پلتفرم دیجیتال صنعت‌ غذا و نوشیدنی ایران

لیست غذاهای گرم برای افراد سرد مزاج

5 دقیقه
لیست غذاهای گرم برای افراد سرد مزاج

انتخاب نوع تغذیه در طب سنتی به طبع و مزاج افراد بستگی دارد. متخصصان طب سنتی بر این باورند که خوردن غذاهای گرم برای افراد سرد مزاج می‌تواند مزاج آنها را معتدل و کمک کند که بدن سالم‌تری داشته باشند. آنها توصیه می‌کنند که غذاهای طبع گرم را به مقدار بیشتری در رژیم غذایی خود قرار دهند. اگر طبع سردی دارید و نمی‌دانید که چه غذاهایی را در رژیم غذایی خود قرار دهید، در این مقاله از مجله فودکس می‌خواهیم درباره لیست غذاهای گرم برای افراد سرد مزاج صحبت کنیم.

افراد سرد مزاج چه کسانی هستند؟

افراد سرد مزاج چه کسانی هستند؟

طبع به طبیعت وجودی هر فرد برمی‌گردد که با آن متولد می‌شود و عواملی مانند وراثت، محل زندگی و تغذیه بر آن تاثیرگذار است. در طب سنتی طبع را به 3 دسته کلی طبع گرم، طبع سرد و طبع معتدل تقسیم‌بندی می‌کنند. مزاج نیز مانند طبع تقسیم‌بندی دارد و مزاج‌های اصلی عبارت‌اند از:

 • مزاج گرم و خشک
 • مزاج گرم و تر
 • مزاج سرد و خشک
 • مزاج سرد و تر

یک متخصص طب سنتی اولین کاری که می‌کند شناخت طبع و مزاج افراد است. بعد از آن است که درباره رژیم غذایی مناسب افراد سرد مزاج و رژیم غذایی مناسب افراد گرم مزاج توصیه‌هایی می‌کنند. به عنوان مثال، تا حالا به این فکر کرده‌اید که چرا به انار گلپر می‌زنیم؟ خیلی عادت‌های مشابه در زندگی روزانه وجود دارند که شما بر طبق عادت که از بقیه یاد گرفته‌اید انجام می‌دهید، اما از دلایل آن باخبر نیستید! بنابراین، آشنایی با لیست غذاهای سرد و گرم به شما کمک زیادی برای متعادل کردن طبع یا مزاج‌تان خواهد کرد.

 

علائم و نشانه‌های سردی مزاج

افراد سرد مزاج با علائم و نشانه‌هایی درگیر هستند که در افراد گرم مزاج کمتر دیده می‌شود. افراد سرد مزاج معمولا اندام چاقی دارند و از موهای کم‌پشتی برخوردارند. علاوه ‌بر این، علاقه زیادی به خوابیدن دارند و سیستم گوارش آنها معمولا ضعیف است. به همین دلیل است که مصرف لیست غذاهای گرم برای افراد سرد مزاج به آنها کمک می‌کند که مزاج متعادل‌تری داشته باشند. البته علائم و نشانه‌های زیر ممکن است مربوط به سردی مزاج نباشد و دلایل دیگری داشته باشد. با این حال، اگر می‌خواهید علائم و نشانه‌های سردی مزاج را بدانید، موارد زیر می‌تواند به شما کمک کند که این مزاج را بهتر تشخیص دهید:

 • احساس درد در عضلات و مفاصل بدن
 • شکم درد و مشکلات گوارشی
 • تجربه یبوست طولانی
 • کاهش دما و احساس سردی در انگشتان دست و پا
 • احساس خستگی، ضعف و انرژی پایین
 • سیستم ایمنی ضعیف و کم خونی
 • چاقی و افزایش وزن
 • عدم توانایی بدن در جذب کلسیم کافی
 • مشکلات پوستی
 • عدم تمرکز و حافظه ضعیف

 

تغذیه مناسب برای افراد سرد مزاج

تغذیه مناسب برای افراد سرد مزاج

افراد سرد مزاج باید غذاهایی با طبع گرم را در رژیم غذایی خود داشته باشند و غذاهای با طبع سرد را همراه با غذاهای با طبع گرم مصرف کنند. به‌عنوان‌مثال، طبع ماهی سرد است، به همین دلیل بهترین خوراکی برای رفع سردی بدن در این حالت، مصرف خرما کنار ماهی است. همچنین، طبع پنیر سرد است و حتما آن را به همراه گردو مصرف کنید که طبع آن متعادل شود.

غذای دیگری که سردی زیادی دارد و کمتر به آن توجه می‌شود، برنج است. ایرانی‌ها در وعده‌های غذایی خود از حجم برنج زیادی استفاده می‌کنند و به طبع سرد آن توجهی ندارند. بهتر است برنج را به همراه زیره یا کشمش طبخ کنید که طبع آن متعادل شود.

غذاهای طبع گرم برای افراد سرد مزاج

مصرف منظم غذاهای گرم برای افراد سرد مزاج باعث می‌شود که طبع آن‌ها متعادل شود. افراد سرد مزاج معمولا احساس خستگی و خواب‌آلودگی زیادی دارند و سوخت‌وساز آنها پایین است. درحالی‌که خوردن غذاهای طبع گرم سوخت‌وساز افراد سرد مزاج را افزایش داده و کمک می‌کند که انرژی بیشتری داشته باشند. در زیر لیست غذاهای گرم برای افراد سرد مزاج را می‌بینید:

غذاهای طبع گرممواد غذایی طبع گرم و ترمواد غذایی طبع گرم و خشک
حلیم گندمموزبادام هندی
آش شله قلمکارسیبپسته
اشکنهانگورفندق
کاچیهویجبادام درختی
قرمه سبزیتوتانبه
فسنجانکشمشزعفران
قیمهخرمافلفل
فلافلتربچهپیاز، سیر
چلو کباب گوسفندیبادام زمینیگردو
آبگوشتگرمکتخمه آفتابگردان
کله جوشکنجدنارگیل
تخم مرغ عسلیخاکشیرعسل
خاگینهاردهگوشت شتر
هویج پلومرغ محلیشیر شتر
شیرین پلوگوشت بوقلموننخود و لپه
سمنولوبیاگوشت بلدرچین

جدول لیست غذاهای گرم برای افراد سرد مزاج

مواد غذایی با طبع گرم برای افراد سرد مزاج

آیا می‌دانید غذاهای طبع گرم کدامند؟ چه میوه‌ها، گوشت و لبنیاتی طبع گرم دارند و برای افراد سرد مزاج مناسب هستند؟ معمولا گفته می‌شود که لبنیات سرد هستند و نباید افراد سردمزاج آن را مصرف کنند، اما باید بدانید که لبنیات با طبع گرم نیز وجود دارد و در دسته غذاهای طبع گرم قرار می‌گیرد. بنابراین، شما باید انتخاب آگاهانه‌تری بین خوراکی‌ها داشته باشید.

در زیر میوه‌ها، لبنیات، حبوبات، روغن‌ها و سبزیجات با طبع گرم را می‌بینید:

میوه های با طبع گرم و سبزیجات با طبع گرم

در جدول زیر میوه‌های با طبع گرم و سبزیجات با طبع گرم را می‌بینید که افراد سرد مزاج می‌توانند از این میوه‌ها و سبزیجات برای معتدل کردن طبع بدن خود استفاده کنند.

میوه های با طبع گرمسبزیجات با طبع گرم
خرماجعفری
نارگیلریحان
انبهرازیانه
گیلاسپونه
خرمالومرزه
خربزهتره
انجیرترخون
طالبیشاهی
موزپیازچه
گلابینعناع
زیتونشاه تره
توتشنبلیله
بهکرفس
سیبشوید

جدول میوه های با طبع گرم و سبزیجات با طبع گرم

ادویه جات با طبع گرم و مغزیجات با طبع گرم

در جدول زیر ادویه جات با طبع گرم و مغزیجات با طبع گرم را می‌بینید که افراد سرد مزاج باید از این ادویه‌ها و مغزیجات بیشتر در رژیم غذایی خود استفاده کنند.

ادویه جات با طبع گرممغزیجات با طبع گرم
هلبادام هندی
زیرهبادام زمینی
زعفرانبادام تلخ
دارچینکنجد
فلفلگردو
زنجبیلتخمه آفتابگردان
سیاهدانهفندق
لیمو عمانیپسته

جدول ادویه جات با طبع گرم و مغزیجات با طبع گرم

لبنیات با طبع گرم و روغن با طبع گرم

لبنیات با طبع گرم و روغن با طبع گرم

لبنیات به سردی معروف هستند و کمتر کسی فکر می‌کند که لبنیات با طبع گرم نیز پیدا می‌شود. بااین‌حال، تعداد محدودی از لبنیات و روغن‌ها با طبع گرم هستند که مصرف آنها به افراد سرد مزاج توصیه می‌شود. در مقاله انواع روغن گیاهی درباره انواع روغن‌ها صحبت کرده‌ایم، اما همانطور که در جدول زیر می‌بینید، فقط تعداد محدودی از آنها طبع گرم دارند.

لبنیات با طبع گرمروغن با طبع گرم
کرهروغن زیتون
شیر شترروغن کنجد
ماست چکیدهروغن حیوانی

جدول لبنیات با طبع گرم و روغن با طبع گرم

حرف آخر

در این مقاله درباره افراد سرد مزاج و لیست غذاهای گرم برای افراد سرد مزاج صحبت کردیم. حالا بهتر می‌دانید که برای رفع سردی بدن چه غذاهایی را در رژیم غذایی خود قرار دهید یا چگونه تشخیص دهید که سردمزاج هستید. امیدوارم از اطلاعات گفته‌شده در این مطلب نهایت استفاده را برده باشید و تجربه‌های خود از مصرف غذاهای طبع گرم را در بخش نظرات برای ما و دیگر خوانندگان مجله فودکس بنویسید.

سوالات متداول

بعد از خوردن غذاهای طبع سرد چی بخوریم؟

توصیه می‌شود که غذاهای طبع سرد را با غذاهای با طبع گرم بخورید که طبع بدن را متعادل کنند. بعد از خوردن غذاهای طبع سرد، خوردن خوراکی‌هایی با طبع گرم مثل خرما، دمنوش دارچین و دمنوش زنجبیل پیشنهاد می‌شود.

برای رفع سردی بدن چه بخوریم؟

خوردن غذاهای با طبع گرم بهترین راه برای رفع سردی بدن هستند. زعفران، دارچین، زنجبیل، خرما، کنجد، دمنوش نعنا و روغن زیتون برای رفع سردی بدن مناسب هستند.

دمنوش برای رفع سردی بدن چیست؟

اغلب ادویه جات طبع گرمی دارند. دمنوش دارچین، دمنوش زنجبیل، دمنوش زعفران و دمنوش برای رفع سردی بدن مناسب هستند.

اشتراگ گذاری مطلب

تبلیغات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

پلتفرم دیجیتال فودکس ایران با نوآوری، گسترش همکاری‌های بین‌المللی و افزایش آگاهی مصرف‌کنندگان به همکاری‌های بخش‌های مختلف صنعت غذا و نوشیدنی ایران سرعت و سهولت می‌بخشد.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال