پلتفرم دیجیتال صنعت‌ غذا و نوشیدنی ایران

نوشیدنی ‌های معروف اسپانیا

5 دقیقه
نوشیدنی ‌های معروف اسپانیا

فرهنگ اسپانیا به رقص، غذا و نوشیدنی گره خورده است؛ کشوری در جنوب اروپا با آب‌وهوای گرمسیری و شهرهای ساحلی که موسیقی و رقصش یکی از معروف‌ترین سبک‌های موزیک در جهان است. مردمش همیشه شاد هستند و لباس‌های رنگی می‌پوشند، از هر موقعیتی برای آواز و رقص استفاده می‌کنند و البته فرهنگ غذایی بسیار غنی دارند.

معمولاً کشورهای ساحلی که دسترسی راحتی به دریا دارند، علاوه بر غذاها و نوشیدنی‌های معمولی، فرهنگ پرباری هم در زمینه غذاهای دریایی دارند. اسپانیا پا از این هم فراتر گذاشته و یکی از معروف‌ترین کشورهای جهان در تهیه نوشیدنی‌ های غیر الکلی و الکلی است. نوشیدنی‌های اسپانیا شهرت جهانی دارند و در تابستان، فستیوال‌های مختلفی به بهانه مزه‌کردن این نوشیدنی‌ها برگزار می‌شود. از سوی دیگر، شرکت‌های شراب و آبجو اسپانیا هم شهرت جهانی دارند و در دنیا حرف اول را می‌زنند.

تیم فودکس امروز تصمیم گرفت تا بعد از معرفی نوشیدنی‌های معروف ترکیه سراغ اروپا رفته و مفصل دربارۀ قهوه‌های معروف و پرطرفدارترین نوشیدنی اسپانیا صحبت کند تا اگر سفری به اسپانیا یا کشورهای لاتینو داشتید، هنگام انتخاب نوشیدنی‌های اسپانیایی در منوی غذا سردرگم نشده و احتیاج به سرچ در گوگل نداشته باشید. پس با ما همراه شوید.

سانگریا؛ امضای فرهنگ غذایی اسپانیایی

اول‌ازهمه با مشهورترین نوشیدنی اسپانیایی شروع می‌کنیم که در فرهنگ مذهبی ما جایی ندارد ولی وقتی قرار است درباره فرهنگ غذایی اسپانیا صحبت کنیم، بد نیست که حداقل با نام این نوشیدنی آشنا شویم. گفتیم که اسپانیا در تولید انواع نوشیدنی الکلی در جهان مشهور است و به‌ همین خاطر بخش مهمی از نوشیدنی‌های معروف این کشور را نوشیدنی ‌های الکلی تشکیل می‌دهند.

سانگریا را می‌توانیم پرطرفدارترین نوشیدنی اسپانیا حتی در میان گردشگران خارجی بدانیم. این نوشیدنی به دو صورت الکلی و غیرالکلی مطابق با ذائقه همه مردم سرو می‌شود. مواد اصلی تشکیل‎دهنده سانگریا لیموترش، پرتقال، سیب و هلو است که با وانیل، دارچین، سودا و آب انگور یا شراب انگور تهیه می‌شود.

به دلیل وجود سودا این کوکتل، گازدار است و طعم بسیار خوبی هم دارد. تقریباً سرشار از ویتامین سی است و در تمام طول سال پیدا نمی‌شود. در هر رستورانی می‌توان سانگریا سفارش داد ولی آن نوشیدنی که در پاییز و با رسیدن پرتقال‌های تازه باشد، به‌مراتب طعم بهتری دارد.

هورچاتا؛ طعمی یادگار از فرهنگ مکزیک

هورچاتا یکی از نوشیدنی های فصلی در اسپانیا است که از مکزیک آمده و معمولاً در تمام رستوران‌ها و کافه‌های اسپانیایی پیدا می‌شود.

هورچاتا در اصل با بادام، کمی برنج و دارچین آماده شده و به‌دلخواه به آن شکر اضافه می‌شود. اگر نسبت به کالری نوشیدنی حساس هستید، می‌توانید به گارسون بگویید که به‌جای شکر سفید از شکر قهوه‌ای استفاده کند. اگر هم نوشیدنی رژیمی یا سالم برایتان اهمیتی چندانی ندارد، بگویید که هورچاتا را با تکه‌های بستنی سرو کنند.

مردم اسپانیا هورچاتا را معمولاً در فصل گرما و تابستان آماده کرده و اگر در این روزهای گرم مهمان داشته باشند، هورچاتا را برای پذیرایی از مهمان همیشه درصدر انتخاب‌هایشان دارند.

این نوشیدنی جذاب در دسته لاکچری‌ترین نوشیدنی‌ها قرار می‌گیرد که طرز تهیه نسبتا راحتی دارد و برای درست کردن آن نیازی به هزینه عجیبی نخواهید داشت. برای آشنایی با طرز تهیه این نوشیدنی و سایر نوشیدنی های لاکچری اما ارزان، پیشنهاد می‌شود مقاله مربوط به آن را مطالعه کنید.

لیموناد؛ بهترین نوشیدنی برای ساحل

لیموناد هم از بهترین نوشیدنی های سرد در اسپانیا است که هم با الکل و هم بدون الکل برای اعتقادات مختلف سرو می‌شود.

لیموناد در اسپانیا به نوشیدنی ساحلی و تابستانی معروف است که علاوه بر سودا، لیموترش تازه، آب، یخ و کمی شکر همراه با سبزی‌های مخصوص و محلی سرو می‌شود تا طعم تند و تیزی به لیموناد بدهد. عطر و بوی متفاوت این لیموناد دقیقاً حال و هوای استراحت زیر آفتاب و ساحل را دارد و البته جایش در لیست بهترین نوشابه‌‌های جهان محفوظ است.

قهوه؛ طعمی که از فرهنگ اسپانیا حذف نمی‌شود!

برخلاف نوشیدنی‌های معروف کره‌ای که همگی‌شان انواع چای هستند، اسپانیا نامش به قهوه گره خورده است. انواع قهوه، هات‌چاکلت و کافی را باید از محبوب‌ترین نوشیدنی های گرم و فصلی موردعلاقه مردم اسپانیا دانست. کافی و قهوه در اسپانیا عضو جدایی‌ناپذیر وعده صبحانه و انتخاب همیشگی برای نوشیدنی در طول روز است.

قهوه در اسپانیا معمولاً بیشتر رُست کلمبیا است و تعداد کمی از مردم قهوه عربیکا را ترجیح می‌دهند. در نتیجه قهوه‌هایشان تند و تلخ است و بدون شیر یا شکر سرو می‌شود که شاید به ذائقۀ بسیاری از مردم خوش نیاید.

هات‌چاکلت معروفی را می‌توانید در اسپانیا به‌عنوان یکی از خوشمزه‌ترین نوشیدنی های فصلی پیدا کنید که از فرهنگ مکزیک ریشه گرفته و با تکه‌های شکلات درست می‌شود.

برای درست‌کردن این هات‌چاکلت خوشمزه و غلیظ، شیر را در کاسه ریخته و شکلات را به روش بن‌ماری داخل همان کاسه شیر، آب می‌کنید تا به ترکیب غلیظ و خوشمزه‌ای برسد که با بقیه هات‌چاکلت‌ها زمین تا آسمان فرق دارد.

حرف آخر

اسپانیا نه‌تنها یکی از کهن‌ترین تمدن‌های اروپایی است، بلکه نزدیک‌ترین کشور قاره سبز به شمال آفریقا یعنی مراکش است. در آندلس یعنی جنوب اسپانیا یادگاری‌های بسیاری از دوران حکومت مسلمانان به‌جا مانده و خواه‌ناخواه در فرهنگ مردم تأثیر گذاشته است. به‌دلیل حضور همین مسلمانان مراکشی معمولاً نوشیدنی‌های اسپانیایی حد وسط دارند و نوشیدنی های غیرالکلی هم در این کشور به‌راحتی پیدا می‌شوند. البته به همان اندازه هم اسپانیا در تولید انواع شراب مشهور است ولی نکته مهم، سرو همه مدل غذا و نوشیدنی در رستوران‌ها و کافه‌های این کشور است تا به همه سلیقه‌ها احترام گذاشته شود.

ما هم در ادامه سلسله مقالات معروف‌ترین نوشیدنی‌های دنیا در این مقاله به پرطرفدارترین نوشیدنی اسپانیا که همان سانگریا است، اشاره کردیم و در ادامه تعدادی از نوشیدنی های سرد و گرم را که در فصول مختلف سال سرو می‌شود، آوردیم.  دستور تهیه بیشتر این نوشیدنی‌ها در گوگل پیدا می‌‌شود تا اگر قصد پذیرایی متفاوتی از مهمانان را داشتید، به‌جای نوشیدنی های معروف ایران این بار کمی متفاوت‌تر از مهمانان پذیرایی کنید.

سؤالات متداول

مشهورترین نوشیدنی اسپانیایی برای مردم اسپانیا کدام است؟

برای مردم اسپانیا سانگریا، قهوه و هات‌چاکلت را باید مشهورترین و پرطرفدارترین نوشیدنی دانست. البته شراب قرمز در این کشور طرفداران بسیاری دارد و بخشی از تولیدات شراب اسپانیا به سایر کشورهای جهان هم صادر می‌شود.

قهوه اسپانیایی چه تفاوتی با سایر قهوه‌ها دارد؟

قهوه در اسپانیا معمولاً بیشتر رُست کلمبیا است و تعداد کمی از مردم قهوه عربیکا را ترجیح می‌دهند. در نتیجه قهوه‌هایشان تند و تلخ است و بدون شیر یا شکر سرو می‌شود که شاید به ذائقۀ بسیاری از مردم خوش نیاید.

چه نوشیدنی‌هایی در اسپانیا معمولاً همراه غذا سرو می‌شود؟

در مراسم خاص معمولاً مردم ترجیح می‌دهند تا شراب سفید بخورند. سانگریا و لیموناد هم در تابستان همراه با غذا یا کنار ساحل سرو می‌شود و میان مردم جایگاه ویژه دارد.

اشتراگ گذاری مطلب

تبلیغات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

پلتفرم دیجیتال فودکس ایران با نوآوری، گسترش همکاری‌های بین‌المللی و افزایش آگاهی مصرف‌کنندگان به همکاری‌های بخش‌های مختلف صنعت غذا و نوشیدنی ایران سرعت و سهولت می‌بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال