. «رستوران‌ها کاری برای بیرون رفتن از خانه، موردی برای ایجاد فعالیت‌های اجتماعی شما هستند. بنابراین، خرج کردن پول در رستوران‌ها، به‌‌ویژه زمانی که این نسل از غذا آگاه هستند و درگیر آن هستند، کار سرگرم‌کننده‌ای است.»

اجتماعی‌شدن نیز باعث علاقه این نسل به غذاهای بسته‌بندی‌شده است. موکین خاطرنشان می‌کند: «اگر می‌خواهید دورهم جمع شوید و با دوستانتان بنشینید، اسنک یا نوشیدنی بیاورید. کاری است که می‌تواند نوعی موضوع گفتگو باشد و انگیزه‌ای برای جمع شدن با هم.»

نکته مهم این است که میانگین سنی این نسل 25سال است. آنها بخشی از خرید مواد‌غذایی‌شان را برای غذاهای بسته‌بندی‌شده خرج می‌کنند. در مقایسه با نسل‌های دیگر، به‌ویژه نسل‌های قدیمی‌تر، رفتارهای غذایی نسل Z به احتمال زیاد توسط رسانه‌های اجتماعی شکل می‌گیرد.

موکین معتقد است: “این ارتباط، به‌ویژه از طریق رسانه‌های اجتماعی، یکی از راه‌هایی است که آنها از ترندهای غذایی، محصولات جدید و رستوران های جدید آگاه می‌شوند.” به‌ این ترتیب، نسل Z نیز نسل تنوع‌طلبی است، به این معنی که آنها در معرض ایده‌های بیشتری در مورد غذا، غذاهای بیشتر و طعم‌های متنوع‌تری هستند.

اشتراگ گذاری مطلب

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

ما در فودکس ایران برای خود ماموریتی تعریف کرده‌ایم.ماموریتی دو سویه که از یک سو در جهت تولید و ارائه محصولات و خدمات با کیفیت و متمایز به صنعتگران صنایع غذایی‌ونوشیدنی و صنایع وابسته تلاش می‌کند.و از یک سو در جهت ارتقای دانش مصرف کننده نسبت به تغذیه سالم در تلاش است.

برندهای محبوب غذایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال