گزارش‌های تخصصی صنعت غذا و نوشیدنی ایران

فودکس ایران، برای فرهنگ غذایی بهتر

اولین تولیدکننده کاکائو در جهان

6 دقیقه
اولین تولیدکننده کاکائو در جهان

سالانه میلیاردها نفر از کاکائو و محصولات ساخته‌شده از آن لذت می‌برند، اما کمتر کسی می‌داند که اولین تولید کننده کاکائو در جهان کدام کشور است یا تاریخچه کاکائو چیست. آیا تا حالا با بازکردن یک بسته شکلات خوشمزه به این فکر افتاده‌اید که چه کسی اولین بار این خوردنی هیجان‌انگیز را کشف کرد؟ آیا می‌دانستید تا اواخر دهه ۱۸۰۰ میلادی، کاکائو فقط در تهیه نوشیدنی استفاده می‌شد و خبری از شکلات‌های متنوع امروزی نبود؟ اگر خوب دقت کنید، خواهید دید که کاشف کاکائو لطف بزرگی در حق همه مردم جهان کرده است!

در این مقاله می‌خواهیم گشتی در تاریخچه پر فرار و نشیب کاکائو بزنیم و ببینیم لقب اولین تولید کننده کاکائو در جهان به کدام کشور می‌رسد. درباره بزرگترین تولید کننده شکلات در جهان نیز صحبت‌های مختصری خواهیم کرد. اگر شما هم از طرفداران پروپاقرص کاکائو و فراورده‌های شکلاتی هستید، خواندن این مقاله از مجله فودکس اطلاعات خوبی درباره تاریخچه کشف کاکائو تا رسیدن به صنعت بزرگ شکلات‌سازی امروزی به شما می‌دهد.

همه چیز درباره تاریخچه کاکائو

همه چیز درباره تاریخچه کاکائو

درخت کاکائو و میوه آن راه درازی را در طول تاریخ طی کرده‌اند که جایگاه امروزی در میان مردم جهان را به‌دست آورند. برای اینکه درباره تاریخچه کاکائو صحبت کنیم، باید به خیلی سال پیش و به تمدن اولمک، قدیمی‌ترین تمدن در آمریکای مرکزی، برگردیم. قبل از آن پیشنهاد می‌کنیم مقاله آیا واقعا شکلات برای سلامتی مفید است را بخوانید. این مقاله نشان می‌دهد که آیا کاکائو ارزش این همه جنگیدن را داشت یا فقط خوشمزه است و خواص دیگری برای سلامتی انسان ندارد! بعد از آن بیایید داستان کشف کاکائو تا رسیدن به شکلات را برایتان تعریف می‌کنیم.

اولمک‌ها کاکائو را کشف کردند!

اولمک‌ها کاکائو را کشف کردند!

تمدن اولمک‌ها به چندصدسال قبل از میلاد برمی‌گردد. طبق گفته مورخان، اولمک‌ها متوجه‌ شدند که موش‌ها با اشتیاق زیادی میوه کاکائو را می‌خورند. پس به این نتیجه رسیدند که دانه‌های کاکائو باید خوردنی باشند! قبل از آن، کسی به سراغ میوه کاکائو نمی‌رفت، اما این کشف سرنوشت دانه کاکائو را برای همیشه تغییر داد. مورخان می‌گویند که اولمک‌ها به‌طورقطع اولین انسان‌های روی کره زمین بوده‌اند که نوشیدنی شکلاتی خورده‌اند! البته نوشیدنی شکلاتی اولمک‌ها شباهتی به نوشیدنی‌های شکلاتی امروزی نداشته است.

نوشیدنی شکلاتی اولمک‌ها از کاکائو خردشده و مقداری آب درست می‌شد. سپس با اضافه‌کردن ادویه‌های مختلف و سبزیجات، عطروطعم دلپذیرتری به آن می‌دادند. همانطور که می‌بینید روش تهیه نوشیدنی شکلاتی امروزی با چیزی که اولمک‌ها تجربه کرده‌اند از زمین تا آسمان فرق می‌کند. با این وجود، کشف کاکائو تا همیشه مدیون این تمدن قدیمی خواهد ماند و لقب اولین تولید کننده کاکائو در جهان باید به این قوم تعلق بگیرد.

حالا که فهمیدید اولین بار کاکائو کجا کشف شده، کنجکاو نیستید بدانید که قهوه کجا کشف شده است؟ قهوه و شکلات دو یار جدانشدنی هستند و محبوبیت بسیاری در کل دنیا دارند. پس پیشنهاد می‌کنیم مقاله قهوه برای اولین بار کجا کشف شد را برای اطلاعات بیشتر بخوانید.

توسعه کشت کاکائو توسط مایاها و آزتک ها

توسعه کشت کاکائو توسط مایاها و آزتک ها

اولمک‌ها مهمترین گام را برای کشف کاکائو برداشتند، اما توسعه آن به‌دست تمدن‌ مایاها (۶۰۰سال قبل از میلاد) و آزتک‌ها‌ (۴۰۰سال بعد از میلاد) انجام گرفت. در آن زمان دانه کاکائو ارزش بالایی داشت و به‌عنوان یک واحد اندازه‌گیری استفاده می‌شد. حتی در طول جنگ، مالیات مناطق فتح شده را با دانه‌های کاکائو محاسبه می‌‌کردند! این نشان می‌دهد که دانه‌های کاکائو اهمیت بسیار زیادی در بین این تمدن‌ها داشته است. این تمدن‌ها روش‌های مختلفی را برای کشت کاکائو گسترش دادند، اما مصرف نوشیدنی کاکائو هنوز مخصوص طبقه اشراف و سربازان جنگ بود و مردم عادی از آن بی‌بهره بودند.

معرفی کاکائو به اروپا در قرن شانزدهم

معرفی کاکائو به اروپا در قرن شانزدهم

کریستف کلمب در سفری که در سال ۱۵۰۲ به نیکاراگوئه داشت، دانه‌های کاکائو را از نزدیک دید. بااین‌حال، او متوجه اهمیت این دانه‌های باارزش نشد و از کنار آنها به‌سادگی گذشت. بعد از آن، هرناندو کورتز در سال ۱۵۲۸، نوشیدنی کاکائو را با امپراطور آزتک نوشید و تصمیم گرفت که با دانه‌های کاکائو و تجهیزات آن به دربار اسپانیا برگردد. در آن زمان، دربار اسپانیا بسیار تحت تاثیر این نوشیدنی هیجان‌انگیز قرار گرفت و تغییراتی را در طعم آن ایجاد کرد. بااین‌وجود، کشور اسپانیا سال‌های زیادی دانه کاکائو را در انحصار خود نگه داشت و درباره آن با کسی صحبت نکرد.

کشور اسپانیا در سال ۱۵۸۵، تصمیم به تجارت کاکائو در اروپا گرفت. بعد از آن، رشد این تجارت به‌سرعت ادامه پیدا کرد و اولین مغازه‌های شکلات‌فروشی به‌وجود آمدند.

گسترش کاکائو در کشورهای اروپایی و جهان

گسترش کاکائو در کشورهای اروپایی و جهان

قرن هفدهم را می‌توان گسترش تجارت کاکائو در اروپا دانست. زمانی که شاهزاده لوئیس سیزدهم از دربار فرانسه با شاهزاده اسپانیایی در سال ۱۶۱۵ ازدواج کردند، نوشیدنی‌های شکلاتی در فرانسه مورد استقبال قرار گرفتند. بعد از آن، کشورهای اروپایی یکی‌یکی وارد تجارت یا استفاده از محصولات کاکائو شدند. در سال ۱۶۵۰، نوشیدنی‌های شکلاتی وارد انگلستان شدند و در سال ۱۶۵۹، اولین شکلات‌سازی در پاریس افتتاح شد. در ادامه، پودر کاکائو در سال ۱۸۲۸ در هلند تولید شد و در سال ۱۸۳۰ سوئیسی‌ها با قدرت وارد تجارت شکلات‌سازی شدند. به‌این‌ترتیب بود که شکلات در سراسر اروپا و جهان گسترش پیدا کرد!

انقلاب صنعتی و تولید کاکائو در کشورهای آفریقایی

انقلاب صنعتی و تولید کاکائو در کشورهای آفریقایی

انقلاب صنعتی تغییرات گسترده‌ای در جهان ایجاد کرد که کشت و تولید دانه‌های کاکائو در کشورهای آفریقایی یکی از آنها بود. اروپایی‌ها با استعمار کشورهای آفریقایی، درخت کاکائو را به این سرزمین پهناور بردند. در واقع، قرن بیستم، آفریقا را به بزرگترین تولید‌کننده کاکائو در جهان تبدیل کرد. اگر نگاهی به بزرگترین کشورهای تولید کننده کاکائو جهان بیندازید، کشورهای آفریقایی پیشتاز تولید قهوه در سراسر دنیا هستند. بیش از ۳۰درصد از کاکائو تولیدشده در جهان متعلق به کشور ساحل عاج است! این رقم در مقابل حجم سالانه تولید کاکائو رقم فوق‌العاده قابل‌توجهی محسوب می‌شود. پس ساحل عاج را می‌توان اولین تولید کننده کاکائو در جهان دانست.

بزرگترین کشورهای تولید کننده کاکائو در ۲۰۲۳

بزرگترین کشورهای تولید کننده کاکائو در ۲۰۲۳

کشورهای زیادی در جهان تولیدکننده کاکائو هستند، اما وقتی از بزرگترین کشورهای تولید کننده کاکائو صحبت می‌کنیم، بحث فرق می‌کند. برندهای بزرگ و نام آشنایی مانند نستله و کدبری کاکائو خود را از کشور ساحل عاج تهیه می‌کنند. غنا، اندونزی، برزیل، مکزیک، اکوادور، پرو، نیجریه و جمهوری دومینیکن از دیگر کشورهای بزرگ تولید کننده کاکائو هستند.

در جدول زیر به ترتیب بزرگترین کشورهای تولید کننده کاکائو جهان در سال ۲۰۲۳ را می‌بینید:

کشور

تولید کاکائو (تن متریک)

ساحل عاج

۲٫۰۳۴٫۰۰۰

غنا

۸۸۳٫۶۵۲

اندونزی

۶۵۹٫۷۷۶

نیجریه

۳۲۸٫۲۶۳

کامرون

۲۹۵٫۰۲۸

برزیل

۲۳۵٫۸۰۹

اکوادور

۲۰۵٫۹۵۵

پرو

۱۲۱٫۸۲۵

جمهوری دومینیکن

۸۶٫۵۹۹

کلمبیا

۵۶٫۸۰۸

پاپوآ گینه‌نو

۴۴٫۵۰۴

اوگاندا

۳۱٫۳۲۰

مکزیک

۲۷٫۲۸۷

ونزوئلا

۲۳٫۳۴۹

توگو

۲۲٫۵۲۲

هند

۱۹٫۰۰۰

سیرالئون

۱۴٫۶۷۰

هائیتی

۱۴٫۱۷۳

گواتمالا

۱۱٫۸۰۳

ماداگاسکار

۱۱٫۰۱۰

                                                                       جدول بزرگترین تولید کننده کاکائو جهان

در جدول بالا به ترتیب ۲۰کشور بزرگ تولیدکننده کاکائو در جهان را می‌بینید. همانطور که می‌بینید، کشور ساحل عاج اولین صادرکننده کاکائو جهان و کشور غنا دومین صادرکننده کاکائو در جهان است. اگرچه کشورهای اروپایی در تولید شکلات معروف هستند، اما این کشورهای آفریقایی و آمریکای جنوبی هستند که بیشترین کاکائو جهان را تولید می‌کنند. پس دفعه بعد که داشتید با لذت شکلات موردعلاقه‌تان را گاز می‌زدید، اسم کشورهای ساحل عاج، غنا و نیجریه را فراموش نکنید. شاید شکلات همیشه با اسم کشور پیشرفته‌ سوئیس گره خورده باشد، اما همانطور که می‌بینید کشاورزهای زحمت‌کشی در کشورهای دیگر تلاش می‌کنند که شما بتوانید شکلات‌های محبوبتان را بخرید!

حرف آخر

شکلاتی که امروز با خیال راحت به آن گاز می‌زنید، سال‌های زیادی را طی کرده که به شکل امروزی تبدیل شود. این ترکیب خوشمزه برای اولین‌بار در آمریکای جنوبی متولد شده و حالا گل سرسبد تمام مردم دنیا است! اگر این مقاله را تا اینجا خوانده باشید، حتما می‌دانید که سوئیس بزرگترین تولید کننده کاکائو در جهان نیست و این لقب به کشور آفریقایی ساحل عاج می‌رسد. کشور ساحل عاج با تولید سالانه ۳۰درصد از کل کاکائوی تولید شده در دنیا، جایگاه اولین تولید کننده کاکائو در جهان را دارد.

سوالات متداول

بهترین شکلات دنیا از کدام کشور است؟

کشورهای بلژیک، سوئیس، اکوادور، انگلستان، ساحل عاج، ایتالیا و ایالات متحده بهترین شکلات دنیا را درست می‌کنند. البته شکلات‌های سوئیسی معروفیت و محبوبیت بیشتری دارند، اما کشورهای گفته شده بهترین شکلات‌های دنیا را دارند.

بیشترین مصرف‌کننده شکلات در جهان کدام کشور است؟

مردم سوئیس بالاترین سرانه مصرف شکلات را در بین مردم دیگر کشورها دارند. البته این آمار جای تعجب ندارد. شکلات‌های فوق‌العاده خوشمزه و شگفت‌انگیزی در این کشور تولید می‌شود که در تمام بخش‌های شهر دردسترس هستند. به همین دلیل است که مردم سوئیس مصرف شکلات بالایی دارند.

میزان مصرف روزانه شکلات چقدر است؟

شکلات تلخ فواید زیادی برای بدن دارد، اما حتی در مصرف شکلات تلخ باید اعتدال را رعایت کنید. برای جلوگیری از افزایش وزن تلاش کنید که بیش از ۲۸گرم شکلات در طول روز نخورید.

اشتراگ گذاری مطلب

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

ما در فودکس ایران برای خود ماموریتی تعریف کرده‌ایم.ماموریتی دو سویه که از یک سو در جهت تولید و ارائه محصولات و خدمات با کیفیت و متمایز به صنعتگران صنایع غذایی‌ونوشیدنی و صنایع وابسته تلاش می‌کند.و از یک سو در جهت ارتقای دانش مصرف کننده نسبت به تغذیه سالم در تلاش است.

برندهای محبوب غذایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال