پلتفرم دیجیتال صنعت‌ غذا و نوشیدنی ایران

غذاهای تند هندی

6 دقیقه
غذاهای تند هندی

همه ما غذاهای هندی را به تند و آتشین بودن آن‌ها می‌شناسیم. برخی غذاهای تند هندی به‌قدری تند هستند که برای خوردن آن‌ها در رستوران‌ها چالش ایجاد می‌شود که به آن چالش غذای تند هندی می‌گویند. در این چالش‌ها که رستوران‌های هندی راه می‌اندازند، اگر فردی بتواند غذای پیشنهادی آن‌ها را در مدت معین میل کند، جایزه‌ای دریافت خواهد کرد. چالش غذای تند هندی حتی در فضای مجازی هم با استقبال زیادی روبه‌رو شده است و ویدئوهای بسیاری از خوردن این غذاهای تند و آتشین منتشر شده است. نکته جالب آن است که مهم نیست چقدر این غذاها را فوت کنید، نفس‌نفس بزنید و عرق بریزید، از یک جایی به بعد دیگر توانایی ادامه دادن برای خوردن غذای تند هندی را ندارید. اما بااین‌وجود، غذاهای تند هندی طرفداران بسیاری دارند و خوردن آن‌ها برای بسیاری از افراد لذت‌بخش است. یک مطالعه که روی بیش از 485 هزار نفر انجام شده است، نشان می‌دهد که خوردن منظم غذاهای تند هندی می‌تواند خطر مرگ ناشی از سرطان، بیماری‌های قلبی و دیابت را کاهش دهد. به گفته محققان، خطر مرگ در افرادی که به‌طور هفتگی غذاهای تند هندی مصرف می‌کنند، نسبت به کسانی که کمتر از یک‌بار در ماه این غذاها را مصرف می‌کنند، 14 درصد کمتر است. ما در این مقاله از مجله فودکس، لیست غذاهای تند هندی را برایتان آماده کردیم تا با آن‌ها بیشتر آشنا شوید.

فال کاری (Phaal Curry)

فال یک غذای تند هندی است که از رستوران‌های هندی در بیرمنگام بریتانیا سرچشمه می‌گیرد. این غذا را نباید با فینگرفود کبابی و بدون سس که سرچشمه آن بنگلور است، اشتباه گرفت. فال یکی از غذاهای تند هندی است که حتی از ویندالو نیز تندتر و آتشین‌تر است. در این غذا تعداد زیادی فلفل تند آسیاب‌شده استفاده می‌شود. در پخت فال کاری از دو نوع فلفل‌دلمه‌ای استفاده می‌شود. یکی از آن‌ها هابانرو (Habanero) است که یکی از تندترین گونه‌های فلفل‌دلمه‌ای است. در ایران به این فلفل، فلفل هندی نیز گفته می‌شود. فلفل دیگری که در این غذا استفاده می‌شود، اسکاچ بنت (Scotch bonnet) نام دارد که این فلفل نیز یک نوع فلفل‌دلمه‌ای تند است. فال یکی از غذاهای تند هندی است که مبتنی بر گوجه‌فرنگی بوده و در آن از زنجبیل و رازیانه نیز استفاده می‌شود.

مرغ 65 (Chicken 65)

مرغ 65 یک غذای تند هندی با مرغ است که از تکه‌های بدون استخوان و سرخ‌شده مرغ تهیه می‌شود. مرغ 65 به‌عنوان پیش‌غذا در هند سرو می‌شود. چاشنی اصلی این غذا فلفل قرمز است؛ ولی مجموعه‌ای از ادویه‌ها می‌تواند در آن استفاده شود که به دستور پخت بستگی دارد.

ویندالو (Vindaloo)

ویندالو، یک نوع غذای محبوب در گوا و سایر نقاط هند است. به دلیل نفوذ پرتغالی‌ها در این منطقه، برای پخت آن از مقدار زیادی سرکه و گوشت خوک استفاده می‌شود. برخی این غذا را با گوشت مرغ یا گوسفند تهیه می‌کنند که در کنار آن سیب‌زمینی نیز وجود دارد. بااین‌حال در دستور پخت سنتی ویندالو، سیب‌زمینی وجود ندارد. در منطقه گوا، ویندالو یک غذای تند هندی مبتنی بر سس است که از چربی گوشت خوک، سیر، سرکه، انگور و فلفل کشمیری در آن استفاده می‌شود. جالب است بدانید که ویندالو اگر بماند برای روز بعد، طعم بهتری خواهد داشت. درست مانند ترشی که هرچه بیشتر بماند، طعم بهتری دارد.

مرغ چتیناد (Chicken Chettinad)

غذاهای منطقه چتیناد، جزو تندترین و معطرترین غذاهای تند هندی هستند. سبک آشپزی مردم این منطقه به استفاده از انواع ادویه‌ها برای طبخ غذاهای غیرگیاهی مشهور است. در غذاهای این منطقه از انواع گوشت‌های خشک‌شده که منعکس‌کننده محیط خشک منطقه است، استفاده می‌شود. گوشت ماهی، میگو، خرچنگ، مرغ و گوسفند از انواع گوشت‌هایی است که برای طبخ در این منطقه به‌کار برده می‌شود. مرغ چتیناد یک غذای تند هندی است که انواع ادویه‌ها در آن به‌کار رفته است. این غذا متناسب با ذائقه کسانی است که می‌خواهند از تندی غذا، حسابی عرق بریزند.

مرغ تند هندی (Kozi Kari)

همانطور که در مقاله فرهنگ غذایی هند اشاره کردیم، خوراکی‌های این کشور بسیار متنوع است. هر منطقه‌ای از این کشور غذای مخصوصی دارد. سرچشمه مرغ تند هندی منطقه کرالا است. مردم این منطقه معتقدند که اولین‌بار این غذا را مهاجران یهودی مستقر در هند درست کرده‌اند. این غذا یک کاری مرغ است که با ترکیبی از فلفل سبز و فلفل قرمز خشک‌شده تهیه می‌شود. انواع ادویه‌های موجود در این غذا آن را به یکی از بهترین غذاهای تند هندی تبدیل کرده است.

لال مانس (Laal Maans)

لال مانس، نوعی کاری گوشت بوده که سرچشمه آن راجستان هند است. راجستان منطقه‌ای است که در آن، اغلب غذاها گیاهی هستند. تنها غذای غیرگیاهی و متمایزی که در این منطقه وجود دارد، لال مانس (گوشت قرمز) است. اگر گیاه‌خوار نیستید و می‌خواهید که حس چشایی خود را به چالش بکشید، این غذای تند هندی را حتماً امتحان کنید. این کاری گوشت، در سس کشک و ادویه‌های تندی که اصلی‌ترین آن‌ها فلفل قرمز است، تهیه می‌شود. فلفل قرمزی که در این غذا به‌کار می‌رود، ماتانیا (Mathania) نام دارد که بسیار تند است و در منطقه جودپور هند کشت می‌شود.

آلو تند (Piro Aloo)

علاوه بر غذاهای گوشتی، در مقاله غذاهای گیاهی هندی گفتیم که انتخاب‌های گیاهی نیز کم نیستند. پیرو آلو یا آلو تند یکی از غذاهای تند هندی و مخصوص گیاه‌خواران است. منشأ این غذا نپال است ولی در هند نیز به یکی از غذاهای محبوب تبدیل شده است. این غذا بسیار تندتر از نسخه نپالی آن است. پیرو آلو حتی در میان غیرگیاه‌خواران نیز محبوب است.

کباب آندرا (Andhra Dry Mutton)

غذاهای منطقه آندرا بسیار فوق‌العاده و تند هستند. اگر به یک رستوران آندرا بروید، در نهایت با رضایت‌مندی تمام آن رستوران را ترک خواهید کرد. کباب آندرا به‌قدری تند است که حتماً باید با برنج خورده شود تا تندی آن قابل‌هضم باشد. خوردن این غذای تند هندی مخصوص اشراف تلاش بسیاری می‌خواهد.

ماهی خشک (Shutki Maach)

تا اینجا با انواع غذاهای تند هندی آشنا شدید، حال به سراغ غذای بعد برویم. ماهی خشک به حدی بوی تندی دارد که هرکسی توانایی خوردن آن را ندارد. ماهی شوتکی یا ماهی خشک، در حالت عادی بوی تندی دارد؛ آن‌قدر که برخی ممکن است حالت تهوع بگیرند. اما زمانی که با ادویه و فلفل پخته می‌شود، برای بسیاری هوس‌انگیز است. اگر که با بوی آن مشکل نداشته باشید، می‌تواند به یکی از محبوب‌ترین غذاهای تندی هندی تبدیل شود.

ریستا (Rista)

ریستا، نوعی کوفته گوسفندی است که از پودر فلفل قرمز و سایر ادویه‌ها به روشی خاص تهیه می‌شود. گوشت این غذا را با گوشت‌کوب‌های چوبی بزرگ روی یک تخته چوب به‌خوبی می‌کوبند. عطروطعم رازیانه در این غذا نسبت به کاری‌های قرمز استفاده‌شده در آن غالب است. این غذای تند هندی را باید با کره نان و برنج میل کرد و در گروه غذای تند پلو هندی جا دارد.

حرف آخر

هند، کشوری پهناور با جمعیت زیاد است و غذاهای بسیار متنوعی در این کشور وجود دارد. نقطه مشترک اکثر غذاهای هندی، تند و آتشین‌بودن آن‌ها است. غذاهای تند هندی معمولاً با انواع فلفل‌ها طبخ می‌شوند و طعم و مزه آن‌ها به‌گونه‌ای است که امتحان‌کردن‌شان برای بار اول ممکن است دشوار باشد. در این مقاله 10مورد از غذاهای تند هندی را معرفی کردیم. اکثر این غذاها در منوی رستوران‌های هندی سراسر جهان وجود دارند. علاوه بر این پخت آن‌ها در خانه هم کار دشواری نیست و می‌توانید به‌راحتی با جستجوی طرز تهیه این غذاها آن‌ها را در خانه تهیه کنید.

سؤالات متداول

تندترین غذای هندی کدام است؟

اکثر غذاهای هندی تند هستند و می‌توان گفت که این کشور تندترین غذاهای دنیا را دارد. اما نمی‌توان تصمیم گرفت که کدام غذا، تندترین غذای هندی است. نوع فلفل و میزان ادویه‌ای که در غذا به‌کار برده می‌شود، می‌تواند در دستور پخت‌های مختلف تفاوت داشته باشد.

آیا غذاهای تند هندی برای بدن ضرر دارد؟

نمی‌توان گفت خوردن غذای تند به‌طورکلی ضرر دارد. این موضوع برای هر فرد تفاوت دارد. مطالعات نشان داده که خوردن منظم غذاهای تند هندی می‌تواند خطر مرگ ناشی از سرطان، بیماری‌های قلبی و دیابت را کاهش دهد.

فلفل هندی چیست؟

هابانرو (Habanero) که یکی از تندترین گونه‌های فلفل‌دلمه‌ای بوده، در ایران به فلفل هندی مشهور است. از این فلفل برای طبخ غذاهای تند هندی استفاده می‌شود.

اشتراگ گذاری مطلب

تبلیغات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

پلتفرم دیجیتال فودکس ایران با نوآوری، گسترش همکاری‌های بین‌المللی و افزایش آگاهی مصرف‌کنندگان به همکاری‌های بخش‌های مختلف صنعت غذا و نوشیدنی ایران سرعت و سهولت می‌بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال