پلتفرم دیجیتال صنعت‌ غذا و نوشیدنی ایران

بررسی میزان کافئین انواع قهوه

6 دقیقه
بررسی میزان کافئین انواع قهوه

اگر بگوییم که قهوه یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های دوران ما است، اشتباه نکردیم. این نوشیدنی خوش‌عطر و بو که به روش‌های مختلف با شیر و بدون شیر، با شکر و بدون شکر، با بستنی، با شکلات و خامه و … آماده می‌شود، پای ثابت میان‌وعده، صبحانه، عصرانه، قبل و بعد از تمرین‌های ورزشی شده و اگر نگاهی به اطرافمان بیندازیم، کمتر کسی را می‌توانیم پیدا کنیم که علاقه‌ای به این نوشیدنی جادویی نداشته باشد.

آن دسته از کسانی هم که قهوه را نوشیدنی تلخی می‌دانستند، با انواع قهوه موکا و آفوگاتو که شکلات و بستنی دارد، حرفشان را پس گرفتند. حالا برای مخالفان قهوه فقط یک نگرانی باقی‌ مانده که آن میزان کافئین انواع قهوه است. برای همین تصمیم گرفتیم در این مقاله نگاهی به مقدار کافئین انواع قهوه داشته باشیم تا ببینیم کدام قهوه‌ها بیشترین کافئین را دارند و کدام مدل‌ها را می‌توانید با خیال راحت نوش جان کرده و نگران عوارضش نباشید. حالا هم که صحبت از عوارض احتمالی قهوه شد، برای تغییر نظرتان پیشنهاد می‌کنم حتماً نگاهی به جدیدترین پژوهش نوشیدن قهوه خطر مرگ و میر را کاهش میدهد بیندازید.

مقدار کافئین انواع قهوه بر چه اساسی مشخص می‌شود؟

اول از همه ببینیم که میزان کافئین انواع قهوه بر چه اساسی مشخص می‌شود. می‌دانید که دانه‌های قهوه را به همان شکلی که هستند استفاده نمی‌کنیم و تغییرش می‌دهیم.

مقدار کافئین در انواع قهوه، اول براساس نوع دانه قهوه مشخص می‌شود. دانه‌های قهوه هم معمولاً یا عربیکا یا روبوستا هستند که عربیکا کمی مزه‌ی ترش در نت آخرش دارد و روبوستا تلخ و سنگین است.

معیار دوم در تعیین میزان کافئین موجود در انواع قهوه، نوع دم‌آوری آن مثلاً با فیلتر یا به‌صورت کلدبرو (سرد دم) و … است.

نوع رُست قهوه هم که لایت (سبک)، مدیوم (متوسط) و دارک (قوی) باشد، سومین معیار تعیین میزان کافئین است. به همین ترتیب اگر قهوه سبکی بخواهید باید نوع لایت را انتخاب کنید و برای قهوه قوی سراغ دانه‌هایی که دارک رُست شده‌اند، بروید.

عوامل دیگری مانند مدل آسیاب دانه‌های قهوه، نسبت آب به قهوه، دمای عصاره‌گیری قهوه و … نیز در تعیین مقدار کافئین در انواع قهوه مؤثر است. حالا با این توضیح مختصر و ساده احتمالاً متوجه شدید میزان دقیق کافئین در انواع قهوه چگونه محاسبه می‌شود و حالا بدون اینکه درباره جزئیات بیشتری صحبت کرده و حوصله‌مان سر برود، بیایید درباره کافئین مدل‌های مختلف قهوه صحبت کنیم.

نکته‌ حائز اهمیت برای افرادی که به هر دلیلی نمی‌توانند از قهوه استفاده کنند این است که با شناخت بهترین انرژی زا و بررسی ویژگی‌های انواع نوشیدنی‌های انرژی‌زا، متوجه خواهید شد که این نوشیدنی نیز دارای کافئین است و می‌توانید به جای قهوه از آن استفاده کنید.

کافئین در اسپرسو چقدر است؟

برای اولین انتخابمان سراغ اسپرسو آمدیم تا ببینیم که این نوشیدنی جذاب که در فنجان‌های بسیار کوچک ریخته می‌شود، چقدر کافئین دارد.

قهوه اسپرسو اگر با دستگاه مخصوص عصاره‌گیری و آماده شود، بیشترین میزان کافئین را در مقایسه با دیگر قهوه‌های بدون شیر مانند ترک یا قهوه فرانسه دارد. در ضمن اسپرسویی که با دستگاه دم شود از اسپرسو با موکاپات، کافئین بیشتری دارد.

قهوه اسپرسو معمولاً به‌صورت سینگل یعنی یک شات اسپرسو یا دبل یعنی دو شات اسپرسو دم می‌شود که قاعدتاً مدل دبل کافئین بیشتری هم دارد. تقریباً برآورد می‌شود که هر شات اسپرسو 30میلی‌لیتری اگر به‌درستی عصاره‌گیری شده و نسوزد، حدود ۷۶میلی‌گرم کافئین داشته باشد.

در نتیجه اگر طپش قلب دارید، به کافئین آلرژی دارید یا تا به‌حال قهوه بدون شیر نخوردید، بهتر است که اسپرسو سفارش ندهید. همچنین، قهوه آمریکانو هم که با اضافه کردن آب‌جوش به اسپرسو سینگل یا دبل آماده شده و در لیوان‌های بزرگ سرو می‌شود، همین میزان کافئین داشته و از قوی‌ترین انواع قهوه است.

میزان کافئین قهوه ترک

بعد از اسپرسو، نوبت بررسی قهوه ترک است که هم روش دم‌آوری تقریباً ساده‌ای دارد و هم بسیاری از ما عاشق طعمش هستیم. در لیست میزان کافئین موجود در انواع قهوه، رتبه دوم بعد از اسپرسو به قهوه ترک می‌رسد.

گفتیم که میزان کافئین در انواع قهوه علاوه بر نوع دانه و رُست به نوع دم‌آوری و عصاره‌گیری دانه‌ها نیز بستگی دارد. دانه‌های قهوه ترک بسیار ریزتر از دانه‌های اسپرسو هستند و برای آماده شدن به نوعی قهوه‌جوش به نام جازوه نیاز دارند. قهوه ترک برای بسیاری از مردم قهوه قوی و بسیار تلخی است؛ اما جالب است بدانید که در میزان کافئین تفاوت چندانی با اسپرسو سینگل نداشته و در مقایسه با اسپرسو دبل کافئین کمتری دارد.

دم‌کردن قهوه ترک با آن ظرافت و کفی که روی فنجان است، یک هنر جذاب است که با کمک مقاله طرز تهیه قهوه ترک می‌توانید به خوبی آن را بیاموزید.

قهوه فرانسه چقدر کافئین دارد؟

اگر فرنچ پرس و قهوه فرانسه در خانه دارید، همین حالا می‌توانید با کمک مقاله طرز تهیه قهوه فرانسه یک فنجان قهوه برای خودتان آماده کرده و در ادامه درباره میزان کافئین آن بخوانید.

قهوه فرانسه مانند قهوه ترک و اسپرسو معمولاً بدون شیر سرو شده و در هر فرنچ پرس (اگر 230 میلی‌لیتری باشد) حدود 100 تا 200 میلی‌گرم کافئین دارد. معمولاً هر فرنچ پرس برای 3 تا 4 فنجان قهوه کافی است و با این حساب در لیست مقدار کافئین انواع قهوه می‌توانیم رتبه سوم را به قهوه فرانسه بدهیم.

میزان کافئین در انواع قهوه با شیر

میزان کافئین موجود در انواع قهوه را با لیست قهوه‌هایی مانند موکا، کاپوچینو، لاته، آفوگاتو و انواع دیگری که با شیر، شکلات و بستنی آماده می‎شوند، ادامه می‌دهیم.

این مدل قهوه‌ها با یک شات اسپرسو آماده می‌شوند، پس دقیقاً به اندازه یک فنجان اسپرسو سینگل کافئین دارند. البته اگر خودتان بخواهید این مدل‌ها با اسپرسو دبل هم آماده می‌شوند، منتها ترکیبی که بعد به آن‌ها اضافه شود، طعم‌شان را تغییر می‌دهد. مثلاً آفوگاتو با بستنی و موکا با شکلات آماده می‌شود. لاته و کاپوچینو هر دو شیر و فوم شیر دارند و خلاصه میزان کافئین‌شان با اسپرسو سینگل برابر اما طعم‌شان کاملاً متفاوت است.

خواص کافئین چیست؟

بعد از بررسی میزان کافئین موجود در انواع قهوه بد نیست که اصلاً ببینیم کافئین خاصیتی هم دارد یا خیر؟

 بیشتر ما کافئین را ماده‌ای می‌دانیم که برای طولانی‌مدت ما را سرحال و پرانرژی نگه می‌دارد و باعث بی‌خوابی‌مان می‎‌شود. در برخی از افراد هم مصرف کافئین همراه با طپش قلب و … است، اما کافئین خواص دیگری هم دارد.

مصرف متعادل کافئین باعث بهبود تمرکز شده و در رفع خستگی تأثیر مثبتی دارد. احتمال کاهش ابتلا به پارکینسون و سایر بیماری‌های مغزی مانند سکته نیز از مزایای نوشیدن متعادل قهوه است؛ اما یادتان باشد که در نوشیدن قهوه همیشه تعادل را رعایت کرده و مراقب سلامت‌تان باشید.

جالب است بدانید قهوه به عنوان بهترین نوشیدنی برای تقویت قلب معرفی شده است اما به شرط اینکه هنگام مصرف این نوشیدنی مفید از خامه و شیر چرب پرهیز شود.

بررسی میزان کافئین انواع قهوه

حرف آخر

تا اینجا با مقدار کافئین در انواع قهوه آشنا شدیم. حالا اطلاعات کامل و خلاصه‌ای درباره انواع دانه‌های قهوه دارید و می‌دانید که بر چه اساسی میزان کافئین در هر فنجان مشخص می‎شود. معمولاً در کافه‌ها هم می‌توانید از گارسون یا باریستا درباره نوع رُست و دم‌آوری قهوه بپرسید و مثلاً اگر عربیکا دوست ندارید، از آن‌ها بخواهید قهوه شما را با دانه روبوستا یا هر روش دیگری آماده کنند.

یادتان باشد که با همه خواص مثبتی که قهوه دارد، لازم است در مصرف آن تعادل به خرج دهید و از مصرف بی‌رویه آن بپرهیزید. در ضمن فراموش نکنید که نوشیدن قهوه به شدت اعتیادآور است.

سؤالات متداول

آیا قهوه ترک را با شیر هم می‌توان آماده کرد؟

در ایران قهوه ترک با شیر هم ترکیب می‌شود؛ اما نوع سنتی و اصیل آن ساده و بدون شکر یا با شکر است و هیچ افزودنی دیگری ندارد.

برای آماده کردن موکا، شکلات را چه زمانی اضافه کنیم؟

زمانی که فنجان را زیر دستگاه اسپرسو گذاشتید یا با موکاپات قهوه را داخل فنجان می‌ریزید، شکلات را کف فنجان بگذارید تا به‌جای هم‌زدن با کمک قاشق، با حرارت قهوه آب شده و طعمش پخش شود. در ضمن برای طعم بهتر موکا از قهوه و شکلات درجه یک و باکیفیت استفاده کنید، زیرا در این مدل قهوه طعم شکلات غالب است.

آیا با موکاپات هم می‌توان اسپرسو دبل آماده کرد؟

بله! با کمک پیمانه اندازه‌گیری دقیقاً به اندازه یک فنجان اسپرسو دبل با دستگاه به موکاپات قهوه اضافه کرده، حتماً سطح آن را صاف کرده و سپس قهوه دم کنید. انتخاب نوع قهوه سلیقه‎ای است؛ اما در نهایت برای اسپرسو قوی بهتر است که سراغ قهوه روبوستا بروید.

اشتراگ گذاری مطلب

تبلیغات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

پلتفرم دیجیتال فودکس ایران با نوآوری، گسترش همکاری‌های بین‌المللی و افزایش آگاهی مصرف‌کنندگان به همکاری‌های بخش‌های مختلف صنعت غذا و نوشیدنی ایران سرعت و سهولت می‌بخشد.

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال