گزارش‌های تخصصی صنعت غذا و نوشیدنی ایران

فودکس ایران، برای فرهنگ غذایی بهتر

سیب سلامت چیست؟

4 دقیقه
سیب-سلامت

کالایی که ما خریداری می‌کنیم، فرایندی از تولید، نگهداری و تولید را طی می‌کند تا به‌دست ما می‌رسد و این فرایند درست مثل تاریخ تولید و انقضایی که در برچسب محصولات نوشته شده، برای سلامتی کالا اهمیت دارد. به همین خاطر هم، یک نشان جهانی تحت عنوان «سیب سلامت» به‌وجود آمد که وجود آن روی برچسب کالا نشان می‌داد که فرایندهای ذکر شده با توجه به استانداردهای لازم انجام و کیفیت‌سنجی شده‌اند. 

در این مطلب قرار است بیش‌تر درباره سیب سلامت صحبت کنیم، درباره اهمیت آن برای کالاهای مختلف بگوییم و در نهایت نحوه کسب آن در ایران را شرح دهیم. 

اول از همه، سیب سلامت چیست؟

همان‌طور که در پاراگراف اول هم عنوان کردیم، هر کالایی برای این‌که بتواند به دست ما برسد، فرایندی را طی می‌کند و برای کیفیت‌سنجی آن، استانداردهایی تعیین شده است. براساس قوانین سازمان جهانی ایزو، دستورالعمل‌های بهداشتی خاصی در کسب‌وکارهای داخلی کشورهای مختلف تعیین شده و در کشور ما، ایران هم، این دستورالعمل‌ها در قالب یک گواهی‌ای به نام سیب سلامت ارائه می‌شود که شرکت‌های آرایشی، بهداشتی، دارویی و خوراکی ملزم به اخذ آن هستند.

راهنمای گام‌به‌گام دریافت مجوز تاسیس کارخانه مواد غذایی

چگونه می‌توانیم مجوز کارخانه مواد غذایی دریافت کنیم؟

در نشان سیب سلامتی که روی محصولات مختلف می‌بینیم، دو حرف D به‌معنای دارو (Drug) و F به‌معنای غذا (Food) دیده می‌شود و رنگِ سبز آن، نشان‌دهنده این است که شرکت تولیدکننده، تمام استانداردهای کیفی و بهداشتی را در جهت تولید محصول به‌کار گرفته است. 

اهمیت سیب سلامت در فروش محصولات مختلف چیست؟

سیب سلامت

عموماً زمانی که بخواهیم درباره چربی، قند و انرژی یک کالا اطلاعاتی کسب کنیم، برچسب روی آن را مشاهده می‌کنیم. هنگام دریافت نشان سیب سلامت، جدولی از ارزش غذایی، بهداشتی و دارویی هم به کالا اطلاق می‌شود که با توجه به آن، خریدار می‌تواند ببیند که این کالا تا چه اندازه مضر است و از چه موادی در تولید آن استفاده شده است. 

 عموماً کسب‌وکارها از سیب سلامت برای جلب اعتماد مشتری استفاده می‌کنند؛ یعنی با دریافت این گواهی و ثبت برچسب و جدول ارزش‌گذاری‌شده آن روی محصولات‌شان، نشان می‌دهند که هدف نهایی‌شان از تولید و فروش این محصول، کسب درآمد نیست و می‌خواهند که روی فرهنگ مواد غذایی هم تأثیری مثبت داشته باشند. می‌توانید فرهنگ غذایی ترکیه را نیز مطالعه فرمایید. با این حال، همچنان محصولاتی در جامعه پیدا می‌شوند که طبق داده‌های ارائه‌شده، فواید سلامتی بسیار کمی دارند؛ محصولاتی همچون نوشیدنی‌های گازدار، چیپس، فرآورده‌های گوشتی‌ای مثل کالباس، سوسیس و …

در نهایت، عموم پیشنهادها بر این است که اگر کسب‌وکاری کوچک، خانگی و حتی بزرگ قصد ارائه محصولی در حوزه‌های غذایی، آرایشی، بهداشتی و دارویی را دارد، حتماً به‌سراغ کسب گواهی سیب سلامت برود تا بتواند حس اطمینان و اعتمادی را میان خود و خریدار ایجاد کند و محصولی با کیفیت را به جامعه ارایه دهد.

مهم ترین نکات استعلام برند مواد غذایی قبل از ثبت

چگونه برند مواد غذایی خود را ثبت کنیم؟

علامت استاندارد با علامت سیب سلامت چه تفاوت‌هایی دارد؟

زمانی که محصولی را تولید می‌کنید، سازمان استاندارد نشانه‌ای را در اختیار شما قرار می‌دهد که معنای آن، تأیید صنعتی شدن محصول‌تان است و ارتباطی با کیفیت یا عدم کیفیت کالا ندارد. در نتیجه، برای این‌که بتوانید نشان دهید که محصول ارائه‌شده کیفیت لازم برای ورود به بازار را دارد و خریداران نیازی به نگرانی درباره فرایند تولید آن ندارند، باید به سراغ کسب علامت سیب سلامت بروید. 

برای چه کالاهایی باید سیب سلامت دریافت کرد؟

دریافت این گواهی تقریباً برای تمامی محصولات غذایی،‌ دارویی، آرایشی و بهداشتی ضروری است؛ فرقی نمی‌کند که شما کسب‌وکاری را در خانه راه انداخته‌اید، فروشگاه اینترنتی دارید و مشتریان‌تان از شبکه‌های اجتماعی با شما در ارتباط‌اند یا یک کارخانه صنعتی بسیار بزرگ هستید که قصد دارید محصولی جدید ارائه دهید، در تمامی این شرایط باید گواهی سیب سلامتی را برای محصولات‌تان دریافت کنید. 

شرایط دریافت سیب سلامت چیست؟

برای این‌که بتوانید گواهی سیب سلامت را دریافت کنید، باید شرایط زیر را داشته باشید: 

چگونه مجوز تولید مواد غذایی خانگی بگیریم؟

مراحل دریافت مجوز تولید مواد غذایی خانگی چگونه است؟
  • محصول باید فاقد هرگونه ترکیب شیمیایی آسیب‌زا از جمله اسید‌های چرب ترانس باشد.
  • مقدار نمک، چربی، روغن و قند محصول باید کنترل شود و بیش از حد مجاز نباشد. 
  • میزان کالری در بهینه‌ترین حالت ممکن باشد. در نطر داشته باشید که تفاوت بین سوزاندن کالری و سوزاندن چربی وجود دارد.
  • سموم شیمیایی، فلزات و مواد دفع آفات که برای سلامتی انسان مضرند، در مراحل تولید محصول استفاده نشده باشند. 
  • پروانه ساخت معتبر که به‌نام صاحب کسب‌وکار است، وجود داشته باشد. 

چگونه می‌توانید سیب سلامت را دریافت کنیم؟

سیب سلامت

در این‌جا باید به این موضوع اشاره کنیم که برای کسب گواهی سیب سلامت، ابتدا باید مدارک ابتدایی‌‌ای که برای راه‌اندازی کسب‌وکار و فروش محصول‌تان مورد نیاز است را دریافت کرده باشید و در آخرین مرحله، به‌سراغ سیب سلامت بروید. این شامل موارد زیر می‌شود:

 

  • دریافت مجوز فعالیت و جواز تأسیس از سازمان‌های جهاد کشاورزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت 
  • پروانه بهره‌برداری از سازمان غذا و دارو 

فرایند گام‌به‌گام ثبت برند داخلی و بین‌المللی موادغذایی

ثبت برند داخلی و بین المللی مواد غذایی در چند گام ساده و عملی

پس از آن‌که مجوز و پروانه‌های بالا را دریافت کردید، در پرتال اینترنتی سازمان غذا و دارو به آدرس  https://www.fda.gov.ir مراجعه کنید و در آن‌جا، درخواست دریافت گواهی سیب سلامت‌تان را ثبت کنید. در طول فرایند دریافت سیب سلامت، محصول شما در آزمایشگاه‌های علوم پزشکی مورد بررسی قرار می‌گیرد و پس از اتمام، می‌توانید گواهی سیب سلامت را با اعتباری دو ساله دریافت کنید. 

سخن پایانی

در این مطلب تلاش کردیم تا به‌شکلی کامل، تمامی جنبه‌های گواهی سیب سلامت را مورد بررسی قرار دهیم و درباره اهمیت آن صحبت کنیم. داشتن این گواهی، یک ضرورت در فروش محصولات آرایشی، بهداشتی، خوراکی و دارویی شما است و می‌تواند حس اطمینان را در خریداران محصولات‌تان به‌وجود آورد؛ کماکان این‌که در دنیای امروزی،‌ روش‌های بسیار زیادی برای پیگیری میزان سلامت محصولات وجود دارد و اشخاص به‌راحتی می‌توانند از سالم یا مضر بودن یک محصول،‌ آگاه شوند. 

 

اشتراگ گذاری مطلب

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

ما در فودکس ایران برای خود ماموریتی تعریف کرده‌ایم.ماموریتی دو سویه که از یک سو در جهت تولید و ارائه محصولات و خدمات با کیفیت و متمایز به صنعتگران صنایع غذایی‌ونوشیدنی و صنایع وابسته تلاش می‌کند.و از یک سو در جهت ارتقای دانش مصرف کننده نسبت به تغذیه سالم در تلاش است.

برندهای محبوب غذایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال