گزارش‌های تخصصی صنعت غذا و نوشیدنی ایران

فودکس ایران، برای فرهنگ غذایی بهتر

گاتورید؛ محبوب‌ترین برند نوشیدنی ورزشی در جهان

7 دقیقه
گاتورید

گاتورید، نوشیدنی‌ای که اولین بار برای کمک به تیم فوتبال دانشگاه فلوریدا ساخته شد، اکنون محبوب‌ترین برند نوشیدنی ورزشی در جهان است. آن زمان، هیچ کس فکر نمی‌کرد که این نوشیدنی ورزشی تا این حد در دنیا سروصدا به پا کند، اما محبوبیت روزافزون گاتورید تمام معادلات را به‌هم ریخت. در حال حاضر، ۷۵درصد از سهم بازار، نوشیدنی‌های ورزشی متعلق به این شرکت است!

حالا می‌خواهیم بدانیم چرا این برند به‌وجود آمد و چگونه توانسته در این جایگاه قرار بگیرد. برای پاسخ به این سوالات، ابتدا باید تاریخچه گاتورید را بدانید و با محصولات این برند آشنا شوید. با شناخت آن بهتر متوجه فعالیت‌های هوشمندانه این برند در دنیای ورزش خواهید شد. همراه ما در مجله فودکس بمانید.

گاتورید چیست؟

گاتورید، محبوب‌ترین برند نوشیدنی ورزشی در جهان است. این نوشیدنی در سال ۱۹۶۵، توسط محققان دانشگاه فلوریدا، برای هیدراته نگه‌داشتن بدن ورزشکاران تیم فوتبال فلوریدا ساخته شد. ترکیبات موثر این نوشیدنی باعث شد که ورزشکاران سراسر دنیا از آن استقبال کنند و همانطور که می‌بینید، این نوشیدنی لقب معروف‌ترین نوشیدنی ورزشی دنیا را بگیرد.

ممکن است درباره ترکیبات گاتورید سوالاتی به ذهن شما برسد. به‌هرحال این نوشیدنی باید ترکیبات موثری داشته باشد که تا این حد موردتوجه قرار گرفته است! به‌طورکلی، این نوشیدنی ورزشی حدود ۹۰ درصد از آب تشکیل شده است و بدن ورزشکاران را پس از فشارهای سنگین جسمی، هیدراته می‌کند. علاوه ‌بر این، حاوی مقداری قند است که به بازسازی ذخیره گلیکوژنی عضلات کمک می‌کند. الکترولیت‌های سدیم و پتاسیم نیز از دیگر ترکیبات اصلی آن هستند که انقباضات عضلانی را تنظیم کرده و بدن را هیدراته نگه می‌دارند. همه این‌ها نشان می‌دهد که چرا گاتورید انتخاب اول بسیاری از ورزشکاران شده است. این برند، دست روی یکی از مهمترین نیاز‌های ورزشکاران گذاشته و هر روز طرفداران بیشتری را جذب می‌کند.

 اگر می‌خواهید فراز و فرود‌های یک برند را برای موفقیت بهتر درک کنید، مقاله پپسی را بهتر بشناسیم را بخوانید. خواندن این مطالب به ذهن شما کمک می‌کند که با دید گسترده‌تری به برندهای موفق دنیا نگاه کنید.

تاریخچه نوشیدنی ورزشی گاتورید

داستان‌های زیادی حول تاریخچه برندهای معروف می‌چرخد و پیدا کردن واقعیت در میان این داستان‌سرایی‌ها کار راحتی نیست. تاریخچه اختراع گاتورید نیز تفاوت‌هایی با اصل جریان دارد. در همه منابع، اختراع نوشیدنی ورزشی گاتورید را به دانشگاه فلوریدا نسبت می‌دهند، اما این همه ماجرا نیست. البته نمی‌توان انکار کرد که نام این برند و جهانی‌شدن آن مدیون اتفاقی است که در دانشگاه فلوریدا افتاده است. بااین‌حال، فرد مهم دیگری جرقه تولید این نوشیدنی معروف ورزشی آمریکایی را می‌زند.

نوشیدنی ورزشی گاتورید ابتدا توسط دکتر جانسون، پزشک تیم فوتبال دانشگاه ایالتی فلوریدا، اختراع شد و نام آن را Seminole Firewater گذاشت. دکتر جانسون با هدف هیدراته نگه‌داشتن بدن بازیکنان و کاهش گرفتگی عضلات بدن آنها، این نوشیدنی را درست کرد. ترکیبی از شکر، نمک و طعم‌دهنده لیمو فرمول اولیه این نوشیدنی ورزشی بود. بعد از آن، سمیناری در سال ۱۹۶۴ برگزار شد که گروهی از پزشکان و مربیان ورزشی در آن حضور داشتند.

طی این سمینار بود که خبر نوشیدنی ورزشی دکتر جانسون به گوش نماینده دانشگاه فلوریدا رسید. وی سپس به گینزویل، شهر دانشگاه فلوریدا، برگشت و شنیده‌های خود را روی ورزشکاران دانشگاه فلوریدا امتحان کرد. نتیجه آن غافلگیرکننده بود! سپس در ۲ اکتبر ۱۹۶۵، تیمی از محققان دانشگاه فلوریدا، گاتورید را در آزمایشگاه این دانشگاه اختراع کردند. نام “Gatorade” را نیز از نام تیم‌های ورزشی دانشگاه فلوریدا گرفتند و روی این نوشیدنی ورزشی گذاشتند.

سرانجام این نوشیدنی در سال ۱۹۸۳، نوشیدنی رسمی لیگ فوتبال آمریکا شد و کم‌کم جایگاه محبوب‌ترین نوشیدنی ورزشی در جهان را به‌دست آورد! بااین‌حال، هنوز این نوشیدنی در بین ایرانی‌های غیرورزشکار چندان شناخته‌شده نیست.

آیا شما قبل از خواندن این مقاله درباره گاتورید اطلاعاتی داشتید؟ خواندن مقاله برندهای معروف نوشیدنی دنیا، شما را با برندهای کمتر شناخته‌شده‌تر در ایران آشنا می‌کند.

محصولات شرکت گاتورید

گاتورید یک برند آمریکایی است که نوشیدنی‌های ورزشی و محصولات غذایی دارد. اگر وارد سایت این شرکت معروف شوید، متوجه خواهید شد که محصولات گاتورید به ۴ بخش کلی دسته‌بندی شده‌اند:

 • هیدراتاسیون: محصولاتی که بدن را هیدراته نگه می‌دارند.
 • انرژی: محصولاتی که سوخت موردنیاز بدن را تامین می‌کنند.
 • پروتئین: محصولاتی که به بازسازی عضلات کمک می‌کنند.
 • مکمل: محصولاتی که سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده یا ریکاوری بدن را تسریع می‌کنند.

همانطور که می‌بینید، این شرکت تمام تلاش خود را کرده که نیازهای ورزشکاران را در همه زمینه‌ها برطرف کند. تولیدات این شرکت دیگر مختص نوشیدنی‌های ورزشی نیست و به تمام نیاز‌های تغذیه‌ای ورزشکاران فکر شده است.

بهترین طعم های نوشیدنی ورزشی گاتورید

اولین‌بار، گاتورید را با طعم‌های لیمویی و پرتقالی وارد بازار کردند. مدت‌زمان زیادی نگذشته بود که طعم پانچ میوه‌ای نیز به آن دو اضافه شد. در حال حاضر، نوشیدنی گاتورید در ۲۲ طعم تولید می‌شود. با چنین تنوع زیادی، مصرف‌کنندگان حق دارند که برای انتخاب بهترین طعم گاتورید، سردرگم شوند. به همین دلیل، می‌خواهیم بهترین طعم‌های آن را به شما معرفی کنیم. البته قبل از آن نیاز است که درباره فرمول‌های مختلف این نوشیدنی بدانید.

گاتورید در ۳ فرمول مختلف تولید می‌شود:

 • پرکالری
 • کم‌کالری (Gatorade G2)
 • بدون کالری (Gatorade zero)

این سه مدل نوشیدنی در طعم‌های مختلفی تولید می‌شوند. بهترین طعم های گاتورید را در زیر می‌بینید:

لیمویی (Gatorade Lemon-lime)

طعم کلاسیک گاتورید را با این نوشیدنی تجربه خواهید کرد و محبوب‌ترین طعم گاتورید است.

پرتقالی (Gatorade Orange)

طعم کلاسیک دیگر گاتورید متعلق به این مدل است و محبوبیتی شبیه گاتورید لیمویی دارد.

پانچ میوه‌ای (Gatorade Fruit Punch)

بعد از تمرین یا در بین مسابقات، این نوشیدنی را بنوشید و الکترولیت‌های ازدست‌رفته را به‌جای خود برگردانید.

آبی خنک (Gatorade Cool Blue)

طعم تمشک این نوشیدنی احساس طراوت لذت‌بخشی بعد از تمرین ورزشی به شما می‌دهد.

گیلاس آبی (Gatorade Fierce Blue Cherry)

معلوم نیست چه کسی برای یک نوشیدنی با طعم گیلاس، رنگ آبی را انتخاب کرده است، اما این نوشیدنی ورزشی همان چیزی است که هر ورزشکاری دنبال آن می‌گردد.

گاتورید

۵ طعم از بهترین طعم های این نوشیدنی را به شما معرفی کردیم. بااین‌حال، دنیای طعم‌های این نوشیدنی بسیار متنوع است و ورزشکاران معمولا بعد از آزمون و خطاهای بسیار، طعم موردعلاقه خود را پیدا می‌کنند. این شرکت تمام تلاش خود را کرده تا سلیقه طیف بزرگی از ورزشکاران را در نظر بگیرد و دست آنها برای بازاریابی و تبلیغات باز باشد. اگر مقاله کوکاکولا و حقایق جالب درباره آن را بخوانید، تلاش برندهای معروف برای تبلیغات موثر را بهتر متوجه می‌شوید.

استراتژی تبلیغاتی گاتورید از گذشته تا امروز

گاتورید موفق‌ترین برند نوشیدنی ورزشی در سراسر جهان است. از سال ۱۹۶۵ تا به امروز، سیر صعودی موفقیت این نوشیدنی ورزشی ادامه دارد و بخش زیادی از این موفقیت را می‌توان مدیون تبلیغات گسترده این برند برای لیگ‌های ورزشی مختلف دانست.

اولین تبلیغ مهم گاتورید به سال ۱۹۶۷ و مسابقات سالانه فوتبال آمریکایی (Orange Bowl) برمی‌گردد. این مسابقه بین کالج‌های آمریکا برگزار می‌شود. بعد از آن، تبلیغ دیگری در سال ۱۹۸۵ مورد توجه قرار گرفت. در این سال، تیم برنده مسابقات لیگ فوتبال آمریکا، کلمنی از گاتورید را روی سرمربی تیم می‌ریزند.

موفق‌ترین کمپین تبلیغاتی تاریخ گاتورید در سال ۱۹۹۱ اتفاق افتاد. مایکل جردن، بسکتبالیست معروف آمریکایی، یک تبلیغ تلویزیونی برای Gatorade بازی کرد. شعار این کمپین تبلیغاتی باعث شد که این نوشیدنی سریع سر زبان‌ها بیفتد. مایکل جردن با شعار “Be like Mike. Drink Gatorade” محبوبیت این نوشیدنی را چندبرابر کرد. در حال حاضر نیز، تمام لیگ‌های ورزشی بزرگ ایالات متحده، این نوشیدنی ورزشی را تایید می‌کنند. همین موضوع اعتبار زیادی به آن داده است.

شکست در سال ۲۰۰۶؛ موفقیت در سال ۲۰۰۷

قبل از سال ۲۰۰۶، برند گاتورید بالغ بر ۶ بیلیون دلار درآمد داشت. با شروع سال ۲۰۰۶، فروش محصولات کاهش شدیدی پیدا کرد. به همین دلیل، این برند به یک استراتژی رشد نیاز داشت تا رابطه مصرف‌کنندگان با برند را دوباره احیا کند و مصرف‌کنندگان جدیدی پیدا شوند؛ بنابراین، بلافاصله با شرکت Prophet همکاری کرد تا فرصت‌های رشد تجاری برند را بررسی کنند.

بررسی‌ها منجر به تولید و عرضه محصول جدیدی شد که بسیار مورد استقبال قرار گرفت. با معرفی نوشیدنی G2، کاهش دو رقمی درآمد برند تنها در یک سال به رشد ۱۵ درصدی تبدیل شد. آنها نزدیک به ۲۰۰ میلیون دلار در یک سال افزایش درآمد داشتند.

حرف آخر

هیدراته ماندن بدن ورزشکاران بسیار اهمیت دارد و آنها تلاش می‌کنند تا با نوشیدن آب کافی، بدن را تا حد زیادی هیدراته نگه دارند. نوشیدنی‌های ورزشی نیز با هدف هیدراته ماندن بدن مصرف می‌شوند. ورزشکاران حرفه‌ای برای هیدراته ماندن بدن بعد از فعالیت‌های شدید بدنی، گاتورید می‌نوشند. این نوشیدنی به دلیل داشتن قند و الکترولیت‌ها، گزینه موردعلاقه ورزشکاران برای کسب انرژی بعد از فعالیت‌های شدید بدنی است.

اگر قبلا این نوشیدنی را مصرف کرده‌اید، درباره طعم موردعلاقه خود برای ما بنویسید. شاید هم تجربه‌ای درباره نوشیدنی‌های ورزشی داشته باشید که همراهان این مجله از آن استفاده کنند. درهرصورت، خوشحال می‌شویم نظرات خود را برای ما بنویسید. همچنین با اشتراک گذاشتن این مطلب با دوستان ورزشکار خود، آنها را با تاریخچه پیدایش این نوشیدنی معروف ورزشی آشنا می‌کنید.

سوالات متداول

آیا گاتورید سالم‌تر از نوشابه است؟

گاتورید قند بیشتری نسبت به نوشابه دارد، اما حاوی الکترولیت‌های بیشتری برای آبرسانی به بدن است. به همین دلیل، سالم‌تر از نوشابه محسوب می‌شود.

آیا مصرف گاتورید برای کلیه مفید است؟

استفاده بیش از حد از گاتورید منجر به مشکلات کلیوی می‌شود. مصرف آن برای کلیه مفید نیست و بیمارانی که دارای بیماری‌های مزمن کلیوی هستند، باید از نوشیدن آن خودداری کنند.

مضرات مصرف گاتورید چیست؟

نوشیدنی‌های ورزشی حاوی قند و سدیم بالایی هستند. مصرف بیش‌ازحد این ترکیبات برای بدن ضرر دارد. علاوه بر این، افزایش وزن و آسیب رساندن به دندان‌ها از دیگر عوارض نوشیدن آن هستند.

اشتراگ گذاری مطلب

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

ما در فودکس ایران برای خود ماموریتی تعریف کرده‌ایم.ماموریتی دو سویه که از یک سو در جهت تولید و ارائه محصولات و خدمات با کیفیت و متمایز به صنعتگران صنایع غذایی‌ونوشیدنی و صنایع وابسته تلاش می‌کند.و از یک سو در جهت ارتقای دانش مصرف کننده نسبت به تغذیه سالم در تلاش است.

برندهای محبوب غذایی

یک پاسخ

 1. عرض ادب
  بنده خواهان نوشیدنی گاتورید هستم و نمیدانم در تهران از کجا تهیه کنم.
  اگر کمکی میتونین بکنین لطفا تماس بگیرید ۰۹۱۲۱۹۹۰۰۲۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال