پلتفرم دیجیتال صنعت‌ غذا و نوشیدنی ایران

طرز تهیه نوشیدنی مناسب حین ورزش

7 دقیقه
طرز تهیه نوشیدنی مناسب حین ورزش

خودرو‌ شما بدون سوخت‌رسانی‌ به‌موقع خوب گاز نمی‌دهد و در نهایت از حرکت می‌ایستد. نقش نوشیدنی‌های ورزشی در بدن شما نیز همین است! آشنایی با طرز تهیه نوشیدنی مناسب حین ورزش به شما یاد می‌دهد که چگونه بدن خود را حین ورزش سوخت‌رسانی کنید.

وقتی بنزین خودرو در حال تمام‌شدن باشد، شما تمام فکر و ذکرتان این می‌شود که در اولین پمپ بنزینی که می‌بینید به مقدار کافی سوخت بزنید. پس چرا نباید این حساسیت را نسبت به بدن خودتان داشته باشید؟ گذشت آن زمانی که ورزشکاران بر این باور بودند که نباید در حین ورزش آب نوشید. در حال حاضر ورزشکاران به اهمیت هیدراته‌ماندن بدن در حین ورزش و تأمین الکترولیت‌های ازدست‌رفته واقف هستند. البته تعدادی از ورزشکاران نیز بهترین نوشیدنی انرژی زا را می‌شناسند و در تمرینات از این نوشیدنی‌ها استفاده می‌کنند، اما حواستان باشید این نوشیدنی ‌های انرژی‌زا هیچ‌وقت نمی‌توانند جای نوشیدنی‌های ورزشی را بگیرند. به همین دلیل در این مقاله از مجله فودکس به شما می‌گوییم طرز تهیه نوشیدنی مناسب حین ورزش چیست و چرا باید مصرف نوشیدنی ورزشی را جدی بگیرید.

چرا نوشیدنی مناسب حین ورزش اهمیت دارد؟

تا حالا تجربه کرده‌اید که در حین ورزش کردن دیگر توان ادامه دادن نداشته باشید؟ یا از فرط تشنگی احساس خشکی زیادی در دهانتان کنید؟ این‌ها بخشی از مشکلاتی است که ورزشکاران در حین تمرینات ورزشی با آن مواجه هستند. ورزشکاران در حین تمرینات ورزشی، آب زیادی از طریق عرق‌کردن از دست می‌دهند. همین مسئله باعث می‌شود تا مواد معدنی نیز همراه با عرق از بدن ورزشکاران دفع شود.

نوشیدنی‌های ورزشی با هدف تأمین آب، مواد معدنی و انرژی ازدست‌رفته بدن مصرف می‌شوند. به‌طورکلی این نوشیدنی‌ها از آب، کربوهیدرات‌ها، مواد معدنی و ریزمغذی‌های دیگر ساخته شده‌اند که آب بدن را در حین ورزش تأمین ‌می‌کنند و در طول تمرین‌های استقامتی کمک ‌می‌کنند تا تمرینات را با انرژی بیشتری پشت سر گذارید. علاوه بر نوشیدنی‌های ورزشی، نوشیدنی های حاوی کافئین نیز انرژی بیشتری به شما در حین ورزش‌کردن می‌دهند و شما را برای انجام تمرینات سرحال‌تر می‌کنند.

چگونه نوشیدنی‌ ورزشی خانگی درست کنیم؟

وقتی در حین تمرینات ورزشی به انرژی نیاز دارید، هیچ‌چیز به‌اندازه نوشیدنی‌های ورزشی نمی‌تواند شما را سرحال کند. کربوهیدرات‌ها و الکترولیت‌های موجود در نوشیدنی‌های ورزشی به‌سرعت ذخایر انرژی بدن را پر می‌کنند تا بتوانید پرانرژی ادامه دهید. با‌این‌حال باید در مصرف نوشیدنی‌های ورزشی آماده دقت کنید. اغلب آنها کربوهیدرات و شکر زیادی دارند و نیاز نیست برای یک تمرین ساده ورزشی از آنها استفاده کنید. مخصوصاً اگر هدف شما از ورزش کردن کاهش وزن و لاغری باشد. هر فرد با‌توجه‌ به وزن، میزان تعریق، مدت زمان و سختی ورزش به نوشیدنی ورزشی متفاوتی نیاز دارد.

دستور‌های زیر ساده ترین و سریع ترین روش های طرز تهیه نوشیدنی مناسب حین ورزش هستند که شما می‌توانید در خانه درست کنید. اگر شما از آن دسته از ورزشکارانی هستید که همیشه نوشیدنی‌های خود را سرد می‌نوشند، پیشنهاد می‌کنیم مقاله چرا ورزشکاران نباید نوشیدنی سرد بنوشند؟ را بخوانید. این مقاله اطلاعات خوبی را در این زمینه به شما می‌دهد.

نوشیدنی ورزشی گاتورید

گاتورید خانگی یک نوشیدنی ورزشی کاملاً طبیعی است که شما می‌توانید آن را برای تأمین الکترولیت‌های ازدست‌رفته بدن و هیدراته نگه‌داشتن بدن بنوشید. ترکیبات نوشیدنی ورزشی گاتورید سالم و طبیعی است و نیاز نیست نگران واردشدن شکر نوشیدنی‌های صنعتی به بدن خود باشید.

مواد لازم:

آب نارگیل 100% خالص: ۳ پیمانه

آبمیوه 100% خالص: ۱ پیمانه

عسل: ۲ قاشق غذاخوری

آبلیمو تازه: ۲ تا ۳ قاشق چایخوری

نمک دریا: 1/4 قاشق چایخوری

آب: ۴ لیوان

طرز تهیه:

یک عدد پارچ ۲ لیتری بردارید و آب نارگیل و آبمیوه را باهم مخلوط کنید. بعد از آن عسل و نمک دریا را به آبمیوه‌ها اضافه کنید و اجازه دهید باهم به‌خوبی ترکیب شوند. آب و آبلیمو را به بقیه ترکیبات اضافه کنید و پارچ را در یخچال بگذارید.

بهتر است نوشیدنی گاتورید را سرد بنوشید. این نوشیدنی گاتورید خانگی به شیرینی گاتورید آماده نیست، بنابراین اضافه‌کردن مقدار بیشتری عسل می‌تواند این نوشیدنی را برایتان شیرین‌تر کند.

نوشیدنی ورزشی گریپ‌فروت

نوشیدنی ورزشی حین تمرین به افزایش انرژی و تأمین آب ازدست‌رفته بدن شما کمک می‌کند. گریپ‌فروت سرشار از ویتامین c است و سرعت کاهش وزن و لاغر شدن را افزایش می‌دهد. به همین دلیل اگر به دنبال طرز تهیه نوشیدنی مناسب حین ورزش برای لاغری می‌گردید، نوشیدنی ورزشی گریپ‌فروت مناسب این کار است. علاوه بر این، مقاله برای کاهش وزن روزانه چند کالری باید مصرف کنیم؟ به شما یاد می‌دهد تا با کالری‌شماری بتوانید بهتر وزن خود را کنترل کنید.

مواد لازم:

آب گریپ‌فروت تازه: 1/4 پیمانه

آب پرتقال تازه: 1/2 پیمانه

آب لیموی تازه: 1/4 پیمانه

آب یا آب نارگیل: ۲ پیمانه

عسل: ۲ قاشق غذاخوری

نمک صورتی هیمالیا: 1/8 قاشق چایخوری

طرز تهیه:

یک عدد پارچ مناسب بردارید و همه موارد را باهم ترکیب کنید یا اینکه می‌توانید همه مواد را درون مخلوط‌کن بریزید. اگر همه مواد را درون مخلوط‌کن ریختید، ۳۰ ثانیه برای مخلوط شدن همه مواد باهم کافی است.

نوشیدنی ورزشی هندوانه و نعنا

مصرف نوشیدنی‌های ورزشی خنک از گرم‌شدن بیش‌ازحد بدن و افزایش ازدست‌دادن انرژی جلوگیری می‌کنند. نوشیدنی ورزشی هندوانه و نعنا مناسب روز‌های طولانی و گرم تابستان است. ورزشکاران می‌توانند این نوشیدنی را قبل از ورزش، حین ورزش و بعد از ورزش مصرف کنند.

مواد لازم:

هندوانه: ۱ پیمانه

نعنا تازه خردشده: ۲ قاشق غذاخوری

عسل: ۱ قاشق غذاخوری

آب: 1/2 پیمانه

آبلیمو: 1/2 لیمو متوسط

یخ: ۲ پیمانه

طرز تهیه:

به دلیل وجود یخ باید این نوشیدنی را در مخلوط‌کن درست کنید. یخ‌ها را درون مخلوط‌کن بریزید و بعد از آن بقیه مواد را اضافه کنید. مواد را تا جایی مخلوط کنید که نوشیدنی یک‌دست شود.

نوشیدنی ورزشی کلسیم و منیزیم

عرق‌کردن در حین ورزش مقدار زیادی از مواد معدنی بدن ورزشکاران را خارج می‌کند. در این شرایط، نوشیدنی‌های ورزشی به داد بدن رسیده و مواد معدنی موردنیاز آن را تأمین می‌کنند. کلسیم و منیزیم از مواد معدنی موردنیاز بدن است که نوشیدنی زیر می‌تواند نیاز شما به این دو ماده را در حین ورزش‌کردن برطرف کند.

مواد لازم:

آب سرد: ۸ پیمانه

عسل: ۳ قاشق غذاخوری

نمک دریا: 1/2 قاشق چایخوری

پودر کلسیم و منیزیم: 3/4 قاشق چایخوری

آب پرتقال: 3/4 پیمانه

لیمو: ۲ عدد

طرز تهیه:

یک پیمانه آب را در یک قابلمه بزرگ بریزید و عسل، نمک و پودر کلسیم و منیزیم را به آن اضافه کنید. قابلمه را روی حرارت ملایم قرار دهید و مواد را هم بزنید. اجازه دهید مواد به‌خوبی باهم ترکیب شوند.

قابلمه را از روی حرارت بردارید و بگذارید تا به دمای اتاق برسد. حالا نوبت اضافه‌کردن آبمیوه‌ها است. فقط حواستان باشد که در مرحله قبل حتماً مواد به دمای اتاق رسیده باشند. پس از آن ۷ پیمانه آب باقی‌مانده را به باقی مواد اضافه کنید و دوباره هم بزنید.

نوشیدنی ورزشی لیمو و انار

انار علاوه بر خواص زیادی که برای بدن دارد، در لاغری و کاهش وزن نیز مؤثر است. نوشیدنی ورزشی لیمو و انار نه‌تنها الکترولیت‌های موردنیاز شما در حین ورزش را تأمین می‌کند، بلکه نیروی محرکی برای کاهش وزن است.

مواد لازم:

آب سرد: ۲ لیوان

آب نارگیل: 1/2 پیمانه

آب انار:  1/4پیمانه

آب لیمو: 1/4 پیمانه

نمک: 1/4 قاشق چایخوری

طرز تهیه:

همه مواد را درون پارچ یا مخلوط‌کن بریزید و باهم ترکیب کنید. شما خودتان می‌توانید خلاقیت به خرج بدهید و به این نوشیدنی، ترکیبات دیگری مثل پودر کلسیم یا منیزیم اضافه کنید.

تفاوت بین سوزاندن کالری و سوزاندن چربی را می‌دانید؟

ساده ترین نوشیدنی ورزشی در تأمین انرژی و الکترولیت

بیشتر مدل‌های نوشیدنی‌های ورزشی تجاری با حجم مشخصی شکر درست می‌شوند. ازآنجایی‌که مصرف زیاد شکر برای سلامتی ضرر دارد و ورزشکاران تریج می‌دهند تا شکر را از رژیم‌های غذایی خود حذف کنند، بهتر است عسل یا دیگر شیرین‌کننده را جایگزین شکر کنید. بااین‌حال ساده‌ترین نوشیدنی ورزشی از آب، شکر و نمک درست می‌شود. این نوشیدنی ورزشی به‌سرعت انرژی و الکترولیت‌های ازدست‌رفته بدن ورزشکار را تأمین می‌کند.

مواد لازم:

آب: ۳۰۰ میلی‌لیتر

عسل: ۵ قاشق غذاخوری

نمک: 1/4 قاشق چایخوری

طرز تهیه:

تمام مواد را با یکدیگر مخلوط کنید و خنک بنوشید. نوشیدنی‌های حاوی شکر برای تمرین‌های ورزشی کوتاه و سبک پیشنهاد نمی‌شود. تنها در صورتی که مجبور به تمرینات سختی هستید و مواد اولیه بهتری در دسترس ندارید، می‌توانید از این نوشیدنی ورزشی ساده استفاده کنید.

با معیارهای جدید سازمان بهداشت جهانی برای مصرف نمک آشنا هستید؟

حرف آخر

بدن در حین ورزش‌کردن مواد معدنی زیادی را از دست می‌دهد و آب خالی نمی‌تواند به‌تنهایی الکترولیت‌های موردنیاز بدن را تأمین کند. علاوه‌براین، آب زیادی موقع تعریق از بدن شما خارج می‌شود که نوشیدنی های ورزشی می‌توانند در کنار تأمین آب، الکترولیت‌ها و موادمعدنی موردنیاز بدن شما را نیز تأمین کنند. اغلب نوشیدنی‌های ورزشی، ترکیبات قابل‌دسترس و ارزانی هستند و کافی است کمی وقت و حوصله به‌خرج دهید تا این نوشیدنی را حین تمرین بنوشید.

سوالات متداول

بهترین نوشیدنی برای ورزشکاران در حین ورزش چیست؟

بهترین نوشیدنی ورزشی باید در کنار تأمین آب بدن، مواد معدنی و الکترولیت‌های موردنیاز بدن را نیز تأمین کند. نوشیدنی ورزشی گاتورید، بهترین و معروف‌ترین نوشیدنی برای ورزش‌کردن است.

چگونه نوشیدنی ورزشی درست کنیم؟

نوشیدنی ورزشی گاتورید، نوشیدنی ورزشی هندوانه‌ونعنا، نوشیدنی ورزشی گریپ‌فروت و نوشیدنی ورزشی کلسیم و منیزیم از انواع نوشیدنی های ورزشی هستند که می‌توانید طبق دستور تهیه، آنها را درست کنید.

چگونه الکترولیت بیشتر مصرف کنیم؟

مصرف نوشیدنی‌های ورزشی، الکترولیت‌های ازدست‌رفته شما را در حین ورزش‌کردن جایگزین می‌کنند. شما باید از نوشیدنی‌های حاوی الکترولیت استفاده کنید. نوشیدنی ورزشی کلسیم و منیزیم حاوی میزان الکترولیت مناسبی برای بدن است.

اشتراگ گذاری مطلب

تبلیغات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

پلتفرم دیجیتال فودکس ایران با نوآوری، گسترش همکاری‌های بین‌المللی و افزایش آگاهی مصرف‌کنندگان به همکاری‌های بخش‌های مختلف صنعت غذا و نوشیدنی ایران سرعت و سهولت می‌بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال