پلتفرم دیجیتال صنعت‌ غذا و نوشیدنی ایران

گردشگری غذا در گیلان

4 دقیقه
گردشگری غذا در گیلان

عوامل بسیاری همچون تاریخ غنی، جغرافیای تاریخی، فرهنگ، آداب‌ورسوم و … در جذب گردشگر برای مناطق مختلف مؤثر هستند. یکی از مؤلفه‌هایی که در پیوند وثیق فرهنگی و تاریخی بین مردم منطقه گردشگری با گردشگران مؤثر است، غذا است.

 گردشگری غذا یکی از مواردی است که در حوزه گردشگری مغفول مانده یا کمتر موردتوجه قرار گرفته است. از طرف دیگر تنوع در زیست‌بوم و فرهنگ ایران به‌عنوان یک فرصت مهم برای جذب گردشگر است.

استان گیلان یکی از مناطق بسیار مهم است که اقلیمی حاصلخیز دارد و این حاصلخیزی اقلیم موجب رویش گیاهان متنوع و متعاقب آن پرورش پرندگان، آبزیان و به‌طورکلی جانوران زیادی در این منطقه شده است. وجود این تنوع گیاهی و جانوری نیز سبب تنوع غذایی بالایی در این استان شده است. این مسئله در حدی است که اگر از هر گردشگر بپرسید که انتخاب اولش برای مقصد گردشگری کجا است؟ قطعاً گیلان یک از اولین مواردی است که در پاسخ می‌گوید.

ما در این مقاله گردشگری غذا در گیلان را مورد بررسی قرار می‌دهیم. اگر برای شما نیز غذا یکی از مؤلفه‌های تأثیرگذار در انتخاب مقصد گردشگری و سفرتان است، تا پایان این مقاله از مجله فودکس همراه ما باشید.

گیلان؛ پایتخت گردشگری غذا

وجود هم‌زمان کوهپایه، ساحل، دشت و جلگه در گیلان موجب فراوانی و تنوع زیستی و گیاهی در این منطقه شده و وجود پرندگان، آبزیان و به‌طورکلی جانوران بسیار و محصولات کشاورزی و باغی متنوع و فراوان در این منطقه، تنوع غذایی جذابی را به‌وجود آورده است.

وجود تنوع زیستی و گیاهی در گیلان، حیات و سرزندگی را برای مردم آن به ارمغان آورده است. حاصل این تنوع و رونق کشاورزی و دامپروری، گردشگری به‌خصوص گردشگری غذا را به همراه داشته است.

گیلان بیش از ۱۰۰ نوع غذای گیاهی دارد که باتوجه ‌به اقبال و علاقه بخش قابل‌توجهی از مردم به غذاهای غیرگوشتی و گیاهی، جذابیت گردشگری غذای گیلان مضاعف شده است.

غذاهای گیاهی؛ جاذبه گردشگری غذا در گیلان

در گیلان از بیشتر روییدنی‌هایی از جمله بابونه، انجیر، چوچاق، خالواش، چواش و … که در طبیعت این منطقه موجود است، غذاهای خوشمزه‌ای درست می‌کنند. از طرف دیگر خلاقیتی که در منطقه گیلان در مورد طبخ غذا وجود دارد، موجب شده است که از یک گیاه یا ماده غذایی، چندین مدل غذای متفاوت درست کنند. مثلاً از گیاه سیر چندین نوع غذا همچون شیرینی تره، سیروابیج و سیر قلیه و … درست می‌کنند.

آیا دوست دارید با غذاهای محلی گیلان آشنا شوید؟ به مطلبی با همین عنوان بروید.

ثبت ۱۴ غذای گیلان در فهرست آثار ملی ایران؛ رونق گردشگری غذا در گیلان

۱۴ غذای منطقه گیلان در فهرست آثار ملی کشورمان ایران ثبت شده است.  قطعاً این موضوع موجب رونق گردشگری غذا در گیلان شده است و این رونق همچنان ادامه‌دار است. این غذاها و خوراکی‌ها عبارت‌اند از: زیتون‌پرورده، اناربیج، میرزاقاسمی، خورشت تراش واش، سیاه پلو، باقلاقاتق، نان محلی گیلان، گمج کباب، مرغ ترش، تیان حلوا، کال کباب و پنیر برشته، باقلا واویج یا گل‌درچمن و بادمجان شکم‌پر.

گفتنی است که برخی از این ۱۴ غذا مانند زیتون‌پرورده، مرغ ترش و میرزاقاسمی، جای خود را بر سر سفره‌های مردم کشورمان در سراسر کشور، بازکرده و جزو رژیم غذایی بسیاری از مردم ایران شده است.

برخی از این ۱۴ غذا نیز هر یک جذابیت و هدفی برای گردشگران است که برای خوردن آن غذاها به گیلان سفر کنند؛ مانند گمج کباب و گل‌درچمن. به‌قولی باید گفت بعضی از غذاهای گیلان و یا غذاهای رشت آنقدر خاص هستند که باید به‌دست خود اهالی طبخ شوند تا به‌ جان آدم بنشینند.

گردشگری غذا در رشت

گردشگری غذا در ایران یکی از مهم‌ترین صعنت‌هایی است که می‌تواند روی شکوفایی اقتصادی اثرگذار باشد. برخی از آمار و گزارش‌ها حکایت از این دارد که شهر رشت به‌عنوان مرکز استان گیلان به‌تنهایی بیش از ۱۷۰ نوع غذا دارد و برخی از آمار و گزارش‌ها حکایت از وجود بیش از ۳۰۰ نوع غذا در رشت دارد. چه ۱۷۰ و چه ۳۰۰ نوع غذا، نشان می‌دهد که مردم این شهر از گذشته تاکنون با استفاده از خلاقیت خود از محصولات دامی و گیاهی منطقه خود به‌خوبی استفاده کرده‌اند.

شاید بتوان گفت این تنوع غذایی به دلیل قدمت و تاریخ این شهر، تنوع گیاهانی که در آن می‌روید، نزدیکی به دریا و بهره‌مندی از آبزیان موجود در دریا است. همچنین اوضاع مساعد دامپروری و وجود حیوانات و پرندگان وحشی نیز مزید بر علت است.

تمامی این موارد موجب شده است که شهر رشت به‌عنوان قطب گردشگری غذای ایران، از سوی یونسکو به‌عنوان شهر خلاق خوراک‌شناسی معرفی شده و در کنار شهرهایی همچون لیورپول انگلستان، دیترویت آمریکا، بوداپست مجارستان، بارسلونای اسپانیا، رم ایتالیا، آدلاید استرالیا و … عضو شبکه شهرهای خلاق دنیا شود.

با خواندن مقاله گردشگری غذا در جهان پاسخ تمام پرسش‌هایتان را بگیرید.

حرف آخر

ما در این مقاله به موضوع گردشگری غذا در گیلان و شهر رشت پرداختیم. طبیعت حاصلخیز گیلان با دست و دلبازی تمام، مواهب فراوان و متنوعی به مردم استان گیلان اعطا کرده است. این مواهب از آب‌وهوای مناسب گرفته تا تنوع گیاهی، محصولات کشاورزی و باغی را شامل می‌شود. همچنین تنوع دامی و جانوران وحشی و آبزیان موجود در طبیعت گیلان نیز از دیگر مواهب طبیعی استان گیلان است. همه این موارد موجب شده است که استان گیلان و شهر رشت غذاهای متنوع و فراوانی داشته باشد. این تنوع غذایی، گردشگری غذا در گیلان را رونق می‌بخشد؛ هرچند که می‌توان گفت این موضوع به‌نوعی مغفول مانده است.

سؤالات متداول

وضعیت گردشگری غذا در گیلان چگونه است؟

باتوجه ‌به تنوع غذایی بالای استان گیلان، این استان بسیار موردتوجه گردشگران است، اما این موضوع مغفول مانده و مورد بی‌مهری قرار گرفته است.

دلیل تنوع غذایی در استان گیلان و شهر رشت چیست؟

وجود هم‌زمان کوهپایه، ساحل، دشت و جلگه در گیلان موجب فراوانی و تنوع زیستی و گیاهی در این منطقه شده و وجود پرندگان، آبزیان و به‌طورکلی جانوران بسیار و محصولات کشاورزی و باغی متنوع و فراوان در این منطقه هم موجب تنوع غذایی شده است.

چند غذای استان گیلان در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است؟

۱۴ غذا از جمله: زیتون‌پرورده، اناربیج، میرزاقاسمی، خورشت ترش واش، سیاه پلو، باقلاقاتق، نان محلی گیلان، گمج کباب، مرغ ترش، تیان حلوا، کال کباب و پنیر برشته، باقلا واویج یا گل‌درچمن و بادمجان شکم پر.

اشتراگ گذاری مطلب

تبلیغات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

پلتفرم دیجیتال فودکس ایران با نوآوری، گسترش همکاری‌های بین‌المللی و افزایش آگاهی مصرف‌کنندگان به همکاری‌های بخش‌های مختلف صنعت غذا و نوشیدنی ایران سرعت و سهولت می‌بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال