پلتفرم دیجیتال صنعت‌ غذا و نوشیدنی ایران

نسل Z بیشتر چه نوشیدنی‌هایی دوست دارد؟

10 دقیقه
نوشیدنی‌های موردعلاقه نسل z

نسل Z، جوان‌ترین نسل مصرف‌کنندگان در سن قانونی نوشیدنی هستند، اما به سرعت رشد می‌کنند و تأثیرگذارتر می‌شوند. بنابراین انتخابی که در خرید نوشیدنی دارند، می‌تواند روند بازار جهانی نوشیدنی را متحول کند.

جامعه‌شناسان به نسل Z، لقب نسل اینترنتی یا دیجیتالی داده‌اند. به‌عنوان اولین نسل اجتماعی که از جوانی با دسترسی به اینترنت و فناوری دیجیتال رشد کرده ‌است، اعضای نسل زد، “بومی دیجیتال” لقب گرفته‌اند. این نسل با عنوان زومرها (Zoomers) هم نامیده می‌شوند؛ یعنی متولدین 1997 تا 2010؛ همین نسل دهه هشتادی‌ها که چقدر هم به خودشان می‌بالند. البته حق دارند چون هم هشیارند و هم آگاه‌تر از نسل‌های قبلی‌شان.

آنها اغلب برای انتخاب نوشیدنی‌ها و غذاهای مورد علاقه‌شان به فضاهای اینترنتی وابسته‌اند. دوستان‌شان را هم قبول دارند. یعنی فقط کافیست که از طریق آنها متوجه شوند که یک برندی بهتر است یا تازه به بازار آمده، در اولین فرصت باید آن را امتحان کنند؛ حالا به هر قیمتی که شده، یعنی اگر گران هم باشد، دوست دارند یک بار امتحانش کنند.

مزیت دیگر این نسل هم این است که به سلامتی‌شان هم توجه دارند؛ البته نه همیشه ولی نسبت به جوان بودن‌شان این ویژگی در آنها وجود دارد. در واقع نسلZ که تأثیر الکل بر خلق‌و‌خو، سلامت روان و هوشیاری خود را تجربه کرده‌اند، نسبت به نسل‌های قبل کمتر الکل می‌نوشند.

شاید نمی‌دانستید که این نسل دوست‌داشتنی نسبت به نسل‌های قبلی الکل کمتری مصرف می‌کند، اما عوامل کلیدی این روند چیست؟ انتظار می‌رود چقدر طول بکشد؟ این نسل کدام نوع از نوشیدنی‌های غیرالکلی را بیشتر تقاضا می‌کنند؟ چه راهکار‌های نوآورانه‌ای می‌توانند به کسب‌وکارها و برندها کمک کنند تا این نسل تنوع‌طلب، نوشیدنی‌های آنها را خریداری کنند؟

با توجه به اینکه نسل دهه هشتادی‌ها در برابر تغییرات اجتماعی، واکنشی مثبت دارند، قدرت خریدشان می‌تواند برای صنعت نوشیدنی بسیار مهم باشد. آنها اغلب دوست دارند غذاهایی را انتخاب کنند که تاثیر خوبی بر خلق‌و‌خوی‌شان داشته باشد. بنابراین طبیعی است که نوشیدنی‌های بدون الکل را ترجیح می‌دهند. در مجله فودکس بیشتر و بهتر با سلیقه‌ها و علایق این نسل آشنا می‌شوید.

دریزلی (Drizly)، یک شرکت فناوری است که سریع‌ترین و راحت‌ترین راه را به مصرف‌کنندگان در سن قانونی نوشیدن الکل ارائه می‌دهد. این شرکت نوشیدنی را خریداری می‌کند و آن را مستقیماً درب منزل تحویل می‌دهد. لیز پاکت، یکی از روسای دریزلی می‌گوید: “نسل Z اولین نسل از بومیان واقعی دیجیتال است. آنها به خرید آنلاین برای هر چیزی و همه چیز عادت دارند، بنابراین از 21سالگی به بالا، به‌دنبال سهولت و راحتی خرید و تحویل آنلاین هستند؛ حتی بیشتر از نسل‌های قبلی.”

آنها از نظر نژادی و قومی متنوع‌ترین نسل در تاریخ ایالات متحده هستند و در مسیر تبدیل‌شدن به بهترین نسل نیز هستند. این خریداران دیجیتالی باهوش ترجیح می‌دهند به جای مناسب بودن، برجسته باشند، که هر دو بر تصمیمات خرید الکل تأثیر می‌گذارند. به‌حداکثر رساندن فروش در میان مصرف‌کنندگان نسل Z، نکته‌ای است که خرده‌فروشان باید در مورد آنها بدانند.

نوشیدنی‌های موردعلاقه نسل z

نسل Z، بیشتر به چه نوشیدنی‌‌هایی گرایش دارد؟

 ماریانا فلچر، رئیس بخش تجزیه و تحلیل بازار نوشیدنی (IWSR) می‌گوید: “اکثریت در طول همه‌گیری، شراب و جین را امتحان کردند. با این حال، آنها بیشتر از مصرف‌کنندگان معمولی الکل به نوشیدن تکیلا، شامپاین و کوکتل‌های از پیش مخلوط‌شده تمایل دارند. آنها کمتر آبجو می‌خورند، هرچند که هنوز در میان اقلیت بزرگی رایج است.”

از سوی دیگر، جایگزین‌های آبجو در میان این نسل بسیار محبوب هستند. در واقع همان نوشیدنی‌های ساده‌ای که الکل ندارند، مانند ماءالشعیر یا انواع برندهایی که در دهه اخیر وارد بازار نوشیدنی شده‌اند. اگر دوست دارید در انتخاب نوشیدنی تنوع ایجاد کنید، مقاله نوشیدنی کشورهای مختلف را حتما بخوانید.

بهترین جایگزین‌های آبجو که خریداران نسل Z بیشتر به دریزلی سفارش می‌دهند، عبارتند از: هارد لیموناد (14درصد سهم)، چای سرد (13درصد سهم)، مشروب مالت (13درصد سهم)، هارد سلتزر (10درصد سهم) و کامبوجا (8درصد سهم). ‌

نسل Z اغلب نظرات‌شان را در مورد نوشیدنی‌هایی که به دریزلی سفارش می‌دهند، در گروه‌های همسالان خود به اشتراک می‌گذارند. شرکت دریزلی که واسطی میان تولیدکننده و خریدار است، به‌درستی می‌تواند آماری را ارائه دهد تا همه از سلیقه‌های این نسل جوان مطلع شوند.

شرکت دریزلی آماری را برای خریداران نسل Z به اشتراک گذاشته تا مقایسه‌ای انجام شود. با نگاهی به این آمار، تفاوت نسل Z  در مقابل نسل‌های دیگر نشان داده شده است:

شراب: 28درصد (در مقابل 38درصد)

آبجو: 21درصد (در مقابل 15درصد)

نسل Z برای خرید نوشیدنی الکلی هم، طعم‌های سبک و میوه‌ای را ترجیح می‌دهد، همچنین به‌دنبال جایگزین‌های شکر و کالری کمتر در آبجو است. در واقع، این نسل، محرک اصلی خرید کوکتل‌های آماده در دریزلی است که با سهم 8درصدی از فروش مشروب، در حال افزایش است تا با هارد سلتزر رقابت کند. هارد سلتزر در واقع آب گازدار ترکیب‌شده با الکل و طعم‌دهنده میوه است.

وقتی صحبت از مشروب می‌شود، نسل Z سوجو (26 درصد سهم)، تکیلا (8 درصد سهم) و رام (7 درصد) را بیش از سایر نوشیدنی‌ها ترجیح می‌دهند.

نوشیدنی‌های موردعلاقه نسل z

آیا نسل Z تمایلی به نوشیدن شراب دارد؟

 شراب کمترین طرفدار را در بین خریداران نسل Z و افراد نسل‌های دیگر دارد. دریزلی آمار داده که این نسل کمتر سفارش خرید شراب را به آنها می‌دهد. این نسل تنها 3درصد از کل فروش شراب در دریزلی را در سال گذشته به خود اختصاص داد. با این حال، برخی از انواع شراب را نسل Z بیشتر دوست دارند؛ مانند: شراب‌های اسپریتزر (7درصد)، شامپاین و شراب‌های گازدار (5درصد) و رز (5درصد).

رنه براون، مربی شراب در کارخانه شراب‌سازی سکویا گروو ناپا، می‌گوید: “این نسل جوان برای خرید نوشیدنی پول زیادی را خرج نمی‌کند، از طرفی شراب‌های مرغوبی را می‌پسندد. آنها بیشتر، انواعی از شراب‌های تازه‌تری مانند رز و سوویگنون بلان را ترجیح می‌دهند.”

42درصد نسل  Z به شهرت برند اهمیت می‌دهند

این نسل در مورد خریدی که می‌کند، اطلاعات کافی دارد. آنها انتظار دارند که برندها به پیشبرد اهداف اجتماعی کمک کنند. 42درصد فکر می‌کنند که شهرت برند در تصمیمات خرید بسیار مهم است؛ بالاترین میزان در بین هر نسل.

اعتدال نسل  Z

سلامتی نکته‌ای قابل‌توجه و مهم برای این نسل است. نسل Z برای اعتدال ارزش قائل است (و به‌طور کلی کمتر از نسل هزاره، نوشیدنی می‌نوشد) و بر عوامل سلامتی و سلامت مواد، با جایگزین‌های کم‌الکل و بدون الکل تأکید می‌کند.

نوشیدنی‌های موردعلاقه نسل z

اگر مایلید در مورد نسل  Zو ماجراجویی‌های آنها در خوردن بیشتر بدانید، حتما این مقاله جذاب را مطالعه کنید.

افزایش 38درصدی مصرف نوشیدنی‌های غیرالکلی

38درصد از مصرف‌کنندگان این نسل نسبت به سال قبل بیشتر نوشیدنی‌های غیرالکلی خریداری می‌کنند. روند نوشابه‌های غیرالکلی از سال 2014 در مقیاس جهانی شروع به رشد چشمگیری کرد، اما با افزایش سن این نسل، سلیقه و ترجیحات آنها به‌طرز چشمگیری فروش را افزایش می‌دهد. براساس گزارش اخیر مصرف‌کننده دریزلی در سال 2022، که توسط پلتفرم پیشرو تجارت الکترونیک الکل منتشر شده است، نشان می‌دهد که 38درصد از خریداران نسل Z نسبت به سال قبل، نوشیدنی‌های غیرالکلی بیشتری مصرف می‌کنند. انتخاب نسل  Zنسبت به نسل‌های دیگر با هیجان بیشتر است و همیشه دوست دارد نوشیدنی‌های جدید و نوآورانه را امتحان کند؛ به‌ویژه نوشیدنی‌هایی که با ارزش‌هایش همسو است.

افزایش 166درصدی تعداد محصولات غیرالکلی

 افزایش 166درصدی تعداد محصولات غیرالکلی نسبت به سال 2019 باعث افزایش تقاضا و کاهش موانع برای ورود به بازار شده، همچنین منجر به افزایش چشمگیر تنوع محصولات غیرالکلی در تمام دسته‌های نوشیدنی شده است. دریزلی افزایش 166درصدی در تعداد کل محصولات غیرالکلی در سایت خود را در مقایسه با سال 2019 گزارش می‌دهد.

افزایش 4برابری تقاضای نوشیدنی بدون الکل

نسل Z از نوآوری لذت می‌برند و نوشیدنی بدون الکل را هم ترجیح می‌دهند. این ویژگی آنها باعث افزایش  4 برابری تقاضای نوشیدنی بدون الکل در بازار جهانی شده است.

نوشیدنی‌های موردعلاقه نسل z

افزایش 33درصدی تقاضای نوشیدنی غیرالکلی

آمار افزایش 33درصدی هم از سوی یکی از شرکت‌های معتبر تولیدکننده این نوشیدنی‌هاست. این افزایش ظاهرا یکی از علل اصلی کاهش تقاضا به علت ترس از پخش عمومی رفتار مستی در رسانه‌های اجتماعی است که باعث شده بومیان نسل دیجیتالی تمایل کمتری نسبت به نوشیدنی‌های الکلی داشته باشند.

اگرچه بازار نوشیدنی‌های کم‌الکل به‌طور قابل توجهی گسترده‌تر است (2.77میلیارد دلار در مقابل 331میلیون دلار)، گزارش‌های اخیر نیلسن نشان می‌دهد که بازار نوشیدنی‌های غیرالکلی در سال 2022 در مقایسه با نوشابه‌های کم‌الکل (+8.1 درصد)، سریعتر رشد کرده است (+33.2 درصد). باتوجه به ‌اینکه این نسل، پیشرو نسل جوان در تمایل به نوشیدنی غیرالکلی است، این اعداد منطقی هستند.

بازار نوشیدنی‌های بدون الکل در نسل دیجیتالی با سرعت بیشتری در حال رشد است زیرا نیاز منحصربه‌فرد آن‌ها را برای تجربه نوشیدنی ایمن و اجتماعی برآورده و در عین حال یک جایگاه ویژه ارائه می‌کند.

58درصد زومرها به اعتبار برندها توجه می‌کنند

اگرچه برندهای معروف دائماً محصولات غیرالکلی در مقیاس بزرگ عرضه می‌کنند، نوآوری واقعی در فضای نوشیدنی غیرالکلی را می‌توان در بین مارک‌های مستقل نوشیدنی یافت که گزینه‌های کوچک، دستی و طعم‌دار تولید می‌کنند. این امر برای اکثریت زومرها جذاب است که طرفدار مصرف مبتنی بر ارزش هستند و تمایل خاصی به شفافیت و اصالت محصول دارند؛ موردی که برندهای کوچکتر اغلب به نفع آنها عمل می‌کند.

مطالعه اخیر مک‌کینزی در مورد اهمیت هدف در تصمیمات خرید مصرف‌کننده گزارش می‌دهد که 58درصد زومرها اصالت را در تصمیمات خرید خود بسیار مهم می‌دانند.

نوشیدنی‌های موردعلاقه نسل z

افزایش فروش 113درصدی مشروبات غیرالکلی

به گفته نیلسن، فروش مشروبات غیرالکلی از سال 2020 تاکنون 113درصد افزایش یافته است و از رشد آبجو غیرالکلی (31.7 درصد) و شراب (39.4 درصد) فراتر رفته است. فروش آر‌تی‌دی (RTD) از سال 2019 در دریزلی به میزان 400درصد افزایش یافته است. شرکت‎‌های بزرگ و برندهای برتر دنیا هم با توجه به روند صعودی فروش مشروبات غیرالکلی معتقدند که نباید از معرفی نوشیدنی‌های غیرالکلی توسط مارک‌های مستقل بترسیم. زومرها برای قرارگرفتن در معرض این پیشنهادات جدید و منحصربه‌فرد، ارزش بالایی قائل هستند.

افزایش 42درصدی خرید زومرها

نگرانی‌های بهداشتی و زیست‌محیطی باعث 42درصد از تصمیمات خرید Gen Z می‌شود. بعد از اصالت، نگرانی‌های بهداشتی و زیست‌محیطی نیز ارزش‌های کلیدی هستند که بر تصمیم‌گیری خرید نسل Z تاثیر می‌گذارند. مک‌کینزی در گزارشی می‌گوید: “42درصد زومرها محصولات قابل بازیافت، بسته‌بندی و ابتکارات مرتبط، بدون مواد مصنوعی و غیر طبیعی را به‌عنوان نکته‌ای بسیار مهم در تصمیم‌گیری‌های خرید خود ذکر می‌کنند.”

سازندگان نوشیدنی‌های غیرالکلی با فرمولاسیون نوشابه‌های نوآورانه که از فهرست روبه‌رشدی از مواد گیاهی و کاربردی ساخته شده و با استفاده از بسته‌بندی پایدار تولید شده‌اند، به خواسته‌های آنها پاسخ می‌دهند.

بهترین روش‌ها برای تولیدکنندگان نوشیدنی‌های نسل Z

بهترین روش‌ها برای مشاغلی که به متقاضیان نوشیدنی‌های نسل Z خدمت می‌کنند، این است که ماکت‌های جالب را در کنار منوی استاندارد خود قرار دهند. با ظهور بسیاری از گزینه‌های جدید، یافتن گزینه‌هایی برای هر سلیقه و قیمتی آسان است. در صورت امکان، مواد تشکیل‌دهنده‌ای را به نوشیدنی تولیدی‌شان اضافه کنند که بومی هر منطقه و مطابق با ذائقه و سلیقه آنها باشد. در اینصورت می‌توانند فروش بیشتری داشته باشند و با ارائه آیتم‌های ارزش‌محور و پایدار در منوی خود، مشتریان بیشتری را جذب کنند. همچنین بهتر است روی ایجاد تجربه‌ای تمرکز کنند که مشتریان نمی‌توانند در خانه داشته باشند؛ مانند چاپ‌ طرح‌دار چشم‌نواز روی بطری نوشیدنی با طراحی تصویری که از مواد طبیعی تشکیل شده باشد. بدیهی است متقاضی با مشاهده تصویر روی بطری نوشیدنی، بهتر می‌تواند موادی را که در آن موجود است بشناسد. این طراحی باعث جذب و به‌دنبال آن تقاضای بیشتر می‌شود.

نوشیدنی‌های موردعلاقه نسل z

4 واقعیت برای درک نسل  Z

4 واقعیت به شما کمک می‌کند تا مصرف‌کننده نسل  Z را درک کنید. بنابراین، برای برندهایی که به‌دنبال سرمایه‌گذاری بر روی قدرت خرید روبه‌رشد نسل  Z هستند، تمرکز کنید.

  1. یک نظرسنجی نشان داد، در حالی که 74درصد از برندها، استانداردهای بالاتر از همیشه برای تجربه مشتری دارند، تنها 62درصد از آنها، تجربه مشتری را بر اساس شیوه انتخاب برند اولویت‌بندی می‌کنند.
  2. در بیشتر موارد نسل Z، نمی‌تواند زمانی را قبل از رسانه‌های اجتماعی و گوشی‌های هوشمند به یاد بیاورد. آنها غرق در فناوری پیشرفته و نوآورانه شده‌اند. اگر بازاریابان به دنبال این نسل هستند، می‌دانند کجا آنها را پیدا کنند. با این حال، چگونه می‌توان واقعاً به آنها دست یافت؟ این یک سوال متفاوت است.
  3. نسل Z دنبال واقعیت است. اگر می‌خواهید توجه آنها را به خود جلب کنید، سعی نکنید این کار را با یک سلبریتی انجام دهید. 63درصد از مصرف‌کنندگان نسل Z ترجیح می‌دهند افراد واقعی را در یک آگهی ببینند تا یک سلبریتی.
  4. برندهایی که می‌خواهند نسل Z را جذب کنند، بهتر به ارزش‌های آنها اهمیت می‌دهند. شاید حتی بیشتر از نوآوری دیجیتال و اینفلوئنسرهای اینستاگرام، آنچه که توجه نسل دیجیتالی را جلب می‌کند، برندهایی هدف‌محور هستند که برای ارزش‌های این نسل هوشمند، به‌طور جدی برنامه‌ریزی‌هایی دارند که خواسته‌های تنوع طلبی آنها را تامین می‌کند. این نسل دیجیتالی در مورد تغییرات اجتماعی واکنشی مثبت نشان می‌دهند و هنگام انتخاب نوشیدنی، قدرت خرید خود را به‌طور چشمگیری بروز می‌دهند.

حرف‌ آخر

نسل Z، جوانانی هستند بسیار باهوش و البته تنوع‌طلب. یکی از علل هوشمندی‌شان که آنها را نسبت به نسل‌های قبلی متمایز می‌سازد، این است که تمایل چندانی به مصرف نوشیدنی‌های الکلی ندارند. از سوی دیگر این نسل دیجیتالی چنان ارتباطات قوی و گسترده‌ای با همسالان خود دارند که برای نظر آنها ارزش خاصی قائلند، یعنی کافیست که از سوی دوستان‌شان توصیه شود که نوشیدنی‌‌ای خوب است، حتما آن را تهیه و امتحان می‌کنند. البته نکته‌قابل توجه برای تولیدکنندگان نوشیدنی این است که زومرها، برند برای‌شان بسیار مهم است.

سوالات متداول

نسل  Z  چه نوع ذائقه‌ای دارد؟

ذائقه‌اش نیز به طرز شگفت‌انگیزی فانتزی است. ترجیح می‌دهد چیزی عالی را بچشد؛ همانطور که می‌گوید کیفیت بر کمیت.

انتخاب نسل دیجیتالی چه تاثیری بر رشد برندها دارد؟

نسل Z یک نسل آگاه به سلامتی است. اینکه برندها تا چه اندازه می‌خواهند رویکرد سلامت و تندرستی در مورد نوشیدنی‌های تولیدی‌شان اتخاذ کنند، به آنها بستگی دارد.

نوشیدنی‌های مورد تایید Z کدام است؟

 آنها روی گیاهان دارویی، آب‎‌میوه‌های سرد فشرده و چای تمرکز می‌کنند.

سوجو چه نوع نوشیدنی است؟

سوجو، نوعی نوشیدنی تقطیری کره‌ای است که طعم نزدیکی به ودکا دارد. هرچند طعم آن به‌واسطه افزودن شکر در مراحل تهیه شیرین‌تر است. سوجو به‌طور سنتی از برنج تهیه می‌شود اما امروزه بیشتر تولیدکنندگان سوجو در کنار برنج، سوجو را با گندم، جو و سیب زمینی نیز تولید می‌کنند. میزان الکل موجود در سوجو 18 تا 45درصد است.‌

تکیلا نوشیدنی الکلی است یا غیرالکلی؟

تکیلا از نوشیدنی‌های الکلی تقطیری است که در آغاز در شهر تکیلا در ایالت خالیسکو مکزیک ساخته شده‌است. این نوشیدنی از بافت آبدار گیاهی بومی به نام آگاوه به دست می‌آید. این نوشیدنی ۳۰درصد الکل دارد. تکیلا در واقع همان ودکا یا مشروب بومی مکزیکوسیتی است. تکیلا که به نام خاستگاهش خوانده می‌شود، نخستین نوشیدنی الکلی است که در قاره آمریکا فرآوری شده‌ است. به‌طور کلی، نوشیدنی‌هایی که از آگاوه به‌دست آمده‌اند ودکا مزکال خوانده می‌شوند. برای استفاده از نام تکیلا، تولیدکنندگان ناچار به پیروی از استانداردهای خاصی هستند. این استانداردها منطقه کاشت آگاوه و ترکیب نوشیدنی را مشخص می‌کنند.

رام چیست؟

رام یا عرق نیشکر، یک نوع نوشیدنی تقطیری است که از تقطیر نیشکر به‌دست می‌آید. این نوع عرق می‌تواند از محصولات نیشکر مانند ملاس تهیه شود یا به‌صورت مستقیم از شیره نیشکر گرفته می‌شود.

اشتراگ گذاری مطلب

تبلیغات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

پلتفرم دیجیتال فودکس ایران با نوآوری، گسترش همکاری‌های بین‌المللی و افزایش آگاهی مصرف‌کنندگان به همکاری‌های بخش‌های مختلف صنعت غذا و نوشیدنی ایران سرعت و سهولت می‌بخشد.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال