پلتفرم دیجیتال صنعت‌ غذا و نوشیدنی ایران

بهبود کیفیت محصولات فاقد حساسیت

2 دقیقه
بهبود کیفیت محصولات فاقد حساسیت

تولید محصولات بدون گلوتن در بهبود سبک زندگی بیماران سلیاک تاثیر فراوانی داشته‌ است. این محصولات با استقبال زیادی روبه‌رو شدند، طوری‌که پس از آن، غذاهای آماده و میان‌وعده‌های متنوعی برای بیماران خاص تولید شدند. با مجله فودکس همراه باشید.

جولیا تی‌بل یکی از بزرگترین تولیدکنندگان محصولات آماده و نیمه آماده بدون گلوتن در آمریکا است. نات فیشر، مدیر ارشد اجرایی آن، روزهایی را به‌خاطر می‌آورد که مادرش جولیا مبتلا به سلیاک بود و آرزو داشت درست مثل بقیه غذا بخورد. متاسفانه در گذشته تنوع محصولات بدون گلوتن بسیار کم بود.

امروزه کارخانه جولیا تی‌بل انواع نان، ساندویچ، کیک و کلوچه بدون گلوتن و بدون ایجاد حساسیت به بازار عرضه کرده‌ است. این کارخانه با هدف جلب رضایت مصرف‌کنندگان، توانسته محصولات خود را بدون گلوتن و همچنین بدون 8 ماده غذایی حساسیت‌زا مثل؛ بادام‌زمینی، بادام درختی، لبنیات، تخم‌مرغ، ماهی، صدف، گندم و سویا تولید کند. البته بهتر است بدانید که کنجد، نهمین ماده آلرژی‌زای اصلی در امریکا شناخته شد!

ماریون ادواردز، مدیر ارشد بازاریابی این برند تجاری موفق اضافه کرد که مشتریان این محصولات، خانواده‌هایی هستند که سبک زندگی سالم را پیش گرفتند. 80 درصد نسل‌ جدید آمریکایی، این برند تجاری را در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کنند.

خانم پم کورتن متخصص تغذیه و محقق بیماران مبتلا به سلیاک در این زمینه اضافه کرد که هدف از تولید این محصولات، فراگیر شدن آن در بین گروه‌های مختلف است و نه انحصار برای دسته خاصی از بیماران. تولید این محصولات فقط مختص بیماران خودایمنی یا آلرژیک نیست، بلکه برای دانش‌آموزان و تغذیه در مدرسه هم توصیه می‌شود.

محصولات بدون حساسیت

بسیاری از بیماران خانم کورتن روزهایی را به یاد دارند که نمی‌توانستند طعم خوارکی‌های مختلف را بچشند. مدت زیادی است که محصولات آماده و بدون ایجاد حساسیت برای آنها تولید شده ‌است. محصولاتی که درست طعمی شبیه به نمونه‌های معمولی دارند.

خانم کورتن به‌عنوان عضو هیات علمی و مشاوران رژیم غذایی غلات می‌گوید: تولید این محصولات به تولیدکنندگان کمک می‌کند تا سود خوبی از فروش آنها به‌دست آورند. سایر رژیم‌های غذایی، مواد مغذی بیشتری در خود دارند و در مقایسه با رژیم غذایی بدون گلوتن، ارزان‌تر هستند.

او افزود: تولید این محصولات یک نعمت واقعی برای بیماران سلیاک است، با این حال هزینه زیادی برای آنها خواهد داشت.

رژیم غذایی بدون گلوتن و کربوهیدارت کم، برای دهه‌ها در بین مردم ترند شده‌ است. اکثر این رژیم‌های مختلف هدف مشترکی دارند و تلاش می‌کنند علایم بیماری را کنترل کنند. سپس این رژیم‌ها به بخشی از روند درمان بیمار اضافه می‌شوند.

خانم کورتن اشاره کرد که پس از سال‌ها تحقیقات، مشخص شد که رژیم غذایی کتوژنیک با چربی و پروتئین بالا و بدون کربوهیدرات می‌تواند به بیماران صرع که دچار تشنج می‌شوند، کمک کند. به همین ترتیب، رژیم غذایی فودمپ در ابتدا برای کمک به بیماران مبتلا به سندروم روده تحریک‌پذیر به‌وجود آمد.

تام ویرهیل، معاون مرکز Innova Market Insights در آمریکای شمالی، تاکید کرد که محصولات بدون گلوتن در سال‌های اخیر ارتقا پیدا کردند. امروزه انواع مواد غذایی و نوشیدنی را در بسته‌بندی بدون گلوتن در بازار می‌بینید.

پایگاه داده این مرکز نشان می‌دهد که نرخ رشد محصولات بدون گلوتن از سال 2016 تا 2019 تقریبا  درصد بوده ‌است. در همین مدت، میان‌وعده‌ها 8 درصد و محصولات آماده و نیمه آماده رشد داشتند.

اشتراگ گذاری مطلب

تبلیغات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

ما در فودکس ایران برای خود ماموریتی تعریف کرده‌ایم.ماموریتی دو سویه که از یک سو در جهت تولید و ارائه محصولات و خدمات با کیفیت و متمایز به صنعتگران صنایع غذایی‌ونوشیدنی و صنایع وابسته تلاش می‌کند.و از یک سو در جهت ارتقای دانش مصرف کننده نسبت به تغذیه سالم در تلاش است.

برندهای محبوب غذایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال