پلتفرم دیجیتال صنعت‌ غذا و نوشیدنی ایران

فرهنگ غذایی کره جنوبی: نحوه غذا خوردن کره ای ها

10 دقیقه
فرهنگ غذایی کره جنوبی

اگر از طرفداران پروپاقرص سریال «جواهری در قصر» بوده باشید، حتما بخشی از فرهنگ غذایی کره جنوبی را از یانگوم یاد گرفته‌اید! پخش سریال‌های کره‌ای و علاقه‌مندی نسل جوان به گروه کی پاپ کره ای بی تی اس باعث شده کشور کره جنوبی بیشتر موردتوجه قرار بگیرد و مردم بیشتری بخواهند فرهنگ این کشور را بشناسند.

فرهنگ غذایی کره جنوبی بهترین راه برای شناخت تاریخ و هویت اصیل این کشور فوق‌العاده زیبای آسیای شرقی محسوب می‌شود. برای اینکه کره جنوبی را بهتر بشناسید، باید غذاهای کره ای، تاریخچه و فلسفه پشت آنها، اصول مهم در فرهنگ غذایی کره جنوبی و آداب غذاخوردن کره ای ها را بشناسید.

هانسیک (Hansik)، غذای سنتی کره ای، آینه‌ای تمام‌قد از فرهنگ غذا خوردن کره جنوبی است. یک وعده غذایی سالم که از ترکیب متناسب یک ظرف برنج، یک کاسه سوپ و تعداد زیادی مخلفات متنوع تشکیل می‌شود. همین غذا نشان‌دهنده اصول مهم فرهنگ آشپزی کره ای است که در ادامه مطلب می‌خواهیم بیشتر درباره آن صحبت کنیم.

۳ اصل مهم در فرهنگ غذا خوردن کره جنوبی

۳ اصل مهم در فرهنگ غذا خوردن کره جنوبی

اصول و ارزش‌هایی که پشت فرهنگ غذا خوردن کره ای ها (کره جنوبی) قرار گرفته‌اند، علاقه‌مندان به فرهنگ غذاهای کره ای را بهتر و دقیق‌تر با این فرهنگ چندهزارساله و بسیار غنی آشنا می‌کنند. قبل از اینکه بخواهید بدانید که غذاهای محبوب کره ای چه هستند، باید یاد بگیرید که آشپزی کره ای بر چه اصولی استوار است و مردم کره جنوبی چگونه مواد اولیه غذاهای خود را انتخاب می‌کنند. این اصول مهم باعث شده که مردم جهان نگاهی تحسین‌برانگیز به فرهنگ آشپزی کره ای داشته باشند.

اولین اصل: طبیعت و زمان

اولین اصل: طبیعت و زمان

فرهنگ غذای فصلی در کره جنوبی بسیار پررنگ است. مردم کره جنوبی از سبزیجات و مواد غذایی موجود در هر فصل برای درست کردن غذا استفاده می‌کنند و غذاهای مختلفی برای هر فصل وجود دارد. به‌عنوان‌مثال، آنها در فصل تابستان میوه‌های بیشتری را همراه با غذا می‌خورند. درحالی‌که با نزدیک شدن به فصل زمستان، غذای محلی معروفی به نام گلابی برفی کره ای جایگزین آن حجم از میوه تابستانه می‌شود. رعایت این اصل همانطور که در مطلب فرهنگ غذایی چین اشاره کردیم نیز دیده می‌شود و مردم این کشور برای هر فصل، فهرست متفاوتی از غذاها را دارند.

البته آشپزی کره ای از روش‌های قدیمی برای حفظ مواد غذایی و استفاده از آنها در دیگر فصول سال استفاده می‌کند. محصولات تخمیر شده مانند کیمچی از همین نوع هستند. آنها این مواد غذایی را به‌عنوان چاشنی و افزایش مواد مغذی غذا در تمام طول سال استفاده می‌کنند.

دومین اصل: غذا دارو است

دومین اصل: غذا دارو است

مردم کره جنوبی بر این باورند که سلامتی افراد و غذایی که می‌خورند، ارتباط مستقیمی باهم دارد و نمی‌توان آنها را جدا از هم دید. اگر احساس مریضی می‌کنید، حتما خوب غذا نمی‌خورید. به همین دلیل، فلسفه «غذا دارو است» تاثیر زیادی بر فرهنگ غذا خوردن کره جنوبی گذاشته است. به‌عنوان‌مثال، کیمچی که در کره زیاد مصرف می‌شود، حاوی فیبر و خاصیت پروبیوتیک فراوان است که سیستم ایمنی و دستگاه گوارش را تقویت می‌کنند. علاوه بر این، رژیم غذایی کره جنوبی سرشار از غذاهای دریایی و سبزیجات تازه است که برای حفظ سلامتی بدن بسیار مفید هستند.

سومین اصل: تعادل و تناسب در فرهنگ کره جنوبی

سومین اصل: تعادل و تناسب

غذاهای کره ای را نگاه کنید. چه چیزی نظرتان را بیشتر جلب می‌کند؟ آیا ترکیبی متناسب از پروتئین، کربوهیدرات و ویتامین‌ها را در یک ظرف نمی‌بینید؟ به‌طورکلی، غذاهای کره ای با مفهوم تعادل آمیخته شده‌اند. یکی از غذاهای معروف کره ای به نام bibimbap بهترین معرف این اصل کره‌ای است. یک وعده غذایی محبوب است که از برنج سفید، گوشت گاو، تخم‌مرغ، سبزیجات و رب فلفل درست می‌شود.

همه این ۳ اصل مهم در غذای معروف کره ای مندو (mandu) آمیخته شده‌اند. غذایی مانند پیراشکی است که با گوشت و سبزیجات تازه درست می‌شود. تاریخچه این غذا به قرن چهاردهم برمی‌گردد و یکی از محبوب ترین غذاهای خیابانی کره جنوبی و جشن سال نو کره ای محسوب می‌شود.

اگر اصول آشپزی کره ای را با اصول آشپزی ایتالیایی مقایسه کنید، متوجه عمق تفاوت اصول آشپزی در فرهنگ غذایی هر کشور می‌شوید. مقاله فرهنگ غذایی ایتالیا به‌طور مفصل به اصول آشپزی در ایتالیا پرداخته است.

ویژگی‌های مهم فرهنگ غذا خوردن کره جنوبی

ویژگی‌های مهم فرهنگ غذایی کره جنوبی

آشنایی با فرهنگ غذایی کره جنوبی باعث می‌شود که از غذاهای کره جنوبی لذت بیشتری ببرید. مهمترین ویژگی‌های غذاهای سنتی کره را در زیر می‌بینید:

برنج، اصلی ترین غذای مردم کره جنوبی

اولین و مهمترین غذا در کره جنوبی برنج است. برای یک کره‌ای فرقی ندارد که بخواهد صبحانه آماده کند یا شام؛ یک کاسه برنج همیشه اولین چیزی است که سر سفره گذاشته می‌شود. آنها برنج را به همراه مخلفاتی مانند انواع گوشت و سبزیجات مصرف می‌کنند. روش پخت برنج کره‌ ای مانند کته ایرانی است، اما نرم‌تر از برنج ایرانی پخته می‌شود.

نقش مهم ادویه و سبزیجات در آشپزی کره‌ ای

نقش مهم ادویه و سبزیجات در آشپزی کره‌ ای

ادویه‌ها و ترکیباتی مانند فلفل قرمز، زنجبیل، سیر، پیاز و سبزیجات در فرهنگ غذایی کره جنوبی زیاد استفاده می‌شوند. از دیدن غذاهای خیلی قرمز و تند کره‌ای تعجب نکنید، آنها علاقه زیادی به استفاده از انواع پودر فلفل قرمز و پاپریکا دارند. سیر و زنجبیل از ترکیبات پرمصرف بعدی در آشپزی کره ای هستند. استفاده زیاد از این ترکیبات نشان می‌دهد که تا چه اندازه غذاهای مردم کره جنوبی برای بدن مفید است.

با فرهنگ غذایی هند چقدر آشنا هستید؟

استفاده از سس سویا و فراورده‌های تخمیری سویا برای چاشنی

استفاده از سس سویا و فراورده‌های تخمیری سویا برای چاشنی

اضافه‌کردن چاشنی به غذا یکی از موارد مهم فرهنگ غذایی کره جنوبی است. از طرف دیگر، استفاده از غذاهای تخمیری که می‌توان آنها را طولانی‌مدت نگه داشت، نقش مهمی در فرهنگ غذایی کره جنوبی دارند. به همین دلیل، سس سویا و فراورده‌های تخمیری سویا به‌عنوان چاشنی در بسیاری از غذاهای کره ای استفاده می‌شوند.

اگر به میز غذاهای کره‌ای نگاه کنید، اولین چیزی که توجه شما را جلب می‌کند، تعداد بالای ظرف‌هایی است که روی میز چیده شده‌اند. مردم کره با انتخاب این سبک غذا خوردن، مواد غذایی متنوع‌تری را در وعده غذایی می‌خورند. ترکیبی از برنج، گوشت و انواع سبزیجات از ویژگی‌های بارز غذاهای کره‌ای هستند.

فرهنگ غذای خیابانی کره ای

فرهنگ غذای خیابانی کره ای

غذاهای خیابانی بخش جذاب هر فرهنگی برای گردشگرها هستند. آنها به میان مردم محلی می‌روند و از غذاهای خوشمزه و ارزان کنار خیابان لذت می‌برند. غذاخوردن بین مردم محلی شما را با فرهنگ اصلی یک کشور بیشتر آشنا می‌کند. غذای خیابانی در کره جنوبی نیز تنوع بسیار زیادی دارد و یکی از جذابیت‌های توریستی این کشور محسوب می‌شود. ترکیبی هیجان‌انگیز از غذاهای خوشمزه که قول می‌دهیم برای انتخاب آنها دچار سردرگمی شوید.

کیک ماهی، کیک برنجی تند، پیراشکی، مرغ سرخ شده و گیمباپ از محبوب ترین غذاهای خیابانی کره جنوبی هستند که می‌توانید در خیابان‌های کره از چشیدن طعم آنها لذت ببرید. این غذاها نه تنها خوشمزه هستند، بلکه ارزان هم هستند. چه چیزی از این بهتر که غذاهای خوشمزه و ارزان‌قیمت را در سفر به کره تجربه کنید؟

آداب غذا خوردن در کره جنوبی

آداب غذا خوردن در کره جنوبی

یادگیری آداب غذا خوردن کره ای ها در کره جنوبی، یک راه فوق‌العاده برای نشان‌دادن احترام شما به فرهنگ و رسوم آنها است و چیزی است که باید قبل از سفر به کره جنوبی یاد بگیرید. مردم کره تحت تاثیر این احترام قرار می‌گیرند و سریع‌تر شما را وارد جمع‌های دوستانه خود می‌کنند. به‌طورکلی، مردم کره آداب زیادی برای غذا خوردن دارند و همه چیز را با آداب و رسوم خاصی برگزار می‌کنند. در کره جنوبی حتی خوردن یک چای ساده نیز با تشریفات انجام می‌شود!

حالا که بحث مراسم نوشیدن چای است، پیشنهاد می‌کنیم مقاله نوشیدنی‌های معروف کره ای را بخوانید و با زوایای متفاوت فرهنگ این کشور اعجاب‌انگیز آشنا شوید.

در ادامه برخی از آداب غذا خوردن مردم کره جنوبی را به شما می‌گوییم:

به ترتیب جایگاه اجتماعی سر میز می‌نشینند!

مردم کره جنوبی با توجه به جایگاه اجتماعی سر یک میز می‌نشینند. هرچه سن شما پایین‌تر باشد یا جایگاه پایین‌تری در محل کار خود داشته باشید، باید نزدیک‌تر به در بنشینید. این آداب را باید برای دیدن یک فرد مهم یا دیدار از خانواده دوستانتان نیز رعایت کنید.

بزرگترین فرد جمع، اول غذا می‌خورد!

بزرگترین فرد جمع، اول غذا می‌خورد!

احترام گذاشتن به بزرگ‌ترها در فرهنگ کره بسیار اهمیت دارد و جای تعجب نیست که در آداب غذا خوردن نیز به این مسئله توجه زیادی ‌کنند. بزرگترین فرد جمع باید اولین نفری باشد که شروع به غذا خوردن می‌کند. به همین دلیل است که کره‌ای‌ها سعی می‌کنند که سن مهمان را زودتر بپرسند و بر اساس آن با مهمان برخورد کنند.

با سرعت مشابه غذا می‌خورند!

تند غذا خوردن یا آهسته غذا خوردن در فرهنگ کره جنوبی پسندیده نیست. اگر سریع‌تر از مهمانان دیگر غذا بخورید، میزبان فکر می‌کند که از بودن در کنار آنها لذت نمی‌برید. اگر آهسته‌تر از بقیه غذا بخورید، میزبان تصور می‌کند که از غذا خوشتان نیامده است؛ بنابراین باید مطابق با بقیه غذا بخورید تا زیاد جلب‌توجه نکنید.

ظرف غذا را خالی می‌کنند!

ظرف غذا را خالی می‌کنند!

خالی کردن ظرف غذا نشان‌دهنده این است که شما غذا را دوست داشته‌اید. تمام تلاش خود را به کار بگیرید که همه چیز را بخورید و غذایی را در ظرفتان باقی نگذارید. در غیر این صورت، میزبان یا صاحب رستوران فکر می‌کند که غذا را دوست نداشته‌اید.

این موارد بخشی از مهمترین آداب غذا خوردن کره‌ای‌ها هستند که آنها سر میز غذا رعایت می‌کنند. شاید سختگیرانه به نظر برسد، اما احترام‌گذاشتن در کره جنوبی حرف اول را می‌زند و همه به رعایت این اصول پایبند هستند.

فرهنگ غذایی ژاپن هم شما را با آداب غذا خوردن کشور دیگری از آسیای شرقی آشنا می‌کند که نکات جالب‌توجهی دارد.

معروف ترین غذاهای سنتی کره جنوبی

غذاهای کره ای محبوب و سنتی در کره جنوبی را می‌توانید در همه جای این کشور زیبا پیدا کنید. قدمت بسیاری از این غذاهای سنتی کره ای به بیش از ۲۰۰۰ سال قبل برمی‌گردد و هنوز مردم کره به فرهنگ غذایی خود عشق می‌ورزند. ما فهرستی از معروف ترین غذاهای کره ای را به شما معرفی می‌کنیم تا در رستوران‌های کره‌ای سریع‌تر بتوانید غذای موردعلاقه خود را پیدا کنید.

کیمچی (Kimchi)

کیمچی (Kimchi)

کیمچی نامی بسیار آشنا در غذاهای کره ای است. اگر از شما بپرسند یک غذای کره‌ ای نام ببرید، شک نداریم که به کیمچی اشاره می‌کنید. قدمت ۲۰۰۰ساله این غذای کره ‌ای به دوران سلسه شیلا برمی‌گردد و هنوز با قدرت در میان مهمترین غذاهای کره جنوبی قرار دارد. کیمچی از کلم، تربچه، کدوتنبل، پیاز، پیازچه، زنجبیل، پودر چیلی، سیر و سس ماهی درست می‌شود. این غذای سنتی به‌تنهایی با برنج خورده می‌شود یا به فرنی، سوپ و کیک برنج اضافه می‌شود. در دستور بعضی از غذاها، مانند خورش کیمچی و پنکیک کیمچی از این غذا استفاده می‌کنند. برای آشنایی با طرز تهیه کیمچی کره ای و ایرانی می‌توانید مقاله مربوط به این آموزش را مطالعه کنید.

بیبی باپ (Bibimbap)

بیبی باپ (Bibimbap)

بیبی باپ یکی از معروف ترین غذاهای کره ای است که همه رستوران‌ها و غذا فروشی‌های خیابانی کره پیدا می‌شود. این غذا هم مدل گیاهی دارد و هم آن را با گوشت سرو می‌کنند. بستگی به اینکه در کجا این غذا را سفارش می‌دهید، ترکیبات متفاوتی خواهد داشت. معمولا این غذای مغزی را با مقداری برنج، سبزیجات، گوشت گاو یا مرغ، تخم‌مرغ، سس سویا و خمیر فلفل چیلی درست می‌کنند.

کیک برنج قرمز (Tteokbokki)

کیک برنج قرمز (Tteokbokki)

یکی از محبوب ترین غذاهای خیابانی کره کیک برنج است. این غذای سنتی کره ای با ترکیبی از کیک برنج آبپز، کیک ماهی، پیاز، سیر، نمک، شکر، سبزیجات و سس فلفل قرمز درست می‌شود.

بولگوگی (Bulgogi)

بولگوگی (Bulgogi)

غذایی کبابی که با استفاده از گوشت راسته گاو به همراه پیاز، فلفل سبز و سیر درست می‌شود. برای تهیه بولگوگی، گوشت گاو را به مدت ۲ تا ۴ ساعت در سس سویا، روغن کنجد، سیر، پیاز، زنجبیل، فلفل سیاه و شکر قرار می‌دهند تا بافت گوشت نرم شود. سپس این غذای روی ذغال پخته می‌شود. معمولا از کاهو و کلم برای پیچیدن بولگوگی استفاده می‌کنند و با کیمچی می‌خورند.

جاجانگمیون (Jajangmyeon)

جاجانگمیون (Jajangmyeon)

ترکیبی از فرهنگ غذایی چینی و فرهنگ غذایی کره‌ای این غذا را به وجود آورده است. برای تهیه این غذا از نودل دست‌ساز استفاده می‌کنند که با گوشت خوک خرد شده، خمیر سویای سیاه نمکی و برش‌های خیار خام خورده می‌شود. نکته جالبی درباره این غذا در فرهنگ کره جنوبی وجود دارد. مجردهایی که در روز ولنتاین هدیه دریافت نکرده‌اند، ۱۴ آوریل لباس سیاه می‌پوشند و دور هم این غذا را می‌خورند!

خورش کره‌ای (JJigai)، سامگیوپسال (Samgyeopsal)، مرغ سرخ‌شده کره‌ای، نودل سرد تند و سوپ مرغ جینسینگ از دیگر غذاهای معروف کره جنوبی هستند که می‌توانید در سفر به کره جنوبی یا رستوران‌های بین‌المللی کره‌ای امتحان کنید.

حرف آخر

یکی از بهترین قسمت‌های سفر به کره جنوبی، فرهنگ غذایی این کشور است. کشوری با فرهنگ چندهزارساله که علی‌رغم کشور گشایی‌های بسیار چین و ژاپن به این کشور، توانسته فرهنگ غذایی خود را حفظ کند. مردم کره جنوبی به انتخاب مواد اولیه و تازگی آنها اهمیت زیادی می‌دهند و نقش زیادی برای تاثیر غذایی که می‌خورند بر سلامتی بدن قائل هستند. یک کره‌ای تا زمانی که بتواند با خوردن غذا سالم بماند، دارو مصرف نمی‌کند. به همین دلیل، مهمترین شعار آنها «بهترین دارو غذا است» نقش زیادی در فرهنگ آشپزی کره‌ای دارد.

امیدوارم اطلاعات موجود در این مطلب شما را تا حد زیادی با فرهنگ غذایی کره جنوبی آشنا کرده باشد و در سفر به کره راحت‌تر با مردم محلی ارتباط برقرار کنید. این مقاله را برای دوستداران کشور کره جنوبی و علاقه‌مندان به گروه معروف موسیقی بی تی اس بفرستید تا با کشور کره بیشتر آشنا شوند.

سوالات متداول

مردم کره جنوبی برای صبحانه چه می خورند؟

کره‌‌ای‌ها تفاوت زیادی بین وعده‌های غذایی قائل نیستند و غذاهای منحصربه‌فردی برای صبحانه ندارند. آنها معمولا سوپ، برنج و مقداری مخلفات را در وعده صبحانه می‌خورند. سوپ‌های موردعلاقه مردم کره جنوبی برای صبحانه، گالبیتانگ و ماندو گوک است.

یک وعده غذایی معمول کره ای چیست؟

ساده ترین وعده های غذایی کره‌ای شامل برنج و کیمچی، نودل و کیمچی، انواع گوشت و کیمچی هستند. همانطور که می‌بینید کیمچی پای ثابت غذاهای کره ای است.

معروف ترین پیش غذای کره چیست؟

جیماری یا رول جلبک سرخ شده، معروف ترین پیش‌غذای کره‌ای است که در غذافروشی‌های خیابانی به‌وفور پیدا می‌شود.

اشتراگ گذاری مطلب

تبلیغات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

پلتفرم دیجیتال فودکس ایران با نوآوری، گسترش همکاری‌های بین‌المللی و افزایش آگاهی مصرف‌کنندگان به همکاری‌های بخش‌های مختلف صنعت غذا و نوشیدنی ایران سرعت و سهولت می‌بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال