پلتفرم دیجیتال صنعت‌ غذا و نوشیدنی ایران

چرا آبلیمو تلخ می‌شود؟

6 دقیقه
چرا آبلیمو تلخ می‌شود؟

یکی از دغدغه‌های این فصل برای مادرها و مادربزرگ‌ها تلخ شدن آبلیمویی است که گرفته‌اند. معمولاً مادرها اواخر تابستان برای یک سال آبلیمو می‌گیرند که طی این مدت عصاره این میوه را داشته باشند، اما گاهی اوقات پس از مدتی آبلیمو تلخ و بدون استفاده می‌شود. آبلیموی تلخ هیچ اثر بدی روی بدن ندارد، فقط ممکن است تلخی آن مقداری اذیت‌کننده باشد و نتوانید آن را تحمل کنید. تلخ شدن لیمو و اینکه چگونه تلخی آبلیمو را بگیریم را در این مقاله از مجله فودکس بررسی می‌کنیم.

چرا لیموترش تلخ می‌شود؟

تلخ شدن آبلیمو به دلیل وجود ماده‌ای به نام لیمونن «limonene» در لیموترش است. این ماده در همه مرکبات مثل پرتقال و نارنج نیز وجود دارد اما لیمونن در لیموترش نسبت به سایر مرکبات بیشتر است. وقتی شما آبلیمو می‌خورید، این اسید با مخلوط شدن با اکسیژن دهان شما با مولکول‌های آب واکنش می‌دهد. وجود لیمونن زیاد و خوردن جرعه‌جرعه آن باعث می‌شود تلخی آبلیمو بیشتر حس شود.

برای شیرین شدن آبلیمو چه باید کرد؟

 روش‌های مختلفی برای ازبین‌بردن تلخی آبلیمو وجود دارد که به برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

روش پرس سرد

شاید معمول‌ترین روش برای ازبین‌بردن تلخی آبلیمو روش پرس سرد باشد. برای این کار ابتدا آبلیمو را در ظرف مناسبی ریخته و حدود یک ساعت در فریزر قرار دهید. بعد خارج کنید و صبر کنید تا با دمای محیط یخ آبلیمو باز شود. در این مرحله آبلیمو را صاف کنید. قطعاً متوجه تغییر طعم آن خواهید شد.

روش جوشاندن

یکی دیگر از راه‌های رهایی از تلخی آبلیمو جوشاندن آن است. برای این کار، ابتدا آبلیمو را داخل قابلمه‌ای بریزید و صبر کنید آب آن تبخیر شود. این کار بسته به میزان غلظتی که مدنظرتان است، ممکن است یک ساعت طول بکشد. بعد از جوشاندن صبر کنید خنک شود. بعد مخلوط را صاف کنید. با این کار شما فرایند تبدیل آنزیم اسید به نمک را انجام داده‌اید که باعث از بین ‌رفتن تلخی آبلیمو می‌شود.

روش استفاده از شکر

یکی از ساده‌ترین و بهترین کارها برای گرفتن تلخی آبلیمو استفاده از شکر است، اما توجه کنید اندازه آن نباید آنقدر زیاد باشد که نتوانید طعم ترش لیمو را تشخیص دهید.

علاوه بر تهیه غذا، از لیمو برای تهیه انواع شربت‌ها و نوشیدنی‌ها استفاده می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم مقاله طرز تهیه لیموناد رژیمی را مطالعه کنید.

روش آبلیمو نوشابه

برای داشتن حجم زیاد آبلیمو که شیرین نشده باشد، مقداری نوشابه به آبلیمو اضافه کنید تا تلخی آبلیمو را بگیرد. البته دقت کنید در این روش نباید از لیموهای خیلی ترش و اسیدی استفاده کنید.

روش جداسازی

روش جداسازی یک روش بسیار زمان‌بر و حوصله‌ سربر است. تا زمانی که مجبور نبودید از آن استفاده نکنید. برای ازبین‌بردن تلخی آبلیمو، باید در دو مرحله آب لیمو را جداگانه بگیرید. در مرحله اول، با استفاده از دستگاه پرس آب‌مرکبات‌گیری آب لیمو را بگیرید. آبلیمویی که گرفتید را داخل یک‌ پارچ بریزید و اصلاً هم نزنید. بعد بقیه آبلیموها را با دست بفشارید تا خارج شود و روی آن آبلیمو اضافه کنید.

چرا باید تلخی آبلیمو را از بین ببریم؟

به زبان ساده، به این دلیل است که تلخی در بین اکثر افراد جامعه طعم نامطلوبی است و بیشتر مردم برای اثر بدی که بعد از خوردن آن به‌جا می‌ماند، آن را دوست ندارند. بوی آبلیموی تازه نیز خیلی مطلوب نیست، به همین دلیل ممکن است برای غذایی که وقت زیادی گذاشته و درست کرده‌اید خوب نباشد و تمام زحمات شما را به باد بدهد. دقت کنید در میزان مصرف نمک زیاده‌روی نکنید تا آبلیموی شما خراب نشود. آبلیمو قابلیت تبدیل‌شدن به بهترین یا بدترین نوشیدنی را دارد. اگر در تهیه آن کمی دقت به خرج دهید، مطمئن باشید بهترین آن، نصیب شما می‌شود.

گرفتن تلخی آبلیمو با نمک

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توان به‌وسیله آن تلخی آبلیمو را گرفت، استفاده از نمک است. پس از آماده‌شدن آبلیمو بسته به میزان کم‌وزیاد بودن آبلیمو حدود یک قاشق غذاخوری نمک داخل آبلیمو بریزید و هم بزنید که خوب حل شود. بعد در شیشه ریخته و بسته‌بندی کنید.

علت تلخ شدن لیمو ترش در فریزر

به‌طورکلی دلیل تلخ شدن لیمو وجود ماده لیمونین در لیمو است که با نگه‌داری لیمو در طولانی‌مدت به هر روشی باعث تلخی آن می‌شود. ترکیباتی که در لیموترش وجود دارد به‌مرورزمان باعث اکسیدشدن و تلخ‌شدن آن می‌شود. می‌توانید برای جلوگیری از تلخ شدن لیموترش‌ها را برش بزنید و برای جلوگیری از اسیدی‌تر شدن برش‌های لیمو مقداری شکر روی قسمت‌های برش‌خورده بپاشید یا برش‌های لیمو را در فریزر بگذارید. حداکثر زمان مفید برای نگه‌داری لیموترش در فریزر ۳ تا ۴ ماه است.

برای جلوگیری از ترش‌تر شدن لیمو می‌توانید قبل از برش‌دادن، مقداری شکر روی آن‌ها بپاشید و یا برای مدت ۳ ساعت داخل فریزر قرار دهید.

انداختن هویج در آبلیمو

وجود هویج نیز در آبلیمو باعث ازبین‌رفتن تلخی آن می‌شود. به‌ازای هر ۱۵ کیلو آبلیمو، ۴ عدد هویج پوست بگیرید و درسته داخل آبلیمو بیندازید و ۲۴ ساعت صبر کنید و بعد آبلیمو را صاف کنید. مقداری نمک به آبلیمو اضافه کرده و داخل شیشه بریزید و در جای خنک نگه‌داری کنید.

اگر آبلیمو را صاف نکنیم چه می‌شود؟

بهتر است آبلیمو را صاف کنید، تفاله‌های لیمو را جدا کنید چراکه باعث می‌شود آبلیمو زودتر خراب شود.

آیا فشردن کامل یک لیموترش باعث می‌شود آب لیموترش تلخ شود؟

بله. درصورتی‌که لیمو را زیاد فشار دهید، باعث تلخ‌تر و اسیدی‌ترشدن آبلیمو می‌شوید. آبلیمویی که با فشردن دست خارج شده با سطح لیمویی که هنوز وجود دارد، تماس پیدا می‌کند. این دو با هم واکنش می‌دهند و اسید موجود در آبلیمو با سطح لیمو باعث به‌وجودآمدن یک فرایند و تلخی نامطلوب می‌شود.

آیا پختن لیمو باعث تلخی آبلیمو می‌شود؟

تلخ شدن لیمو به دلیل وجود ماده‌ای به نام لیمونن است که در پوست لیمو وجود دارد. با پختن لیمو این ماده بیشتر در آبلیمو حل شده و باعث تلخی بیشتر می‌شود.

آیا آبلیموی تلخ برای شما مفید است؟

شربت آبلیمو را می‌توانید با استفاده از آبلیمو، آب و مقداری شکر یا عسل تهیه کنید و از این نوشیدنی محبوب لذت ببرید. بعضی از افراد معتقدند که آبلیموی تلخ برای درمان انواع بیماری‌ها مفید است، اما این‌طور نیست. آبلیمو تلخ را می‌توانید بعد از خوردن غذای چرب که نیاز به یک آب‌میوه ترش دارید، استفاده کنید. همچنین به‌دلیل داشتن طعم ترش در بین آب‌میوه‌ها و نوشیدنی‌ها و خاص بودن آن معروف است.

آیا استفاده از شیر برای ازبین‌بردن تلخی آبلیمو مناسب است؟

از جمله روش‌هایی که برای ازبین‌بردن تلخی آبلیمو مطرح می‌شود، استفاده از شیر است. اما در واقع شیر به‌درستی روش‌هایی که ذکر کردیم عمل نمی‌کند، چراکه استفاده از شیر ممکن است مزه‌ها را متفاوت کند و مزه اصلی را از بین ببرد.

آیا می‌دانید اگر شیر زیاد بجوشد چه می‌شود؟

چرا برخی لیموها طعم عجیبی دارند؟

تمامی میوه‌هایی که طعم ترش دارند، ناشی از وجود اسیدهای آلی در آن‌ها است. در لیموترش ۹نوع اسید وجود دارد که با رسیدن آن، میزان این اسیدها (اسیدسیتریک) افزایش می‌یابد، اسیدها جمع شده و باعث می‌شود ترش‌تر شوند.

آبلیموی تلخ چه خطراتی برای بدن دارد؟

از آبلیموی تلخ در برخی کارهای پزشکی مثل کاهش وزن استفاده می‌شود که ممکن است در برخی موارد آسیب‌زا باشند. اگر آب‌پرتقال تلخ همراه با موادی که کافئین دارند مصرف شود، ممکن است خطراتی مثل افزایش فشارخون، حمله قلبی و سکته مغزی به همراه داشته باشد.

حرف آخر

وجود یک ماده در مرکبات، باعث تلخی آن‌ها می‌شود. در برخی میوه‌ها مثل پرتقال باگذشت زمان و انبارکردن آب آن‌ها این اتفاق می‌افتد که به نوع تلخی، تلخی تأخیری گفته می‌شود. این تلخی در صنایع غذاسازی نیز مشکلاتی به‌وجود آورده و کارخانه‌ها مجبورند با افزودن برخی مواد این تلخی را از بین ببرند. اگر می‌خواهید تلخی آبلیمو را کاهش دهید، سعی کنید از روش‌هایی که ذکر شده استفاده کنید، چراکه این روش‌ها با تجربه در طول زمان گفته شده و امتحان خود را پس داده‌اند.

سؤالات متداول

دلیل تلخی آبلیمو چیست؟

وقتی شما آبلیمو می‌خورید، لیمونین موجود در لیموترش با مخلوط‌شدن با اکسیژن دهان شما با مولکول‌های آب واکنش می‌دهد. وجود لیمونن زیاد و خوردن جرعه‌جرعه آن باعث می‌شود تلخی آبلیمو بیشتر حس شود.

چگونه از تلخ شدن برش‌های لیمو جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از تلخ‌شدن و اسیدی‌ترشدن برش‌های لیمو، می‌توانید مقداری شکر روی قسمت‌های برش‌خورده بپاشید و یا برش‌های لیمو را در فریزر بگذارید.

خطرات آب‌پرتقال تلخ شامل چه مواردی است؟

اگر آب‌پرتقال تلخ همراه با موادی که کافئین دارند مصرف شود، ممکن است خطراتی مثل افزایش فشارخون، حمله قلبی و سکته مغزی به همراه داشته باشد.

اشتراگ گذاری مطلب

تبلیغات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

پلتفرم دیجیتال فودکس ایران با نوآوری، گسترش همکاری‌های بین‌المللی و افزایش آگاهی مصرف‌کنندگان به همکاری‌های بخش‌های مختلف صنعت غذا و نوشیدنی ایران سرعت و سهولت می‌بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال