پلتفرم دیجیتال صنعت‌ غذا و نوشیدنی ایران

تازه یا منجمد؛ کدام بهتر است؟

6 دقیقه
تازه یا منجمد؛ کدام بهتر است؟

در طول تاریخ، مردم زیادی از موهبت داشتن یخچال و فریز محروم بوده‌اند، اما در دهه‌های گذشته همه چیز تغییر کرده است! شما می‌توانید در فصل تابستان فریزر خود را با آلبالوهای تازه پر کنید و در دل سرمای زمستان از خوردن آلبالو پلو لذت ببرید. البته که هنوز سوالات زیادی درباره مصرف تازه یا منجمد مواد غذایی وجود دارد. افراد می‌خواهند بدانند ویتامین‌ها و مواد معدنی در سبزیجات یا میوه‌های فریزری حفظ می‌شود یا آنها با فریزر شدن از بین می‌روند.

همه دوست دارند به‌جای شال‌وکلاه کردن برای خرید، فریزر خود را باز کنند و با آسودگی به سراغ آشپزی بروند! بااین‌حال، هنوز افراد زیادی این باور را دارند که مصرف مواد غذایی تازه بهتر از مواد غذایی فریزی است. در حال حاضر نیز که افراد به سلامتی خود اهمیت بیشتری می‌دهند، خیلی مهم است که تکلیف مسئله تازه یا منجمد بودن مواد غذایی روشن شود. نکات این مقاله از مجله فودکس به شما کمک می‌کند تا از غذا‌های موردعلاقه خود لذت ببرید و درعین‌حال بدانید آنها را در چه حالی مصرف کنید که برای سلامتی شما بهتر باشد.

مصرف سبزیجات؛ منجمد یا تازه؟

اگر همین‌الان به خیابان بروید و درباره مغذی بودن سبزیجات منجمد و تازه بپرسید، قول می‌دهیم بیشتر افراد بدون معطلی بگویند که سبزیجات تازه مغذی‌تر هستند، اما لزوما این باور درستی نیست! افراد گاهی ذهنیت اشتباهی درباره موضوعی دارند و گاهی اصلا دلیل تفکرات خود را نمی‌دانند. به‌عنوان‌مثال، همیشه به شما گفته‌اند که موقع ورزش‌کردن یا دویدن آب سرد نخورید، اما آیا هیچ‌وقت به دلیل آن توجه کرده‌اید؟ در یکی از مقاله‌های فودکس ما به سوال چرا ورزشکاران نباید نوشیدنی سرد بنوشند؟ جواب داده‌ایم. این موضوع نشان می‌دهد که تا چه اندازه مهم است که ریشه باور‌‌های خود را پیدا کنید و نگاه اصولی‌تری به مسائل داشته باشید.

در این سال‌ها مطالعات بسیاری در زمینه  مصرف سبزیجات تازه یا منجمد صورت‌گرفته است و کارشناسان زیادی، موضوع مطالعات خود را اثبات همین قضیه انتخاب می‌کنند. مطالعات نشان می‌دهند که سبزیجات تازه بعد از چند روز ماندگاری در یخچال مواد مغذی خود را از دست می‌دهند، اما این اتفاق برای سبزیجات فریزی نمی‌افتد. تا همین جای کار فکر کنم حسابی تعجب کرده باشید! اگرچه این تفاوت در مواد مغذی به نوع محصول نیز بستگی دارد.

شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که همه میوه‌ها و سبزیجات رفتار یکسانی در برابر فریز شدن داشته باشند. به‌عنوان‌مثال، نخود تازه حاوی ریبوفلاوین بیشتری نسبت به نخود منجمد است، اما کلم بروکلی منجمد بیشتر از کلم بروکلی تازه ویتامین B دارد. علاوه بر این، چندین مطالعه نشان داده‌اند که ویتامین C موجود در زغال اخته منجمد، ذرت منجمد و لوبیا سبز منجمد بیشتر از حالتی است که به‌صورت تازه نگهداری می‌شود.

دلیل از دست ‌دادن مواد مغذی در سبزیجات تازه

ازدست‌دادن تازگی سبزیجات از سر مزرعه شروع می‌شود! مدت زمانی که این محصولات از مزرعه به فروشگاه و به دست شما می‌رسند همه در کاهش تازگی محصول تاثیر دارند. زمانی که میوه یا سبزی چیده می‌شود، شروع به ازدست‌دادن آب می‌کند و همین بر کیفیت نهایی آن تاثیر دارد. هرچه مدت‌زمان بیشتری این محصولات تازه را در مراحل حمل‌ونقل و در فروشگاه نگهداری کنید، میوه و سبزیجات مواد مغذی بیشتری از دست می‌دهند. به‌عنوان‌مثال، کاهو و دیگر سبزیجات مشابه حدود ۸۶ درصد از ویتامین C خود را پس از ۱۰ روز نگهداری در یخچال از دست می‌دهند.

محصولاتی که دارای مقادیر زیادی ویتامین محلول در چربی هستند، بهتر است هرچه سریع‌تر منجمد شوند. کلم بروکلی به دلیل داشتن ویتامین A، هویج به دلیل داشتن کاروتنوئید‌ها و اسفناج به دلیل وجود ویتامین  E در این دسته از مواد غذایی قرار می‌گیرند. بهتر است این سبزیجات را هرچه زودتر مصرف کنید یا آنها را در فریزر نگهداری کنید.

اگر شما هم نگران سالم بودن مواد غذایی خود هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله چگونه غذای سالم بخوریم؟ را نیز بخوانید. گاهی ایجاد عادت‌هایی به‌ظاهر ساده کمک می‌کند تا سلامتی خود را بیشتر حفظ کنید.

مصرف گوشت، مرغ و ماهی؛ منجمد یا تازه؟

آیا گوشت منجمد به‌اندازه گوشت تازه سالم است؟ همین سوال درباره مرغ و ماهی نیز وجود دارد. البته فساد‌پذیری بالای ماهی باعث شده که در کشور‌های پیشرفته شرایط نگهداری ماهی را از روی عرشه کشتی شروع کنند! همین نکته نشان می‌دهد که انجماد تا چه اندازه می‌تواند مواد مغذی موجود در ماهی را حفظ کند.

تفاوت مواد مغذی گوشت تازه و منجمد چیست؟

گوشت جزو اصلی بسیاری از غذا‌های خوشمزه جهان است. قصابی‌ها اگر بخواهند روی تازگی گوشت مانور بدهند، معمولا می‌گویند که خون گوشت هنوز گرم است یا گوشت همین امروز از کشتار‌گاه آمده است. بااین‌وجود، نباید گوشت‌های منجمد را دست‌کم بگیرید. اگر فرایند منجمدسازی را حرفه‌ای انجام دهند، گوشت منجمد نیز مانند گوشت تازه خوشمزه و مغذی است.

با‌توجه‌به این موضوع، به‌نظر شما مصرف گوشت تازه بهتر است یا باید گوشت منجمد؟ اگر گوشت را بلافاصله بعد از قصابی مصرف می‌کنید، مصرف گوشت تازه مواد مغذی بیشتری دارد. بااین‌حال، گوشت تازه با گذر زمان، مواد مغذی و ویتامین‌های خود را از دست می‌دهد. بنابراین، اگر گوشت را حرفه‌ای منجمد کنند و شما یخ‌زدایی آن را به‌درستی انجام دهید، گوشت‌های فریزری مواد مغذی خود را حفظ می‌کنند و مصرف آنها هیچ مشکلی ندارد. علاوه بر این، مصرف گوشت منجمد، دیگر نگرانی‌های مصرف گوشت تازه را ندارد. شما هر زمان که بخواهید تکه‌ای گوشت از فریزر بیرون می‌آورید و برای ناهار و شام خود درست می‌کنید. این باعث می‌شود نگران زود مصرف کردن گوشت‌های تازه نباشید!

با وجود تمامی نکاتی که گفته شد، با توجه به نحوه و محا نگهداری گوشت، حتما به مدت زمان نگهداری گوشت در فریزر و یخچال برای جلوگیری از فاسد شدن آن توجه کنید.

تفاوت مواد مغذی مرغ تازه یا منجمد چیست؟

کیفیت بالای پروتئین گوشت مرغ و چربی پایین آن باعث شده که این گوشت به میزان زیادی در غذا‌های مختلف استفاده شود. شما سه گزینه برای خرید مرغ پیش رو دارید:

  • خرید مرغ تازه و مصرف سریع آن
  • خرید مرغ تازه و منجمد کردن در فریزر‌های خانگی
  • خرید مرغ منجمد و نگهداری آن در فریزر‌های خانگی

بهترین حالت این است که مرغ تازه را همان روز مصرف کنید، اما تفاوت زیادی در مواد مغذی مرغ تازه و مرغ منجمد خریداری شده وجود ندارد. به‌عبارت‌دیگر، تفاوت ارزش غذایی بین مرغ تازه و مرغ منجمد بسیار کم است. بااین‌حال، مرغ منجمد خانگی در مقایسه با مرغ منجمدی که توسط دستگاه‌های صنعتی منجمد می‌شوند، ارزش غذایی پایین‌تری دارد. فریزر‌های خانگی برای سرد نگه‌داشتن غذا‌های منجمد مناسب هستند و مدت‌زمان زیادی طول می‌کشد تا گوشت مرغ در این فریزر‌ها منجمد شود. همین مدت‌زمان منجر به خارج‌شدن آب میان بافتی گوشت مرغ می‌شود و مواد مغذی را تاحدی کاهش می‌دهد.

به نظر شما چرا بر روی نوشیدنی های گازدار نوشته شده خنک بنوشید؟

تفاوت مواد مغذی ماهی تازه و منجمد چیست؟

قصاب‌ها در آب‌وهوای خنک، گوشت را بیرون قصابی آویزان می‌کنند تا نشان دهند گوشت تازه‌ای دارند، اما شما هیچ‌وقت نخواهید دید که یک ماهی‌فروش این کار را انجام دهد. گوشت ماهی و دیگر موجودات دریایی بسیار فسادپذیر هستند و همیشه باید آنها را در مقدار مناسبی یخ نگهداری کرد. همین قضیه نشان می‌دهد که باید با حساسیت بیشتری نسبت به ماهی تازه و منجمد برخورد کرد.

اگر ماهی بلافاصله بعد از صید مصرف شود، ماهی تازه مواد مغذی بیشتری دارد. در مقیاس صنعتی اما نمی‌شود به این شکل به موضوع نگاه کرد. ماهی مدت زمانی را طی می‌کند تا به بازار و دست مصرف‌کننده برسد. همین مدت‌زمان می‌تواند مواد مغذی ماهی را کاهش دهد. در مقابل، ماهی در شرکت‌های صنعتی بعد از بیرون آمدن از آب، وارد عملیات منجمدشدن می‌شود. این گوشت منجمد ماهی به‌اندازه ماهی تازه مواد مغذی خود را حفظ می‌کند. فقط یک مشکل دیگر این وسط وجود دارد. انجمادزدایی اشتباه ماهی می‌تواند مواد مغذی آن را کاهش دهد. همینطور که می‌بینید، باید با دید گسترده‌تری درباره مواد مغذی ماهی تازه و منجمد نظر داد. همیشه باید بررسی کنید که ماهی چه مراحلی را طی کرده تا به‌دست شما برسد. آن‌وقت است که بهتر می‌توانید درباره مغذی بودن یا نبودن آن صحبت کنید.

حرف آخر

بحث بر سر بهتر بودن مصرف گوشت تازه و منجمد تمامی ندارد؛ همانطور که تا اینجای مقاله متوجه شدید که عوامل زیادی بر مواد مغذی گوشت تاثیر می‌گذارند. به‌عبارت‌دیگر، نمی‌توان یک رأی کلی برای مصرف گوشت تازه یا منجمد صادر کرد. نوع گوشت و شرایط نگهداری آن، تاثیر زیادی بر حفظ مواد مغذی دارد و برعکس چیزی که همیشه باور شده است، در مواقعی مزیت مصرف گوشت منجمد بیشتر از مصرف گوشت تازه است.

سوالات متداول

آیا مواد غذایی تازه سالم‌تر از منجمد است؟

اینکه درباره چه نوع ماده غذایی صحبت می‌کنیم، مهم است. گاهی مواد مغذی در مواد غذایی ساده سریع‌تر از بین می‌روند تا مواد غذایی منجمد، و باید دید درباره چه نوع ماده غذایی صحبت می‌شود.

آیا مصرف غذای منجمد سالم است؟

با قاطعیت باید گفت البته که سالم است. دمای فریزر برای حفظ و نگهداری مواد مغذی مواد غذایی بهترین کارایی را دارد و بیشتر مواد غذایی تا چندین ماه به‌خوبی در فریزر سالم می‌مانند.

آیا فریزر مواد مغذی غذا را از بین می‌برد؟

با گذشت زمان مواد مغذی موجود در مواد غذایی کاهش می‌یابد و این ربطی به فریزکردن مواد غذایی ندارد. مواد غذایی موجود در یخچال با سرعت بیشتری مواد مغذی خود را از دست می‌دهند.

اشتراگ گذاری مطلب

تبلیغات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

ما در فودکس ایران برای خود ماموریتی تعریف کرده‌ایم.ماموریتی دو سویه که از یک سو در جهت تولید و ارائه محصولات و خدمات با کیفیت و متمایز به صنعتگران صنایع غذایی‌ونوشیدنی و صنایع وابسته تلاش می‌کند.و از یک سو در جهت ارتقای دانش مصرف کننده نسبت به تغذیه سالم در تلاش است.

برندهای محبوب غذایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال