پلتفرم دیجیتال صنعت‌ غذا و نوشیدنی ایران

3 فناوری که صنایع غذایی را متحول می‌کند!

4 دقیقه
3 فناوری که صنایع غذایی را متحول می‌کند!

بر اساس یک گزارش جدید از لوکس ریسرچ (Lux Research)، ابزارهای دیجیتال، کلید اصلی شکستن سدها و موانع در زنجیره ارزش غذایی و کشاورزی هستند. در گزارش 2021 موسسه فارسایت(Foresight) ، برترین فناوری‌های رهبران صنایع غذایی و کشاورزی که باید به آن توجه کرد، مشخص شده است. در این مقاله از مجله فودکس به 3 فناوری نوین و کاربردی در صنایع غذایی می‌پردازیم.

از نظر جوشوا هاسلون، دکترای تخصصی و تحلیلگر ارشد لوکس ریسرچ: “اکوسیستم محصولات غذایی یک فاز تحولی سریع و شدید را تجربه می‌کند، تا جایی که بیشترین رشد در سال‌های اخیر متعلق به شرکت‌هایی غیر از 20 بازیگر اصلی صنعت غذا و نوشیدنی بوده است.” “از آنجا که برندهای کوچکتر و چابک‌تر تقاضای مشتری برای شخصی‌سازی را برآورده می‌کنند، برندهای بزرگتر باید به دنبال راه‌حل‌های ابتکاری برای بازیابی موقعیت از دست‌ رفته و پیش‌روی باشند.”

وی معتقد است، سرمایه‌گذاری در فناوری‌های دیجیتال می‌تواند به شرکت‌ها کمک کند تا چابک‌تر شوند و بهتر به تقاضای متغیر مصرف‌کننده پاسخ دهند. بازاریابی با 9 ترند غذا و نوشیدنی می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

آقای هاسلون می‌گوید: “چابکی، شما را ملزم می‌کند که بتوانید داده‌ها را ببلعید و با بینش نسبتاً سریع و آسان به نتایج لازم برسید.” “دستیابی به این چابکی برای یک شرکت بزرگ بسیار دشوار است اما وقتی مردم خیلی سریع در حال تغییر هستند و غذا و سلامتی در یک جهت و  راستا قرار می‌گیرند، این بدان معنی است که شما باید با انعطاف بیشتر و به سرعت، خود را به استاندارهای لازم برسانید. “

بیوانفورماتیک

اولین فناوری، بیوانفورماتیک است که به‌طور سنتی در کاربردهای دارویی استفاده می‌شود اما ممکن است فرصت‌هایی را برای شرکت‌های تولیدکننده مواد غذایی و آشامیدنی فراهم کند که به دنبال تسریع در کشف مواد تشکیل‌دهنده هستند. شرکت‌ها می‌توانند از بیوانفورماتیک برای درک بهتر ارتباطات بین مواد بالقوه و تأثیرات آن بر سلامت انسان استفاده کنند.

شرکت‌هایی مانند برایت‌سید (Brightseed) در حال کار با تولیدکننده‌های مواد غذایی و آشامیدنی برای استفاده از این فناوری و سرعت ‌بخشیدن به این آگاهی هستند. این شرکت بیوتکنولوژی مستقر در سانفرانسیسکو، از یک بستر هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل میلیون‌ها ترکیب زیست فعال و نقشه‌برداری از کاربردهای بالقوه آنها استفاده می‌کند.

آقای هاسلون می‌گوید: “میلیاردها دلار هزینه برای ایجاد یک ماده فعال و جدید و فرآیند کشف و توسعه دارو در داروخانه نیاز است. یک شرکت غذایی نمی‌تواند آنقدر سرمایه‌گذاری کند، بنابراین گزینه پیش‌ روی شما این است که بگویید، ما اطلاعات زیادی داریم و می‌خواهیم از آنها بهتر استفاده کنیم یا می‌خواهیم با کسانی کار کنیم که بتوانند سریع‌تر مواد جدید را کشف کنند. این مستلزم گرفتن تمام این اطلاعات، ایجاد ارتباطات مناسب، تقطیر کردن آن و سپس اجازه دادن به تیم تحقیق برای کار کردن روی آن است.”

انفورماتیک مواد تشکیل‌دهنده

شرکت‌هایی که به دنبال سرعت بخشیدن به روند تولید محصول هستند، ممکن است به انفورماتیک مواد تشکیل دهنده روی بیاورند.

آقای هاسلون می‌گوید: “این مربوط به بیوانفورماتیک است. در واقع، این مرحله بعدی است، جایی‌ که شاید شما کمتر به مواد فعال اهمیت می‌دهید و بیشتر روی پیدا کردن مواد تشکیل‌دهنده تمرکز می‌کنید. می‌دانید کجا هستند و چه خواصی دارند و سپس آنها را به نتیجه مورد نظر خود پیوند می‌دهید.”

آقای هاسلون به پروتئین گیاهی به عنوان نمونه اشاره می‌کند و می‌گوید: “شما می‌خواهید یک شبکه ایجاد کنید و می‌خواهید چیزی برای ساختن داشته باشید. شما به پدیده‌ای با یکپارچگی ساختاری، قابل هضم، اینکه عطر و طعم زیادی نداشته باشد اما منابع پروتئینی مرتبط را دربر بگیرد، نیاز دارید. با استفاده از انفورماتیک مواد تشکیل دهنده، شما اساساً یک پایگاه داده دارید که به همه این پارامترها متصل است.”

شرکت‌ها همچنین می‌توانند برای پیش‌بینی بهتر واکنش مصرف‌کننده به محصولات، طعم‌ها و قالب‌های جدید، از اطلاعات و مواد تشکیل‌دهنده استفاده کنند.

روش‌هایی وجود دارد که می‌تواند کمک کند تا به سرعت طعم‌دهنده تشخیص داده شود و پیش‌بینی کنید که واکنش ممکن است چگونه باشد و این که چگونه با سایر مشخصات فرمولاسیون ارتباط برقرار می‌کند. این امر به شما امکان می‌دهد تصمیمات سریع‌تری در مورد ترکیباتی که در آن قرار داده‌اید و موادی که برای محصولات آینده درنظر گرفته‌اید، بگیرید.

پروتئین جایگزین

بازاریابان محصولات گیاهی در حال دستیابی به برابری قیمت با محصولات حیوانی هستند اما هنوز فرصت‌هایی برای بهبود طعم، بافت و رنگ پروتئین‌های جایگزین وجود دارد.

به اعتقاد هالسون: “بافت، عطر و طعم، طعم و مزه، همه این موارد، فراتر از برابری هزینه مهم است. اینکه فرم آن به چه شکل است و آیا سالم است؟ آیا با افزودن یک دسته کامل سدیم، عطر و طعم واقعی پنهان می‌شود؟ یا فقط می‌خواهید محصولات موجود را کپی کنید؟ این‌ها چالش‌هایی است که فکر نمی‌کنم ما هنوز آنها را حل کرده‌ باشیم.”

با مطالعه مقاله مصرف‌کنندگان با چه معیاری مواد غذایی را انتخاب می‌کنند؟ می‌توانید با معیارهای انتخاب مواد غذایی بیشتر آشنا شوید.

فناوری‌های جایگزین پروتئین ممکن است امیدوارکننده‌ترین مسیر رو به جلو باشد. به‌عنوان مثال، چربی‌های پایه سلول و میسلیوم هر دو بافت و رنگ را نشان می‌دهند، در حالی که مواد تخمیرشده، رنگ را همراه با طعم و بافت نشان می‌دهند.

برطرف کردن برخی از این چالش‌های تولید پیرامون بهبود بافت برای پروتئین‌سازی در انواع مختلف مواد غذایی، یکی از دغدغه‌های موجود برای رسیدن به بهترین‌ها است.

اشتراگ گذاری مطلب

تبلیغات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

پلتفرم دیجیتال فودکس ایران با نوآوری، گسترش همکاری‌های بین‌المللی و افزایش آگاهی مصرف‌کنندگان به همکاری‌های بخش‌های مختلف صنعت غذا و نوشیدنی ایران سرعت و سهولت می‌بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال