پلتفرم دیجیتال صنعت‌ غذا و نوشیدنی ایران

آن‌هایزر بوش اینبو؛ بزرگ‌ترین تولیدکننده نوشیدنی در جهان

5 دقیقه
آن‌هایزر بوش اینبو

خنک بنوشید! جمله معروفی که همه ما را یاد نوشابه و نوشیدنی‌های گوارا می‌اندازد. دنیای نوشیدنی‌های بسیار گسترده است و شرکت‌های بزرگی را در خود جای داده‌ است.

شرکت‌هایی مانند کوکاکولا و پپسی را هرکدام جداگانه در مجله فودکس معرفی کردیم. حال در این مقاله به معرفی شرکت آن‌هایزر بوش اینبو، بزرگترین تولیدکننده نوشیدنی در جهان می‌پردازیم.

معرفی شرکت آن‌هایزر بوش اینبو

شرکت بین‌المللی آن‌هایزر بوش اینبو (Anheuser-Busch InBev) در سال 2008 با ادغام دو شرکت آن‌هایزر بوش و اینبو شکل گرفت. این شرکت بزرگ‌ترین تولیدکننده نوشیدنی در جهان است. دفتر مرکزی شرکت نیز در لوون بلژیک قرار دارد. آن‌هایزر بوش اینبو حدود 164هزار نیرو دارد که وسعت شرکت را نیز نشان می‌دهد. درآمد شرکت سالیانه 58میلیارد دلار برآورد شده که حدود 5میلیارد دلار آن سود خالص است. مجموع دارایی شرکت نیز در حدود 133میلیارد دلار است.

این شرکت چندملیتی بیش از 600 برند نوشیدنی را در 150کشور مختلف توزیع می‌کند. زمانی که آن‌هایزر بوش در دهه 1850 تأسیس شد، یک کارگاه کوچک ساخت نوشیدنی بود که با تلاش‌های مشترک ابرهارد آن‌هایزر و آدولفوس بوش به یک کمپانی بزرگ تبدیل شد. اکنون این شرکت از سرتاسر جهان، هزاران نفر را استخدام می‌کند و روزبه‌روز در حال گسترش است.

تاریخچه شرکت آن‌هایزر بوش اینبو

شرکت اینبو در سال 2004 از ادغام یک شرکت برزیلی و یک شرکت بلژیکی تشکیل شد. شرکت بلژیکی اینتربرو خود تاریخچه‌ای به‌اندازه 600 سال دارد و از قدیمی‌ترین تولیدکنندگان نوشیدنی بوده است. شرکت اینبو یک تولیدکننده نوشیدنی بود که بیش از 200 برند نوشیدنی تولید می‌کرد. اما تاریخچه آن‌هایزر بوش نیز می‌تواند جذاب باشد.

همان‌طور که گفته شد این شرکت متعلق به آن‌هایزر و بوش بوده است. اما قبل از آن ابتدا جورج اشنایدر در سال 1852 شرکتی را در سنت لوئیس افتتاح کرد. سپس در سال 1860 این شرکت توسط آن‌هایزر، سازنده صابون خریداری شد. سال بعد از آن، دختر آن‌هایزر با آدولفوس بوش که یک تولیدکننده نوشیدنی بود ازدواج کرد و شرکت‌ها ادغام شدند.

در سال 1876، این شرکت یک نوشیدنی جدید به نام باوایزر معرفی کرد. سال 1880 پس از مرگ آن‌هایزر، بوش رئیس شرکت شد. این شرکت در دوران ریاست بوش جونیور فعالیت خود را بسیار گسترش داد و پس از آن که بوش سوم ریاست شرکت را بر عهده گرفت به بزرگ‌ترین تولیدکننده نوشیدنی در جهان تبدیل شد.

در سال 2008 شایعاتی مطرح شد مبنی بر تصاحب شرکت آن‌هایزر بوش که یک شرکت آمریکایی تولیدکننده نوشیدنی بود. این تصاحب با مخالفت در ایالات متحده آمریکا روبه‌رو شد که عمده دلیل آن می‌تواند ازدست‌دادن شغل و تصاحب یک برند آمریکایی باشد، اما شرکت اینبو با شرایط خاصی موافقت کرد. شرایطی که او را متعهد می‌کرد هیچ کارخانه‌ای را در ایالات متحده آمریکا تعطیل نکند. پس از قبول این شرایط، شرکت آن‌هایزر بوش موافقت کرد که به قیمت 52میلیارد دلار خریداری شود. این معامله در نوامبر 2008 نهایی شد و شرکت آن‌هایزر بوش اینبو تأسیس شد که هم‌اکنون بزرگ‌ترین تولیدکننده نوشیدنی در جهان است. در سال 2016 آن‌هایزر بوش اینبو، شرکت سب میلر (SABMiller) را نیز که یک تولیدکننده نوشیدنی است، با قراردادی 100میلیارد دلاری خریداری کرد.

محصولات آن‌هایزر بوش اینبو

برای شرکت‌های بزرگ تولیدکننده مواد غذایی مانند نستله توجه به سلامت محصول اهمیت فراوانی دارد، چراکه تمام اعتبار آن شرکت به سلامت محصولی است که به مشتری می‌رساند. بسیاری از افراد در انتخاب نوشیدنی همواره هوشمندانه عمل کرده و سلامت آن را مدنظر قرار می‌دهند.

شرکت آن‌هایزر بوش اینبو، نوشیدنی‌های بدون الکل خود را در اختیار این دسته از افراد قرار می‌دهد. این نوشیدنی‌ها به نب‌لب (NABLAB) معروف هستند. آن‌هایزر بوش اینبو بیش از 80 مدل نب‌لب را در سراسر جهان برای کاهش مصرف مضر الکل توزیع می‌کند. این مجموعه طیف وسیعی از طعم‌ها و سبک‌ها را برای پاسخ‌گویی به نیاز مشتریان خود فراهم می‌کند. به‌عنوان مثال Budweiser Zero یکی از جدیدترین این محصولات است.

مدیریت طعم و مزه نوشیدنی بدون الکل برای ذائقه انسان غرب که به آن عادت کرده است، کاری دشوار است. آن‌هایزر بوش  اینبو با فناوری‌ها و نوآوری‌های جدیدی و مدرن خود توانسته در این امر موفق شود و رضایت مشتری را کسب کند. مرکز نوآوری و فناوری آن‌ها در لوون بلژیک سال‌ها است که در این زمینه مشغول تحقیق و توسعه هستند. از دیگر محصولات این شرکت می‌توان به بادوایزر، کرونا، استلا، آرتویس، بکز، هوگاردن براهاما و انتارکتیکا اشاره کرد.

آن‌هایزر بوش اینبو؛ موفقیت‌ها و شکست‌ها

طبق گزارش‌ها، بزرگ‌ترین تولیدکننده نوشیدنی در جهان، اکنون در شرایط سختی قرار گرفته است. مدیرعامل جدید این شرکت چندملیتی، میشل دوکریس، باید راهی برای کاهش بار بدهی کوبنده آن‌هایزر بوش اینبو بیابد. اگر این اتفاق رخ ندهد محدودیت‌های زیادی در توانایی سرمایه‌گذاری برای شرکت ایجاد می‌شود. همچنین بافاصله گرفتن سرمایه‌گذاران از آن قیمت سهام این شرکت نیز کاهش می‌یابد.

آن‌هایزر بوش اینبو دارای بدهی خالص بیش از 83میلیارد دلار است که بیشتر آن در خرید سب ‌میلر در سال 2016 به وجود آمده است. بااین‌حال این شرکت اکنون تقریباً یک‌سوم بازار جهانی نوشیدنی را در اختیار دارد. علی‌رغم عظمت آن‌هایزر بوش اینبو، بدهی دستانش را بسته است.

از دیگر موفقیت‌های این شرکت سرویس تحویل فوق سریع محصولات به مشتریان است. سرویس DTC که متعلق به آن‌هایزر بوش اینبو است به گفته خودشان بزرگ‌ترین پلتفرم تحویل نوشیدنی در آمریکای لاتین است که بسته‌های یخی از مارک‌ها و برندهای خود را در کمتر از 30دقیقه به مشتری می‌رساند. تحویل نوشیدنی خنک به مشتری بسیار دشوار است؛ ازاین‌رو، این یک موفقیت بزرگ برای این شرکت محسوب می‌شود.

اگر به کمپین‌های تبلیغاتی برندهای معروف علاقه‌مندید، مقاله استارباکس را حتما بخوانید.

حرف آخر

شرکت‌های بزرگ تولید نوشیدنی در سراسر جهان همواره در رقابت با یکدیگر تلاش برای عرضه بهترین محصول خود را داشته‌اند. شرکت‌های بزرگی همچون کوکاکولا، پپسی و آن‌هایزر بوش اینبو در بازار نوشیدنی رقبای بزرگی محسوب می‌شوند. مورد آخر آن‌ها یعنی شرکت آن‌هایزر بوش اینبو است که در این مقاله ما به معرفی آن و بیان تاریخچه این شرکت پرداختیم.

سؤالات متداول

آیا شرکت آن‌هایزر بوش اینبو فقط نوشیدنی الکلی تولید می‌کند؟

خیر. یکی از اهداف شرکت تولید نوشیدنی‌های غیرالکلی است که با نام نب‌لب شناخته می‌شوند. حدود 80 مدل مختلف نب‌لب در این شرکت تولید می‌شود که علاقه‌مندان به سلامتی و تندرستی می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

درآمد آن‌هایزر بوش اینبو چقدر است؟

بر اساس برآوردها، شرکت سالیانه حدود 58میلیارد دلار درآمد دارد که 5میلیارد دلار آن سود خالص است.

آن‌هایزر بوش اینبو کدام رقیبش را خریداری کرد؟

این شرکت که خود از ادغام دو شرکت دیگر به‌وجود آمده است در سال 2016 اصلی‌ترین رقیب خود یعنی سب‌میلر را خریداری کرد. سب‌میلر دومین تولید‌کننده نوشیدنی جهان بود که به ارزش 100میلیارد دلار خریداری شد.

اشتراگ گذاری مطلب

تبلیغات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

ما در فودکس ایران برای خود ماموریتی تعریف کرده‌ایم.ماموریتی دو سویه که از یک سو در جهت تولید و ارائه محصولات و خدمات با کیفیت و متمایز به صنعتگران صنایع غذایی‌ونوشیدنی و صنایع وابسته تلاش می‌کند.و از یک سو در جهت ارتقای دانش مصرف کننده نسبت به تغذیه سالم در تلاش است.

برندهای محبوب غذایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال