پلتفرم دیجیتال صنعت‌ غذا و نوشیدنی ایران

دنون؛ از آغاز تاکنون

8 دقیقه

شرکت چندملیتی دنون (Danone) تولیدکننده محصولات غذایی است و دفتر مرکزی آن در شهر پاریس قرار دارد. دنون یک برند جهانی سلامت محور است و تا سال 2020 توانسته محصولات خود را در بیش از 120 بازار بین‌المللی به فروش برساند.

شرکت دنون در 55 کشور شعبه دارد و با بیش از 100 هزار کارمند توانسته به درآمدی معادل 25.3 میلیارد یورو در سال 2019 برسد. داستان موفقیت این برند جهانی را در این مقاله از مجله فودکس بخوانید.

سال 1919؛ تولد دنون در بارسلونا، اسپانیا

ایزاک کاراسو، موسس برند جهانی دنون در دهه 1910 میلادی در بارسلونا زندگی می‌کرد. در همان سالها کودکان اسپانیایی از بیماری روده رنج می‌بردند. مدیر موسسه پاستور و برنده جایزه نوبل فردی به‌نام ایلای مچینکوف بود که بر تاثیر فرآورده‌های تخمیر لاکتیک بر بیماری‌های روده تحقیقات زیادی انجام داده بود.

ایزاک کاراسو با تکیه بر نتیجه این تحقیقات، تصمیم گرفت محصولی را به بازار عرضه کند که فواید زیادی داشت و در بین مردم بالکان شناخته شده‌ بود. ماست یکی از غذاهای اصلی مردم بالکان در آن سال‌ها بود. کاراسو شرکتی به‌نام دنون تاسیس کرد و از همان ابتدا سعی کرد محصولات لبنی سلامت ‌محور تولید کند. دنون به معنای دنیل کوچک نام مستعار پسرش بود و بعدها دنیل اداره این کارخانه را برعهده گرفت.

به تاریخچه و توسعه برندها علاقه دارید؟ نستله؛ بزرگترین شرکت صنایع غذایی دنیا را بخوانید.

سال 1929؛ دنون به فرانسه رسید

دنیل کاراسو بعد از پدرش یک شعبه جدید به ‌نام Société Parisienne du Yoghourt Danone را در خیابانی در پاریس تاسیس کرد. اولین شعار تبلیغاتی دنون توسط دنیل به‌وجود آمد: “ماست خوشمزه و سالم دنون یک دسر شادی‌آور و مناسب هضم است”. شرکت دنون اولین شرکتی بود که پیام سلامتی را همراه با شادی و خوشحالی به مردم می‌داد.

عده زیادی از مردم فرانسه از ماست دنون استقبال کردند. قوطی‌های کوچک ماست ابتدا در داروخانه‌ها به‌فروش رسیدند و سپس در غرفه‌های لبنیات توزیع شدند.

سال 1941؛ شروع رویای آمریکایی

در سال 1941 دنیل کاراسو و همسرش به‌دنبال یافتن رویای آمریکایی، فرانسه را به مقصد آمریکا ترک کردند. در همان سالها، آمریکا نوعی از سبک زندگی راحت و بی‌دغدغه را تبلیغ می‌کرد که رویای بیشتر مردم دنیا شده بود و بسیاری را از کشورهای دیگر به آمریکا می‌کشاند.

در بدو ورود، دنیل متوجه یک آگهی تبلیغاتی مربوط به فروش ماست شد. او بیشتر بررسی کرد و متوجه شد که این فروشگاه توسط یک زوج سالمند یونانی اداره می‌شود که روزانه 100 تا 200 ظرف ماست را برای کافه‌های اطراف تامین می‌کنند. در سال 1942 دنیل کاراسو توانست با خرید این فروشگاه، شرکت دنون را در آمریکا تاسیس کند.

سرگذشت کوکاکولا و حقایق جالب درباره آن می‌تواند به شما در درک واقعیت‌های پیشرفت یک شرکت تولیدی در سطح بین‌المللی کمک کند.

سال 1966؛ ادغام موفقیت‌آمیز

آنتونی ریبوند در سال 1966 شرکت BSN را تاسیس کرد. این شرکت با 8815 کارمند تبدیل به تولیدکننده اصلی بطری‌های شیشه‌ای در اروپا شد. این شرکت از ادغام دو شرکت تولیدکننده بطری به ‌نام Verreries Souchon-Neuvesel و شرکت تولید شیشه‌های تخت به ‌نام Boussois به‌وجود آمد.

دنون

1970؛ سرمایه‌گذاری در صنایع غذایی

در این سال، BSN تبدیل به بزرگترین تولیدکننده نوشیدنی و غذای کودک در جهان شد. BSN این موفقیت را با خرید برندهای تجاری Evian ،Kronenbourg ،Société Européenne de Brasseries و Blédina کسب کرد.

1972؛ سخنرانی جنجالی در شهر مارسی

در اجلاس کارفرمایان (Assises du Patronat) که در شهر مارسی فرانسه برگزار شد، آنتونی ریبوند در برابر 200 مدیر سخنرانی کرد و تعریف جدیدی از نقش کلیشه‌ای مدیران تجاری ارائه داد. آقای ریبوند با توجه به تجربیات خود در سال 1968، از مدیران خواست تا رویکرد متفاوتی در اداره برندهای تجاری داشته باشند و چشم‌انداز جدیدی از مسئولیت اجتماعی را برای آنها ترسیم کرد.

همین سخنرانی منجر به ایجاد تعهد همزمان موفقیت تجاری همراه با پیشرفت اجتماعی شد. این اولین بار بود که یک مدیر اقتصادی در فرانسه بر لزوم جنبه‌های انسانی و اجتماعی یک موفقیت تجاری تاکید می‌کرد.

1972؛ ملاقات دو نابغه

داستان ادغام دو برند BNS و دنون از آنجایی شروع شد که دنیل کاراسو و آنتوان ریبود در گردهمایی مرکز توسعه حرفه‌ای مدیران، یکدیگر را ملاقات کردند. دنیل کاراسو دوست داشت دنون را در سطح بین‌المللی رشد دهد و آنتوان ریبود یک نابغه غیرقابل انکار در زمینه کارآفرینی بود. ادغام این دو شرکت تحت عنوان BSN-Gervais Danone، در دسامبر 1972 منجر به تولد غول صنایع غذایی شد.

دهه 1980؛ گسترش در اروپا

از سال 1979 شرکت BSN-Gervais Danone اقدام به خرید برندهای تجاری Amora ،Maille ،Vandamme ،La Pie qui Chante ،Liebig ،Galbani و Volvic کرد. در کمتر از 20 سال، این شرکت تبدیل به سومین شرکت بزرگ غذایی در اروپا شد که بازار فرانسه، آلمان، بلژیک، اسپانیا، ایتالیا، لوکزامبورگ و پرتغال را رهبری می‌کرد.

دهه 1990؛ جاه‌طلبی جهانی

شرکت BSN-Gervais Danone به‌دنبال رشد و پیشرفت در بلندمدت بود، به‌همین دلیل بعد از اروپای شرقی، بازار آسیا و آمریکای لاتین را هدف خود قرار داد. اولین همکاری خود را با شرکت آسیایی آموی (Amoy) متخصص سس سویا و غذاهای منجمد در سال 1991 آغاز کرد.

دهه 1990؛ گسترش در اروپای شرقی

بعد از سقوط دیوار برلین، برند تجاری BSN به اروپای شرقی راه پیدا کرد. ابتدا وارد مجارستان، سپس لهستان (1992)، جمهوری چک (1992) و در آخر روسیه (1993) شد. در طول بازدید از روسیه، آنتوان ریبود با دیدن صف‌های طولانی مقابل درهای مک‌دونالد شوکه شد. درست یک سال بعد، مردم مسکو مقابل فروشگاه دنون در خیابان تورسکایا صف کشیدند.

Danone

1994؛ ستاره‌ای متولد می‌شود

شرکت BSN-Gervais Danon در سال 1994 نام خود را کوتاه کرد و با نام تجاری دنون بر سر زبان‌ها افتاد. پیش از این هم دنون در بیش از 46 کشور دنیا شناخته شده ‌بود. لوگوی جدید دنون در همین سال طراحی شد، لوگویی که در آن کودکی به یک ستاره خیره شده‌ بود. این لوگو نماد انگیزه دنون برای تلاش و موفقیت بیشتر بود.

1996؛ فرانک ریبود مدیرعامل شد

در ماه می 1996 فرانک ریبود جانشین پدرش شد و به‌عنوان مدیر اجرایی شرکت دنون منصوب شد. فرانک همچون پدرش به توسعه شرکت در سطح بین‌الملی ادامه داد. فرانک ریبود بر سه محصول پرفروش تمرکز کرد؛ محصولات لبنی تازه، نوشیدنی و بیسکوئیت.

در کنار مطالعه تاریخچه دنون، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نوشیدنی در دنیا را بهتر بشناسید و آن شرکتی نیست جز پپسی.

1996؛ مدیر اجرایی جدید و توسعه در عرصه بین‌الملل

در دورانی که فرانک ریبود مدیر عامل دنون بود، سرعت رشد بین‌المللی این شرکت افزایش یافت. دنون برای گسترش تولید محصولات لبنی خود در آفریقای جنوبی با شرکت کلاور (Clover)، در آرژانتین با سرنیسیما (La Serenisima) و در آمریکا با استونی فیلد (Stonyfield) شریک شد. در تولید آب ‌معدنی پا را فراتر گذاشت و در مکزیک با شرکت بونافونت (Bonafont)، در آرژانتین با آگواس مینرالز (Aguas Minerales) و در اندونزی با آکوا (Aqua) همکاری کرد.

Danone

1997؛ شعار تبلیغاتی خود را تحت عنوان HOPE مخفف کرد

دنون در سال 1997، با شعار HOPE که خود به معنی امید است، استراتژی‌های خود را ارائه کرد. هر کدام از حروف کلمه HOPE را از معانی انسانیت، گشایش، نزدیکی و اشتیاق گرفت و تلاش کرد تا تمام این معانی را تبدیل به بخش جدایی‌ناپذیر مدیریت روزانه خود کند. این ارزش‌ها بخش مهمی از چشم‌انداز شرکت دنون بودند که قدرت و هویت این برند را در سراسر جهان به اثبات رساندند.

1997؛ سه خط تجاری مهم در جهت پیشرفت

گروه تجاری دنون همچنان در سطح بین‌المللی گسترش می‌یافت و تمرکز اصلی خود را بر روی سه خط تولید محصولات لبنی تازه، نوشیدنی و بیسکوئیت می‌گذاشت. این سه محصول، بیشترین تاثیر را بر رشد بین‌المللی برند دنون داشتند.

2000؛ برگزاری مسابقات فوتبال

دنون این افتخار را دارد که بیش از 16 سال مسابقات فوتبال را برای کودکان و نوجوانان برگزار کند و رویای میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا را محقق سازد. جام ملت‌های دنون (DNC) بزرگترین مسابقات بین‌المللی فوتبال را برای کودکان 10 تا 12 سال برگزار می‌کرد.

این مسئولیت اجتماعی تبدیل به نماد فرهنگی شرکت دنون شد. این مسابقات برای کودکان و نوجوانان فرصتی فراهم می‌کرد تا برای اولین بار به سایر کشورها سفر کنند و با فرهنگ یکدیگر آشنا شوند.

2001؛ مسیر دنون؛ نگاهی درون سازمانی

با برگزاری کمپین مسیر دنون (Danone Way) تمام واحدهای تجاری تشویق شدند تا با ارزیابی عملکرد خود، دست به ابتکاراتی بزنند و موفقیت تجاری را با مسئولیت‌پذیری کارمندان ادغام کنند.

Danone

2002؛ پیشرفت از طریق تحقیقات

مرکز تحقیقات بین‌المللی دنون در پالایزو پاریس قرار دارد و تمام برندهای تجاری زیرمجموعه دنون را در بخش تولید آب‌معدنی و لبنیات بررسی می‌کند. مهمترین وظایف کارمندان این بخش این است که محصولات سالم را گسترش دهند. با تامین مواد غذایی باکیفیت رفاه بیشتری در اختیار مشتریان قرار دهند و ویژگی‌های فرهنگی هر منطقه را در تولید محصولات سازگار با آنها درنظر بگیرند.

2006؛ تامین سلامت محصولات

زمانی که فرانک ریبود مسئولیت شرکت خود را شرح می‌داد، اشاره کرد که “ارتقای سلامت جامعه از طریق تامین غذای باکیفیت از ابتدا مهمترین ماموریت دنون بود. زمانی که ایزاک کاراسو در اوایل قرن بیستم فرآورده لاکتیکی را تولید کرد، سعی داشت رفاه و سلامتی مردم را افزایش دهد. سلامتی مهمترین هدف محصولات دنون است، به‌طوری که امروزه تمام 100هزار کارمند این شرکت تلاش می‌کنند سلامت تغذیه را در هر سنی، در هر کشوری و مطابق با فرهنگ و ذائقه آنها تامین کنند.”

2007؛ شبکه تجاری اجتماعی

گرامین دنون (Grameen Danone) از همکاری بین دنون و گرامین بانک (Grameen Bank) به‌وجود آمد. این بانک توسط محمد یونس تاسیس شده‌ بود و وام اعتباری به مردم می‌داد. برند جدیدی که از همکاری آنها برآمد، نوعی ماست غنی‌شده تولید می‌کرد که مناطق فقیرنشین هم قادر به خرید آن بودند. در سال 2007 دنون با ایجاد یک صندوق مالی، پروژه‌های فنی و مالی مختلفی را پشتیبانی می‌کرد.

2008؛ متعهد به حفظ محیط زیست

در سال 1998، دنون کنوانسیون بین‌المللی رامسر Ramsar International) (Convention را در جهت حفظ تالاب‌ها امضا کرد. 10 سال بعد، دنون صندوق حفاظت از منابع طبیعی را تاسیس کرد.

در سال 2011، از دیگر صاحبان مشاغل دعوت شد تا به این کمپین بپیوندند و در جهت سازگاری با محیط زیست تغییراتی در سیستم خود ایجاد کنند.

2010؛ تعهد دوگانه در تجارت

دنون برنامه اصلی تجارت خود را Dan’Cares قرار داد. در این برنامه تلاش کرد تا مراقبت‌های بهداشتی و کمبود بیمه درمانی را در برخی کشورها جبران کند. جالب است بدانید که پیشرفت‌های اجتماعی قابل‌توجهی در جریان اجرای این برنامه در کشورهای کم‌درآمد اتفاق افتاد.

2013؛ 60 درصد تجارت در بازارهای نوظهور

در سال 1996، تقریبا 80 درصد فروش دنون متعلق به اروپای غربی بود. این درحالی است که در سال 2013، 60 درصد فروش مربوط به بازارهای نوظهور بود. در نتیجه، با ایجاد یک تنوع جغرافیایی در تولید محصولات، دنون به یک تعادل جهانی جدید دست پیدا کرد.

Danone

2013؛ حفظ سلامت کره زمین

شرکت دنون اعتقاد دارد که غذای سالم با طبیعت سالم آغاز می‌شود. دنون 4 هدف اصلی را در جهت حفظ منابع زمین برای خود در نظر گرفته و تا سال 2020 به آن متعهد است.

مبارزه با تغییرات آب‌وهوایی، حفظ منابع آب، بازیافت پسماند و ترویج کشاورزی پایدار از جمله اهداف دنون هستند.

2014؛ تغییر مدیریت دنون

در تاریخ 2 سپتامبر 2014، به پیشنهاد فرانک ریبود رای‌گیری جدیدی برای تفکیک وظایف رئیس و مدیر اجرایی دنون برگزار شد. بر اساس همین رای‌گیری، امانوئل فابر به‌عنوان مدیر اجرایی و فرانک ریبود به‌عنوان ریاست هیئت مدیره انتخاب شدند.

2014؛ آفریقا یک مرز جدید

رشد اقتصادی و اجتماعی در آفریقا به‌ دلیل رشد بازارهای داخلی و ظهور طبقه متوسط در این قاره قابل‌توجه است. دنون با بیش از 20 سال حضور در آفریقا، توانست 2 میلیارد یورو در آن سرمایه‌گذاری کند و در مدت کوتاهی موقعیت خود را در این منطقه تثبیت کرد.

2015؛ استراتژی جدید

آنتوان ریبود و پسرش فرانک بر اهمیت مسئولیت اجتماعی بر رشد اقتصادی دنون تاکید داشتند. با مدیریت امانوئل فابر در سال 2015، استراتژی‌های جدید این شرکت رونمایی شد. شرکت دنون نشان داد که ماموریت خود را ارتقای سلامت جامعه قرار داده و در همین راستا تلاش می‌کند تا غذای سالم و باکیفیت را به افراد بیشتری برساند.

2017؛ دنون و وایت‌ویو

دنون و وایت‌ویو (WhiteWave) با هدفی مشترک در جهت توسعه سبد محصولات لبنی و گیاهی تلاش می‌کنند. آنها تلاش می‌کنند مردم را به انتخاب غذاهای سالم تشویق کنند و با ایجاد تنوع در تولید، نحوه غذاخوردن مردم جهان را با طبیعت سازگار کنند. برندهای تجاری موفق تاثیر زیادی در به‌وجود آمدن انقلاب تغذیه انسان امروزی دارند.

اشتراگ گذاری مطلب

تبلیغات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

پلتفرم دیجیتال فودکس ایران با نوآوری، گسترش همکاری‌های بین‌المللی و افزایش آگاهی مصرف‌کنندگان به همکاری‌های بخش‌های مختلف صنعت غذا و نوشیدنی ایران سرعت و سهولت می‌بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال