پلتفرم دیجیتال صنعت‌ غذا و نوشیدنی ایران

غذاهای ارگانیک چیست؟

6 دقیقه
غذاهای ارگانیک چیست؟

اواخر قرن بیستم تا امروز، بازار غذاهای ارگانیک رشد قابل‌توجهی داشته و به یک صنعت چند میلیارد دلاری تبدیل شده است! در ایران نیز اسم غذاهای ارگانیک و فروشگاه‌های محصولات ارگانیک بسیار بیشتر از گذشته شنیده می‌شود. حتی افراد بدون اینکه اطلاعات چندانی درباره روش تولید این غذا‌ها داشته باشند، تمایل بیشتری دارند که از مواد غذایی ارگانیک در سبد غذایی خود استفاده کنند. آنها درباره فواید مصرف این غذاها شنیده‌اند، اما نمی‌دانند غذاهای ارگانیک چیست و چرا به بعضی از مواد غذایی ارگانیک گفته می‌شود.

در این مقاله می‌خواهیم به سوال «آیا غذاهای ارگانیک ارزش خرید دارند؟» پاسخ روشنی بدهیم. اگر همیشه برایتان سوال بوده که چرا مصرف محصولات غذایی ارگانیک به یکباره در دنیا سروصدای زیادی به پا کرده است، ادامه این مقاله از مجله فودکس را از دست ندهید.

همه چیز درباره محصولات غذایی ارگانیک

همه چیز درباره محصولات غذایی ارگانیک

امروزه دغدغه‌ افراد زیادی این است که چگونه غذای سالم بخوریم؟  و ما در این مقاله به آن پرداخته‌ایم. افرادی که در شهرهای شلوغ کار می‌کنند، بخش زیادی از روز را در مسیر رفت‌وبرگشت به کار سپری می‌کنند. این افراد چاره‌ای ندارند جز اینکه خودشان را با غذاهای رستورانی، غذاهای آماده و فراوری‌شده سیر نگه دارند! مصرف بی‌رویه این غذاها، آمار ابتلا به سرطان، کبد چرب، فشارخون بالا و بیماری‌ها مزمن را افزایش داده‌ است. از طرف دیگر، تبلیغات زیادی درباره فواید مصرف محصولات غذایی ارگانیک شده و روزبه‌روز تمایل به خرید و مصرف این محصولات بیشتر می‌شود.

خواندن مقاله راهنمای زندگی سالم در 2022 به شما نشان می‌دهد که چرا باید بیش‌ازپیش نوع تغذیه خود را برای داشتن زندگی سالم جدی بگیرید!

تعریف غذاهای ارگانیک

تعریف غذاهای ارگانیک

در یک بیان کلی، کلمه «ارگانیک» به نحوه رشد و پرورش محصولات کشاورزی و تولیدات دامی اشاره دارد. به‌عبارت‌دیگر، اگر درباره ارگانیک بودن یک ماده غذایی صحبت می‌شود، باید بدانید که این ماده غذایی با روش متفاوت‌تری از مواد غذایی دیگر تولید شده است. غذاهای ارگانیک بدون استفاده از مواد شیمیایی مصنوعی، کودهای شیمیایی، آفت‌کش‌ها، هورمون‌ها و آنتی‌بیوتیک‌ها تولید می‌شوند و حاوی ارگانیسم‌های اصلاح شده ژنتیکی (GMO) نیستند. به‌عبارت‌دیگر، روش تولید مواد غذایی ارگانیک فقط از مواد طبیعی است. علاوه‌براین، برای اینکه یک محصول ارگانیک نامیده شود، باید فاقد شیرین‌کننده‌های مصنوعی، نگهدارنده‌ها، رنگ‌ها و طعم‌دهنده‌های شیمیایی باشد.

این توضیحات به شما کمک می‌کند تا محصولات غذایی ارگانیک را از غیرارگانیک تشخیص دهید. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در زمینه انتخاب غذاهای سالم پیدا کنید، مقاله غذاهای سالم کدامند؟ را برای تکمیل اطلاعات این مقاله بخوانید.

تفاوت محصولات غذایی ارگانیک با غیر ارگانیک

تفاوت محصولات غذایی ارگانیک با غیر ارگانیک

مهمترین تفاوت محصولات غذایی ارگانیک با غیر ارگانیک در روش تولید و مواد مغذی این محصولات است که با چشم قابل‌دیدن نیستند. اگر فکر می‌کنید از روی ظاهر بتوانید محصولات غذایی ارگانیک را با غیر ارگانیک تشخیص دهید، باید بگوییم اشتباه می‌کنید. البته تفاوت‌های کمی با یکدیگر دارند، اما به شکلی نیست که بتوانید این محصولات را همیشه از روی ظاهر تشخیص دهید. حتی در بسیاری از موارد، این محصولات از نظر طعم نیز تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند! به همین دلیل باید خرید محصولات ارگانیک را مستقیم از کشاورز انجام دهید یا از فروشگاه‌های مطمئن تهیه کنید. در این بازار پرطرفدار، فروشندگان سودجو می‌توانند محصولات دیگر را به‌جای محصولات ارگانیک با هزینه گزاف‌تری بفروشند.

محصولات ارگانیک مواد مغذی بیشتر و سموم کمتری نسبت به محصولات دیگر دارند. محصولات ارگانیک تازه ممکن است ریز‌مغذی‌های بیشتری مانند منیزیم، فسفر، آهن و ویتامین سی داشته باشد. البته هنوز بحث‌های زیادی در این مورد وجود دارد و محققان زیادی نمی‌توانند با قطعیت درباره مواد مغذی محصولات ارگانیک نظر دهند. از طرف دیگر، هزینه کشاورزی ارگانیک بیشتر از کشاورزی غیر ارگانیک است و محصولات ارگانیک با هزینه بسیار بیشتری به دست مصرف‌کننده می‌رسد. به همین دلیل، خانواده‌های پرجمعیت کمتر می‌توانند از غذاهای ارگانیک در سبد غذایی خانواده قرار دهند.

فواید محصولات ارگانیک

مزایای مصرف محصولات ارگانیک فقط محدود به سلامتی انسان نمی‌شود. کشاورزی که از کود و مواد شیمیایی کمتری برای کشت محصولات کشاورزی استفاده می‌کند، آسیب‌های بسیار کمتری به زمین می‌رساند. پس همانطور که می‌بینید، خرید غذاهای ارگانیک نه‌تنها برای انسان‌ها فواید بیشتری دارد، بلکه محیط‌زیست هم از دست انسان آسیب کمتر می‌بیند. به همین دلیل است که فعالان محیط‌زیست یا کسانی که به حفظ محیط‌زیست اهمیت بیشتری می‌دهند، خرید و مصرف محصولات ارگانیک را ترجیح می‌دهند. در زیر مهمترین فواید محصولات ارگانیک را می‌بینید:

1. محصولات ارگانیک آفت کش کمتری دارند

یکی از شروط اصلی کشت محصولات ارگانیک این است که در رشد و پرورش آنها از آفت‌کش‌ها، قارچ‌کش‌ها و علف‌کش‌های مصنوعی استفاده نشود. درحالی‌که، برای تولید محصولات کشاورزی معمولی از این آفت‌کش‌ها به مقدار بسیار زیادی استفاده می‌شود. به همین دلیل، آفت‌کش‌ها بر روی مواد غذایی و داخل آنها وجود دارند.

با مطالعه مقاله میوه‌های ارگانیک بعنی چه؟ اطلاعات خود را کامل‌تر کنید.

2. محصولات ارگانیک تازه‌تر هستند

محصولات ارگانیک تازه‌تر هستند

مواد غذایی ارگانیک حاوی مواد نگهدارنده نیستند و ماندگاری کمتری دارند. خریداران راحت‌تر می‌توانند تازگی محصولات ارگانیک را تشخیص دهند. از طرف دیگر، تعداد زیادی از محصولات ارگانیک از زمین‌های کشاورزی نزدیک به فروشگاه تامین می‌شوند. به همین دلیل، محصولات تازه‌تری به دست شما می‌رسد. بعد از اینکه محصولات ارگانیک تازه را خریداری کردید، غذاهای سالم ایرانی را با این محصولات درست کنید.

3. حیوانات با آنتی‌بیوتیک یا هورمون رشد تغذیه نمی‌شوند

 محصولات ارگانیک فقط محدود به کشاورزی نمی‌شود، دامپروری نیز سهم زیادی در این زمینه دارد. تغذیه با محصولات دامی غیرارگانیک، سویه‌های باکتری مقاوم به آنتی‌بیوتیک ایجاد می‌کند که برای سلامت انسان مضر هستند. علاوه‌براین، حیواناتی که به‌صورت ارگانیک نگهداری می‌شوند، سلامتی بیشتری دارند. به همین دلیل، محصولات آنها برای سلامتی انسان مفید‌تر است.

4. گوشت و شیر ارگانیک مواد مغذی بیشتری دارند

مطالعات بسیاری به‌منظور مقایسه مواد مغذی غذاهای ارگانیک با غذاهای غیر ارگانیک انجام شده است. طبق مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۶ انجام گرفته شده، شیر و گوشت ارگانیک تا ۵۰درصد بیشتر از نمونه‌های غیر ارگانیک، اسید‌های چرب امگا۳ دارند.

5. کشاورزی ارگانیک برای محیط‌زیست بهتر است

کشاورزی ارگانیک برای محیط‌زیست

کشاورزی ارگانیک، کشاورزی بدون آفت‌کش‌های مصنوعی، برای زمین و حیوانات بهتر است. در شیوه‌های کشاورزی ارگانیک، خاک آسیب کمتری می‌بیند و حاصلخیزی خاک بیشتر می‌شود. به‌طورکلی، آلودگی‌های کمتری وارد خاک می‌شود و محیط‌زیست بهتر حفظ می‌شود.

 حالا که اهمیت استفاده از غذاهای ارگانیک را درک کرده‌اید، راحت‌تر می‌توانید درباره استفاده از این محصولات غذایی سالم تصمیم‌گیری کنید. برای قدم اول، انواع روغن گیاهی خوراکی را بشناسید و از مدل‌های ارگانیک آن خریداری کنید. ازآنجایی‌که استفاده روغن در آشپزی ایرانی زیاد است، این قدم می‌تواند تا حدی شما را به استفاده بیشتر از محصولات ارگانیک نزدیک کند.

لیست غذاهای ارگانیک

لیست غذاهای ارگانیک

محصولات غذایی ارگانیک هزینه بیشتری نسبت به محصولات غذایی غیر ارگانیک دارند. به همین دلیل، شاید نتوانید همه محصولات را به‌صورت ارگانیک خریداری کنید. در ادامه به شما می‌گوییم که بهتر است چه محصولاتی را ارگانیک خریداری کنید:

محصولات ارگانیکی که باید بخرید

سیب، کرفس، انگور، هلو، شلیل، گیلاس، کلم‌پیچ، کاهو، گلابی، سیب‌زمینی، فلفل، اسفناج، توت‌فرنگی و گوجه‌فرنگی از محصولاتی هستند که مصرف ارگانیک آنها پیشنهاد می‌شود. بودجه خرید برای محصولات غذایی ارگانیک را به این مواد غذایی اختصاص دهید.

محصولات ارگانیکی که خرید آنها ضروری نیست

بادمجان، پیاز، ذرت، نخودفرنگی، کلم بروکلی، قارچ، طالبی، کیوی، موز، آناناس، آووکادو و مارچوبه از محصولاتی هستند که مصرف ارگانیک آنها ضروری نیست. بودجه خرید برای محصولات غذایی ارگانیک را به تولیدات دامی یا کشاورزی دیگر اختصاص دهید.

حرف آخر

شواهد نشان می‌دهد که غذاهای ارگانیک حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد مغذی بیشتری نسبت به غذاهای غیر ارگانیک هستند. افرادی که محصولات سالم و ارگانیک را وارد برنامه رژیم غذایی خود می‌کنند، کمتر در معرض مواد شیمیایی مصنوعی، هورمون‌ها و باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک قرار می‌گیرند. بااین‌حال، معمولا مصرف محصولات غذایی ارگانیک هزینه بیشتری دارد و همه به خرید این محصولات دسترسی ندارند. از طرف دیگر، تهیه غذای ارگانیک به اولویت‌های مصرف‌کننده بستگی دارد. درهرصورت، پیشنهاد ما این است که تاحدامکان محصولات ارگانیک را بشناسید و آنها را وارد برنامه غذایی خود کنید.

اگر اطلاعات این مقاله برایتان مفید بوده است، با اعضای خانواده یا دوستان علاقه‌مند به مصرف غذاهای ارگانیک به اشتراک گذارید. همچنین، خوشحال می‌شویم در بخش نظرات از تجربیات خود در زمینه خرید و تهیه غذای ارگانیک بنویسید.

سوالات متداول

آیا مواد غذایی ارگانیک به معنی مواد غذایی طبیعی است؟

خیر! ارگانیک و طبیعی معنای متفاوتی دارند. اگرچه مواد غذایی ارگانیک با مواد غذایی طبیعی اشتباه گرفته می‌شوند، اما یکی نیستند. مواد غذایی طبیعی معمولا فاقد مواد نگهدارنده، رنگ مصنوعی و طعم‌دهنده هستند و ربطی به روش تولید ماده غذایی ندارد. برعکس، مواد غذایی ارگانیک به‌طور مستقیم درباره نحوه رشد و پرورش ماده غذایی صحبت می‌کند. در مراحل رشد مواد غذایی ارگانیک نباید از هورمون، کودهای شیمیایی و ترکیبات مشابه استفاده شود.

طرز تهیه غذاهای ارگانیک چیست؟

غذاهای ارگانیک از محصولات ارگانیک تهیه می‌شوند. تهیه غذاهای ارگانیک دستور مشخصی ندارد و فقط باید از محصولاتی استفاده شوند که در روش تهیه آنها از آفت‌کش‌ها یا نگهدارنده‌های شیمیایی استفاده نشده باشد. اگر غذاهای آماده بیش از ۹۵درصد مواد غذایی ارگانیک داشته باشند، غذاهای ارگانیک نامیده می‌شوند.

آیا غذاهای ارگانیک سالم هستند؟

غذاهای ارگانیک به سالم بودن و مغذی بودن شهرت دارند، اما هنوز بحث‌های زیادی در این مورد وجود دارد. در واقع، مطالعات زیادی تفاوت کمی را بین ارزش غذایی مواد غذایی ارگانیک و مواد غذایی معمولی نشان داده‌اند. بااین‌حال، مصرف غذاهای ارگانیک یک سبک از زندگی است و فقط به ارزش غذایی آنها محدود نمی‌شود.

اشتراگ گذاری مطلب

تبلیغات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

پلتفرم دیجیتال فودکس ایران با نوآوری، گسترش همکاری‌های بین‌المللی و افزایش آگاهی مصرف‌کنندگان به همکاری‌های بخش‌های مختلف صنعت غذا و نوشیدنی ایران سرعت و سهولت می‌بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال