پلتفرم دیجیتال صنعت‌ غذا و نوشیدنی ایران

چرا روی کیک ترک می‌خورد؟

4 دقیقه
چرا روی کیک ترک می‌خورد؟

عطروطعم کیک خانگی همیشه برای اعضای خانواده دلچسب و شیرین خواهد بود. همیشه تفاوت‌هایی در ظاهر و شیوه پخت کیک‌های خانگی با کیک‌ها بازاری وجود دارد که گوی رقابت را از این خوشمزه‌های خانگی می‌رباید. ما در این قسمت از مجله فودکس قصد داریم تا علت ترک خوردن کیک را باهم بررسی کنیم. همچنین نکات و فوت‌وفن‌هایی را برای از بین بردن این مشکل بیان خواهیم کرد تا طعم و ظاهر کیک‌هایمان بهتر از گذشته شود. برای آشنایی و دانستن این ترفندها پیشنهاد می‌کنیم ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

علت ترک روی کیک چیست؟

اگر شما هم در خانه کیک پخته باشید، بدون شک با این سؤال چرا روی کیک موقع پخت ترک می‌خورد؟ مواجه شده‌اید. دلایل زیادی برای ترک روی کیک وجود دارد و در ادامه مهم‌ترین آن‌ها را باهم بررسی خواهیم کرد. همچنین راهکار مربوط به هر یک از این موارد را هم بیان می‌کنیم.

1. مواد اولیه

از مهم‌ترین مواردی که بر طعم و ظاهر کیک‌های خانگی تأثیر بسیار زیادی می‌گذارد، مواد اولیه است. سعی کنید طبق دستور تهیه کیک موردنظرتان پیش بروید و اندازه و نسبت‌ها را به‌درستی رعایت کنید. اگر حجم مواد خشک کیک یا همان آرد به‌نسبت مایعات که بسته به سلیقه شیر یا آب است بیشتر شود، بدون تردید کیک شما شکسته خواهد شد.

2. استفاده نادرست از بهبوددهنده‌ها

بیکینگ‌پودر، جوش‌شیرین یا خمیرمایه از جمله بهبوددهنده‌هایی هستند که بافت کیک را سبک و پفکی می‌کنند؛ اما اگر نسبت درستی از این مواد را استفاده نکنیم کیک ما ترک خواهد خورد. پس این باور غلط را کنار بگذاریم که «هر چه میزان بهبوددهنده بیشتر باشد، کیفیت نهایی کیک بهتر خواهد بود!». در این بخش توصیه می‌شود؛ زمانی که از بیکینگ‌پودر، جوش‌شیرین یا خمیرمایه استفاده می‌کنید، حتماً این مواد را وزن کرده یا به‌درستی پیمانه بزنید.

چرا روی کیک ترک می‌خورد؟

دلیل اینکه چرا کیک پف نمی کند، را می‌دانید؟

3. مخلوط‌کردن مایه کیک

زمانی که مایه کیک را آماده می‌کنید به دو نکته توجه داشته باشید. اولین مورد؛ در یک جهت مایه کیک را هم بزنید تا مواد ترکیب شوند. برای مثال یا در جهت عقربه ساعت (ساعت‌گرد) هم بزنید و یا بر خلاف جهت عقربه‌های ساعت (پادساعت‌گرد) به مخلوط‌کردن ادامه دهید. دومین مورد؛ آرد را به‌آرامی به مایه کیک اضافه کنید و پس از تمام‌شدن آرد تنها هم‌زدن را تا مخلوط‌شدن آرد با مواد مرطوب ادامه دهید نه بیشتر.

4. انتخاب قالب مناسب

اندازه قالب در تعیین کیفیت و ظاهر کیک بسیار مهم خواهد بود؛ بنابراین قالبی را انتخاب کنید که متناسب با حجم مایه کیک شماست. اگر حجم مایه کیک از نیمه قالب شما بگذرد، بی‌تردید روی کیک شما ترک خواهد خورد.

چرا روی کیک ترک می‌خورد؟

5. انتخاب طبقه و توری نامناسب

فاصله طبقات به نحوه پخت کیک کمک زیادی می‌کند؛ بنابراین قالب کیک را ابتدا در توری یا سینی وسطی قرار دهید تا حرارت فر به‌صورت یکنواخت به مایه کیک برخورد کند.

6. کنجکاوی بیش از حد

زمانی که قالب کیک را در فر قرار دادید تا زمان مشخص شده، در فر را باز نکنید. این کار علاوه بر اینکه پف کیک شما را از بین می‌برد و بافت آن را سنگین می‌کند، علت ترک خوردن روی کیک نیز خواهد بود. پیشنهاد می‌کنیم، اجازه دهید زمان پخت کامل شود و نهایتاً در فر را باز کنید و تست پخت را انجام دهید.

چرا روی کیک ترک می‌خورد؟

7. دمای نامناسب فر

احتمالاً همه موارد قبلی را به‌درستی انجام داده‌اید؛ اما همچنان کیک شما ترک می‌خورد. اینجاست که این سؤال مطرح می‌شود که علت ترک روی کیک چیست؟ بله! شما مورد مهم دیگری را هم باید درنظر بگیرید. آن هم دمای فر یا دستگاهی است که قصد پخت کیک را در آن دارید. طبق درجه حرارتی که در دستور تهیه درج شده است، دمای فر را تنظیم کنید. برای تشخیص درست می‌توانید از دماسنج مخصوص به آشپزی استفاده کنید تا دمای فر بیشتر از حد مجاز نباشد. زیادبودن درجه حرارت فر باعث ترک‌خوردن پوسته خارجی کیک می‌شود، زیرا قبل از پخته‌شدن بخش میانی کیک، رویه کیک پخته و نهایتاً ترک خواهد خورد.

8. عدم پخت یکنواخت

درجه حرارت، طبقه نامناسب و کمبود رطوبت، علت ترک روی کیک خانگی است. اگر دمای فر را به‌درستی تنظیم کردید و قالب را در طبقه مناسب قرار دادید، اما باز هم کیک ترک خورد، باید بدانید که رطوبت محیط داخلی فر کم بوده است. بنابراین بهتر است که قالب کیک را داخل سینی یا تابه‌ای از آب بگذارید. زمانی که قالب را در فر می‌گذارید در سینی فر یک لیوان آب بریزید و نهایتاً قالب را داخل سینی قرار دهید. این کار کمک می‌کند تا کیک یا نان به‌صورت یکنواخت پخته شود و ترک نخورد.

چرا روی کیک ترک می‌خورد؟

با بررسی این 8 ترفند، اکنون به‌راحتی می‌توانید به سؤال چرا روی کیک ترک برمی‌دارد؟ به‌راحتی پاسخ دهید. اگر به دانستن نکات تکمیلی دسرها مشتاق هستید، احتمالاً خواندن مقاله چرا ژله رولی می‌شکند؟ نیز برایتان جالب خواهد بود.

حرف آخر

در مقاله چرا روی کیک ترک می‌خورد؟ از مجله فودکس تمامی علت‌های ترک روی کیک را باهم بررسی کردیم. همچنین دانستیم که 8 مؤلفه در علت ترک کیک‌های خانگی تأثیر مستقیمی خواهد داشت. در ادامه راهکار و ترفندهای مربوط به همان عامل را بیان کردیم که اگر مطابق این دستورالعمل‌ها پیش بروید، بدون شک کیک خانگی خوش‌طعمی را با ظاهری زیبا تهیه خواهید کرد. اگر شما هم نکته یا تجربه‌ای دررابطه ‌با ترک کیک اسفنجی یا خانگی دارید، لطفاً با ما در میان بگذارید.

سؤالات متداول

نقش قالب مناسب در پخت صحیح کیک‌های خانگی چیست؟

اگر اندازه قالب به‌درستی انتخاب شود، کیک بافت سبک و اسفنجی خواهد داشت. همچنین روی آن ترک ایجاد نمی‌شود. بهتر است که حجم مایه کیک کمتر از نصف قالب شما باشد.

چرا دمای نامناسب فر باعث ایجاد ترک و شکسته‌شدن پوسته خارجی کیک می‌شود؟

زیادبودن درجه حرارت فر باعث می‌شود تا قسمت بالایی مایه کیک زودتر از بخش میانی پخته شود؛ بنابراین تا زمان پخت کامل کیک، پوسته بالایی آن ترک خواهد خورد.

علت اصلی ترک روی کیک‌های خانگی چیست؟

درجه حرارت نامناسب، هم‌زدن اشتباه، مواد اولیه نادرست، عدم وزن‌کشی بهبوددهنده‌ها، کافی ‌نبودن رطوبت و بازکردن در فر نمونه‌ای از دلایل ترک روی کیک‌های خانگی است.

اشتراگ گذاری مطلب

تبلیغات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

پلتفرم دیجیتال فودکس ایران با نوآوری، گسترش همکاری‌های بین‌المللی و افزایش آگاهی مصرف‌کنندگان به همکاری‌های بخش‌های مختلف صنعت غذا و نوشیدنی ایران سرعت و سهولت می‌بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال