پلتفرم دیجیتال صنعت‌ غذا و نوشیدنی ایران

طرز تهیه میرزا قاسمی رژیمی

7 دقیقه
طرز تهیه میرزا قاسمی رژیمی

اگر میرزا محمد قاسم خان قاجار والی رشت نمی‌شد، معلوم نبود اصلا شانس چشیدن میرزا قاسمی شمالی را پیدا می‌کردیم یا داستان این غذای خوشمزه گیلانی هیچ‌وقت شروع نمی‌شد! میرزا قاسمی غذایی پرکالری نیست، اما طرز تهیه میرزا قاسمی رژیمی از دستور اصیل گیلانی آن هم سالم‌تر است.

در این مقاله از مجله فودکس، سعی کردیم سیرتاپیاز روش‌های مختلف تهیه میرزا قاسمی را یاد بدهیم. طرز تهیه میرزا قاسمی بدون فر، طرز تهیه میرزا قاسمی با فر، طرز تهیه میرزا قاسمی بدون گوجه، طرز تهیه میرزا قاسمی مجلسی و … تعدادی از این دستورها هستند که در ادامه می‌بینید.

روش تهیه میرزا قاسمی رژیمی

مدت‌زمان آماده‌سازی و پخت میرزا قاسمی رژیمی حدود ۱ ساعت است.

مواد لازم برای برای ۵ نفر:

بادمجان: ۱ کیلوگرم

گوجه فرنگی: ۱ کیلوگرم

تخم‌مرغ: ۳ عدد

رب گوجه فرنگی: ۱ قاشق غذاخوری

سیر: ۷ حبه

زردچوبه، نمک و فلفل: به مقدار لازم

روغن: به مقدار لازم

طرز تهیه:

در روش تهیه میرزا قاسمی رژیمی، باید تاحدامکان کمتر از روغن استفاده کنید. بادمجان کبابی، بادمجان در فر و بادمجان آب پز از انواع بادمجان‌های مناسب برای تهیه میرزا قاسمی رژیمی هستند. طرز تهیه میرزا قاسمی با بادمجان آب پز یکی از روش‌هایی است که برای افراد رژیمی پیشنهاد می‌شود. درهرحال، یک روش را به سلیقه خود انتخاب کرده و بادمجان‌ها را بپزید. مسلما بادمجان کبابی عطروطعم بهتری دارد، اما انجام این کار برای همه در محیط خانه ممکن نیست. خلاصه بادمجان‌ها را به هر روشی که می‌پسندید، آماده کنید. بعد از آماده‌سازی نیز پوست آنها را جدا کنید.

در طرز تهیه میرزا قاسمی رژیمی مانند طرز تهیه میرزا قاسمی با گوجه فرنگی، گوجه وجود دارد. نصف گوجه‌ها را مکعبی خرد کنید و نصف دیگر گوجه‌ها را رنده کنید. حبه‌های سیر را نیز خردکرده و کناری بگذارید.

یک ماهیتابه بردارید و سیر‌های خرد شده را با چند قطره روغن تفت دهید. رب گوجه فرنگی و ادویه‌ها را به آن اضافه کنید و مواد را کاملا هم بزنید. حالا گوجه‌ها را به بقیه مواد اضافه کنید و صبر کنید تا آب آنها کشیده شود. این سس گوجه را از روی حرارت بردارید و کناری بگذارید.

به سراغ بادمجان‌های پوست گرفته بروید، آنها را ساطوری کنید و توی ماهیتابه با روغن خیلی کم تفت دهید. سپس سس گوجه‌ای که از قبل آماده کرده‌اید را به بادمجان‌ها اضافه کنید.

بادمجان و سس گوجه را حسابی مخلوط کنید. در این مرحله بوی سیر همه خانه را برمی‌دارد. بعد از حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه، تخم‌مرغ‌ها را به بادمجان و گوجه اضافه کنید و هم بزنید.

حدود ۵ دقیقه بعد، غذای میرزا قاسمی رژیمی آماده است. میرزا قاسمی را با نان بربری تازه می‌خورند. اگر می‌خواهید میرزا قاسمی را به‌عنوان پیش‌غذا روی میز مهمانی بگذارید، طرز تهیه نان سیر را یاد بگیرد و چند تکه از این نان‌ها را در کنار ظرف میرزا قاسمی سرو کنید.

طرز تهیه میرزا قاسمی با فر

کبابی کردن بادمجان در فر بسیار راحت است، اما خبری از بوی دود و طعم جذاب بادمجان دودی نیست. البته در فضای آپارتمانی کمتر کسی می‌تواند زغال و منقل راه بیندازد. به همین دلیل، طرز تهیه میرزا قاسمی با فر برای این شرایط عالی است.

مواد لازم برای 2 نفر:

بادمجان: ۲ عدد

گوجه فرنگی: ۱ عدد

رب گوجه فرنگی: ۱ قاشق مرباخوری

تخم‌مرغ: ۱ عدد

سیر: ۲ حبه

زردچوبه، نمک و فلفل: به مقدار لازم

روغن: به مقدار لازم

طرز تهیه:

مدت‌زمان آماده‌سازی و پخت میرزا قاسمی در فر حدود ۵۰ دقیقه است.

فر را روی دمای ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد قرار دهید تا گرم شود. بادمجان‌ها را بشویید، خشک کنید و با استفاده از چنگال تمام سطح آنها را سوراخ کنید. سپس آنها را به مدت ۳۰ دقیقه روی سینی فر بگذارید تا کبابی شوند. در طول مدت ۳۰ دقیقه چند بار بادمجان‌ها را بچرخانید تا کل سطح آنها کبابی شود.

حالا سینی را از فر خارج کنید و صبر کنید تا بادمجان‌ها سرد شوند. پوست بادمجان‌ بعد از سرد شدن به‌راحتی کنده می‌شود. بعد از آن بادمجان‌ها را به روش ساتوری یا با گوشت‌کوب له کنید.

همین بادمجان را می‌توان با کمی چاشنی به‌عنوان غذایی ساده و سالم خورد. در مقاله طرز تهیه غذاهای ساده و سریع به تعدادی از این غذاها اشاره کردیم.

در طرز تهیه میرزا قاسمی دونفره با فر از گوجه فرنگی رنده‌شده استفاده می‌شود. گوجه فرنگی را رنده کنید و حبه‌های سیر را خرد کنید.

بعد از آن یک تابه بردارید و سیر را با ادویه و نمک تفت دهید. رنگ سیر که تغییر کرد و بوی آن در هوا پیچید، گوجه و بادمجان را به سیر اضافه کنید. فرقی نمی‌کند کدام را اول اضافه کنید. درهرصورت باید صبر کنید تا آب گوجه کشیده شود.

سپس رب گوجه فرنگی را اضافه کنید تا میرزا قاسمی خوش‌رنگ‌تر شود. در تابه را برای چند دقیقه ببندید تا مزه مواد کاملا باهم ترکیب شوند. در نهایت تخم‌مرغ‌ها را اضافه کنید و هم بزنید.

مدل اضافه کردن تخم‌مرغ به میرزا قاسمی تا حدی سلیقه‌ای است. در بعضی از دستور‌ها، تخم‌مرغ را به‌جای اینکه با بادمجان و گوجه مخلوط کنند، روی آن قرار می‌دهند. البته این کار برای تزیین میرزاقاسمی نیز انجام می‌شود. شاید هم گیاه‌خوار هستید و اصلا از تخم‌مرغ در تهیه میرزا قاسمی استفاده نمی‌کنید. اگر گیاهخوار هستید یا به دنبال میان وعده‌های سالم می‌گردید، مقاله طرز تهیه اسنک گیاهی خوشمزه برای شما نوشته شده است.

طرز تهیه میرزا قاسمی بدون فر

طرز تهیه میرزا قاسمی به روش اصیل گیلانی همان طرز تهیه میرزا قاسمی بدون فر است. در این روش، بادمجان‌ها را روی آتش یا ذغال کباب می‌کنند و از فر خبری نیست. بادمجان کبابی طعم و عطر بی‌نظیری به میرزا قاسمی می‌دهد و شمالی‌های قدیمی هنوز ترجیح می‌دهند تا اصالت طرز تهیه میرزا قاسمی شمالی را با بادمجان کبابی حفظ کنند.

برای کباب کردن بادمجان‌ها می‌توانید آنها را مستقیم روی زغال بگذارید یا به سیخ بکشید. درهرصورت، هر چند دقیقه یک بار بادمجان‌ها را جابه‌جا کنید تا همه جای آن کباب شود.

اگر یک‌بار طرز تهیه میرزا قاسمی بدون فر را با بادمجان کبابی امتحان کنید، دیگر هیچ وقت دلتان نمی‌خواهد مدل دیگری را امتحان کنید.

 طرز تهیه کشک بادمجان رژیمی را بلدید؟

طرز تهیه میرزا قاسمی بدون گوجه فرنگی

طرز تهیه میرزا قاسمی ساده و بدون گوجه فرنگی در بعضی از دستور‌های غذایی دیده می‌شود. اگرچه گوجه‌فرنگی ظاهر جذاب‌تری به میرزا قاسمی می‌دهد، اما تهیه میرزا قاسمی بدون گوجه فرنگی نیز طرفداران خود را دارد.

در این روش می‌توانید به‌جای گوجه از رب گوجه فرنگی استفاده کنید. اگرچه بعضی‌ها حتی ترجیح می‌دهند که هیچ ردپایی از گوجه فرنگی در میرزا قاسمی نباشد. طرز تهیه میرزا قاسمی بدون گوجه فرنگی مناسب این گروه از دوستداران میرزا قاسمی است.

اگر شما هم علاقه‌ای به گوجه فرنگی در غذا ندارید و از خوردن غذاهای جدید استقبال می‌کنید، طرز تهیه املت فرانسوی را امتحان کنید. این غذای ساده در کمتر از چند دقیقه آماده می‌شود.

طرز تهیه میرزا قاسمی مجلسی

برای تهیه میرزا قاسمی مجلسی به روش رستورانی، حتما بادمجان‌ها را کبابی کنید. اگر به منقل و زغال دسترسی دارید، بادمجان کبابی را روی آتش درست کنید. همین طعم و عطر آتش کافی است که دل مهمانانتان را ببرد! بااین‌حال، تهیه بادمجان کبابی در فر نیز طعم خوشمزه‌ای به میرزا قاسمی می‌دهد و خودتان را برای درست‌کردن آتش به زحمت نیندازید.

فوت کوزه‌گری برای تهیه میرزا قاسمی مجلسی، گوجه کبابی است. در بیشتر دستورهای آشپزی، ابتدا گوجه را رنده می‌کنند و بعد در روغن تفت می‌دهند. یک بار هم گوجه کبابی را امتحان کنید. با این کار به مهمانان می‌گویید که با آشپزی حرفه‌ای روبه رو هستند!

در آخر نیز یک تخم‌مرغ کامل در تابه‌ای جدا بپزید و برای سرو روی میرزا قاسمی قرار دهید تا ظرف سرو شکیل‌تر شود.

همچنین می‌توانید تعدادی از دیپ‌های سبزیجات گفته شده در مطلب طرز تهیه دیپ سبزیجات رژیمی را یاد بگیرید و در کنار ظرف میرزا قاسمی به‌عنوان پیش غذا بگذارید.

طرز تهیه میرزا قاسمی شمالی

میرزا قاسمی متعلق به شمال ایران و خطه گیلان است و همه آن را با نام میرزا قاسمی شمالی می‌شناسند. در رستوران‌های شمالی میرزا قاسمی به‌عنوان پیش‌غذا یا یک غذای ساده با برنج در منو قرار می‌گیرد. طرز تهیه میرزا قاسمی شمالی با بادمجان کبابی، گوجه کبابی، سیر فراوان و تخم‌مرغ درست می‌شود.

طرز تهیه میرزا قاسمی با گردو

 گردو طعم و ظاهر شاهانه‌ای به غذاها می‌دهد. اگرچه گردو در دستور اصلی میرزا قاسمی شمالی نیست، اما چه کسی می‌تواند بگوید استفاده از گردو این غذا را خوشمزه نمی‌کند؟ گردو را می‌توانید در اول آشپزی یا در آخر آشپزی به میرزا قاسمی اضافه کنید و این کاملا سلیقه‌ای است. حتما از گردو‌های تازه استفاده کنید تا میرزا قاسمی طعم جذاب‌تری پیدا کند.

حرف آخر

فرهنگ غذایی گیلان پر از غذاهای ساده و خوشمزه است که میرزا قاسمی یکی از این هزاران مدل غذا محسوب می‌شود. استفاده از ترکیبات بسیار ساده و قابل‌دسترس باعث شده میرزا قاسمی حضور پر رنگی در سفره مردم شمال داشته باشد. به هر روشی که می‌پسندید، این غذای خوشمزه را درست کنید و از طعم آن لذت ببرید. اگر رژیم گیاهخواری دارید نیز با حذف تخم‌مرغ می‌توانید میرزا قاسمی را وارد برنامه غذایی خود کنید.

سوالات متداول

معروف‌ترین غذاهای محلی گیلان کدامند؟

تنوع و تازگی مواد غذایی در شمال کشور زیاد است و همین باعث شده که فرهنگ غذایی گیلان بسیار غنی باشد. باقلاقاتق، اناربیج، کباب ترش، میرزا قاسمی، لوبیا کباب، خورش ترش واش، ترش شامی، کوکوی اشپل و ماهی گردبیج انواع غذاهای معروف گیلانی هستند.

غذاهای گیلانی با بادمجان چیست؟

میرزا قاسمی، کال کباب، بادمجان شکم‌پر، شامی بادمجان شمالی، دلمه بادمجان، گزلمه بادمجان گیلانی، کوکوی بادمجان و خورشت شش انداز بادمجان از غذاهای گیلانی با بادمجان هستند.

طرز تهیه بادمجان شکم پر چیست؟

بادمجان شکم پر یکی از غذاهای خوشمزه و مجلسی ایرانی است که در بخش‌های مختلفی از ایران درست می‌شود. شمالی‌ها شکم بادمجان را با گردو، سبزی‌های شمالی و رب انار پر می‌کنند.

اشتراگ گذاری مطلب

تبلیغات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

ما در فودکس ایران برای خود ماموریتی تعریف کرده‌ایم.ماموریتی دو سویه که از یک سو در جهت تولید و ارائه محصولات و خدمات با کیفیت و متمایز به صنعتگران صنایع غذایی‌ونوشیدنی و صنایع وابسته تلاش می‌کند.و از یک سو در جهت ارتقای دانش مصرف کننده نسبت به تغذیه سالم در تلاش است.

برندهای محبوب غذایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال