گزارش‌های تخصصی صنعت غذا و نوشیدنی ایران

فودکس ایران، برای فرهنگ غذایی بهتر

غذاهای گیاهی هندی

7 دقیقه
غذاهای گیاهی هندی

گروهی از غذاهای بین‌المللی که در کشور ما طرفداران زیادی دارند، غذاهای هندی است. غذاهایی که به دلیل داشتن انواع ادویه‌جات معطر و خوش‌طعم، چون فلفل تند هندی، ادویه کاری، گرام ماسالا و … طعم تند و عطری دل‌انگیز دارند. ازآنجایی‌که شبه‌قاره هند در همسایگی ایران است و به لحاظ آب‌وهوایی با بخش‌هایی از ایران شباهت دارد، در این نواحی، ذائقه غذایی مردم با ذائقه غذایی هند‌ی‌ها مشابه است. غذاهای کشور هند تنوع زیادی دارند. بخش زیادی از غذاهای این کشور به دلیل اعتقادات مذهبی هندوها، گیاهی هستند. این غذاهای گیاهی هندی در خارج از هند به‌ویژه در میان گیاه‌خواران طرفداران زیادی دارند. ما در این مقاله از مجله فودکس، ۱۲ نوع از غذاهای گیاهی خوشمزه هندی را به شما معرفی می‌کنیم. در ادامه با ما همراه باشید تا دستور تهیه غذهایی سالم و خوشمزه را بیاموزیم.

پاکوره هندی

پاکوره هندی

پاکوره به روش‌های مختلفی تهیه می‌شود و پاکوره‌های مختلفی وجود دارد؛ از جمله پاکوره نخود، پاکوره پیاز، پاکوره سیب‌زمینی و … . همان‌طور که در ابتدای مقاله گفتیم، ذائقه مردم برخی نواحی ایران با ذائقه مردم هند شباهت‌هایی دارد. به همین دلیل این غذای گیاهی کشور هند در ناحیه سیستان و بلوچستان با نام پکوره زاهدانی و در نواحی جنوبی با نام پاکورا آبادانی و پاکورا بوشهری شناخته و طبخ می‌شود.

این غذای گیاهی ترکیبی از آرد نخودچی، آرد سفید، سیب‌زمینی و پیاز رنده شده، کدو و هویج رنده شده، پیازچه، سیر، گشنیز و جعفری، به کینگ پودر، سس تمبر هندی، آب و ادویه‌های مختلف هندی است. در صورتی که فرق وگن و وجترین را نمی‌دانید، بهتر است پیش از انتخاب غذا درباره تفاوت‌های آن‌ها اطلاعات لازم را کسب کنید.

وادا پاو

وادا پاو

وادا پاو یکی از غذاهای گیاهی هند است که نوعی همبرگر گیاهی محسوب می‌شود. وادا پاو را با نام برگر هندی و برگر بمبئی نیز می‌شناسند. این غذای هندی از غذاهای محبوب در خیابان‌های بمبئی است. هندی‌ها مدعی هستند که این همبرگر گیاهی با مک‌دونالد رقابت می‌کند.

وادا پاو را با موادی همچون سیب‌زمینی آب‌پز، آرد برنج، آرد گندم، گشنیز، زنجبیل، آنغوزه، برگ کاری، دانه خردل، سیر، پودر فلفل چیلی، فلفل و زردچوبه و … درست می‌شود. این غذای هندی، غذایی با طبع بسیار گرم است و مناسب افرادی است که علاقه‌مند به غذاهای تند و گیاهی هستند.

آنغوزه یک ادویه هندی است که از صمغ گیاه آنغوزه درست می‌شود. این ادویه قهوه‌ای رنگ است و مزه‌ای تند و سوزان و بویی گوگردمانند دارد.

دال عدس هندی

دال عدس هندی

غذای دال عدس هندی از معروف‌ترین غذاهای گیاهی این کشور است که در عین آسان‌پز بودن، بسیار خوشمزه و مقوی است. دال عدس هندی را در شهرهای جنوبی ایران نیز می‌پزند و در قهوه‌خانه‌های سنتی سرو می‌کنند.

ترکیبات این غذای گیاهی هند شامل عدس قرمز، زنجبیل تازه، فلفل سبز تند، تخم گشنیز، آرد ذرت، پیاز، رب گوجه‌فرنگی، روغن، آب، نمک و زردچوبه است.

ما کالی دال

ما کالی دال

ما کالی دال نیز نوعی دیگر از دال عدس هندی است که خاصیت مسکن نیز دارد. معنای اسمی این غذای گیاهی هندی، دال عدس مامان است. این غذا ترکیبی شبیه به دال عدس هندی دارد، اما علاوه بر آن‌ها آنغوزه، زیره سبز، خامه و گوجه‌فرنگی نیز در مواد اولیه آن دیده می‌شود.

سمبوسه

سمبوسه

سمبوسه نیز یکی از غذاهای بین‌المللی هندی است که شهرت زیادی دارد. حتماً همه شما تاکنون در خیابان برای رفع گرسنگی از اغذیه‌فروشی‌های کنار خیابان یکی‌دوتا سمبوسه کاغذپیچ گرفته و خورده‌اید. مثلثی از خمیر یوفکا یا نان لواش که آن را با سیب‌زمینی و رب و ادویه سرخ شده پر کرده‌اند.

سمبوسه هندی را از موادی همچون پیاز، هویج، سیب‌زمینی، فلفل‌دلمه‌ای، زنجبیل تازه، پودر سیر، نخودفرنگی، گرام ماسالا، پودر کاری، پودر پاپریکا، زیره سبز، پودر فلفل تند، روغن زیتون، روغن کنجد و خمیر یوفکا تهیه می‌کنند.

راجما پوری

راجما پوری

از دیگر غذاهای وگان هندی که بسیار ساده و خوشمزه است، غذای راجما پوری است. راجما پوری جزو غذاهایی است که علی‌رغم سادگی، باب‌طبع همه اقشار از فقیر تا غنی در کشور هند است. این غذا همان خورشت کاری است. برای تهیه این غذای گیاهی هندی، پیاز و سیر را با ادویه کاری و سایر ادویه‌ها همچون گراماسالا، زیره، گشنیز و … حسابی با روغن حیوانی تفت می‌دهند و بعد آرد گندم و لوبیا یا پوره لوبیا به آن اضافه می‌کنند. این غذای گیاهی بین‌المللی در کمتر از نیم‌ساعت تهیه و طبخ می‌شود.

در کنار غذاهای با طبع گرم می‌توان از نوشیدنی‌های با طبع گرم نیز استفاده کرد. ما در مقاله نوشیدنی مناسب فصل زمستان به این نوشیدنی‌ها به‌صورت کامل پرداخته‌ایم.

ماتر پنیر

ماتر پنیر

غذای گیاهی ماتیر پنیر یا همان خورشت نخود و پنیر کاتیج، یکی دیگر از غذاهای وگان هند است که از ترکیب نخود پخته و پنیر کاتیج یا پنیر سویا در خورشت گوجه‌فرنگی درست می‌شود. مواد لازم این غذای هندی شامل خامه، گشنیز، زیره سبز، زردچوبه، پودر گرام ماسالا، فلفل تند، زنجبیل تازه، نخود سبز و … است.

پالاک پنیر

پالاک پنیر

پالاک پنیر نیز یکی از انواع غذاهای گیاهی هند است که مواد اصلی آن پنیر کاتیج و اسفناج است. این غذا از خوراک‌های بومی شمال هندوستان است. در آموزش غذای گیاهی هندی پالاک با موادی که مملو از آهن هستند، روبه‌رو هستید. درعین‌حال، خیلی ساده و سریع تهیه می‌شود. برای تهیه پالاک پنیر، غذای خوشمزه گیاهی هندی، اسفناج را ریز یا پوره می‌کنند و در آب می‌ریزند تا بجوشد. سپس پنیر کاتیج را خرد کرده و در داخل اسفناج درحال‌جوش می‌ریزند تا بپزد و غلیظ شود. پس از پختن اسفناج و پنیر کاتیج به آن پیاز، سیر، فلفل سبز خردشده و فلفل سیاه، پودر زیره، خامه، زیره و زنجبیل تازه می‌زنند. این غذا علاوه بر مقوی‌بودن بسیار خوشمزه است و به همین دلیل کودکان آن را خیلی دوست دارند.

کباب هارا بهارا

کباب هارا بهارا

در بین کباب و کتلت‌های گیاهی، یک نوع کتلت سبزیجات هندی وجود دارد که در هند به‌عنوان میان وعده و عصرانه تهیه و سرو می‌شود. این غذای گیاهی هندوستانی مخلوطی از سبزیجات تازه‌ای مثل اسفناج، گشنیز و نخود سبز است که به‌خاطر رنگارنگ بودن آن، هارا بهارا نامیده می‌شود. مواد لازم برای تهیه این غذای گیاهی خوشمزه علاوه بر سبزی‌های یادشده، سیب‌زمینی، زنجبیل تازه، پودر هل، آرد نخودچی، پودر انبه، پودر سوخاری، نمک، فلفل سبز تازه، زردچوبه و ادویه ماسالا که مخلوطی از ادویه‌های هندی معطر است، هستند.

بریانی هندی

بریانی هندی

یکی از غذاهای اعیانی هند که در دربار پادشاهان خصوصاً پادشاهان مغول سرو می‌شده، بریانی هندی است. این غذا در هند، پاکستان، افغانستان، برخی نواحی ایران و عراق تهیه و طبخ می‌شود. بریانی هندی با برنج ایرانی تهیه می‌شود و بسیار رنگارنگ و لذیذ است. بریانی هندی از غذاهای محلی شمال هند است و پایه کاملاً گیاهی دارد.

در تهیه این غذای گیاهی هند که بسیار مقوی نیز هست، از برنج ایرانی، قارچ، گوجه‌فرنگی، پیاز، سیر، نعناع، گشنیز، تخم گشنیز، زنجبیل تازه، گرام ماسالا، پودر زیره سبز، هل، پودر دارچین، تخم رازیانه، برگ‌بو، جوز هندی، میخک، نمک، فلفل، زردچوبه، کشمش‌پلویی، پودر کاری، روغن کنجد، دال عدس، نخودفرنگی، گل‌کلم، فلفل‌دلمه‌ای، هویج و سیب‌زمینی استفاده می‌شود.

سالاد هویج هندی

سالاد هویج هندی

یکی از غذاهای وگان هندی خوشمزه که بسیار ساده و آسان است و مناسب افرادی است که رژیم خام گیاه‌خواری دارند، سالاد هویج هندی است. این غذای هندی در نیم‌ساعت تهیه می‌شود و ترکیبی از کشمش‌پلویی، هویج، کنجد خام، زیره سبز، سرکه، روغن زیتون، روغن فندق، آبلیمو، مغز بادام بوداده و گشنیز تازه است.

چانا ماسالا

چانا ماسالا

چانا ماسالا که همان خورشت نخود هندی است، یک غذای گیاهی با طبع گرم و سرشار از کربوهیدرات است. این غذا به دلیل داشتن نخود مملو از پروتئین گیاهی است که بسیار سیرکننده است. مواد تشکیل‌دهنده این غذا اگرچه به‌نظر زیاد می‌آید ولی بسیار ارزان و در دسترس است. از نکات جالب مربوط به این غذای گیاهی هند این است که از شمال تا جنوب هند سبک این غذا تغییر می‌کند. مثلاً در شمال هند پایه این غذا را روی پودر انبه یا پودر انار بنا کرده‌اند اما در جنوب هند، پایه این غذای گیاهی هندی بر روغن نارگیل است. این غذای گیاهی را در پاکستان نیز تهیه و مصرف می‌کنند. این غذای گیاهی هندی را می‌توان با برنج یا نان نیز سرو کرد.

مواد لازم چانا ماسالا یا خورشت نخود هندی عبارتند از: روغن نارگیل، پیاز، گشنیز تازه، زیره سبز، ماسالا، زردچوبه، فلفل سیاه، فلفل قرمز، سیر تازه، زنجبیل تازه، میخک، تخم گشنیز، رازیانه، چوب دارچین، برگ و پودر کاری، گوجه‌فرنگی، نخود، شیره خرما یا شکر، لیمو و برنج.

حرف آخر

ما در این مقاله از مجله فودکس، ۱۲ نوع از بهترین غذاهای هندی گیاهی را به شما معرفی کردیم. سعی کردیم آموزش غذاهای گیاهی هندی را مرور کنیم. بیشتر این غذاهای گیاهی هندی ساده و سریع تهیه می‌شوند. ویژگی مشترک همه این غذاها علاوه بر گیاهی بودن، داشتن طبع گرم و تندشان است.

سؤالات متداول

غذای گیاهی پاکوره در کدام نواحی ایران نیز تهیه می‌شود؟

ذائقه مردم برخی نواحی ایران با ذائقه مردم هند شباهت‌هایی دارد، به همین دلیل این غذای گیاهی هندی در ناحیه سیستان و بلوچستان با نام پکوره زاهدانی و در نواحی جنوبی با نام پاکورا آبادانی و پاکورا بوشهری شناخته و طبخ می‌شود.

یکی از غذاهای گیاهی هندی سلطنتی را نام ببرید؟

یکی از غذاهای اعیانی هند که در دربار پادشاهان خصوصاً پادشاهان مغول سرو می‌شده، بریانی هندی است که در هند، پاکستان، افغانستان، برخی نواحی ایران و عراق تهیه و طبخ می‌شود.

غذای گیاهی چانا ماسالا دارای کدام مواد مغذی است؟

چانا ماسالا که همان خورشت نخود هندی است، یک غذای گیاهی با طبع گرم و سرشار از کربوهیدرات است. این غذا به دلیل داشتن نخود مملو از پروتئین گیاهی است که بسیار سیرکننده است.

اشتراگ گذاری مطلب

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

ما در فودکس ایران برای خود ماموریتی تعریف کرده‌ایم.ماموریتی دو سویه که از یک سو در جهت تولید و ارائه محصولات و خدمات با کیفیت و متمایز به صنعتگران صنایع غذایی‌ونوشیدنی و صنایع وابسته تلاش می‌کند.و از یک سو در جهت ارتقای دانش مصرف کننده نسبت به تغذیه سالم در تلاش است.

برندهای محبوب غذایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال