پلتفرم دیجیتال صنعت‌ غذا و نوشیدنی ایران

علت پف نکردن کیک: پف نکردن کیک در توستر، کیک قابلمه‌ای، کیک یزدی و …

13 دقیقه
چرا کیک پف نمی کند؟

هیچ چیز کلافه‌کننده‌تر از این نیست که تمام‌ وقت خود را در آشپزخانه بگذرانید و نتیجه نهایی شما را ناامید کند. چرا کیک پف نمی کند یا چرا پف کیک کم می شود ممکن است یکی از مشکلاتی باشد که در تهیه کیک با آن روبه‌رو شده‌اید. ازآنجایی‌که تهیه کیک خانگی یکی از تفریحات مفرح و خوشمزه‌ای است که همه اهل خانه می‌توانند با هم انجام دهند، تصمیم گرفته‌ایم در این مقاله از مجله فودکس تمام فوت و فن‌های لازم برای پف کردن کیک را به شما یاد بدهیم. پس برای اینکه علت پف نکردن کیک را بدانید و یاد بگیرید که چرا کیک یکدست پف نمی کند، در ادامه این مطلب به بررسی علت پف نکردن کیک در توستر، علت پف نکردن کیک در کیک پز برقی و … می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

۷ علت پف نکردن کیک که باید بدانید

علت پف نکردن کیک

پختن کیک یکی از مواردی است که به دقت و تجربه زیادی نیاز دارد. معمولا کیک‌پزهای کم‌تجربه با مشکلات بیشتری روبه‌رو می‌شوند و هرچه در پختن کیک مهارت پیدا کنید، پف نکردن کیک یا اتفاق‌هایی شبیه این را کمتر شاهد هستید. پس برای اینکه بفهمید ممکن است کجاها اشتباه کنید و علت پف نکردن کیک چه چیزهایی می‌تواند باشد، توجه شما را به دلایل رایج زیر جلب می‌کنیم:

1. فر به اندازه کافی گرم نیست

گرم نبودن فر یکی از مشکلات رایجی است که کیک‌پزها به آن بی‌توجه هستند. حواستان باشد که پختن یک کیک خوشمزه و باکیفیت به صبر و حوصله زیادی نیاز دارد. پس اولین کاری که باید کنید، این است که دمای فر را متناسب با دستورهای گفته شده در پختن کیک تنظیم کند. اگر فر به اندازه لازم گرم نباشد، احتمال زیاد کیک شما پف نمی‌کند. زمانی که خمیر کیک گرمای اولیه کافی را دریافت نکند، بیکینگ پودر وارد عمل نمی‌شود که کیک پف کند. پس دمای بالای فر برای فعال شدن بیکینگ پودر و پف کردن کیک ضروری است!

بدون حرارت کافی انتظار پف کردن کیک را نداشته باشید. از طرف دیگر، حرارت زیاد هم باعث می‌شود که اطراف کیک بسوزد و وسط کیک خام باشد. ازآنجایی‌که هر مدل فر قلق‌های خاص خود را دارد. شما باید دو کار انجام دهید. اول اینکه طبق دستورهای گفته شده دمای فر را تنظیم کنید. سپس با استفاده از یک دماسنج دمای داخل فر را بسنجید. این کارها به شما کمک می‌کند که دمای فر را به اندازه کافی گرم کنید. البته اگر فر جدیدی خریده‌اید که از سازوکار آن زیاد مطمئن نیستید، چند بار کیک‌های مختلف را درون آن بپزید که قلق آن را پیدا کنید.

2. مواد لازم به دمای اتاق نرسیده‌اند

گاهی نکاتی که حتی فکرش را نمی‌کنید باعث می‌شوند که کیک شما به خوبی پف نکند. یکی از این موارد، هم دما بودن مواد لازم کیک است. یعنی تخم مرغ، آرد، شکر، خامه یا هر چیز دیگری که برای تهیه کیک استفاده می‌کنید، باید هم دما باشند و به دمای اتاق برسند. اگر مواد دماهای متفاوتی داشته باشند، آنطور که باید باهم ترکیب نمی‌شوند و بافت کیک پف دار و پوک نمی‌شود. به‌عنوان‌مثال، اگر همین حالا کره را از داخل یخچال بیرون آورده‌اید، انتظار نداشته باشید که ترکیب کره و شکر چیز خوبی از آب دربیاید. علاوه بر این، هرچه موادی که در فر می‌گذارید سردتر باشد، مدت زمان بیشتری طول می‌کشد که بیکینگ پودر وارد عمل شده و کیک پف کند. این سرد بودن مواد باعث می‌شود که بیکینگ پود دیر فعال شود و کیک پف نکند! پس همیشه منتظر دلایل خیلی خاصی برای علت پف نکردن کیک نباشید، همین ترفندهای کوچک تفاوت یک کیک‌پز باتجربه و کم‌تجربه را مشخص می‌کند.

3. مواد به خوبی ترکیب نشده‌اند

مخلوط کردن مواد کیک یکی از موارد مهمی است که باعث می‌شود کیک شما به خوبی پف کند یا یک کیک تخت داشته باشید. کره و شکر را به خوبی باهم مخلوط کنید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که بسیار سبک و پفکی شوند. معمولا باید مخلوط کردن شکر و کره را تا جایی ادامه دهید که به رنگ زرد کم رنگ یا حتی سفید برسد. در این مرحله هوای زیادی با کره و شکر مخلوط شده و انتظار می‌رود که حجم آن حداقل دو برابر شده باشد. وقتی این تغییرات را مشاهده کردید، نوبت اضافه کردن تخم مرغ‌ها می‌رسد. تخم مرغ‌ها را نیز باید یکی‌یکی اضافه کنید و هم بزنید. اضافه کردن یکباره همه تخم‌ مرغ‌ها نیز کار را خراب می‌کند. پس مطمئن شوید که تخم مرغ‌ها را یکی‌یکی اضافه کنید و به‌آرامی هم بزنید.

4. مواد کیک بیش از حد مخلوط شده‌اند

مواد کیک مانند خمیر نان نیست که به ورز دادن زیادی نیاز داشته باشد. فکر نکنید هرچه آرد را بیشتر با دیگر ترکیبات مخلوط کنید، قرار است کیک‌تان بیشتر پف کند! اگر بیش از حد مواد کیک را مخلوط کنید، گلوتن زیادی در خمیر کیک تولید می‌شود. تولید بیش از حد گلوتن باعث می‌شود که تراکم بافت کیک بیشتر شود و کیک پف نکند. این ورز دادن برای ایجاد گلوتن در تهیه نان ضروری است، اما برای تهیه کیک از این کار اجتناب کنید.

 • پس در تهیه کیک، مخلوط کردن آرد با دیگر مواد را تا جایی ادامه دهید که همه مواد مرطوب شده باشند. وقتی همه مواد خیس شدند و اثری از مواد خشک در ظرف نبود، خمیر یا مایع کیک آماده است.
 • الک کردن آرد را قبل از اضافه کردن به دیگر مواد را نیز فراموش نکنید. این کار باعث می‌شود که آرد ترکیب یکنواختی پیدا کند و بهتر با دیگر مواد مخلوط شود. هرچه آرد بهتر و بیشتر الک شده باشید، کیک به‌اصطلاح بهتر پوک می‌شود.

5. تاریخ انقضا بیکینگ پودر گذشته است

تازگی موادی که در تهیه کیک استفاده می‌کنید، حرف اول را در کیفیت نهایی کیک می‌زنند. اگر تاریخ انقضا بیکینگ پودر گذشته باشد یا به اندازه کافی تازه نباشد، شاید نتواند آنطور که باید باعث پف کردن کیک شود. البته این حساسیت به تازگی را باید برای انتخاب همه مواد لازم در کیک در نظر داشته باشید. گاهی از بهترین شیر، تخم مرغ، آرد یا هر ماده دیگری برای تهیه کیک استفاده می‌کنید، اما یک بیکینگ پودر قدیمی می‌تواند کار را خراب کند و نگذارد که کیک شما پف همیشگی را داشته باشد.

یک راه برای امتحان کردن تازگی و کیفیت بیکینگ پودر وجود دارد:

 • اگر بیکینگ پودر را در آب داغ را بریزید و مانند قرص جوشان شروع به واکنش با آب کرد، یعنی این بیکینگ پودر سالم است و می‌توانید در تهیه کیک از آن استفاده کنید.
 • اگر بیکینگ پودر را در آب داغ ریختید و اتفاق خاصی نیفتاد یا واکنش آن بسیار کم بود، حتما به سالم بودن آن شک کنید و از آن در تهیه کیک استفاده نکنید.

6. قالب کیک خیلی پهن است

 • قالب کیک را باید متناسب با حجم خمیر انتخاب کنید. اگر قالب کیک خیلی بزرگ و پهن باشد، اجازه پف کردن به خمیر را نمی‌دهد. پس ممکن است یک مایع کیک خیلی خوب داشته باشید، اما انتخاب قالب اشتباه علت پف نکردن کیک باشد.
 • انتخاب قالب خیلی پهن باعث می‌شود که خمیر کیک خیلی نازک باشد و خیلی سریع بپزد. به همین دلیل، خمیر کیک فرصت این را پیدا نمی‌کند که ور بیاید و پف کند.
 • معمولا در دستورهای پخت کیک، اندازه قالب را عنوان می‌کنند. اگر خمیر کیک شما کم است، حتما از قالب کوچکی استفاده کنید که کیک بلندتری داشته باشید.

7. فر را خیلی زود باز کرده‌اید

می‌دانیم که دیدن پخت کیک مرحله هیجان‌انگیزی است و همه می‌خواهند خیلی زود طعم نهایی کیک را بچشند. با این حال، باید کمی صبوری کنید و اجازه دهید که کیک در دمای لازم فر به خوبی پخته شود.

 • اگر در فر را زیادی باز و بسته کنید، باعث می‌شد که هوای سرد جایگزین هوای گرم درون فر شود و پف کیک بخوابد. پس فکر نکنید پف نکردن کیک حتما به مواد آن برمی‌گردد، شما باید تا لحظه آخر حواستان به مراحل تهیه کیک باشد. وقتی کیک مدت زمان لازم در دمای فر بود و خیالتان از پختن کیک راحت شد، حالا اجازه دارید که در فر را باز کنید و وضعیت کیک را بررسی کنید.
 • در کنار تمام این موارد حواستان باشد که مقدار مواد را به دقت اندازه‌گیری کنید، طبق دستور پیش بروید و برای پختن کیک صبور باشید. رعایت این چند مورد می‌تواند بین یک کیک پف دار و خوشمزه و یک کیک غیرجذاب تفاوت ایجاد کند.

حالا نکات تهیه یک کیک پف دار و خوشمزه را می‌دانید، نوشیدنی‌های معروف ایران را بهتر بشناسید و برای مهمانی‌های یا عصرانه از ترکیب این نوشیدنی‌ها به همراه کیک لذت ببرید.

چرا کیک یکنواخت پف نمی کند؟

گاهی روی کیک گنبدی می‌شود یا قسمت‌های مختلف کیک به طور یکنواخت پف نمی‌کند. این باعث می‌شود که کیک ظاهر جذابی نداشته باشد یا شما مجبور شوید بخشی از کیک را برش بزنید که به ظاهر دلخواه برسید. دلایل زیر را می‌توان برای اینکه چرا کیک یکدست پف نمی کند یا چرا کیک گنبدی می شود عنوان کرد:

 • سایز قالب مناسب نیست: بهتر است چند قالب با سایزهای متفاوت در خانه داشته باشید که به این مشکل برنخورید. اگر مواد کیک کمتر از قالب کیک باشد، کیک گنبدی می‌شود. معمولا باید نصف قالب را با مایع کیک پر کنید که کیک یکنواختی داشته باشید.
 • مواد کیک به طور یکنواخت در قالب پخش نشده است: وقتی مواد را به طور یکنواخت پخش نکنید، انتظار نداشته باشید که کیک شما یکنواخت پف کند. وقتی مواد را داخل قالب ریختید، قالب را چند بار به یک سطح صاف بکوبید که مطمئن شوید مواد کاملا پخش شده است.
 • دمای فر در همه جای آن یکسان نیست: گاهی فر مشکل دارد و در همه جای آن حرارت یکسانی منتقل نمی‌شود. وقتی قالب کیک را درون فر می‌گذارید، قالب کیک دمای یکسانی را دریافت نمی‌کند. همین باعث می‌شود که یک جای کیک بیشتر پف کند و جای دیگر آن پف کمتری داشته باشد.

چرا وسط کیک پف نمی کند؟

چرا وسط کیک پف نمی کند؟

معمولا وقتی کیک به اندازه کافی پخته نشده باشد، وسط کیک پف نمی‌کند. البته مواردی مثل استفاده نامناسب از خمیر مایه، رعایت نکردن دمای مورد نیاز برای فر یا باز و بسته کردن زیاد فر باعث می‌شوند که وسط کیک پف نکند. پس همیشه نمی‌توان یک جواب برای چرا وسط کیک پف نمی‌کند در نظر گرفت! اگر یک خلال دندان بردارید و در وسط کیک فرو کنید، بهتر متوجه می‌شوید که کیک پخته است یا باید برای آن بیشتر صبر کنید. وقتی کیک پخته باشد، چیزی به خلال دندان نمی‌چسبد و همه چیز به راحتی از آن جدا می‌شود. برعکس، اگر مواد به خلال دندان چسبید، یعنی کیک شما به مدت زمان بیشتری برای پختن نیاز دارد و باعث کمی صبورتر باشید.

چرا اطراف کیک پف نمی کند؟

وقتی اطراف کیک پف نمی‌کند، شما کیکی گنبدی شکل دارید که حتما از ظاهر آن راضی نیستید. دلایل متفاوتی برای اینکه چرا اطراف کیک پف نمی‌کند گفته می‌شود:

 • مواد لازم و مایعات گفته شده در طرز تهیه کیک باید با دقت اندازه‌گیری شوند.
 • اگر مقدار زیادی روغن به کناره‌های قالب اسپری کنید، باعث می‌شود که مواد به قالب بچسبند و از آن بالا نیایند.
 • کیک را برای مدت طولانی در قالب کیک سرد نکنید. این کار باعث می‌شود که کناره‌های کیک به سمت داخل فرو بروند.

چرا کیک در فر پف نمی کند؟

چرا کیک در فر پف نمیکند؟

چند دلیل ممکن است باعث شود که کیک شما در فر پف نکند:

۱-  دمای فر: اگر دمای فر کمتر از دمای مورد نیاز برای پخت کیک است یا دمای فر خراب باشد، کیک در فر پف نمی ‌کند.

۲ ـ پودر کیک: اگر تاریخ انقضای پودر کیک گذشته باشد، کیک به‌درستی پف نمی‌کند.

۳-  مواد اولیه نامرغوب: شیر، تخم مرغ، آرد، بیکینگ پودر یا هر ماده دیگری که در کیک استفاده می‌کنید باید تازه باشند.

۴-  باز کردن در فر: باز و بسته کردن در فر باعث کاهش دمای فر می‌شود و کیک در فر پف نمی کند.

۵ ـ استفاده زیاد از تخم مرغ: استفاده بیش از حد از تخم مرغ باعث می‌شود که بافت مایع کیک سنگین شود و پف نکند.

در کنار همه این موارد، ممکن است فر شما خراب باشد و دما را به طور یکنواخت پخش نکند. اگر همه نکات گفته شده را رعایت کردید و باز هم به مشکل برخوردید، حتما نگاهی به وضعیت فر خود داشته باشید.

چرا کیک خانگی پف نمی کند؟

پختن کیک خانگی یکی از تفریحات سرگرم کننده و خوشمزه‌ای است که اعضای خانواده می‌توانند با یکدیگر تجربه کنند. طعم عطر کیک خانگی در کنار چای تازه گرمای دلپذیری به محیط خانه می‌دهد و چیزی نمی‌تواند جای این احساس‌های خوب را بگیرد. بااین‌حال، پختن کیک در خانه برای همه راحت نیست و همه نمی‌توانند از پس آن به خوبی بربیایند. گاهی کیک خانگی پف نمی‌ کند و گاهی روی آن می‌سوزد. هر بار به یک دلیلی ممکن است شما از خوردن یک کیک تازه و خوشمزه خانگی محروم شوید.

مهترین دلایلی که چرا کیک خانگی پف نمی کند را در زیر می‌بینید:

۱ ـ آرد و بیکینگ پودر را با یکدیگر سه بار الک کنید.

۲ ـ سفیده و زرده تخم مرغ را از هم جدا کنید و آنها را جداگانه با شکر مخلوط کنید.

۳ ـ همه مواد کیک را در یک جهت هم بزنید و تا آخرین مرحله این جهت را رعایت کنید.

۴ ـ بیکینگ بود باید تازه و به اندازه باشد که کیک خانگی پف کند.

۵ ـ مواد لازم را همه در دمای محیط قرار دهید و بعد با یکدیگر مخلوط کنید.

۶ ـ فر را به اندازه کافی داغ کنید و در فر را در طول پخت باز و بسته نکنید.

اگر نکات گفته شده را رعایت کنید، بعید است با مشکل پف نکردن کیک رو به رو شوید. بااین‌حال، هزار مدل دستور تهیه کیک وجود دارد. پیشنهاد ما این است که قدم‌به‌قدم دستورهای کیک را رعایت کنید که کمترین مشکل را داشته باشید.

چرا کیک در توستر پف نمی کند؟

چرا کیک در توستر پف نمی کند؟

شاید شما به فر دسترسی نداشته باشید و بخواهید در توستر کیک خود را درست کنید. نکاتی که برای علت پف نکردن کیک در بالا گفته شده در این مورد نیز صدق می‌کند، اما موارد دیگری نیز به لیست بالا اضافه می‌شود. به‌هرحال شما دارید با وسیله دیگری کیک خود را درست می‌کنید و خیلی مهم است که روش استفاده از آن را بدانید. نکات زیر را برای تهیه کیک در توستر در نظر داشته باشید:

 • دما را متناسب با توستر تنظیم کنید: معمولا دما را باید بین ۲۰ تا ۴۰ درجه کمتر از دمای گفته شده با فر در نظر بگیرد.
 • توستر را از قبل گرم کنید: حدود ۱۰ دقیقه قبل از اینکه کیک را بپزید، توستر را گرم کنید.
 • فضای توستر را در نظر بگیرید: معمولا فضای داخلی توستر محدودتر است و باید در انتخاب قالب به این نکته توجه کنید.
 • قالب کیک را در مرکز توستر قرار دهید: قالب کیک را در فاصله متناسبی نسبت به المنت‌های بالایی و پایینی قرار دهید.
 • در توستر را باز نکنید: حداقل ۳۰ دقیقه برای پختن کیک در توستر لازم است و قبل از آن در توستر را باز نکنید.

چرا کیک در کیک پز برقی پف نمی کند؟

دلیل اینکه چرا کیک در کیک پز پف نمی کند، دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد. همانطور که می‌دانید، مدل‌ها و برندهای کیک پز برقی بسیار متفاوت است و نباید انتظار داشته باید که کیفیت پخت کیک در همه آنها شبیه بهم باشد. شاید مهمترین دلیل اینکه چرا کیک در کیک پز برقی پف نمی ‌کند، نوع کیک پز شما باشد. پس قبل از هر چیز از کیفیت آن مطمئن شوید. بعد از آن، هر کیک پز به همراه دستورالعمل مشخصی به فروش می‌رسد. یعنی برای تهیه کیک در این کیک پز، باید از دستورالعمل مخصوص آن پیروی کند. احتمال دارد شما همه موارد مربوط به تهیه یک کیک خانگی باکیفیت را رعایت کرده باشید، اما به دستورالعمل تهیه کیک در این نوع کیک پز برقی بی‌توجه بوده باشید.

اگر همه این موارد را رعایت می‌کنید و باز هم به مشکل برمی‌خورید، ممکن است مشکل از کیک پز شما باشد. مثلا دما را به طور یکنواخت پخش نمی‌کند یا دمای کافی برای تهیه کیک تولید نمی‌کند.

چرا کیک در قابلمه پف نمی‌کند؟

چرا کیک در قابلمه پف نمی کند؟

یک قابلمه نسوز یا تفلون در بیشتر خانه‌ها پیدا می‌شود. پس برای تهیه یک کیک خانگی خوشمزه به‌دنبال بهانه نباشید و با همین قابلمه‌ای که در دسترس دارید شروع کنید. شاید هم در قابلمه کیک درست کرده‌اید و حالا به مشکل برخورده‌اید. مثلا اینکه چرا کیک در قابلمه پف نمی‌ کند و مانند پختن کیک در فر نمی‌شود. باید بگوییم که تهیه کیک در قابلمه نیز فوت و فن‌های خود را دارد و با تهیه کیک در فر و توستر تفاوت‌هایی دارد. نکات زیر را برای تهیه کیک در قابلمه در نظر داشته باشید که کیک‌تان به خوبی پف کند و از خوردن آن لذت ببرید:

 • قابلمه نسوز استفاده کنید که کیک به قابلمه نچسبد.
 • اندازه قابلمه بهتر است دوبرابر اندازه مایع کیک باشد که جای کافی برای پف کردن وجود داشته باشد.
 • قابلمه را داغ کنید و کف آن را با مقدار مناسبی روغن چرب کنید.
 • مواد کیک را به شکل کاملا یکدست درون قابلمه بریزید و به‌طور یکنواخت پف کنید.
 • در قابلمه را با دم‌کنی بپوشانید و حدود ۴۵ دقیقه آن را برندارید.
 • اجازه دهید کیک با شعله ملایم پخته شود و پف کند.

دلایل پف نکردن کیک در قابلمه مانند دلایل پف کردن کیک در تابه است. اگر برایتان سوال است که چرا کیک تابه ای پف نمی کند، همه موارد بالا را در نظر داشته باشید. با توجه به اینکه کف تابه پهن است، حتما مقدار مواد کیک را متناسب در نظر بگیرید. در غیر این صورت، کیک به خوبی پف نمی‌کند. مانند این است که از یک قالب پهن و بزرگ با مواد کم برای تهیه کیک استفاده کرده باشید.

چرا کیک خیس پف نمی‌کند؟

چرا کیک خیس پف نمی کند؟

کیک خیس یکی از کیک‌های بسیار خوشمزه و محبوبی است که درست کردن آن ترفندهای بیشتری دارد. به همین دلیل است که شاید همه نتوانند از پس تهیه یک کیک خیس حرفه‌ای بربیایند و با مشکلاتی مانند پف نکردن کیک روبه‌رو شوند. البته این نکته را در نظر داشته باشید که کیک خیس مانند کیک‌های دیگر پف نمی‌کند و نباید انتظار پف خیلی زیاد از این کیک داشته باشید. بااین‌حال، اگر کیک شما خیلی خشک می‌شود یا به‌هم می‌چسبد، شاید به دلایل زیر باشد:

 • قالب را بیش از حد چرب کرده‌اید.
 • قالب را بسیار بزرگ‌تر از مواد انتخاب کرده‌اید.
 • دمای فر خیلی کمتر از مقدار مورد نیاز بوده است.
 • دمای فر بسیار بیشتر از مقدار مورد نیاز بوده است.
 • ترتیب اضافه کردن مواد را رعایت نکرده‌اید.

چرا کیک یزدی پف نمی کند؟

کیک یزدی یکی از خوشمزه‌ترین کیک‌های ایرانی است که در شهرهای مختلف ایران به روش‌ها و طعم‌های متفاوتی درست می‌شود. معمولا انتظار می‌رود که این کیک به خوبی پف کند و به حالت گنبدی شکلی بالا بیاید. درحالی‌که همیشه اینجور نمی‌شود و بعضی از کیک پز‌ها نمی‌دانند که چرا کیک یزدی پف نمی کند.

دما را می‌توان مهمترین عامل پف نکردن کیک یزدی دانست. اگر دمای فر پایین باشد، شک نداشته باشید که کیک بلافاصله پف نمی‌کند و گنبدی نمی‌شود. البته هم زدن زیاد مواد کیک و چرب کرده بیش از اندازه قالب کیک نیز از دلایل دیگری هستند که برای پف نکردن کیک یزدی عنوان می‌شوند، اما مهمترین عامل آن به دما برمی‌گردد. پس قبل از هر چیز باید فر را کاملا داغ کنید و دمای مورد نیاز برای پختن کیک یزدی را رعایت کنید، بعد از اینکه از افزایش دما مطمئن شدید، سینی کیک را درون فر قرار دهید و منتظر پف کردن کیک یزدی بمانید.

چرا کیک زبرا پف نمی‌کند؟

چرا کیک زبرا پف نمی‌کند؟

تهیه کیک زبرا یا راه راه از ترفندهایی است که باعث می‌شود کیک شما جذاب‌تر به نظر برسد. این کیک دل طرفداران کیک وانیلی و شکلاتی را همزمان به‌دست می‌آورد. البته این کیک دورنگ را با طعم‌های متفاوتی درست می‌کنند. دلیل اینکه این کیک اسفنجی پف نمی‌کند، مانند دیگر کیک‌های دیگر است. شاید فر به اندازه کافی داغ نبوده یا مواد را به خوبی با یکدیگر ترکیب نکرده باشید. شاید هم در انتخاب قالب مناسب دقت لازم را نداشته‌اید. در هر صورت علت پف نکردن کیک زبرا به یکی از مراحل تهیه کیک برمی‌گردد و بهتر است یک بار دیگر همه چیز را از اول مرور کنید.

چه موادی باعث پف کیک می‌شود؟

تمامی نکات و فوت و فن‌های لازم برای اینکه بتوانید مشکل پف نکردن کیک خود را رفع کنید در روش‌های گوناگون به شما در تیترهای قبل آموزش داده شد. در نتیجه، پس از مشخص کردن نوع کیکی که قصد دارید بپزید و انتخاب روش پخت کیک، حتما نکات ذکر شده را رعایت کنید تا کیک پفی و خوشمزه‌ای داشته باشید.

حرف آخر

در این مقاله تمام نکات مورد نیاز درباره اینکه چرا کیک پف نمی کند گفته شد و حالا بهتر می‌توانید یک کیک با ظاهری بهتر در خانه درست کنید. اگر شما هم ترفندهای بیشتری برای پف کردن کیک دارید که در این مطلب به آن اشاره نشده، خوشحال می‌شویم با ما و دیگر خوانندگان در بخش نظرات به اشتراک گذارید. اگر سوالی هم دارید که در این مطلب به آن پاسخ داده نشده، حتما ما را از آن باخبر کنید و در بخش نظرات بپرسید.

سوالات متداول

چرا کیک اول پف می کند و سریع پف آن می‌خوابد؟

مصرف بیش از حد جوش شیرین یا بیکینگ پودر باعث می‌شود که کیک خیلی سریع پف کند و بلافاصله پف آن بخوابد. این اتفاق زمانی می‌افتد که وسط کیک هنوز کاملا پخته نشده است، پس کیک سریع فرو می‌رود.

چه موادی باعث پف کیک می‌شود؟

بیکینگ پودر و جوش شیرین باعث می‌شوند که کیک پف کند. معمولا از مخمرها برای پف‌کردن استفاده نمی‌شود و از آن برای تهیه خمیر نان استفاده می‌کنند.

علت سوختن ته کیک در توستر چیست؟

مهمترین علت سوختن ته کیک در توستر به نزدیک بودن قالب کیک به المنت پایینی برمی‌گردد. به همین دلیل است که گفته می‌شود حتما قالب را در وسط توستر قرار دهید.

اشتراگ گذاری مطلب

تبلیغات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

پلتفرم دیجیتال فودکس ایران با نوآوری، گسترش همکاری‌های بین‌المللی و افزایش آگاهی مصرف‌کنندگان به همکاری‌های بخش‌های مختلف صنعت غذا و نوشیدنی ایران سرعت و سهولت می‌بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال