پلتفرم دیجیتال صنعت‌ غذا و نوشیدنی ایران

نوشیدنی های معروف مالزی

8 دقیقه
نوشیدنی های معروف مالزی

با شنیدن نام کشورهای آسیای شرقی، همیشه منتظر شنیدن داستان‌های هیجان‌انگیزی هستیم. تا چه اندازه درباره کشور مالزی و فرهنگ مردم آن می‌دانید؟ تلفیقی جالب‌توجه از طعم‌های مالایی، هندی و چینی فرهنگ غذایی مالزی و نوشیدنی های معروف مالزی را تشکیل می‌دهند. هرکدام از این کشورها دنیای پررمز و رازی از خوراکی‌ها و ادویه‌های مختلف دارند که در بعضی از نوشیدنی های معروف مالزی به‌وضوح دیده می‌شود.

مالزی کشوری مسلمان است و مسلمانان بخش مهمی از شهروندان این کشور هستند. بااین‌وجود، کشور مالزی به آزادی اندیشه باور دارد و شهروندان غیرمسلمان یا مسافران می‌توانند در رستوران‌ها یا فروشگاه‌های مخصوصی از نوشیدنی‌های الکلی سنتی مالزی استفاده کنند. در این مقاله از مجموعه فودکس در کنار معرفی نوشیدنی های معروف بدون الکل در مالزی، تعدادی از نوشیدنی‌‌های الکل‌دار را معرفی کرده‌ایم.

نوشیدنی های معروف بدون الکل در مالزی

اول به سراغ نوشیدنی‌های بدون الکل مالزی می‌رویم. ازآنجایی‌که مالزی کشوری مسلمان است و مسلمانان اکثریت مردم این کشور را تشکیل می‌دهند، تنوع و جذابیت این نوشیدنی‌ها بسیار بیشتر است. در سفر به مالزی حتما چند مدل از این نوشیدنی‌ها را به همراه غذا سفارش دهید و لذت ببرید. فقط حواستان باشد که مالزیایی‌ها نوشیدنی‌ها را بسیار شیرین‌تر از حد معمول می‌پسندند. وقتی می‌خواهید نوشیدنی سفارش دهید، حتما به گارسون تاکید کنید که از شکر کمتری برای نوشیدنی شما استفاده شود. همچنین اگر سری به مقاله نوشیدنی‌های معروف ترکیه بزنید خواهید دید که اغلب نوشیدنی های معروف این کشور مانند مالزی بدون الکل هستند و شما به‌راحتی می‌توانید در سفر به ترکیه و مالزی طعم واقعی این نوشیدنی‌های سنتی را بچشید.

ته تاریک؛ نوشیدنی ملی مالزی

نوشیدنی ملی ما ایرانی‌ها چیست؟ احتمالا همه یک‌صدا اسم چای را می‌آوریم. حالا باید دید معروف ترین نوشیدنی مالزی چیست که آن را نوشیدنی ملی نامیده‌اند! ته تاریک (The Tarik) یا چای مالزیایی، نوشیدنی رسمی مالزی و معروف‌‌ترین نوشیدنی این کشور است. نکته جالب‌توجه در مورد این نوشیدنی، ترکیب فرهنگ‌های مالایی، هندی و چینی در دستور تهیه ته‌تاریک است که آن را خاص‌تر می‌کند. این چای دوست‌داشتنی را می‌توانید در کافی‌شاپ‌های محلی کوپیتیام پیدا کنید.

چیزی که ته‌تاریک را آنقدر مشهور کرده، نحوه تهیه آن است. تصور کنید یک مالزیایی با استایل جذاب ایستاده و دو لیوان یا ظرف مناسب در دست دارد. حالا از فاصله بسیار زیاد چای را از این لیوان به آن لیوان می‌ریزد. این حرکت را آنقدر تکرار می‌کند تا کف غلیظی روی نوشیدنی ایجاد شود. این نمایش برای مسافران و گردشگرانی که در خیابان‌ها مالزی در حال تفریح هستند، بسیار جالب‌توجه است. در اصل نوشیدنی ته تاریک فقط از چای سیاه، شیر تغلیظ‌شده و شکر درست می‌شود و این نحوه آماده‌سازی آن است که این نوشیدنی را بسیار معروف می‌کند. نوشیدنی ته تاریک به دلیل وجود چای در دسته نوشیدنی‌های حاوی کافئین قرار می‌گیرد.

ته هالیا؛ نوشیدنی مناسب زمستان

نوشیدنی ته هالیا (Teh Halia) از زنجبیل، شیر و چای درست می‌شود. اضافه‌کردن شیر به ته‌هالیا مهمترین تفاوت چای زنجبیل معمولی با این نوشیدنی معروف مالزیایی است. افزودن شیر کم‌چرب یا شیر نارگیل بافت خامه‌ای و چربی به طعم تند زنجبیل می‌دهد که در روز‌های سرد زمستان گرمای مطبوعی به بدن می‌دهد. در مقاله دیگری مفصل درباره نوشیدنی‌های مناسب فصل زمستان صحبت کردیم که گزینه‌های خوبی برای لذت‌بردن از سرمای زمستان هستند. پیشنهاد می‌کنیم ته هالیا را در گوشه این لیست در نظر داشته باشید و طعم خانگی آن را امتحان کنید.

ایر باندونگ؛ نوشیدنی با طعم گل رز

باندونگ (Bandung) یکی دیگر از نوشیدنی های معروف مالزی است که رنگ صورتی آن اولین چیزی است که نظر شما را جلب خواهد کرد. سیروپ باندونگ، ایر باندونگ و آیس باندونگ نام‌های دیگری است که به این نوشیدنی می‌دهند. برای اینکه ببینید اسم این نوشیدنی از کجا می‌آید، باید مواد تشکیل‌دهنده آن را بدانید. شیر تغلیظ شده، آب و شربت گل رز از ترکیبات نوشیدنی باندونگ هستند. باندونگ به جفت‌شدن اشاره دارد. همانطور که می‌بینید، ترکیب شیر تغلیظ شده و سیروپ گل رز، نوشیدنی صورتی ملایمی می‌سازد. ایر نیز در لغات مالزیایی به آب اشاره دارد. حالا متوجه شدید که اسم این نوشیدنی از کجا می‌آید؟

مردم مالزی معمولا باندونگ را برای افطار در ماه رمضان یا در جشن عروسی سرو می‌کنند. در سفر به مالزی امتحان کردن این نوشیدنی خامه‌ای با طعم شیرین را از یاد نبرید!

ایر ماتا کوسینگ؛ نوشیدنی با طعم میوه عجیب لونگان

سفر به مالزی فرصتی عالی برای چشیدن آبمیوه‌های جدید است. در نوشیدنی ایر ماتا کوسینگ (Air Mata Kucing)، این طعم‌های جدید با خواص بسیار زیاد این نوشیدنی همراه هستند. به‌عبارت‌دیگر، شما نه‌تنها از یک نوشیدنی خنک با طعمی بسیار جدید لذت می‌برید، بلکه ویتامین‌ها و مواد معدنی زیادی را وارد بدنتان می‌کنید. همچنین این نوشیدنی برای تسکین گلودرد و سرفه عالی است.

ایر ماتا کوسینگ با خربزه زمستانی، میوه راهب، لونگان خشک و شکر درست می‌شود. اسم این میوه‌ها را جای دیگری شنیده بودید؟ احتمالا تعداد زیادی از شما اولین‌بار است که با این میوه‌ها آشنا می‌شوید. به همین دلیل است که می‌گوییم شناخت فرهنگ غذایی کشورها دیگر کمک می‌کند تا مردم آن کشور‌ها را بهتر بشناسید. مثلا با خواندن مقاله نوشیدنی‌های معروف کره‌ای نیز می‌توانید درک بهتری از فرهنگ مردم کره جنوبی پیدا کنید.

آب جو؛ نوشیدنی محبوب مالزی

اگر در مالزی آب جو را در منوی آبمیوه‌ها دیدید، زیاد تعجب نکنید! فقط سریع آن را سفارش دهید و از طعم ساده و متفاوت آن لذت ببرید. احتمال زیادی وجود دارد که این نوشیدنی محبوب، دل شما را نیز به‌دست آورد. این آب جو بدون الکل است و طعم آن با آب جو الکل‌دار کاملا فرق می‌کند. شکل ظاهری آن مانند مایع شفاف است و بافتی چسبناک با طعم شیرین دارد. آب جو را می‌توان به‌صورت سرد با تکه‌های یخ و یک برش لیمو نوشید یا آن را گرم سرو کرد. مدل سرد آن محبوبیت بیشتری دارد و در هوای گرم و مرطوب مالزی حسابی می‌چسبد.

آب جوز هندی؛ نوشیدنی ترکیبی از اندونزی و مالزی

چرا می‌گوییم نوشیدنی آب جوز هندی تلفیقی از کشور‌های اندونزی و مالزی است؟ جوز هندی بومی اندونزی است و این نوشیدنی سنتی در مالزی تهیه می‌شود؛ به همین دلیل است که این نوشیدنی را ترکیبی می‌خوانیم. رنگ این نوشیدنی بستگی به رنگ گوشت داخلی جوز هندی دارد. سفید و زرد کم‌رنگ رنگ‌های متداول‌تر این نوشیدنی هستند.

در مالزی آب جوز هندی را می‌جوشانند تا به ترکیبی قهوه‌ای رنگ و شیرین برسند. در نهایت این نوشیدنی پرخاصیت را با آلو ترش‌های چینی تزیین می‌کنند که طعم بسیار جذابی به این نوشیدنی معروف مالزیایی می‌دهد.

سویا سینکائو؛ نوشیدنی مایکل جکسون

اگر تا این‌جای مطلب چیز جدیدی در نوشیدنی های معروف مالزی توجه‌تان را جلب نکرده است، این نوشیدنی حتما غافل‌گیرتان می‌کند! سویا سینکائو در مالزی به نوشیدنی مایکل جکسون نیز معروف است. دلیل نام‌گذاری این اسم را به تغییر رنگی که در نوشیدنی ایجاد می‌شود، نسبت می‌دهند.

سینکائو که در کشورهای دیگر با نام ژله علف (grass jelly) شناخته می‌شود، یک دسر محبوب در شرق آسیا و بخشی جدایی‌ناپذیر در فرهنگ غذایی مالزیایی است. نوشیدنی سویا سینکائو یکی از موارد پرمصرف سینکائو در کشور مالزی است و طرفداران پروپاقرص زیادی دارد. برای تهیه این نوشیدنی، مکعب‌های ژله‌ای سینکائو را با شیر سویا ترکیب کرده و با انواع میوه‌های مالزیایی سرو می‌کنند.

نوشیدنی های معروف الکل دار در مالزی 

مالزی کشوری مسلمان است. همانطور که در فرهنگ نوشیدنی‌های معروف ایران مشروبات الکلی جایی ندارد، رستوران‌های مالایی نیز نوشیدنی‌های الکلی سرو نمی‌کنند یا قفسه‌ فروشگاه‌ مواد غذایی از این مدل نوشیدنی‌ها خالی است. بااین‌حال مالزی کشوری کاملا آزاد است و ممنوعیتی برای نوشیدن مشروبات الکلی در آن وجود ندارد. اگر به قوانین محلی احترام گذاشته شود و هنجار‌های جامعه مالایی شکسته نشود، افراد غیرمسلمان می‌توانند در مالزی آزادانه نوشیدنی‌هالی الکلی بنوشند. در شهرهای بزرگی مثل کوالالامپور، مشروبات الکلی در رستوران‌های غیرمسلمان و سوپرمارکت‌ها پیدا می‌شود.

تواک (شراب نخل)؛ میراث مهاجران هندی در مالزی

شراب نخل از مهاجران هندی که برای کار به مالزی آمده بودند به یادگار مانده است. البته این نوشیدنی الکلی مختص مالزی نیست و در کشورهای جنوب شرق آسیا و آمریکای جنوبی به‌وفور پیدا می‌شود. در مالزی این شراب به تواک (Tuak) معروف است و از شیره درون درخت نخل درست می‌شود. درست کردن این شراب بین باغداران و افراد محلی که به درخت نخل دسترسی دارند، متداول‌تر است.

لیهینگ (شراب برنج)؛ نوشیدنی الکلی سنتی مالزی

آیا می‌توانید فرهنگ غذاهای آسیایی را بدون برنج تصور کنید؟ حالا نوبت به یکی از سنتی‌ترین نوشیدنی‌های مالزی رسیده که با این ماده غذایی بسیار پرطرفدار درست می‌شود. شراب برنج (Lihing) رنگ طلایی کهربایی دارد که با گذشت زمان به سیاه تغییر رنگ می‌دهد. این رنگ سیاه چیز بدی نیست و خبر از قدیمی بودن شراب و کیفیت بالای آن می‌دهد!

جین پاهیت (کوکتل جین و آنگوستورا)؛ کوکتل معروف مالزیایی

اگر تا همین الان فکر می‌کردید که در کشور مسلمان مالزی کوکتل پیدا نمی‌شود، جین پاهیت که به جین تلخ نیز معروف است، تمام معادلات شما را بهم می‌ریزد. جین پاهیت (Gin Pahit) ترکیبی منحصربه‌فرد از جین و آنگوستورا است که طعمی شبیه کاج و مرکبات دارد.

شناخت انواع نوشیدنی‌ها شما را چندگام به درک فرهنگ و تاریخ مالزیایی نزدیک‌تر می‌کند. مثلا آشنایی با شراب نخ یا تواک به  شما نشان می‌دهد که در سال‌های دور بخشی از مهاجران هندی به مالزی آمده‌اند و بر فرهنگ غذایی آنها تاثیر گذاشته‌اند. از این دست تاثیرات و اتفاقات در طول تاریخ زیاد اتفاق افتاده است. باید کنجکاو باشید تا راز و رمز پشت غذاهای مختلف را کشف کنید.

نوشیدنی‌های معروف اسپانیا را می‌شناسید؟

حرف آخر

به نظرتان می‌شود چای را از نوشیدنی‌های ایرانی حذف کرد؟ چای در تمام تاروپود فرهنگ ما و حتی در آثار هنری ایرانی به‌وضوح دیده می‌شود. نوشیدنی‌های سنتی در کشورهای آسیای شرقی نیز همین جایگاه را دارند. افراد محلی در دورهمی‌ها و مراسم خاص خود این نوشیدنی‌ها را درست می‌کنند و شما به‌عنوان مسافر می‌توانید در رستوران‌ها و کافه‌ها این نوشیدنی‌ها را سفارش دهید. اگر امکان سفر به مالزی را ندارید، نوشیدنی های معروف مالزی را در خانه درست کنید و از طعم متفاوت آنها لذت ببرید.

سوالات متداول

آیا مالایی‌ها چای می‌نوشند؟

چای احتمالاً توسط بازرگانان چینی به مالزی معرفی شده است و صدها سال است که در این کشور از آن لذت می‌برند. ترجیح مردم محلی برای چای سیاه قوی و پرطعم است که معمولاً با مقادیر زیادی شکر و اغلب شیر یا شیر عسلی سرو می‌شود.

بهترین نوشیدنی در مالزی چیست؟

ته تاریک! مالزیایی‌ها ته تاریک را به عنوان نوشیدنی ملی این کشور می‌دانند. ته تاریک نوشیدنی است که در جامعه مالزی معروف است.

نام قهوه در مالزی چیست؟

قهوه مالزی “kopi” نامیده می‌شود. تهیه آن به‌این صورت است که با ریختن آب در حال جوش از طریق تفاله‌هایی که در فیلتر پارچه‌ای نگه داشته می‌شود، غلیظ، قوی و تلخ به‌دست می‌آید و گرم یا با یخ می‌نوشند و معمولاً با شیر تغلیظ‌شده شیرین سرو می‌شود.

اشتراگ گذاری مطلب

تبلیغات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

پلتفرم دیجیتال فودکس ایران با نوآوری، گسترش همکاری‌های بین‌المللی و افزایش آگاهی مصرف‌کنندگان به همکاری‌های بخش‌های مختلف صنعت غذا و نوشیدنی ایران سرعت و سهولت می‌بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال