پلتفرم دیجیتال صنعت‌ غذا و نوشیدنی ایران

10 ترند برتر در بسته‌بندی نوشیدنی‌های 2021

6 دقیقه

بسته‌بندی نوشیدنی‌ها در سال‌های اخیر با سرعت بسیاری پیشرفت کرده‌ است. این تغییرات، ناشی از عواملی چون پیشرفت تکنولوژی، تغییر اولویت‌های مصرف‌کنندگان، افزایش رقابت و وضع قوانین جدید بوده‌اند.

همه‌گیری ویروس کرونا شوک بزرگی به بازارهای جهانی وارد کرد به‌طوریکه سیر تکاملی بسیاری از صنایع در پی این پاندومی کاملا مختل شد. برخی از ترندهای بسته‌بندی با سرعت بیشتری پیشرفت کردند و برخی دیگر کندتر شدند و در مدت کوتاهی، ترندهای جدیدی را به‌وجود آوردند.

در سال 2021 هم همچنان تاثیر همه‌گیری ویروس کرونا ادامه دارد و قطعا با ترندهای متفاوتی مواجه می‌شویم.

ما ظهور ترندها را در این مدت، از طریق بارکد مشتری و گزارش‌های بازار زیر نظر گرفتیم. شرکت هاسکی(Husky) به‌عنوان پیشرو، در خط مقدم ترندهای بازار و سیر تحول بسته‌بندی محصولات نوشیدنی قرار گرفت.

و حال سوال اینجاست، در سال 2021 چه چیزی در انتظار صنعت بسته‌بندی محصولات است؟

در این مقاله از مجله فودکس قصد داریم، برترین ترندهایی را بررسی کنیم که بر ظاهر بسته‌بندی محصولات نوشیدنی در سال 2021 تاثیر می‌گذارند.

در ابتدا، از ترندهایی صحبت می‌کنیم که ویروس کرونا بیشترین تاثیر را بر آنها داشته است.

مشکل اندازه محصولات و اولویت مشتری

ویروس کرونا تاثیر زیادی بر الگوی مصرف مشتریان داشته ‌است. اولین تغییری که مشاهده شد، تغییر در اولویت سایز محصولات بود. انتخاب مشتری از بسته‌بندی‌هایی در اندازه متوسط به سمت اندازه‌های بزرگ و متنوع یا بسته‌بندی‌های تک‌نفره تغییر کرد. به‌طور مثال در دوران قرنطینه، تقاضا برای سایزهای بزرگ 1.5 لیتری یا بزرگتر، افزایش یافت. همچنین، تقاضا برای محصولات کوچک در بسته‌‌بندی‌های چندتایی بیشتر مشاهده شد.

با توجه به جهش‌های پی‌درپی ویروس کووید19 و ادامه شیوع این بیماری، به‌طور یقین مدتی طول می‌کشد تا درخواست مشتریان به روال قبلی بازگردد، بنابراین لازم است تولیدکنندگان همچنان در سال 2021 با این شرایط سازگار بمانند.

شما جزو کسانی بودید که به کرونا مبتلا شدید و حس بویایی و چشایی خود را از دست دادید؟ راهکارهایی برای بازگشت این دو حس مهم وجود دارد اما هیچدام شگفت‌انگیزتر از کتابی که به بازگشت حس بویایی و چشایی شما کمک می‌کند، نیست!

تجارت الکترونیکی به‌عنوان یک فاکتور رشد

یکی از مهمترین پیشرفت‌ها در دوران کرونا، انفجار تجارت الکترونیکی در تمام گروه‌های مصرف‌کنندگان بود. فروش نوشیدنی از سفارش و تحویل در درب خانه گرفته تا خرید در کنار سایر اقلام مصرفی، افزایش چشمگیری داشت. از آنجایی‌که تقاضای خرید آنلاین بیشتر شده است، تولیدکنندگان باید به بسته‌بندی محصولات توجه بیشتری داشته باشند و تمام مراحل آن را از حمل تا تحویل، در نظر بگیرند.

با افزایش تجارت الکترونیکی، لازم است تولیدکننده کارایی بسته‌بندی محصول خود را در تمام این شرایط بسنجد.

تمرکز بیش از حد مصرف‌کنندگان به بهداشت و ایمنی

همه‌گیری ویروس کرونا، اهمیت بهداشت و ایمنی را دوچندان کرد. مصرف‌کنندگان بیش از هر زمان دیگر بهداشت را رعایت می‌کنند. در حال حاضر، مصرف‌کنندگان بسته‌بندی‌های پت را بیشتر ترجیح می‌دهند، زیرا در مقایسه با قوطی‌ها، محل نوشیدن آنها با درب پوشیده شده و در تماس با هوا نیست.

صرف‌نظر از اینکه در سال جاری، چه تغییراتی در همه‌گیری ویروس کرونا اتفاق می‌افتد، به‌نظر می‌رسد چنین اولویت‌هایی برای مدت طولانی در بین مردم رواج داشته‌ باشد.

شرایط نگه‌داری جدید

ویروس کرونا باعث شده برخی از محصولات در قفسه فروشگاه‌ها بمانند و آنهایی که در سایز کوچک و بسته‌های چندتایی هستند، بیشتر به فروش برسند. در هر دو مورد، تولیدکننده با چالش نگه‌داری محصولات تا زمان رسیدن به دست مشتری، مواجه می‌شود. در نتیجه، تولیدکنندگان بیشتری در سال 2021 تمرکز خود را بر روش‌های نگه‌داری طولانی‌مدت محصولات غذایی می‌گذارند؛ مانند استفاده از فناوری‌هایی مثل بسته‌بندی چندلایه برای محصولات لبنی و نوشابه‌های گازدار در سایز کوچک.

تولیدکنندگان برای حفظ تازگی و نگه‌داری طولانی محصولات خود، به سراغ بسته‌بندی‌های پت چندلایه می‌روند.

افزایش تقاضا برای مواد غذایی سلامت‌محور

در سال‌های اخیر، تقاضا برای محصولات نوشیدنی سلامت‌محور افزایش یافت و همه‌گیری ویروس کرونا این درخواست را دوچندان کرد. برندهای تجاری، ترکیبات مغذی و تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن را به محصولات خود اضافه کردند. استفاده از بارکد SKU این امکان را به مصرف‌کننده می‌دهد تا درباره سلامت و موجودی کالا اطلاعات لازم را به‌دست بیاورد. در این شرایط، تولیدکننده باید نسبت به تولید انبوه و باکیفیت برنامه‌ریزی کند.

این تصویر، نمونه‌هایی از نوشیدنی‌های سلامت محور در کشورهای مختلف را نشان می‌دهد؛ آب معدنی Core hydration در آمریکا، آبمیوه Electrolit در مکزیک و ماست Meiji در ژاپن.

راهکار استفاده از بسته‌بندی پایدار

سال گذشته، ترند بسته‌بندی پایدار و استفاده از روش‌های نگه‌داری طولانی‌مدت مواد غذایی شکل گرفت. قبلا این پدیده را در بین برندهای تجاری مشهور مثل ایوان (Evian)، آیس ریوراسپرینگ (Ice River Springs) و دنون (Danone) شاهد بودیم. این برندها از بسته‌بندی‌های پت و صدرصد قابل بازیافت استفاده می‌کنند. انتظار داریم ترند بسته‌بندی پایدار، در سال 2021 هم ادامه داشته باشد. به‌طور مثال؛ کاهش استفاده از رزین خام و کم‌کردن وزن بسته‌بندی، استفاده از پت قابل بازیافت و تبدیل مواد اولیه بسته‌بندی به پت قابل‌ بازیافت در راستای همین ترند بود.

تمایز و برتری محصول

در قسمت اول گفتیم که محبوبیت نوشیدنی‌های سلامت‌محور در این دوران، استفاده از بارکد SKU را افزایش داد. اهمیت دیگر استفاده از این قابلیت در بسته‌بندی محصولات، کمک به ایجاد محصولات برتر در نیچ مارکت یا بازارهای گوشه‌ای است. بخش زیادی از موفقیت محصولات در گرو نوآوری بسته‎‌بندی آنهاست که باعث برتری در ظاهر و کاربرد می‌شود.

برتری محصول در رقابت بازار، اهمیت ویژه‌ای دارد و بسیار سود‌آور است. استفاده از این ترند روش موثری است که در سال‌های پیش‌رو آن را بیشتر خواهیم دید.

نمونه‌هایی از بسته‌بندی‌‌های خلاقانه و برتر را می‌بینید؛ تاثیر رنگ‌های ترموکرومیک، شکل و ظاهر پیچیده بطری‌ها و استفاده از بطری‌های تیره و درخشان.

تولید با همکاری مصرفکننده یا شخصی‌سازی بسته‌بندی محصولات

تولیدکنندگان به‌دنبال راهی برای تعامل با مشتری و برتری در بین رقبا هستند. به‌ همین دلیل شاهد بسته‌بندی محصولات به‌طور انحصاری برای اشخاص هستیم. اولین نمونه آن هم شرکت کوکاکولا بود که نام اشخاص خاصی را بر روی بطری‌های خود قرار داد. بسیاری از برندهای تجاری این روش را ارتقا دادند، به‌طوری‌که افراد مختلف می‌توانند بسته‌بندی اختصاصی ‌خود را که شامل عکس یا متن موردنظرشان می‌شود، به آنها سفارش دهند.

تکامل در تکنولوژی چاپ لیزری به افزایش این ترند کمک کرده تا تولیدکننده بتواند، تصویر و متن را به‌راحتی بر روی بطری پت حک کند.

در این تصویر، برچسب‌های زیبا و شخصی‌شده را می‌بینید که توسط چاپگر لیزری روی بطری‌ها چاپ شدند.

بسته‌بندی هوشمند

استفاده از تکنولوژی هوشمند در بسته‌بندی محصولات در سال‌های اخیر افزایش یافته‌ است. تکنولوژی‌هایی مثل استفاده از کد QR، چیپ NFC و RFID. این تکنولوژی‌ها به تبادل تجربیات مصرف‌کننده و ارائه اطلاعات درباره محصولات کمک می‌کند.

کاربرد دیگر بسته‌بندی هوشمند این است که به‌راحتی قابل ردیابی و احراز هویت است. این قابلیت به مشتری کمک می‌کند، برندهای تجاری معتبر را شناسایی کند. بسته‌بندی هوشمند انتخاب فوق‌العاده‌ای برای محصولات نوشیدنی است و انتظار می‌رود در سال جاری، پیشرفت گسترده‌ای را در این زمینه شاهد باشیم.

بسته‌بندی‌های هوشمند، محصولات را قابل اعتماد و قابل ردیابی می‌کنند.

افزایش تصویب قانون استفاده از درب‌پوش متصل

اتحادیه اروپا به‌منظور افزایش پایداری محصولات، به‌ لزوم استفاده از درب‌پوش متصل به بدنه بطری تا سال 2024 تاکید می‌کند. درب‌پوش متصل، در بطری‌های نوشیدنی کاربرد دارد. این درب‌پوش‌ها به بدنه بطری متصل هستند تا بعد از مصرف در طبیعیت رها نشوند، در نتیجه به‌ همراه بطری بازیافت می‌شوند. انتظار می‌رود در سایر کشورهای دنیا هم این قانون تصویب شود.

در شرایط همه‌گیری ویروس کرونا، سازگاری و تغییر بیشتری در بین تولیدکنندگان می‌بینیم که سعی دارند از این نوع درب‌پوش در بسته‌بندی نوشیدنی‌های خود استفاده کنند. این روش، ظاهر بسته‌بندی محصولات را خاص و کاربردی می‌کند. توجه بیشتر تولیدکنندگان نشان می‌دهد که در سال جاری، شاهد استفاده جهانی از این روش بسته‌بندی خواهیم بود.

تصویر بسته‌بندی آب معدنی شرکت هاسکی با درب‌پوش متصل را می‌بینید. سازگاری این برند تجاری با قوانین و تجربه مصرف‌کننده در استفاده از درب‌پوش متصل به بدنه بطری، باعث حفظ محیط‌زیست و چرخه بازیافت می‌شود.

حرف آخر

بررسی ترندهای برتر دنیا نشان می‌دهد که در دورانی پویا و رو به پیشرفت در تاریخ بسته‌بندی محصولات غذایی قرار داریم. دورانی که همزمان چالش‌ها و فرصت‌های جدیدی را به‌ همراه دارد.

آشنایی و به‌کارگیری این روش‌ها، به سازگاری و بقای تولیدکنندگان کمک شایانی می‌کند. تولیدکنندگان موفق از تجربیات رقبایی همچون شرکت هاسکی در جهت پیشرفت و تکامل خود بهره می‌برند.

اشتراگ گذاری مطلب

تبلیغات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

پلتفرم دیجیتال فودکس ایران با نوآوری، گسترش همکاری‌های بین‌المللی و افزایش آگاهی مصرف‌کنندگان به همکاری‌های بخش‌های مختلف صنعت غذا و نوشیدنی ایران سرعت و سهولت می‌بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال