پلتفرم دیجیتال صنعت‌ غذا و نوشیدنی ایران

مروری بر چند کمپین‌ موفق 2021

5 دقیقه

انتخاب بهترین کمپین‌های بازاریابی سال 2021 تاکنون دشوار است. با افزایش تعداد کانال‌ها و فناور‌ی‌های به‌روز، کمپین‌های حال حاضر، در اکثریت مواقع بسیار نوآورانه و تأثیرگذار هستند و انتخاب از میان آنها به‌عنوان موفق‌ترین‌ها، کار آسانی نیست. ما در مجله فودکس به 3 نمونه موفق این روزها در حوزه غذا و نوشیدنی می‌پردازیم.

کمپین‌ بازاریابی موفق

کمپین‌های تبلیغاتی موفق، این قدرت را دارند که احساسات ما را برانگیخته کنند، مدت‌ها در ذهن ما بمانند و به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر تصمیمات خرید ما تأثیر بگذارند. بنابراین باید نسبت به آنها حساسیت لازم را به‌ خرج دهیم!

کمپین بازاریابی چیست؟

کمپین بازاریابی، هر عملی است که به منظور دستیابی به هدف بازاریابی یک شرکت، برنامه‌ریزی شده باشد. هدف می‌تواند افزایش آگاهی برای یک محصول، خدمات، تجارت یا سازمان، ایجاد درآمد جدید یا کمک به چرخش باشد.

کمپین‌های بازاریابی این قدرت را دارند که به مخاطبان بی‌شماری برسند، ترندها و نیازها را ایجاد و بازار را رهبری کنند. با مطالعه این کمپین‌ها، ما می‌توانیم درس‌های ارزشمندی در مورد بازاریابی بگیریم و یک قدم دیگر به ایجاد کمپین‌های اغواکننده نزدیک شویم.

اگر کمپین‌های بازاریابی را به 3 دسته بازاریابی دیجیتال، بازاریابی آفلاین و بازاریابی 360 درجه تقسیم کنیم، ما در این مقاله برای هر کدام از این دسته‌ها یک نمونه موفق را یادآوری می‌کنیم.

چنانچه به مباحث بازاریابی نوین و جذاب علاقه‌مندید، مقاله ناج مارکتینگ را از دست ندهید.

کمپین‌ بازاریابی دیجیتال از نوع موبایل مارکتینگ

موبایل مارکتینگ اگر درست انجام شود، می‌تواند تفاوت چشمگیری در مخاطب‌سازی ایجاد کند.

بازاریابی از طریق تلفن همراه در تعامل با کاربران شما از طریق کل چرخه زندگی آنها است تا زمانی‌که آنها را از یک مخاطب به مشتری وفادار تبدیل می‌کنید. این امر، مستلزم شناخت مخاطبان و گذاشتن زمان لازم برای رصد و آنالیز آنهاست.

دومینوز، باعث هوشمندسازی بازاریابی می‌شود

دومینوز پیتزا (Domino’s Pizza)، شرکت غذاخوری آمریکایی است که در زمینه ارائه پاستا، پیتزا، دسر و ساندویچ رپ فعالیت می‌کند.

امروزه فناوری معجزه می‌کند و دومینوز در استفاده از آن برای افزایش تعداد سهام در بازار تبحر دارد.

در حالی‌که، بیش از نیمی از خرده فروشی در جهان در سال 2017 از طریق کانال‌های دیجیتال اتفاق افتاده است، در ایالات متحده آمریکا، شرکت دومینوز بیش از 60 درصد از فروش خود را از طریق کانال‌های دیجیتال انجام می‌دهد.

غول تحویل پیتزا با ترکیب بازاریابی هوشمندانه و توسعه محصول، برنامه جدیدی برای وفاداری به نام “Points for Pies” راه‌اندازی کرد.

همزمان با مسابقه سالانه فوتبال آمریکایی و به مدت 12 هفته، اپلیکیشن دومینوز به مشتریان این فرصت را داد تا به ازای هر پیتزایی که اسکن می‌کنند، فارغ از اینکه از کجا تهیه کنند، امتیاز کسب کنند.

برای آگاهی بیشتر از چگونگی رشد تکنولوژی در حوزه غذاونوشیدنی، مقاله 3 فناوری که صنایع غذایی را متحول می کند را بخوانید.

کمپین بازاریابی آفلاین

استراتژی‌های بازاریابی آفلاین با استفاده از کانال‌های رسانه آفلاین باعث افزایش آگاهی می‌شوند. این کانال‌ها شامل رادیو، تلویزیون، تبلیغات چاپی، بیلبوردها، پوسترها و رویدادها است.

بازاریابی آفلاین، مخاطبان زیادی را به خود جلب می‌کند، نرخ بازگشت سرمایه  (ROI)قوی ایجاد و فرصت‌هایی را برای ادغام فراهم می‌کند.

استفاده از روش‌های جدید بازاریابی و ارتباط با مصرف‌کننده، باعث تداوم حضور در بازار رقابتی صنایع غذایی می‌شود. یکی از این روش‌ها سمپل مارکتینگ است که در مجله فودکس کامل به آن پرداخته‌ایم.

کیلوگ، شفافیت را هدف قرار می‌دهد

کیلوگ (Kellogg) شرکت صنایع غذایی آمریکایی و چندملیتی است که در زمینه تولید و توزیع غلات صبحانه، برگه ذرت، غذاهای گیاهی، وافل، تردک، کلوچه و چیپس فعالیت می‌کند.

بسته‌های کیلوگ ممکن است شاخص‌ترین بسته‌های غلات در تاریخ بسته‌های غلات باشند اما شرکت کیلوگ احساس کرد که زمان تغییر است و شاید حق با آنها بود.

تغییر نام تجاری کل مارک‌های غلات کیلوگ برای بازار اروپا، منجر به بزرگترین بازطراحی این شرکت در تاریخ 113 ساله‌اش شده است.

در طرح جدید، از یک کاسه غلات به عنوان نقطه کانونی استفاده شده است. نام هر غله با فونت کوچکتر است و شخصیت‌های نمادین در پایین سمت چپ قرار دارند.

کمپین بازاریابی برند تجاری با هدف شناسایی فوری بسته‌ها انجام شد. همچنین این کمپین، به برند هویت تمیزتر و صادقانه‌تر، شفاف‌تر و منطبق با نیازهای مصرف‌کننده مدرن می‌دهد.

تحقیقی که توسط کیلوگ انجام شد، نشان داد که 70درصد مشتریان می‌توانند بسته‌های جدید را راحت‌تر پیدا کنند و این طراحی بسته‌‌های جدید، “قصد خرید” آنها را 50 درصد افزایش می‌دهد.

به نظر می‌رسد با ثبت اطلاعات بیشتر در مورد تولید غلات در پشت بسته‌ها، تمرکز مجدد روی غلات طبیعی دوباره انجام شود.

کمپین بازاریابی 360 درجه

یک کمپین بازاریابی 360 درجه، یک کمپین بازاریابی کامل است که برای رسیدن به هدف خود، از ترکیبی از عناصر بازاریابی استفاده می‌کند.

هدف از این نوع کارزار، پخش پیام منسجم در چندین نقطه تماس با مشتری است.

کوکا کولا تشویق به مثبت‌‌اندیشی می‌کند

کوکاکولا (Coca Cola) از شناخته‌شده‌ترین نام‌های تجاری در جهان و دومین واژه شناخته‌شده زبان انگلیسی در جهان است. کوکاکولا نوشابه کولای گازدار پرطرفدار است که در بیش از ۲۰۰ کشور جهان به فروش می‌رسد و محصول شرکت آمریکایی کوکاکولا است.

آگهی “نیمه پر” بطری کوکاکولا یکی از بهترین تبلیغات بازاریابی تاکنون است. بر اساس گزارش رضایت جهانی 2018، رومانی در میان 10 کشور ناراضی برتر اروپا قرار دارد.

کوکاکولا رومانی، برای جلب توجه رومانیایی‌ها به اخبار مثبت نادیده گرفته شده‌ی این کشور، یک کمپین الهام‌بخش را با هشتگ # نیمه پر و یک بسته ابتکاری آغاز کرد.

بطری مخصوص که از نیمه به بالا پر شده است، اخبار مثبتی را درباره رومانی به نمایش می‌گذارد و مردم را ترغیب می‌کند “نیمه پر داستان” خود را به اشتراک بگذارند.

مدیر بازاریابی ایولیانا ندلکو می‌گوید: “خوش‌بینی و مثبت‌گرایی، قلب و ضمیر برند تجاری کوکاکولا است و چه راهی بهتر برای شکل‌گیری یک گفتگو پیرامون دیدن نیمه پر از طریق آیکونیک‌ترین دارایی کوکاکولا یعنی بطری شیشه‌ای؟ ما معتقدیم که این ایده، قدرت تأثیرگذاری واقعی را دارد که البته واکنش‌ها و تعامل با کمپین تاکنون، گواهی بر موفقیت آن است.”

این کمپین در قالب تبلیغات متنی، تبلیغات در فضای باز، فیلم‌های آنلاین، رسانه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌ها ظاهر شد. همچنین 200 بطری برای اینفلوئنسرهای رومانی ارسال شد.

6 ایده بازاریابی لذیذ برای شرکت‌های غذایی و آشامیدنی را یاد بگیرید و از آن‌ها در کمپین‌های تبلیغاتی خود استفاده کنید.

ترندهای کمپین بازاریابی 2021

فضای بازاریابی شاهد یک تغییر مداوم است. مبانی اصلی آن، مانند ساخت پیام‌های قدرتمند و تحریک کنجکاوی هنوز هم از قدرت برخوردارند.

اگر بخواهید از منحنی بازاریابی در سال 2021 جلوتر بروید و کمپین‌های بازاریابی به یادماندنی و موثری ایجاد کنید، هنوز کارهای زیادی برای انجام دارید. بازاریابی ویدیویی، تولید محتوای باکیفیت، شخصی‌سازی ایمیل، استفاده از میکرو اینفلوئنسرها، شفافیت و استفاده از سفیران برند شما، همه و همه، می‌توانند به وقتش، در جهت پروموت برند شما به‌کار گرفته شوند.

مردم کمتر به تبلیغات اعتماد می‌کنند. در عوض، آنها بر توصیه‌های افرادی که به آنها اعتماد دارند تمرکز می‌کنند؛ دوستان یا افرادی که رفتار و نیازهای مشابه مصرف‎کننده دارند.

استفاده از دانش و تجربه آنها برای ایجاد کمپین‌های بازاریابی بهتر، یک فرصت عالی برای شرکت شما است.

مطالعه مطلبی با عنوان 5 ترند صنعت غذایی در دوران پساکرونا، شما را با رویه اصلی صنعت غذا بعد از کرونا آشنا می‌کند.

حرف آخر

انواع موفق کمپین‌های بازاریابی بسیار متفاوت از یکدیگر عمل می‌کنند اما همه آنها در یک چیز مشترکند؛ آنها موفق می‌شوند آگاهی از برند را بالا ببرند و از رقبا متمایز شوند.

به یاد داشته باشید، اصالت، خلاقیت و درک مخاطبان، اصلی‌ترین فاکتورهای شما در ایجاد یک کمپین بازاریابی موثر است؛ هرچند با بودجه کم.

اشتراگ گذاری مطلب

تبلیغات

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

پلتفرم دیجیتال فودکس ایران با نوآوری، گسترش همکاری‌های بین‌المللی و افزایش آگاهی مصرف‌کنندگان به همکاری‌های بخش‌های مختلف صنعت غذا و نوشیدنی ایران سرعت و سهولت می‌بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال