گزارش ایده‌ی سلامت غذایی در ذهن ایرانیان

فودکس ایران، برای فرهنگ غذایی بهتر

فودکس ایران؛ برای فرهنگ غذایی بهتر

جاذبه و دافعه‌ غذاهای گیاهی برای مصرف‌کنندگان

3 دقیقه
جاذبه و دافعه‌ غذاهای گیاهی برای مصرف‌کنندگان

علاقه به مصرف غذاهای گیاهی فقط محدود به گیاه‌خواران نیست. گیاه‌خواران تنها درصد کمی از جمعیت ایالات متحده را تشکیل می‌دهند اما بیش از نیمی از خانوارهای آمریکایی در سال گذشته غذاهای گیاهی خریداری کرده‌اند.

اینکه گیاه‌خوار نباشی ولی مصرف‌کننده غذاهای گیاهی باشی یک سوال را ایجاد می‌کند؛ چه چیزی شما را متقاعد می‌کند که از گیاهان استفاده کنید؟ شاید برچسب‌های بسته‌بندی باشند! اینکه غذا کاملا گیاهی است. اما چندین مزیت وجود دارد که مصرف‌کنندگان به‌دنبال محصولات گیاهی هستند و همچنین چند مانع که خریداران بالقوه را از آن دور می‌کند. با مجله فودکس همراه ما باشید.

محرک‌های تغییر رفتار مصرف‌کنندگان

مصرف‌کنندگان معمولاً غذاهای گیاهی را به دلایل معنادارتری مانند حمایت از رفاه حیوانات یا بهبود سلامت خود انتخاب می‌کنند.

نگرانی‌های مربوط به رفاه حیوانات و محیط زیست

واضح است که بسیاری از مصرف‌کنندگان به مراقبت از حیوانات در زنجیره تامین مواد غذایی اهمیت می‌دهند. این نگرانی باعث شده است که آنها اطلاعات بیشتری را از شرکت‌ها دریافت کنند و میزان گوشت مصرفی خود را محدود کنند.

در تازه‌ترین چالش سالانه‌ی Veganuary که توسط یک سازمان غیرانتفاعی انگلستان اداره می‌شود، 582,538 نفر، چالش 31 روزه وگان را پذیرفتند و 43,982 نفر از آنها در یک نظرسنجی شرکت کردند. تقریبا نیمی از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی، حیوانات را انگیزه اصلی برای آزمایش رژیم وگان دانستند. پس از پایان دادن به چالش، 48 درصد شرکت‌کنندگان متعهد به کاهش 75 درصدی مصرف گوشت حیوانات یا بیشتر شدند.

کارشناسان گروه مشاوره بوستون و بلو هورایزن تخمین می‌زنند که، تا سال 2035، دور شدن از پرورش حیوانات می‌تواند لندن را در ذخیره‌سازی دی‌اکسیدکربن، معادل آنچه ژاپن سالانه از خود ساطع می‌کند و نیز تامین آب کافی به مدت 40 سال جلو بیندازد. جایگزینی برخی از محصولات حیوانی در رژیم غذایی با گزینه‌های گیاهی، به مصرف‌کنندگان کمک می‌کند تا احساس کنند که در حال تاثیرگذاری مثبت نسبت به پرورش انبوه حیوانات و نقش مخرب آن بر محیط زیست هستند.

جاذبه و دافعه‌ غذاهای گیاهی برای مصرف‌کنندگان

سلامتی و تندرستی

در سال‌های اخیر و به‌خصوص در طول یک سال گذشته، مصرف‌کنندگان در انتخاب مواد غذایی با آگاهی بیشتری عمل کرده‌اند و بسیاری از افراد، غذاهای گیاهی را به عنوان گزینه‌های سالم در سبد غذایی خود قرار داده‌اند.

فواید مرتبط با سلامتی همچنان تأثیر مهمی در انتخاب و خرید محصولات گیاهی دارد.

سلامت شخصی، مهمترین انگیزه برای 22 درصد از پاسخ‌دهندگان به نظرسنجی چالش Veganuary بود و 21 درصد گفته‌اند که در طول آزمایش غذای گیاهی، بهبود سلامتی را تجربه کرده‌اند.

در یک نظرسنجی در سال 2020، سه مورد از پنج دلیل عمده‌ای که مصرف‌کنندگان آمریکایی غذاهای گیاهی را انتخاب کردند، مربوط به سلامتی بود: فواید عمومی سلامتی (65 درصد)، احساس بهتر هنگام خوردن غذاهای گیاهی (46 درصد) و کاهش وزن (30 درصد).

آیا از معیارهای جدید سازمان بهداشت جهانی برای مصرف نمک خبر دارید؟

راحتی

غذاهای تازه ماندگاری کمی دارند. آماده‌سازی آنها به زمان و تلاش بیشتری نیاز دارد و اغلب هدررفتن مواد غذایی را به دنبال دارد. محصولات گیاهی بسته‌بندی ‌شده، بدون داشتن این چالش‌ها، مصرف بیشتر میوه و سبزیجات را در رژیم غذایی برای مصرف‌کنندگان آسان می‌کند. وعده‌های غذایی گیاهی سریع‌تر از وعده‌های غذایی گوشتی می‌پزند و باعث سرعت بخشیدن به زمان آماده‌سازی برای مصرف‌کننده‌هایی می‌شوند که بیشتر در خانه پخت‌وپز می‌کنند.

جاذبه و دافعه‌ غذاهای گیاهی برای مصرف‌کنندگان

مصرف‌کنندگان از چه چیز غذاهای گیاهی خوششان نمی‌آید؟

با وجود نگاه احساسی و سلامت‌محور مصرف‌کنندگان به غذاهای گیاهی، اما موانعی وجود دارد که باعث می‌شود خریداران همچنان غذاهای گوشتی و لبنی را به غذاهای گیاهی ترجیح دهند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید، مصرف‌کنندگان با چه معیاری مواد غذایی را انتخاب می‌کنند؟

طعم و بافت

شاید طعم، بزرگترین چالش در کنار آمدن مصرف‌کنندگان با گزینه‌های گیاهی باشد. یک بررسی از مصرف‌کنندگان اروپایی نشان می‌دهد که بیش از یک‌سوم پاسخ‌دهندگان، خواهان غذاهای گیاهی‌ای هستند که طعم بهتری داشته باشد.

قیمت و ارزش

قیمت، تأثیر مهمی در رفتار خرید مصرف‌کننده دارد و در طی همه‌گیر شدن بیماری حتی، بیشتر هم می‌شود. قیمت، یک دلیل اصلی برای خریداران است که تصمیم بگیرند مارک محصول و یا مکان خرید خود را تغییر دهند.

نیمی از مصرف‌کنندگان یک برند غذای گیاهی در ژوئن سال گذشته در یک نظرسنجی اعلام کردند که این نوع هزینه، آنها را از خرید محصولات گوشت گاو، مرغ و گوشت خوک باز می‌دارد و تقریبا نیمی از آنها در مورد گزینه‌های لبنی هم همین حرف را زدند.

در حال حاضر، کمترین میزان هزینه‌ برای غذاهای گیاهی متعلق به خانوارهای با درآمد کمتر از 35 هزار دلار و بیشترین مبلغ هزینه مربوط به خانوارهایی است که بیش از 100هزار دلار درآمد دارند. تا زمانی‌که قیمت گزینه‌های پروتئین گیاهی بالاتر از معادل گوشتی آن باشد، به ویژه در خانواده‌هایی که درآمد کمتری دارند، احتمال تغییر کاربری آنها کمتر است.

با غلبه‌ی شرکت‌های غذایی گیاهی بر این چالش‌ها، احتمالاً در آینده، شاهد استقبال گسترده‌تری از سوی مصرف‌کنندگان این نوع محصولات باشیم.

اشتراگ گذاری مطلب

گزارش بشقاب سلامت ایران
نگاهی به تغذیه‌ی ایرانیان

آخرین مقالات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

ما در فودکس ایران برای خود ماموریتی تعریف کرده‌ایم.ماموریتی دو سویه که از یک سو در جهت تولید و ارائه محصولات و خدمات با کیفیت و متمایز به صنعتگران صنایع غذایی‌ونوشیدنی و صنایع وابسته تلاش می‌کند.و از یک سو در جهت ارتقای دانش مصرف کننده نسبت به تغذیه سالم در تلاش است.

برندهای محبوب غذایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 64 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال