پلتفرم دیجیتال صنعت‌ غذا و نوشیدنی ایران

چرا آب دریا نوشیدنی نیست؟

4 دقیقه
چرا آب دریا نوشیدنی نیست؟

این واقعیت که انسان‌ها نباید آب دریا بنوشند، درسی است که همه ما در دوران کودکی می‌آموزیم؛ از طریق معلم یا والدین یا تجربه ناخوشایند شخصی. تقریباً در 10‌سالگی هر کودکی می‌داند که اگر در وسط اقیانوس گیر افتاد، نوشیدن آب‌شور دریا گزینه مناسبی نیست. بااین‌حال، در واقع تعداد کمی از افراد می‌دانند که چرا نوشیدن آب دریا فقط تشنگی آن‌ها را افزایش می‌دهد. آب دریا فقط آبی است که کمی نمک اضافی دارد، پس چرا نمی‌توانیم آن را بنوشیم؟ در این مقاله از مجله فودکس اطلاعاتی در مورد آب دریا و اینکه چرا نوشیدن آن واقعاً ایده خوبی نیست، به شما ارائه می‌کنیم. با ما همراه باشید.

چه مقدار نمک در آب دریا وجود دارد؟

چه مقدار نمک در آب دریا وجود دارد؟

همان‌طور که همه ما می‌دانیم آب دریا دارای نمک بالایی است. به‌طور متوسط، یک لیتر آب حاوی حدود ۳۵ گرم نمک است. این ممکن است چندان بد به نظر نرسد، اما با توجه ‌به اینکه مصرف روزانه توصیه شده نمک برای بزرگسالان تنها 6 گرم است، این میزان نمک خیلی زیاد است. با انجام کمی محاسبه می‌توان نتیجه گرفت که یک لیوان (۲۴۰ میلی‌لیتر) آب دریا به‌طور متوسط حاوی 8,4 گرم نمک است که تقریباً 1,5 برابر مقدار توصیه شده روزانه است.

کلیه‌ها چه نقشی دارند؟

برای درک اینکه چرا انسان‌ها نمی‌توانند آب دریا بنوشند، باید کمی اطلاعات فیزیولوژیکی داشته باشید. کلیه‌ها اندام ضروری انسان هستند که در پهلوهای شما و تا نیمه زیر دنده‌های شما قرار دارند. نقش کلیدی آنها فیلترکردن خون ما است و اینکه اطمینان حاصل کند میزان نمک و آب بدن مناسب و درست است. کلیه‌ها این کار را در درجه اول با تنظیم میزان دفع ادرار انجام می‌دهند. این عمل کلیه‌ها بسیار مهم است، زیرا نمک بیش‌ازحد در خون باعث آزاد شدن آب ذخیره شده در بدن شده که به نوبه خود منجر به افزایش حجم خون و افزایش فشارخون می‌شود. فشارخون بالا، شما را در معرض خطر بیشتری برای سکته مغزی، بیماری قلبی و نارسایی کلیوی قرار می‌دهد و بنابراین بسیار مهم است که کلیه‌ها بتوانند تعادل آب و نمک را در خون حفظ کنند.

از معیارهای جدید سازمان بهداشت جهانی برای مصرف نمک خبر دارید؟

وقتی آب دریا می‌نوشیم چه اتفاقی می‌افتد؟

وقتی آب دریا می‌نوشیم چه اتفاقی می‌افتد؟

وقتی آب دریا می‌نوشید، بدن خود را با نمک پر می‌کنید. برای حفظ تعادل صحیح، کلیه‌ها به‌سرعت بالای دنده‌ها می‌روند. برای حذف نمک اضافی، کلیه‌ها شروع به تولید ادرار بیشتر از حد معمول می‌کنند و سعی می‌کنند سدیم را از بدن شما خارج کنند. بااین‌حال، برای غلظت نمک ادرار محدودیت وجود دارد و این محدودیت، بسیار کمتر از غلظت نمک در آب دریا است. این بدان معناست که برای خلاص شدن از شر نمک اضافی، بیش از مقداری که از آب دریا دریافت کرده‌اید، به آب نیاز دارید.

شما تشنه می‌شوید، این روشی است که بدن شما به شما می‌گوید مصرف آب خود را افزایش دهید. اگر تنها مایعی که در دسترس شماست، آب دریاست و آن را می‌نوشید، تنها محتوای نمک بدنتان را افزایش می‌دهید و تشنه‌تر می‌شوید زیرا کلیه‌هایتان فریاد می‌زنند که به آب بیشتری نیاز دارند تا تمام نمک اضافی را خارج کنند. این یک چرخه معیوب است و می‌تواند به‌سرعت منجر به مرگ شما شود.

همان‌طور که بدن شما به دفع تمام آبی که نوشیده‌اید ادامه می‌دهد، از سوی دیگر دچار کم‌آبی شده و باعث خستگی، سرگیجه و گیجی می‌شود. ممکن است در کمتر از 3 روز مرگ به سراغ شما بیاید. اگر به نوشیدن آب دریا ادامه دهید تا تشنگی خود را کاهش دهید، مردن از تشنگی پس از نوشیدن آب قطعی است که این به‌شدت بی‌رحمانه است.

مضرات دیگر نوشیدن آب دریا

این مضرات تنها محدود به شوری و نمک آب نمی‌شود. به‌عنوان‌مثال، حدود 3,5 تریلیون ماهی در دریا وجود دارد که مقدار زیادی فضولات ماهی است. نهنگ‌ها می‌توانند روزانه بیش از ۹۰۰ لیتر ادرار تولید کنند. البته باتوجه ‌به مقیاس عظیم اقیانوس رقیق‌شده است، اما همچنان مناسب نیست و میزان زباله‌های انسانی در اقیانوس نیز چیزی نیست که نادیده گرفته شود. اگر در یک شهر ساحلی زندگی می‌کنید، به‌احتمال زیاد فاضلاب شما مستقیماً به اقیانوس ریخته می‌شود. درست است که به اکوسیستم دریایی آسیب نمی‌رساند، اما این بدان معنا نیست که وجود ندارد. دفعه بعد که احساس کردید هنگام شنا در ساحل می‌خواهید دهان خود را باز کنید، این را در نظر داشته باشید.

اگر در طول روز چند جرعه آب دریا را در ساحل می‌خورید، جای نگرانی نیست. نوشیدن آب معمولی می‌تواند از شما در برابر کم‌آبی محافظت کند و به کلیه‌های شما قدرت لازم برای دفع نمک اضافی از بدن را بدهد. در مورد چیزهای مضر دیگر در آب دریا، مقدار کمی فاضلاب و مدفوع هرگز کسی را نکشته است. نوشیدن آب دریا معمولاً کشنده نیست. بااین‌حال، اگر روزانه لیترها از این مواد را می‌نوشید، در نظر داشته باشید که تمام آن نمک اضافی با بدن شما چه می‌کند.

اگر گرفتار چنین اتفاقی شدید، نوشیدنی‌های انرژی‌زا به شما کمک بیشتری می‌کنند. با خواندن مقاله بهترین نوشیدنی انرژی‌زا، فهرستی کامل در دست دارید.

حرف آخر

در پایان باید متذکر شویم که آب دریا ننوشید. یک لیوان آب دریا حاوی تقریباً 1.5 برابر مقدار توصیه شده نمک در روز و مقدار غیرقابل‌ملاحظه‌ای فضولات ماهی و انسان است. آب‌شور دریا اثر بدی بر بدن شما دارد که تشنگی شما را افزایش می‌دهد و باعث کم‌آبی بدن می‌شود، زیرا کلیه‌ها مجبور به تولید میزان زیادی ادرار برای تخلیه نمک از بدن شما می‌شوند. در درازمدت، نمک بیش از حد می‌تواند منجر به سکته مغزی، نارسایی قلبی و بیماری کلیوی شود. بعید است که چند جرعه تصادفی آب‌شور دریا مضر باشد، اما اگر عمداً از اقیانوس می‌نوشید، قطعاً باید حواستان به این موضوع باشد.

سؤالات متداول

یک لیتر آب دریا چقدر نمک دارد؟

به‌طور متوسط، یک لیتر آب حاوی حدود ۳۵ گرم نمک است.

میزان نمک توصیه‌شده برای مصرف بزرگسالان چقدر است؟

مصرف روزانه توصیه شده نمک برای بزرگسالان تنها 6 گرم است.

وجود نمک بیش از اندازه در خون چه مشکلی دارد؟

نمک بیش‌ازحد در خون باعث آزاد شدن آب ذخیره‌شده در بدن شده که به نوبه خود منجر به افزایش حجم خون و افزایش فشار خون می‌شود. فشارخون بالا، انسان را در معرض خطر بیشتری برای سکته مغزی، بیماری قلبی و نارسایی کلیوی قرار می‌دهد.

اشتراگ گذاری مطلب

تبلیغات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

پلتفرم دیجیتال فودکس ایران با نوآوری، گسترش همکاری‌های بین‌المللی و افزایش آگاهی مصرف‌کنندگان به همکاری‌های بخش‌های مختلف صنعت غذا و نوشیدنی ایران سرعت و سهولت می‌بخشد.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال