گزارش‌های تخصصی صنعت غذا و نوشیدنی ایران

فودکس ایران، برای فرهنگ غذایی بهتر

با برند معروف مارس آشنا شوید

7 دقیقه
با برند معروف مارس آشنا شوید

اگر اهل شیرینی و شکلات باشید مطمئناً بارها چشمتان به شکلات مارس خورده است! شکلاتی که تنها یکی از محصولات خانواده بزرگ برند مارس است و امروز صاحبان این برند به‌عنوان سومین خانواده سرمایه‌دار و متمول آمریکا شناخته می‌شوند.

 اگر دوست دارید با وارثان امپراتوری آب‌نبات اسنیکرز و ام اند ام که سال‌ها از کانون توجه دوری کردند؛ آشنا شوید، جای درستی آمده‌اید. این مقاله از مجله فودکس قرار است با شما درباره برند معروف مارس و خانواده بزرگ آن صحبت کنیم. همراه ما بمانید.

درباره برند مارس

درباره برند مارس

برای عاشقان شکلات و کاکائو، برند مارس (Mars) امروز یک برند بسیار بزرگ و شناخته شده است که محصولات متنوعی را تولید کرده و گروه مخاطبانش از کودک تا بزرگسال بسیار وسیع و گسترده‌ است.

در میان برندهای محبوب انواع شکلات، مارس را می‌توان برند قدیمی و باسابقه‌ای دانست که سال‌های سال است برای بهبود زندگی مردم و حیوانات خانگی و البته بالابردن کیفیت مواد خوراکی آنها تلاش می‌کند. علی‌رغم اینکه خود مارس محصولاتی بسیار شناخته‌شده و پرطرفدار دارد. این مجموعه یا بهتر بگوییم هلدینگ متشکل از یک شرکت جهانی است که برندهای مختلف دیگری را هم زیر چتر حمایت و نام خود گرفته است.

صاحبان برند مارس سومین سلسله خانواده ثروتمند و سرمایه‌دار در آمریکا هستند و سال‌ها تلاش کردند از کانون توجه‌ها و اخبار دور باشند. بااین‌حال، در چند سال اخیر اخباری با رضایت این خانواده منتشر شد که زمینه‌ساز شناخت بیشتر مردم از شرکت مارس، تولید‌کنندگان و شرکت‌های زیر‌مجموعه این برند باشد. این خانواده صاحب تاج‌وتخت مجموعه شرکت‌های مارس هستند که شامل Snickers ،Mars Bars ،Milky Way ،Twix ،M&M’s و موارد دیگر می‌شود. البته عناوینی که گفته شد بدون درنظرگرفتن مجموعه گسترده‌تری که شامل محصولات غذا و مراقبتی حیوانات خانگی، نوشیدنی‌ها و آدامس‌ها است.

تاریخچه برند مارس

تاریخچه برند مارس

ثروت ۹۴میلیارد دلاری خانواده مارس ریشه در تلاش اعضای این خانواده دارد که با وجود همه شکست‌ها، پا پس نکشیدند. بنیان‌گذاران این برند یک زوج به نام فرانک و همسرش اتل بودند. در سال ۱۹۱۱، این خانواده شروع به فروش آب‌نبات از آشپزخانه خود در تاکوما واشنگتن کرد. اگرچه این شروع، همای سعادتی نبود که روی شانه خانواده فرانک نشسته باشد زیرا در آن زمان برندهای مطرحی مثل هرشی فعالیت خودشان را تازه آغاز کرده بودند و علی‌رغم این شروع، به‌سرعت توانسته بودند به تولید انبوه شکلات برسند. همین‌جا بود که میدان رقابت سفت‌وسخت شد و جزو رقبای قدر و کاربلد، نتوانستند در این میدان باقی بمانند. فرانک از جمله افرادی بود که توانایی باقی‌ماندن در رقابت را نداشت و به‌ناچار از میدان کنار گذاشته شد. ازدواج او هم با شکست مواجه شد و در نهایت جدایی فرانک و اتل، تأثیر خوبی روی روابطش با فارست (پسرش) نگذاشت.

بااین‌وجود، فرانک هرگز ناامید نشد و بازهم برای رسیدن به موفقیت تلاش کرد. آنها اولین نوقای شکلاتی را ساختند و پایه و اساس شکلات‌های Milky Way Bars  و اسنیکرز را ایجاد کردند. بعد از مدتی، اختلاف‌های بین فرانک و فارست باعث شد تا فارست در سال ۱۹۳۲ راهش را از خانواده خود جدا کند و برای راه‌اندازی کسب‌وکارش و تولید Milky Way Bars به انگلستان نقل‌مکان کند. از آن زمان، محصولات این شرکت با نام Mars Bar (حداقل در بریتانیا) و همچنین Musketeers ،Twix و M&M شناخته شد. امروز روزانه بیش از ۴۰۰میلیون M&M در ایالات متحده تولید می‌شود.
وقتی فارست سال ۱۹۳۴ درگذشت، فارست دو شرکت آمریکایی و انگلیسی مارس را برای ایجاد یک شرکت بین‌المللی و بزرگ‌تر، با هم ادغام کرد.

 

استارباکس هم مانند مارس یکی از شرکت‌های بسیار مهم و معروف آمریکایی در حوزه خوراکی است. درباره این نام پرآوازه چیزی می‌دانید؟ اگر نمی‌دانید، استارباکس چیست؟ را بخوانید.

حضور موفق مارس در تولید غذای حیوانات خانگی

حضور موفق مارس در تولید غذای حیوانات خانگی

بعد از موفقیت‌های پی‌در‌پی که مارس در تولید شیرینی‌ها و شکلات‌های موفق به‌دست ‌آورد، یک‌بار دیگر تلاش کرد تا به حوزه‌های دیگری هم ورود پیدا کند. موقعیت برجسته مارس در تولید غذای حیوانات خانگی از سال ۱۹۳۴ آغاز شد. شرکت  Chappel Bros در همان سالی که صاحبان مارس تلاش می‌کردند با رفع مشکلات خانوادگی، یک‌بار دیگر شرکت خود را بزرگ‌تر و بازار تحت کنترل‌شان را گسترش دهند، به‌وجود آمد.

امروزه، مارس به‌عنوان مالک برندهای اصلی مواد غذایی Pedigree ،Whiskas و Royal Canin، بزرگ‌ترین زنجیره‌های خصوصی بیمارستان‌های دامپزشکی آمریکا، Banfield و VCA در غذای حیوانات خانگی و دامپزشکی است.

وقتی فارست پدر (فرزند فرانک) در سال ۱۹۹۹ درگذشت، فرزندانش ژاکلین، جان و فارست جونیور سهام شرکت‌های مارس را به ارث بردند. در حال حاضر، ژاکلین و جان مالک مشترک شرکت مارس هستند، اما به‌طور فعال مدیریت نمی‌کنند. آنها هرکدام با ۲۴میلیارد دلار بیشترین سهم از ثروت خانواده را دارند. ثروت جمعی هر 6 نفر، ۷۲میلیارد دلار است. همچنین نام این دو نفر به همراه چهار دختر فارست جونیور که هرکدام ۶میلیارد دلار دارند، در رده ۴۰۰ فهرست مجله فوربز آمریکا قرار دارد.

اگر طرفدار قهوه باشید و برند معروف استارباکس را هم بشناسید، طعم قهوه‌های این برند را چشیده‌اید. می‌خواهید طعم واقعی یک قهوه اصلی و خوشمزه را تجربه کنید؛ طرز تهیه قهوه استارباکس را بخوانید.

ویژگی‌های برند مارس

ویژگی‌های برند مارس

همان‌طور که اشاره کردیم، صاحبان این شرکت به جز چند سال اخیر، ترجیح می‌دهند همیشه در حاشیه امن حرکت کنند و حضور کم‌رنگی در شبکه‌های اجتماعی و صدر اخبار دارند. هدف آنها این است که مارس را به‌واسطه محصولاتش بشناسند نه کارهایی که انجام می‌دهد. بااین‌حال مارس تلاش کرده تا علاوه بر یک نام تجاری، یک شخصیت اجتماعی موفق هم باشد.

5 قانون برای اداره کردن شرکت مارس وجود دارد که سال‌هاست همه مدیران و مجموعه‌های مختلف آن به این قوانین پایبندند:

  • کیفیت: حفظ کیفیت در تمام محصولات تولیدی مارس اولویت است. آنها معتقدند: «مشتری رئیس ماست، کیفیت کار ماست و ارزش پول هدف ماست.»
  • مسئولیت‌پذیری: مسئولیت‌پذیری اصولی که هم مدیران و مجموعه مارس به آن پایبندند و هم از همه مجموعه‌هایی که با آنها کار می‌کنند، این مسئولیت‌پذیری را انتظار دارند.
  • تقابل: منافع دوجانبه، منافع مشترک است.
  • بهره‌وری: نهایت استفاده از منابع شعاری است که مارس همیشه رأس کارهای خود داشته است.
  • آزادی: ما برای این آینده خود را بسازیم به آزادی نیاز داریم؛ ما برای آزاد ماندن به سود احتیاج داریم.

شکلات‌ها و شیرینی‌ها از خوراکی‌های محبوب نوجوا‌نان هستند، اما بسیار مهم است که در مصرف آنها زیاده‌روی نشود. به نظر شما دیگر خوراکی‌های محبوب نوجوانان چیست؟ مطلبی با همین عنوان را بخوانید تا به جواب برسید.

برند مارس چه محصولاتی دارد؟

برند مارس چه محصولاتی دارد؟

قاعدتاً هلدینگ مارس به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان انواع شکلات و شیرینی در جهان، محصولات مختلفی را در سبد تولیدش دارد و همان‌طوری که تا اینجا هم متوجه شدید این مجموعه‌ی بزرگ توانسته محصولات و زیرمجموعه‌های مختلفی را در چندسال اخیر داشته باشد.

در حال حاضر لیست محصولات برند مارس شامل 5دسته اصلی زیر می‌شود:

  • انواع شکلات
  • اسمارتیز
  • غذای کودک
  • میان‌وعده‌های سالم بزرگسالان
  • غذای حیوانات

کمپین‌های تبلیغاتی مارس

کمپین‌های تبلیغاتی مارس

مارس به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین برندهای دنیا، کمپین‌های مختلف تبلیغاتی هم دارد که تا امروز به کمک اجرای آن‌ها توانسته بیشتر در سطح جهانی مطرح شود. همین مسئله ساده نشان می‌دهد که حتی برندی هم به بزرگی مارس همچنان نیازمند تبلیغات است. از این مسئله که بگذریم به یکی از معروف‌ترین کمپین‌های قدیمی مارس می‌رسیم که در سال 1959 با شعار «جایزه بگیر، جایزه بده» اجرا شد.

در این کمپین، مارس از مشتریانش خواست تا محصولاتی را که خریدند به اشتراک بگذارند و در قرعه‌کشی شرکت کنند. در نهایت، فرد برنده دو جایزه دریافت می‌کرد که می‌توانست یکی از آن‌ها را به فرد دیگری هدیه بدهد. مارس در این استراتژی با کمک بازاریابی دهان‌ به دهان توانست فروش بالایی داشته باشد.

شکلات‌های توپی جام جهانی مارس

کمپین دیگر مارس شکلات‌های توپی جام جهانی بود که در سال 2014 و برای جام جهانی برزیل وارد عرصه تولید شد و یکی از زیرمجموعه‌های مارس در گروه M&M بود. این محصولات با تم جام‌جهانی تولید شده و با استقبال خوبی بین مشتریان و هواداران فوتبال مواجه شدند.

حرف آخر

شرکت مارس یک شرکت خانوادگی است که ثروت این خانواده را می‌توان در ردیف سومین خانواده ثروتمند آمریکا قرار داد. برندی که کار خود را با شکلات و آب‌نبات آغاز کرد و امروز سهم زیادی از بازارهای جهانی را برای خود کرده است. مارس هم‌اکنون بیش از 440,000 کارمند دارد و فروش آن به‌صورت ثابت افزایش پیدا می‌کند. حتی آمارهای اخیری هم که منتشر شده است، ثابت می‌کند این موفقیت‌ها همچنان ادامه‌دار بوده است. متاسفانه برند مارس به دلیل عدم ورود کالاهای آمریکایی در ایران نماینده رسمی و قانونی از سمت این کمپانی ندارد، اما در بسیاری از هایپرمارکت‌های معروف و بزرگ که محصولا خارجی می‌فروشند، می‌توانید شکلات‌های این برند را پیدا کنید.

سؤالات متداول

برند معروف مارس در چه حوزه‌ای فعال است؟

برند مارس (Mars) امروز یک برند بسیار بزرگ و شناخته‌شده است که محصولات متنوعی را تولید می‌کند و گروه مخاطب بسیار گسترده‌ای دارد. مارس را می‌توان برند قدیمی و باسابقه‌ای دانست که سال‌های سال است برای بهبود زندگی مردم و حیوانات خانگی و بالابردن کیفیت مواد خوراکی آنها تلاش می‌کند.

زیرمجموعه‌های برند مارس کدام است؟

Mars Bars ،Milky Way ،Twix و M&M’s. در حوزه تولید غذای حیوانات خانگی هم برند‌های برندهای اصلی مواد غذایی Pedigree ،Whiskas و Royal Canin، بزرگ‌ترین زنجیره‌های خصوصی بیمارستان‌های دامپزشکی آمریکا، Banfield و VCA زیرمجموعه آن است.

صاحب برند مارس کیست؟

صاحبان برند مارس سومین سلسله خانواده ثروتمند آمریکا هستند و سال‌ها تلاش کردند از کانون توجه‌ها و اخبار دور باشند. بااین‌حال، در چند سال اخیر اخباری با رضایت این خانواده منتشر شد که زمینه‌ساز شناخت بیشتر مردم از شرکت مارس، تولید‌کنندگان و شرکت‌های زیر‌مجموعه این برند باشد.

اشتراگ گذاری مطلب

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

ما در فودکس ایران برای خود ماموریتی تعریف کرده‌ایم.ماموریتی دو سویه که از یک سو در جهت تولید و ارائه محصولات و خدمات با کیفیت و متمایز به صنعتگران صنایع غذایی‌ونوشیدنی و صنایع وابسته تلاش می‌کند.و از یک سو در جهت ارتقای دانش مصرف کننده نسبت به تغذیه سالم در تلاش است.

برندهای محبوب غذایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال